roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - wrzesień 2019 »

archiwum

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XXVI Niedziela zwykła 29. 09. 2019

  Dodano: 28 września 2019 r.

  DWUDZIESTA SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                          29 września 2019

   

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Przeżywamy XXVI niedzielę w ciągu roku liturgicznego.

  2. W czwartek będziemy przeżywać doroczny odpust świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. W naszej Bazylice Msze św., z kazaniem o godz. 700, 1200 i 1800. Kazania wygłosi ks. Sekretarz Inspektorialny ks. Artur Sulik, który będzie przewodniczył Mszy św., wieczornej. Serdecznie zapraszamy. Msza św. o godz. 800 będzie odprawiona nie będzie głoszone kazanie. Odpust został przeniesiony ze względu na przypadającą niedzielę.

  3. We wtorek 1 października. W kościołach i we wspólnotach rodzinnych rozpoczynamy nabożeństwa różańcowe. Przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki, biorąc do rąk różaniec, prośmy Jej Syna o miłosierdzie dla nas i całego świata. Nabożeństwo w naszej parafii codziennie o godz. 1730.  Dzieci spotykają się we wtorek i czwartek o godz. 1645.

  Różaniec to łańcuch bezpieczeństwa na stromej skale szczytów górskich. Nie wolno się zatrzymywać na żadnej tajemnicy, Trzeba iść dalej, bo pełnia życia jest u szczytu.

  4. W środę w liturgii wspominamy św. Aniołów Stróżów. To wspomnienie ma nam przypominać, że każdy z nas ma swojego Anioła Stróża, którego zadaniem jest obrona nas przed niebezpieczeństwami duszy i ciała. Jednak żeby to było możliwe, sami musimy być wyczuleni na jego natchnienia. Pamiętajmy też, aby każdego dnia polecać się opiece tego Bożego wysłannika, choćby przez dołączaną do porannego i wieczornego pacierza modlitwę: Aniele Boży, stróżu mój…

  5. W tym tygodniu przypada pierwszy, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Pamiętajmy, że z daru Bożego miłosierdzia możemy korzystać zwłaszcza przez ręce kapłanów. W pierwszy piątek miesiąca wprost doświadczajmy Bożej miłosiernej miłości, płynącej z przebitego Serca Pana Jezusa. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej w naszej Bazylice i Sanktuarium podczas Mszy św. sprawowanych w naszej Bazylice. W godzinach porannych kapłani udadzą się do chorych.

  6. W pierwszą sobotę miesiąca, Msza św. o godz. 800 intencja Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy nasze i świata całego. Po Mszy św. zapraszamy na różaniec przy wystawionym Najświętszym Sakramencie.

  7. W następną niedzielę w naszej parafii będziemy przezywać niedzielę misyjną. Podczas Mszy św. kazania będzie głosił ks. dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego  Jacek Żdzieborski.

  8. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej, tygodnika „Idziemy”.

  9. Wszystkim obchodzącym imieniny, urodziny bądź ważne uroczystości składamy najserdeczniejsze życzenia Bożego błogosławieństwa obfitości łask opieki Matki Bożej i życzliwości ludzi

 • Wracamy do przeszłości, aby zadbać o przyszłość

  Dodano: 25 września 2019 r.

  Wracamy do przeszłości, aby zadbać o przyszłość

  Ogólnopolska konferencja naukowa z okazji 100-lecia parafii p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie-Pradze Płn.

   

  Program

  900 – Inauguracja i powitanie Gości – Ks. dr Tadeusz Jarcecki SDB, inspektor warszawskiej prowincji salezjanów

  Sesja I – moderator: Ks. dr Stanisław Zimniak SDB, Salezjański Instytut Historyczny w Rzymie (USS)

  Referaty:

  930 – Dr Wioletta Urbaniak, Archiwum Państwowe w Warszawie

  Przekrój etniczny i wyznaniowy prawobrzeżnej Warszawy na przełomie XIX i XX wieku

  950 – Ks. dr Piotr Stankiewicz, PWT – Sekcja „Bobolanum” w Warszawie

  Sytuacja Kościoła katolickiego w Warszawie-Pradze w pierwszej połowie XX wieku

  1010 – Ks. dr hab., prof. UKSW, Janusz Nowiński SDB

  Budowa i wystrój Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego

  1040 – 1110 Przerwa kawowa (oratorium)

  Sesja II – moderator: Ks. mgr Krzysztof Jakubowski SDB, wik. par. NSJ

  Referaty:

  1110 – Ks. prof. dr hab. Jan Pietrzykowski SDB, Instytut Historyczny UKSW

  Geneza i rozwój parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie

  1130 – Ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk SDB KUL JPII

  Okoliczności przekazania Towarzystwu Salezjańskiemu parafii na warszawskiej Pradze

  1150 – Prof. dr hab., APS w Warszawie

  Oratorium salezjańskie przy Bazylice na warszawskiej Pradze

  1210 – 1240 Dyskusja

  1300 Przerwa obiadowa (jadalnia zakonna)

  Sesja III – moderator: Ks. dr Piotr Sosnowski SDB, wik. insp. Warszawa

  Referaty:

  1340 – Ks. dr Kazimierz Gryżenia SDB, WSDTS w Lądzie nad Wartą

  Działalność kulturalno-religijna salezjanów pracujących przy Bazylice Serca Jezusowego w Warszawie na Pradze

  1400 – Ks. dr hab., prof. UKSW Dominik Zamiatała CMF

  Ważniejsze wydarzenia kościelne w Bazylice NSJ w ocenie „bezpieki”

  1420 – Ks. dr hab., prof. UKSW Stanisław Chrobak SDB

  Czasopismo „Bazylika” – historia i teraźniejszość

  1440 – Podsumowanie – Debata

  1510 – Zamknięcie Konferencji

  Wstęp wolny. Konferencja odbywa się w sali teatralnej pod bazyliką; wejscie przez oratorium (od. ul. Kawęczyńskiej)

  Konferencję organizują: Stowarzyszenie Historyków Salezjańskich (ACSS) Sekcja Polska, Instytut Historii UKSW i Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie. 

  Patronatem honorowym konferencję objęli: Bp dr Romuald Kamiński - ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej, Ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński - Rektor UKSW, ks. prof. dr Francesco Motto SDB -  Przewodniczący Associazione Cultori di Storia Salesiana, Ks. prof. dr Thomas Anchukandam SDB - dyrektor Istituto Storico Salesiano Roma

   

 • Dziękujemy za pielgrzymkę do Wilna

  Dodano: 24 września 2019 r.

  2 października na Mszy św. o godz. 1800 chcemy podziękować  Bogu za szczęśliwe pielgrzymowanie do Matki Bożej Miłosierdzia w wileńskiej Ostrej Bramie. Modlić się będziemy, by duchowe owoce tej pielgrzymki wspierały przeżywanie naszej codzienności w duchu Chrystusowej Ewangelii i Dekalogu. Zapraszamy więc uczestników pielgrzymki i wszystkich, dla których pielgrzymowanie z Bazyliką NSJ jest ubogaceniem swej wiary.

 • Katecheza dla dorosłych

  Dodano: 24 września 2019 r.

  Dość często zwracają się Państwo do nas z pytaniami dotyczącymi wiary i życia chrześcijańskiego. Dostrzegamy w tym troskę i poszukiwanie wiedzy, by dar wiary najpierw był właściwie rozumiany, a następnie praktykowany. Wychodząc naprzeciw takim oczekiwaniom proponujemy Państwu cotygodniowe spotkania katechetyczne dla dorosłych, na których będziemy próbowali wyjaśnić podstawowe prawdy wiary. Chodzi nam o ten rodzaj spotkań, który przeciętnemu człowiekowi rozwieje podstawowe wątpliwości, ułatwi przeżywanie swej obecności we wspólnocie Kościoła oraz świadome korzystanie z sakramentów.

  Pogłębione analizy, dyskusje, walkę na argumenty pozostawiamy innym środowiskom i ludziom. Naszym oczekiwaniem jest, by po takim spotkaniu mieć przekonanie, że Bazylika NSJ jest miejscem ludzi życzliwych i wzajemnie się wspierających; tym razem na drogach wiary.

  Spotkania – o ile zgłoszą się chętni – odbywałyby się w czwartki o godz. 1930. Początek 10 października, najprawdopodobniej w którymś z pomieszczeń oratoryjnych. Zainteresowani mogą się zgłaszać telefonicznie do wikarego (504 778 503), mailem (kancelaria.nsj@gmail.com) lub w zakrystii po nabożeństwach.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XXV Niedziela zwykła 22 września 2019

  Dodano: 21 września 2019 r.

  DWUDZIESTA PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU              22 września 2019

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Przeżywamy  XXV niedzielę w ciągu roku.

  2. W dniu 25 września o godz. 1900 spotkanie rodziców dzieci, które w tym roku szkolnym  2019 – 2020 przystąpią po raz Pierwszy do Komunii św. Uroczystość Pierwszej Komunii jest zaplanowana na 16 maja 2020 roku o g. 1000.

  3. Ks. Sławek zaprasza na spotkania dla kandydatów na ministrantów we wtorki o godz. 17:00 oraz na spotkania dla ministrantów w środy na godz. 17:00.

  4. Pierwsze spotkanie dla kandydatów chcących rozpocząć przygotowania do bierzmowania odbędzie się 02.10 godz. 19:00 w Oratorium. Spotkanie dla grupy przygotowującej się już drugi rok odbędzie się 09.10. godz. 19:00 w Oratorium.

  5. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej tygodnika „Idziemy”

  6 Wszystkim parafianom, gościom, jubilatom, solenizantom, na ten tydzień życzymy zdrowia, błogosławieństwa Bożego opieki Matki Bożej.

  7. Katechezy dla narzeczonych

  4 października rozpoczynamy w naszej parafii cykl katechez przygotowujących narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa, potocznie zwany kursem przedmałżeńskim. Katechezy będą prowadzone raz w tygodniu - w kolejne piątki - o godz. 19.00, w sali parafialnej nr 131 (wejście od ul. Kawęczyńskiej przez portiernię domu zakonnego).

   

 • Dziękczynienie za pielgrzymkę na Ziemię Łęczycką

  Dodano: 18 września 2019 r.

  Msza dziękczynna za szczęśliwą pielgrzymkę po Ziemi Łęczyckiej zostanie odprawiona 26 września (czwartek) o godz. 18.00. Do wspólnej modlitwy, by owoce tej pielgrzymki umacniały wiarę,  zapraszamy uczestników wyjazdu na Ziemię Łęczycką i wszystkich sympatyków pielgrzymowania z Bazyliką NSJ. Zdjęcia z tej pielgrzymki będą dostępne po zakończeniu pielgrzymki na Litwę. O szczegółach powiadomimy w terminie późniejszym.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XXIV Niedziela zwykła 15 września 2019 r.

  Dodano: 14 września 2019 r.

  DWUDZIESTA CZWARTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                   15 września 2019

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dzisiejsza niedziela w szczególny sposób w Kościele jest poświęcona środkom społecznego przekazu. Siłę mediów podkreśla Katechizm Kościoła Katolickiego, zauważając ich wielki wpływ na przekaz informacji oraz rozwój kultury i kształcenie. Jakim mogą być dobrem, wielokrotnie przekonywaliśmy się podczas pielgrzymek papieskich do naszej Ojczyzny, najpierw św. Jana Pawła II, a także papieża Benedykta XVI, a ostatnio papieża Franciszka, widzieliśmy podczas tylu transmisji z uroczystości kościelnych, tylu programów katolickich. Wiemy, że media, jeśli chcą, mogą być wspaniałym narzędziem ewangelizacyjnym. Umiejmy roztropnie korzystać z dobrodziejstw mediów, ale pamiętajmy, że one powinny służyć człowiekowi, a nie odwrotnie. Zadbajmy też o to, aby właściwie i dla swojego ubogacenia umiejętnie korzystało z nich nasze młode pokolenie.

  2. Dzisiaj rozpoczynają się też kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. W kalendarzu liturgicznym pod datą 18 września ( w środę) przypada święto św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. Mimo upływu stuleci jest on nadal czytelnym wzorem życia dla młodego pokolenia. Podczas

  3. Tego dnia uroczyste otwarcie Synodu Młodych Diecezji Warszawsko-Praskiej. Mszy Świętej w środę, 18 września, o godzinie 18.00 w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika będzie przewodniczył Biskup Warszawsko-Praski Romuald Kamiński.

  4. Zachęcamy do czytania i nabywania w naszej zakrystii Tygodnika „Idziemy”

  5. Wszystkim parafianom, gościom, jubilatom, solenizantom, na ten tydzień życzymy zdrowia, błogosławieństwa Bożego opieki Matki Bożej.

 • Katechezy przedmałżeńskie dla narzeczonych

  Dodano: 10 września 2019 r.

  4 października rozpoczynamy w naszej parafii cykl katechez przygotowujących narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa, potocznie zwany kursem przedmałżeńskim. Katechezy będą prowadzone raz w tygodniu - w kolejne piątki - o godz. 1900, w sali parafialnej nr 131 (wejście od ul. Kawęczyńskiej przez portiernię domu zakonnego). O ewentualnych zmianach uczestnicy będą informowani na bieżąco. W katechezach mogą uczestniczyć również osoby spoza naszej parafii.

  Spotkania indywidualne w poradni rodzinnej, stanowiące konieczne uzupełnienie katechez, poszczególne pary narzeczonych organizują sobie we własnym zakresie. W naszej parafii taka poradnia zaprzestała działalności.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XXIII Niedziela zwykła 08. 09. 2019

  Dodano: 7 września 2019 r.

  DWUDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                      08 września 2019 r.

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Przeżywamy XXIII niedzielę w ciągu roku liturgicznego.

  2. Dzisiejsza taca jest przeznaczona na seminarium duchowne naszej diecezji Warszawsko – Praskiej.

  3. W środę, 11 września, przypada rocznica tragicznych zamachów w Nowym Jorku. Z powodu nienawiści 19 lat temu zginęło tylu niewinnych ludzi. Chrystus nieustannie poucza nas: „Błogosławieni ubodzy w duchu…, błogosławieni cisi…, błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości…, błogosławieni miłosierni…, błogosławieni, którzy wprowadzają  pokój…”. Ale taki może być tylko ten, kto naprawdę żyje w wielkiej przyjaźni z Panem Bogiem, kto idzie drogą wiary, nadziei i miłości. Módlmy się dzisiaj także o to, aby Chrystus, którego na krzyż zawiodła miłość do każdego człowieka, przyciągnął do siebie jak największe rzesze ludzi. Prośmy o prawdziwy Boży pokój w naszych rodzinach, w naszej wspólnocie parafialnej, w naszej Ojczyźnie i na całym świecie.

  4. W piątek 13 września zapraszamy na wieczorną Mszę św., i na nabożeństwo Fatimskie. W czasie nabożeństwa odmawiamy różaniec i na zakończenie procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej po Bazylice.

  5. W nadchodzącą sobotę, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela. Jednak po nim nadeszło zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Pamiętajmy też, że Chrystusowym krzyżem staje się ołtarz w naszej świątyni i we wszystkich kościołach na całym świecie. Na nim podczas każdej Eucharystii Chrystus ponawia swoją paschalną Ofiarę „za życie świata”. Nasza Ojczyzna i jej dzieje znaczone są krzyżami. Jak nigdzie w Europie, zwłaszcza Zachodniej, wszędzie górują u nas krzyże. Zachowujmy je w szacunku i dbałości nie tylko przy okazji święta Podwyższenia Krzyża. Zachęcam do licznego udziału w świątecznej Mszy Świętej o godz. 700, 800, 1200. Msza św. o godz. 18 – tej z niedzieli.

  6. W ostatnim czasie wzmogły się ataki na Kościół ze strony antychrześcijańskich środowisk. Bluźnierstwa zaczęły szerzyć się na nieznaną nam skalę. Usłyszeliśmy o księżach popełniających samobójstwa i porzucających stan kapłański. Na całym świecie ma miejsce masowe odejście od wiary. To co dotychczas było jasno nazywane grzechem staje się przedmiotem debaty. Płoną kościoły i katedry. Tę listę moglibyśmy jeszcze wydłużać. Lepiej jednak zadać sobie pytanie: co możemy teraz zrobić? Jesteśmy chrześcijanami, ludźmi nadziei i znamy siłę modlitwy. A znakiem zwycięstwa jest dla nas Krzyż Chrystusa. Dlatego zapraszamy wszystkich na wspólną modlitwę w blasku Krzyża Chrystusowego.

  Duchowo będziemy się łączyć w modlitwie z wiernymi, którzy będą uczestniczyć we Włocławku i wielu miejscach naszej Ojczyzny.

  PROGRAM SPOTKANIA w naszej Bazylice i Sanktuarium NSJ:

  - 700 Msza św. z kazaniem

  - 800 Msza św. z kazaniem

  - Po Mszy różaniec Tajemnice Bolesne

  - Adoracja Najświętszego Sakramentu

  - 1200 – Msza św., z kazaniem (zachęcamy o przyniesienie krzyży z naszych domów, po kazaniu odnowienie przyrzeczeń krzyżowi i ewangelii).

  Po Mszach św., sprawowanych w naszej Bazylice ucałowanie relikwii.

  W godzinach popołudniowych Bazylika będzie czynna, zachęcamy do osobistej modlitwy przy relikwiarzu.

  7.  Zapraszamy kandydatów do Liturgicznej Służby Ołtarza oraz byłych Ministrantów, którzy kiedyś służyli w Bazylice a chcą dalej służyć przy ołtarzu Jezusowi Chrystusowi. Zapisy będą trwały przez cały wrzesień w zakrystii po Mszach św.

  6. Wyjeżdżającym w najbliższą sobotę na pielgrzymkę po Ziemi Łęczyckiej przypominamy, że autokar odjeżdża z pl. ks. Lauferskiego przed Bazyliką NSJ o godz. 630. Jeśliby ktoś zrezygnował z wyjazdu prosimy o powiadomienie wikarego, ponieważ chętni oczekują na liście rezerwowej. Opłata za udział w pielgrzymce wynosi 100 zł. Następne pielgrzymki jeszcze w tym roku będą na Litwę, po Ziemi Piotrkowskiej i na Jasną Górę w Częstochowie. Szczegóły o tych wyjazdach można znaleźć na stronie internetowej Bazyliki.

  Ze względu na duże zainteresowanie listopadową pielgrzymką do Częstochowy przewidujemy wynajęcie drugiego autokaru. Zatem jeszcze przyjmujemy zapisy.

  7. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

  8. Wszystkim Solenizantom i Jubilatom składamy najserdeczniejsze życzenia obfitych łask Bożych na każdy dzień ich życia.

 • Pierwsza Komunia Św. w Bazylice NSJ

  Dodano: 5 września 2019 r.

  Drodzy Rodzice Dzieci pierwszokomunijnych!

  Po spotkaniu z ks. Proboszcza z Katechetami i długiej naradzie zostało ustalone, że Pierwsza Komunia dzieci klas III w roku 2019 - 2010 odbędzie się w Bazylice Najświętszego SERCA JEZUSOWEGO dnia 16 maja 2020 roku o godz. 10.00 

   

   

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt