roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - wrzesień 2018 »

archiwum

 • Katecheza przed chrztem św.

  Dodano: 28 września 2018 r.

  W najbliższą środę, 3 października, o godz. 19.00, w sali parafialnej 131 jest katecheza dla chrzestnych i rodziców przygotowujących w najbliższym czasie chrzest swego dziecka. Wejście od ul. Kawęczyńskiej, przez portiernię domu zakonnego. Według rozporządzenia kościelnej władzy diecezjalnej udział tych osób w katechezie jest obowiązkowy.

 • 485 dni na Majdanku

  Dodano: 28 września 2018 r.

  Podczas zwiedzania obozu na Majdanku przewodniczka rekomendowała książkę (wspomnienia) Jerzego Kwiatkowskiego pt. „485 dni na Majdanku”. Osoby zainteresowane nabyciem tej książki mogą zgłosić się do ks. wikarego, który dokona zbiorowego zamówienia. Książka kosztuje 30 zł.

 • Dziękczynienie Bazyliki na Jasnej Górze

  Dodano: 28 września 2018 r.

  Powoli zbliża się termin naszego parafialnego dziękczynienia na Jasnej Górze za dar czerwcowej peregrynacji Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. O tej inicjatywie informowaliśmy już parokrotnie w gazetce parafialnej. Teraz więc tylko krótkie przypomnienie, że jedziemy na Jasną Górę 17 listopada. Wyjazd o godz. 7.00 z placu ks. Lauferskiego przed Bazyliką. Na godz. 11.00 zaplanowaliśmy drogę krzyżową na wałach; o ile pogoda na to pozwoli. O godz. 14.00 zbierzemy się w kaplicy Cudownego Obrazu, by uczestniczyć we Mszy św. Będzie to wprawdzie nasza parafialna Msza św., ale to nie oznacza, że inni pielgrzymi nie będą w niej uczestniczyć.

  Tego dnia będą na Jasnej Górze także szkoły katolickie i pielgrzymka kolejarzy. Zatem nie mamy możliwości, by w domu pielgrzyma lub innym lokalu w bliskim sąsiedztwie Jasnej Góry zamówić wspólny obiad dla tak licznej grupy jak nasza. Dlatego oddajemy do osobistej dyspozycji pielgrzymujących czas  w godz. 12.00-14.00. Można go wykorzystać na indywidualny posiłek, zakup pamiątek, modlitwę, zwiedzanie, itp.  Ok. godz. 16.00 chcielibyśmy wyruszyć w drogę powrotną.

  Koszt wyjazdu wynosi 60 zł od osoby. Pokrywa on koszty autokaru, ubezpieczenia OC i zwyczajową ofiarę na sanktuarium. Mamy już ponad 150 zgłoszonych osób, ale nadal można jeszcze się zapisywać.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XXVI Niedziela zwykła 30. 09. 2018

  Dodano: 28 września 2018 r.

  DWUDZIESTA SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                            30 września 2018

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

   

  1. Przeżywamy XXVI niedzielę zwykła.

  2. Jutro rozpoczyna się październik, miesiąc różańcowy. Maryja w objawieniach często zachęcała, abyśmy odmawiali różaniec. Idąc za Jej wezwaniem, zachęcamy do codziennego wspólnego rozważania tajemnic różańcowych podczas nabożeństwa w naszej bazylice i sanktuarium  o godz. 1730. Dzieci spotkanie różańcowe mają we wtorki czwartki o godz. 1645.

  3. Jutro także rozpoczyna się nowy rok akademicki. Polecamy studentów i wykładowców szkół wyższych opiece Pana Jezusa, naszego jedynego boskiego Nauczyciela. Modlimy się, aby rozwojowi intelektualnemu młodego człowieka zawsze towarzyszył jego rozwój duchowy.

  4. W najbliższą środę, 3 października, o godz. 19.00, w sali parafialnej 131 jest katecheza dla chrzestnych i rodziców przygotowujących w najbliższym czasie chrzest swego dziecka. Wejście od ul. Kawęczyńskiej, przez portiernię domu zakonnego. Według rozporządzenia kościelnej władzy diecezjalnej udział tych osób w katechezie jest obowiązkowy.

  5. W pierwszy czwartek miesiąca przypada dzień imienin papieża Franciszka. Będziemy modlić się do Jezusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, o obfite łaski dla niego, zwłaszcza podczas Mszy Świętej o godz. 1800

  6. W pierwszy piątek miesiąca zachęcamy do przyjęcia Komunii św. wynagradzającej miłosiernemu Sercu Jezusa za grzechy całego świata. We wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej o godz. 1500 odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Odwiedziny chorych w domach w godzinach porannych, kapłani zaniosą Pana Jezusa. Spowiadamy podczas wszystkich mszy św. odprawianych w naszej bazylice i sanktuarium. W godzinie apelu jasnogórskiego rozpoczniemy nocne czuwanie za naszą ojczyznę, zakończymy mszą św. o północy.

  7. W pierwszą sobotę miesiąca uczcimy Niepokalane Serce Maryi. Msza św. o godz. 800 rano intencja mszy św. wynagradzająca za grzechy nasze i świata całego.

  8. Dnia 7 października ze względu na niedzielę nie będziemy podczas Mszy Świętych wspominać Matki Bożej Różańcowej. Uczcimy Maryję podczas nabożeństwa różańcowego o godz. 1730, o godz. 1700 spotkanie Kół żywego różańca i wymiana tajemnic różańcowych.

  9. Opiece Królowej różańca św. polecamy jubilatów i solenizantów całego tygodnia.

  10. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

   

   

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XXV Niedziela Zwykła 23. 09. 2018

  Dodano: 22 września 2018 r.

  DWUDZIESTA PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                               23 września 2018

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Pan Jezus przez całe swoje ziemskie życie wiedział, do czego się przygotowuje, że Jego śmierć będzie ceną za zbawienie ludzi. My też wiemy, że aby osiągnąć zbawienie, musimy przejść przez drogę codziennego krzyża naszych cierpień, niepowodzeń, grzechów. Zbawiciel wskazuje nam, że najlepszą postawą życiową jest postawa pełnego zaufania Panu Bogu. Mamy być jak małe dziecko, które bezgranicznie ufa swoim rodzicom.

  2. W sobotę przypada święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Ci wielcy Boży posłańcy bronią nas i pouczają. Starajmy się z nimi zaprzyjaźnić. W naszej parafii odpust serdecznie zapraszamy. Msze św. o godz. 700, 800, 1200, 1800. Uroczysta Eucharystia o godz. 1800. Serdecznie zapraszamy!

  3. Zachęcamy do adoracji Najświętszego Sakramentu przy ołtarzu Serca Jezusowego od poniedziałku do czwartku o godz. 1500 – 1800 i w piątki adoracja po mszy św. o godz. 1200, w piątki o godz. 1730 śpiewamy litanię do Serca Pana Jezusa.

  4. W związku ze zbliżającym się terminem autokarowej pielgrzymki do Włocławka i Głogowca jej uczestników prosimy o uzupełnienie danych i opłatę 80 zł od osoby. Więcej szczegółów o tym wyjeździe znajduje się na stronie internetowej parafii. Pisaliśmy również o tej pielgrzymce przed tygodniem w gazetce parafialnej. Wyjeżdżamy w sobotę (13.X) o godz. 6.30 z placu ks. Lauferskiego, przed Bazyliką.

  5. Msza św. zbiorowa od uczestników wczorajszej pielgrzymki do Lublina zostanie odprawiona w najbliższą środę, 26 września, o godz. 18.00. Uczestników i wszystkich sympatyków pielgrzymek z Bazyliki NSJ zapraszamy do wspólnej modlitwy o trwałe owoce w duszach korzystających z naszych propozycji pielgrzymkowych.

  6. Dzisiaj, o godz. 19.00, w sali parafialnej 131 odbędzie się przesunięte z poprzedniej niedzieli spotkanie organizacyjne dotyczące listopadowej pielgrzymki do Rzymu. Spotkanie poprowadzi Zygmunt Grochowski – pilot i organizator tej pielgrzymki.

  7. Wprowadzenie relikwii św. Antoniego Padewskiego

  Po długich staraniach otrzymaliśmy z Włoch relikwie I stopnia św. Antoniego Padewskiego. Ich autentyczność potwierdzona jest pisemnym świadectwem. Ten urodzony w Lizbonie Święty, zwany Doctor Evangelicus, a zarazem patron jednego z najpopularniejszych sanktuariów we Włoszech, cieszy się również kultem wśród nawiedzających naszą bazylikę. Oprócz prywatnej pobożności, publiczną formą kultu św. Antoniego jest odmawiana we wtorki po mszy św. o g. 800  litania ku jego czci. A zewnętrznymi znakami kultu św. Antoniego w naszym sanktuarium są: ołtarz w kaplicy, ołtarzyk i figura w lewej nawie bazyliki. Relikwie są kolejnym znakiem i jednocześnie zachętą, by za przyczyną św. Antoniego Padewskiego, polecać Bogu nasze intencje.

  Uroczystego wprowadzenia relikwii św. Antoniego dokonamy  w przyszłą niedzielę na Mszach św. Natomiast w kazaniach na każdej Mszy św. zostanie przybliżona osoba tego Świętego. Po Mszach św. będzie okazja do pierwszej adoracji relikwii poprzez ich ucałowanie.

  8. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia życzymy, aby dobry Bóg czuwał nad nimi każdego dnia.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XXIV Niedziela Zwykła 16.09.2018

  Dodano: 15 września 2018 r.

  DWUDZIESTA CZWARTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                          16 września 2018

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Pytania, które Pan Jezus postawił swoim uczniom w drodze pod Cezareą Filipową, są wciąż aktualne: za kogo uważają Mnie ludzie? A za kogo wy Mnie uważacie? Na te pytania każdy musi codziennie  dawać odpowiedź przed Bogiem i przed samym sobą. Musimy pamiętać, że pójście za Panem Jezusem wymaga wielu wyrzeczeń, ale to jest jedyna droga, by otrzymać niebo.

  2. Dziś przypada Dzień Środków Społecznego Przekazu. Pamiętajmy w naszych modlitwach o pracownikach mass mediów i starajmy się sięgać po prasę katolicką.

  3. Dzisiaj także rozpoczęliśmy kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców, zwane Tygodniem Wychowania. Codziennie pamiętajmy o tej intencji w naszych osobistych i wspólnych modlitwach.

  4. Dnia 17 września przypada kolejna rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku. Wspominamy wszystkich poległych na Wschodzie, deportowanych i zamęczonych na Syberii i w innych miejscach kaźni. Prosimy miłosiernego Boga o pokój i zgodę między narodami.

  5. Niech Jezus, Mesjasz Pan, błogosławi każdy dzień życia solenizantów i jubilatów tego tygodnia.

  6.  Uczestnikom pielgrzymki do Lublina i Lubartowa przypominamy, że wyjazd jest w przyszłą sobotę, o godz. 6.30, z placu ks. Lauferskiego przed Bazyliką. Pamiętajmy o wygodnym obuwiu, ubiorze godnym nawiedzanych miejsce, lekarstwach i różańcach.

  7. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

   

 • Zmiana terminu spotkania przed pielgrzymką do Rzymu

  Dodano: 11 września 2018 r.

  W dn. 5-9 listopada grupa parafian i przyjaciół Bazyliki NSJ uda się na pielgrzymkę do Rzymu. Ogłoszone wcześniej spotkanie organizacyjne na dzisiejszy wieczór jest przesunięte o tydzień. Zatem wszystkich, którzy zgłosili swój udział w tym wyjeździe, p. Grochowski – nasz pilot i organizator – zaprasza 23 września (niedziela) na godz. 19.00

 • Sakrament bierzmowania dla dorosłych

  Dodano: 10 września 2018 r.

  W piątek - 12 października - o godz. 19.00 rozpoczynamy w naszej parafii cykl katechez przygotowujących pracujące osoby dorosłe do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Katechezy odbywać się będą w każdy piątek o tej samej godzinie. Po ich zakończeniu osoba uczestnicząca otrzymuje dokument uprawniający do przyjęcia sakramentu bierzmowania w dowolnym czasie, w wybranej przez siebie parafii.

  Formą zapisu jest obecność na pierwszej katechezie, wypełnienie formularza zgłoszeniowego i  dostarczenie wypisu z aktu chrztu. Osoby spoza naszej parafii są zobowiązane ponadto okazać zgodę ze swojej parafii zamieszkania. Udział w katechezach jest wolny od opłat. Jak wyżej zaznaczono, katechezy są przeznaczone dla osób dorosłych i już pracujących. Przygotowanie do sakramentu bierzmowania dla młodzieży szkolnej i studentów prowadzą parafie i ośrodku duszpasterstwa akademickiego.

  Dokładniejszy przebieg  i pozostałe informacje dotyczące przygotowania zostaną podane zainteresowanym w trakcie katechez.

 • Zmiany w pielgrzymce do Fatimy

  Dodano: 10 września 2018 r.

  Na ostatnim spotkaniu przed pielgrzymką do Fatimy i Lizbony p. Grochowski – organizator naszego wyjazdu poinformował o niewielkich zmianach, na które zwracamy uwagę uczestników:

  1. Lecimy liniami portugalskimi z lotniska Chopina na Okęciu. Dlatego zbiórka jest na Okęciu w Warszawie o godz. 13.00. Dojazd indywidualny. Wylot o godz. 15.10.
  2. Ostatniego dnia wymeldowanie z hotelu w Lizbonie o godz. 7.00. Wylot do Warszawy o godz. 9.35.

  Szczegółowych informacji dotyczących organizacji pielgrzymki udzieli p. Grochowski (tel. 600 090 231) lub duchowy opiekun pielgrzymki ks. Krzysztof (tel. 504 778 503).

  Pozostałe punkty programu nie ulegają zmianom.

 • Katechezy przedmałżeńskie dla narzeczonych

  Dodano: 8 września 2018 r.

  W piątek, 5 października, o godz. 19.00 rozpoczyna się jesienny cykl katechez przygotowujący narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa. Katechezy odbywają się w sali parafialnej nr 131 – wejście od ul. Kawęczyńskiej, przez portiernię domu zakonnego.  Tematyka katechez jest określona przez władze naszej diecezji, dzięki czemu można wykorzystać je jako uzupełnienie niedokończonych wcześniej lub połączyć je z katechezami w innej parafii. Prowadzą je salezjanie i świeccy, posiadający przygotowanie z różnych dziedzin, m. in. pedagogika, prawo kanoniczne, poradnictwo rodzinne i mediacja sądowa, historia, teologia moralna, filozofia, itd. Zajęcia prowadzone są w kolejne piątki o godz. 19.00 (oprócz 2 XI - zakończenie 7 XII) według następującego planu:

  I. 5.10.2018 - Jestem chrześcijaninem i wierzę - ks. wik. Krzysztof Jakubowski

  II. 12.10.2018 - Bóg zbawia w Kościele. Sakramenty - ks. dr Krzysztof Lis

  III. 19.10.2018 - Tworzenie i trwałość wspólnoty małżeńskiej - ks. prof. UKSW Ks. Jan Niewęgłowski

  IV. 26.10.2018 - Sakrament małżeństwa w Kodeksie Prawa Kanonicznego - ks. mgr Dariusz Mikołajczyk

  V. 9.11.2018 - Miłość w małżeństwie: drogi i zagrożenia dla miłości - ks. Jacek Szewczyk

  VI. 16.11.2018 - Uwarunkowanie zgody w sakramencie małżeństwa -  ks. mgr Dariusz Mikołajczyk

  VII. 23.11.2018 - Kształtowanie współżycia małżeńskiego - mgr  Aneta Kurzyna

  VIII. 30.11.2018 - Małżeństwo i rodzina wspólnotą myśli i działania - mgr  Aneta Kurzyna

  IX. 7.12.2018 - Kształtowanie życia rodzinnego; życie religijne, obyczaje - mgr  Aneta Kurzyna

  Liturgię sakramentu małżeństwa (katecheza nr 10)  omawia ks. proboszcz przy spisywaniu protokołu.

  Udział w katechezach jest bezpłatny. Nie są wymagane wcześniejsze zapisy; formą zgłoszenia jest udział w pierwszej katechezie i pobranie indeksu.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XXIII niedziela zwykła 09. 09. 2018

  Dodano: 7 września 2018 r.

  DWUDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                        9 września 2018

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Obchodzimy XXIII niedzielę w ciągu roku liturgicznego.

  2. Dnia 13 września 2018 roku, spotkanie rodziców dzieci, które w tym roku szkolnym mają po raz pierwszy przystąpić do Pierwszej Komunii Św. o godz. 1900 w oratorium w Sali teatralnej.

  3. W piątek będziemy przeżywać święto Podwyższenia Krzyża świętego. Zachęcamy, aby w tym dniu uczcić krzyż, znak męki i zwycięstwa Chrystusa. Na zakończenie Mszy Świętej ucałujemy relikwie  krzyża, tak jak czynimy to w Wielki Piątek.

  4. W przyszłą niedzielę przypada Dzień Środków Społecznego Przekazu oraz rozpoczynają się kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców.

  5. Prosimy Pana, aby otwierał naszych solenizantów i jubilatów na przyjęcie obfitych Bożych łask. W dniu 11 września 2018 r. ks. Jacek Szewczyk obchodzi swój dzień imienin, otoczmy solenizanta naszą modlitwą. Ks. Jacek będzie sprawował Msze św. tego dnia o godz. 1800.

  6. Przez cały miesiąc wrzesień trwają zapisy młodzieży klas VIII, którzy rozpoczynają w tym roku szkolnym przygotowanie do sakramentu bierzmowania. Zapisy po każdej Mszy św., niedzielnej sprawowanej w naszej bazylice i sanktuarium. Przypominamy, że w naszej diecezji przygotowanie rozpoczyna się w klasie VIII, a bierzmowanie młodzieży otrzymuje w klasie pierwszej szkoły średnie. ( Jeżeli ktoś z młodzieży chce uczestniczyć w innej parafii jest wymagane pozwolenie ks. proboszcza)

  7. Dzisiaj bardzo serdecznie witamy ks. Władysława Bieniasa, który  będzie odpowiedzialny za  stancję dla studentów, i pomagał w pracy duszpasterskiej. Życzymy Mu, aby dobrze się wśród nas czuł, a posługa w bazylice i sanktuarium przynosiła Mu jak najwięcej radości..

  8. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

   

   

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XXII Niedziela zwykła 02 września 2018

  Dodano: 1 września 2018 r.

  DWUDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                             2 września 2018

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Pan Jezus przypomina nam, jak ważna jest czystość serca człowieka, gdyż z wnętrza pochodzi to, co czyni człowieka nieczystym, czyli grzesznym. Zewnętrzne formy religijności i pobożności, nawet najdoskonalsze, nie uczynią nas bardziej świętymi, jeżeli nie będziemy jednocześnie zwracali uwagi na czystość naszych pragnień i intencji.

  2. Dzisiaj spotkanie Kół Żywego różańca o godz. 1700, po spotkaniu adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna po bazylice.

  Przy wyjściu z bazyliki są dzisiaj zbierane do puszek ofiary na Ośrodek Adopcyjny w naszej diecezji. W imieniu ks. Biskupa dziękuję ofiarodawcom. Serdeczne Bóg zapłać1

  3. Jutro rozpoczyna się nowy rok szkolny dla dzieci i młodzieży. W naszej parafii rozpoczęcie roku szkolnego, jest ustalane z poszczególnymi Dyrektorami szkół i dzieci i młodzieży przychodzą na omówiony dzień i godzinę.

   Dnia 5 września o godz. 9 rano Mszę św. na rozpoczęcie roku mają dzieci ze szkoły nr. 30.

  O godz. 1000 Msza św. dla dzieci szkoły podstawowej A. Asnyka.

  O godz. 1100 Msza św. dla szkoły podstawowej muzycznej

  Podczas uroczystej Mszy Świętej pragniemy wypraszać pomoc Maryi, Stolicy Mądrości, dla uczniów, nauczycieli, katechetów, rodziców i wszystkich zatroskanych o wychowanie i wykształcenie młodego pokolenia.

  4. Od jutra kancelaria parafialna czynna przed południem od godz. 1000 – 1200 i popołudniu od godz. 1600 – 1800.

  5. Dnia 5 września w sali parafialnej nr. 131 o godz. 1900 konferencja dla rodziców i chrzestnych, którzy planują w najbliższym czasie chrzest dziecka. Obecność obowiązkowa na tym spotkaniu. Wejście przez portiernię od ul. Kawęczyńskiej.

  6. W pierwszy czwartek miesiąca podczas Mszy Świętej o godz. 1800 będziemy modlić się o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

  7. W pierwszy piątek miesiąca zachęcamy szczególnie dzieci i młodzież do skorzystania z sakramentu pojednania i przyjęcia Komunii św. wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Zapraszamy również do rozpoczęcia nabożeństwa dziewięciu pierwszych piątków. Msza św. godz. 1645 dla dzieci.  Pan Jezus związał z tym nabożeństwem szczególne obietnice dla wiernych czcicieli Jego Serca.

  8. W sobotę przypada święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, znane jako święto Matki Bożej Siewnej.

  9. W piątek 7 września  2018 r,  o godz. 2100 apelem jasnogórskim rozpocznie się modlitewne czuwanie za ojczyznę. Na które bardzo serdecznie zapraszamy. Zakończy się mszą św. o północy. Spotkania będą się odbywać przez dziewięć kolejnych pierwszych piątków miesiąca. Serdecznie zapraszamy!

  10. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia oraz wszystkim uczniom życzymy, aby Pan Jezus obdarzył ich łaską czystego serca.

  11. Uczestników wrześniowej pielgrzymki do Lublina i Lubartowa prosimy o dokonywanie wpłat i uzupełnienie danych. Koszt pielgrzymki wynosi 80 zł od osoby.  Przypominamy, że wyjazd jest  22 września (sobota) o godz. 630 z placu ks. Lauferskiego przed Bazyliką. Dokładny program znajduje się na stronie internetowej bazyliki

  12. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

   

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt