roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - wrzesień 2017 »

archiwum

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 01 październik 2017

  Dodano: 30 września 2017 r.

  DWUDZIESTA SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                     1 października 2017

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. W dzisiejszą niedzielę cieszymy się obecnością oo. Franciszkanów z Niepokalanowa, życzymy im wzrostu duchowego, aby Niepokalana Matka prowadziła Ojców po drogach wiary i przybliżała do Jezusa Chrystusa.

  2. Spotkanie Kół Żywego Różańca dzisiaj godz. 17.00

  3. Dziś jest pierwsza niedziela października. W kościołach i we wspólnotach rodzinnych rozpoczynamy nabożeństwa różańcowe. Przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki, biorąc do rąk różaniec, prośmy Jej Syna o miłosierdzie dla nas i całego świata. Zachęcam do udziałuw codziennej Mszy Świętej i w codziennie celebrowanym w naszej bazylice o godz. 1730 październikowym nabożeństwie.

  4. W tym duchu przeżyjemy też liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, które przypada pod koniec tygodnia, w sobotę, 7 października. Tego dnia również będziemy się łączyć duchowo z tymi, którzy udają się do Kościołów wyznaczonych do modlitwy różańcowej. W naszej bazylice tego dnia cztery części różańca odmówimy po wieczornej mszy św. ZAPRASZAMY!!!

  5. W najbliższą środę o godzinie 19.00 w sali parafialnej jest katecheza dla chrzestnych i rodziców dzieci, które przyjmą w najbliższym czasie przyjmą sakrament chrztu św. Katecheza wg zarządzenia naszej władzy diecezjalnej jest obowiązkowa. Wejście na katechezę przez portiernię domu zakonnego od ul. Kawęczyńskiej.

  6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Pamiętajmy, że z daru Bożego miłosierdzia możemy korzystać zwłaszcza przez ręce kapłanów. Dlatego w czwartek msza św. wieczorna o nowe powołania kapłańskie zakonne i misyjne, także z naszej parafii, o wytrwanie dla tych, którzy zostali już powołani do pracy w winnicy Pańskiej. W pierwszy piątek miesiąca wprost doświadczajmy Bożej miłosiernej miłości, płynącej z przebitego Serca Pana Jezusa. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej w naszej bazylice 700, 800, 1200, 1645 dzieci, 1800. W pierwszy piątek odwiedziny chorych w domach w godzinach porannych.

  7. W pierwszą sobotę miesiąca, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, msza św. wynagradzająca za grzechy nasze i świata całego o godz. 800.

  8. W dzisiejszą niedzielę (1 października) o godz. 19.00 będzie w sali parafialnej dyżurował organizator naszej pielgrzymki do Czech. Gdyby ktoś potrzebował dodatkowych informacji lub pojawiły się osoby jeszcze nie zapisane to jest on do dyspozycji. Jest jeszcze kilka miejsc wolnych.

  9. W Diecezji Warszawsko-Praskiej Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser SAC zarządził, zbiórkę do puszek na Meksyk  we wszystkich Parafiach w dzisiejszą niedzielę.  Więcej informacji w gazetce.

  10. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XXV Niedziela Zwykła - 24. 09.2017

  Dodano: 23 września 2017 r.

  DWUDZIESTA PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU          24 września 2017

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś obchodzimy XXV niedzielę w ciągu roku liturgicznego.

  2. W piątek, 29 września, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała, w naszej bazylice odpust. Słowo Boże będzie głosił na mszach św. o godz. 1200 i 18oo. Ks. Dyrektor i Proboszcz Arkadiusz Piotrowski z Głoskowa. Również o godz. 1800 będzie przewodniczył sumie odpustowej. Na którą serdecznie zapraszamy.

  3. Od 26 -28 września po mszy św. o godz. 1200 wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja do mszy św. o godz. 1800. Zachęcamy do adoracji wszystkich parafian. Adoracja będzie trwała przy ołtarzu Serca Jezusowego. Zachęcamy do częstego odmawiania modlitwy do św. Michała Archanioła, aby ograniczał wpływ szatana na nasze postępowanie.

  4. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Już dzisiaj zachęcam wszystkich parafian: dzieci, młodzież i dorosłych, do licznego udziału  codzienne w nabożeństwie różańcowym.  W naszej bazylice będziemy odmawiać różaniec o godz. 17 30. Dzieci zapraszamy na różaniec we wtorek i czwartek na godz. 1645. Tych zaś, którym trudniej dotrzeć do kościoła, proszę o wspólne odmawianie różańca w domach.

  5. W następną niedzielę 1 października Słowo Boże będą głosić oo. Franciszkanie z Niepokalanowa. Również po każdej mszy św. odprawianej bazylice będzie możliwość ucałowania relikwii św. Maksymiliana.

  6. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

 • Rodzinny wyjazd do Niepokalanowa i Julinka

  Dodano: 12 września 2017 r.

  Aby dobrze rozpocząć rok szkolny i oratoryjny, organizujemy rodzinny wyjazd do Niepokalanowa i Julinka.

  Przede wszystkim zawierzymy dzieci, młodzież i całą naszą działalnością opiece Matki Bożej.

  Na specjalne zaproszenie odwiedzimy również Państwową Szkołę Sztuki Cyrkowej oraz Park Rozrywki Julinek!


  termin: 16 września - sobota
  zbiórka: godz. 9.00, powrót ok. 17.00
  koszt: dzieci 20 zł, dorośli 30 zł
  zapisy: mailowo - oratorium.waw@gmail.com lub w Oratorium

  Gorąco zapraszamy do radosnego i rodzinnego spędzenia tej wrześniowej soboty! Na każdego czeka cała moc niezapomnianych wrażeń!

 • Ogłoszenia Duszpasterskie Niedziela 10 wrzesień 2017

  Dodano: 9 września 2017 r.

  DWUDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                  10 września 2017

   

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Przeżywamy XXIII niedzielę w ciągu roku liturgicznego.

  2. W środę 13 września zapraszamy na Msze św. o godz. 1800, a po mszy św. różaniec przy figurze Matki Bożej Fatimskiej i procesja z figurą po bazylice.

  3. W nadchodzący czwartek, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela. Jednak po nim nadeszło zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Pamiętajmy też, że Chrystusowym krzyżem staje się ołtarz w naszej świątyni i we wszystkich kościołach na całym świecie. Na nim podczas każdej Eucharystii Chrystus ponawia swoją paschalną Ofiarę „za życie świata”. Nasza Ojczyzna i jej dzieje znaczone są krzyżami. Jak nigdzie w Europie, zwłaszcza Zachodniej, wszędzie górują u nas krzyże. Zachowujmy je w szacunku i dbałości nie tylko przy okazji święta Podwyższenia Krzyża. Zachęcam do licznego udziału w świątecznej Mszy Świętej o godz. 700, 800, 1200, 1800.

  4. W tym tygodniu, w piątek, 15 września, przypada jeszcze jedno maryjne wspomnienie liturgiczne – Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. Matka Boża od chwili poczęcia aż po krzyż na Kalwarii jest dla nas wzorem trwania przy Chrystusie, naszym Zbawicielu, nawet poprzez tak bolesne tajemnice. Uczmy się od Niej wiary, nawet wtedy gdy dotyka nas potęga zła.

  5. W przyszłą niedzielę, 17 września, w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę

  w 1939 roku, w modlitwach pamiętajmy o wszystkich poległych w obronie naszej Ojczyzny na Wschodzie.

  6. Informujemy także, że rozpoczęły się zapisy do nowej (tegorocznej) grupy, przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Będą one trwały przez cały miesiąc wrzesień a zapisać się będzie można po każdej niedzielnej Mszy św. Przypominamy jednocześnie, że zgodnie z dekretem ks. Arcybiskupa Henryka Hosera, przygotowanie do sakramentu bierzmowania trwa dwa lata i rozpoczyna się w III klasie gimnazjum. Obejmuje ono młodzież, która mieszka terenie naszej parafii, nawet, jeśli uczęszcza ona do szkoły, która nie znajduje się na terenie macierzystej parafii zamieszkania.

  7. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

 • Przygotowanie dorosłych do bierzmowania

  Dodano: 8 września 2017 r.

  20 października (piątek) o godz. 1900 rozpoczynają się w naszej parafii katechezy przygotowujące dorosłych do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Do udziału w nich zapraszamy osoby dorosłe, których już nie obowiązuje katecheza szkolna lub duszpasterstwo akademickie; uczniowie i studenci powinni przygotować się do tego sakramentu w ramach prowadzonego dla nich duszpasterstwa.

  Przygotowanie do bierzmowania odbywać się będzie w piątki o godz. 1900 w sali parafialnej nr 125; wejście przez portiernię domu zakonnego od ul. Kawęczyńskiej. Nie są prowadzone wcześniejsze zapisy, ale na pierwsze spotkanie należy przynieść metrykę chrztu (jeśli chrzest był poza naszą parafią) lub informację o chrzcie w Bazylice. Sam udział w katechezach jest bezpłatny.

  Osoby mieszkające poza naszą parafią, a chcące skorzystać z katechez w Bazylice, powinny ponadto dostarczyć zgodę z parafii zamieszkania.

  Dokładniejsze informacje o przygotowaniu i formule przyjęcia sakramentu bierzmowania zostaną przekazane uczestnikom przy okazji katechez.

 • Katechezy przedmałżeńskie dla narzeczonych

  Dodano: 6 września 2017 r.

  Jesienny cykl katechez przygotowujących do zawarcia sakramentu małżeństwa, potocznie zwany kursem przedmałżeńskim, w naszej parafii, rozpocznie się 6 października (piątek) o godz. 1900, w sali parafialnej nr 131. Ze względu na prowadzone prace remontowe przy wieży wejście do sali prowadzi przez portiernię domu zakonnego od ul. Kawęczyńskiej.

  Cykl obejmuje 9  katechez prowadzonych w kolejne piątki. Katecheza dziesiąta, wyjaśniająca liturgię sakramentu małżeństwa, jest prowadzona przez ks. proboszcza osobno z każdą parą narzeczonych, przy okazji spisywania protokołu. Prelegentami są księża i świeccy, będący specjalistami z zakresu filozofii, teologii, prawa kanonicznego i poradnictwa rodzinnego.

  Katechezy przedmałżeńskie nie zastępują indywidualnych spotkań w poradni rodzinnej dotyczących naturalnych metod regulacji poczęć.

  Tematyka katechez jest określona przez władzę diecezjalną i jednakowa dla całej diecezji. Stąd też osoby, które już korzystały częściowo z katechez w innych parafiach, lub w naszej parafii w poprzednich edycjach, mogą uczestniczyć tylko w katechezach uzupełniających.

  Formą deklaracji uczestnictwa w katechezach jest obecność na pierwszej katechezie i pobranie indeksu. Nie jest wymagane wcześniejsze zgłoszenie.

  Za uczestnictwo w katechezach nie są pobierane żadne opłaty.

  Harmonogram katechez, ich tematykę oraz prelegentów prezentuje załączona tabela

   

  Data

  Temat

  Prowadzący

  6.10.2017

  Jestem chrześcijaninem i wierzę.

  ks. Krzysztof Jakubowski

  13.10.2017

  Bóg zbawia w Kościele. Sakramenty.

  ks. Krzysztof Lis

  20.10.2017

  Tworzenie i trwałość wspólnoty małżeńskiej.

  Ks. Jan Niewęgłowski

  27.10.2017

  Sakrament małżeństwa w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

  ks. Dariusz Mikołajczyk

  3.11.2017

  Miłość w małżeństwie: drogi i zagrożenia dla miłości.

  ks. Grzegorz Tondera

  10.11.2017

  Uwarunkowanie zgody w sakramencie małżeństwa.

  ks. Dariusz Mikołajczyk

  17.11.2017

  Kształtowanie współżycia małżeńskiego.

  P. Aneta Kurzyna

  24.11.2017

  Małżeństwo i rodzina wspólnotą myśli i działania.

  P. Aneta Kurzyna

  1.12.2017

  Kształtowanie życia rodzinnego; życie religijne, obyczaje.

  P. Aneta Kurzyna

   

 • I Komunia św. w 2018 r.

  Dodano: 4 września 2017 r.

  Uroczysta Msza św. podczas której do I Komunii św. przystąpią dzieci klasy III  ze Szkoły Podstawowej przy ul. Otwockiej będzie odprawiona 19 maja 2018 r. o godz. 1000. Tego samego dnia o godz. 1200 przystąpią również do I Komunii św. dzieci ze Szkoły Podstawowej przy ul. Kawęczyńskiej.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XXII Niedziela zwykła 03 września 2017

  Dodano: 2 września 2017 r.

  DWUDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                 3 września 2017

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dzisiaj pierwsza niedziela miesiąca. Spotkanie Kół Żywego różańca o godz. 1700. O godz. 1730 nabożeństwo eucharystyczne i procesja z Najświętszym Sakramentem.

  2. W dzisiejszą niedzielę są zbierane do puszek ofiary na Katolicki Ośrodek Adopcyjny. W imieniu ks. arcyb. Henryka Hosera SAC, wszystkim ofiarodawcą składam gorące Bóg zapłać!

  3. W dniu jutrzejszym rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego. Dzieci i Młodzież objęte katechizacją na terenie naszej parafii, będą miały rozpoczęcie w bazylice 5 września o godz. 1000 szkoła podstawowa  nr 354 i gimnazjum. 6 września o godz. 900 szkoła podstawowa nr. 30. 7 września o godz. 900 szkoła podstawowa muzyczna.

  4. W najbliższą środę (6 września) o godz. 19.00 w sali parafialnej nr 131 (wejście od ul. Kawęczyńskiej przez portiernię domu zakonnego) odbędzie się katecheza przygotowująca chrzestnych i rodziców dzieci, które w najbliższym czasie przyjmą sakrament chrztu św. Decyzją władzy kościelnej w naszej diecezji udział w takim przygotowaniu jest obowiązkowy. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

  5. Wrzesień, podobnie jak sierpień, przemierzamy z Maryją. W piątek, 8 września, obchodzimy jedno z najstarszych świąt maryjnych: Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. W naszej polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Siewnej. Polecając Bożej Opatrzności za przyczyną i wstawiennictwem Matki Bożej przyszłoroczne plony podczas Mszy Świętej o godz. 700, 800, 1200, 1800, pamiętajmy, że i my jesteśmy „uprawną rolą”, na którą pada ziarno słowa Bożego. Jaki ono wydaje w moim życiu owoc? – oto pytanie, jakie w kontekście tego święta warto sobie samemu postawić.

  6. W nowym roku szkolnym do zespołu duszpasterskiego przy naszej bazylice dołączył ks. Grzegorz Tondera, który przejmie obowiązki po ks. Piotrze, czyli będzie katechizował, kierował stancją dla studentów i pracował w duszpasterstwie parafialnym. Ostatnio ks. Grzegorz pracował jako katecheta w Zespole Szkół Salezjańskich w Łodzi. Z życzliwością przyjmujemy go w naszej wspólnocie, a że dziś akurat są jego imieniny, w imieniu całej parafii składam mu serdeczne życzenia, by w posłudze sprawowanej w Bazylice spełniał swoje kapłańskie i salezjańskie ideały. Niech doświadcza w niej również Bożej obecności i opieki Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.

  7. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt