roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - sierpień 2017 »

archiwum

 • Przygotowanie do chrztu

  Dodano: 30 sierpnia 2017 r.

  W najbliższą środę (6 września) o godz. 19.00 w sali parafialnej nr 131 (wejście od ul. Kawęczyńskiej przez portiernię domu zakonnego) odbędzie się katecheza przygotowująca chrzestnych i rodziców dzieci, które w najbliższym czasie przyjmą sakrament chrztu św. Decyzją władzy kościelnej w naszej diecezji udział w takim przygotowaniu jest obowiązkowy. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy. 

 • Pielgrzymka do Czech - spotkanie organizacyjne

  Dodano: 30 sierpnia 2017 r.

  W dn. 12-15 października nasza parafia organizuje pielgrzymkę autokarową do Czech. Są jeszcze wolne miejsca. Osoby chętne do udziału w tej pielgrzymce, a które jeszcze nie wpłaciły zaliczki, zapraszamy na spotkanie z przedstawicielem biura w celu podpisania umowy. Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 10 września, o godz. 19.00 w sali parafialnej nr 131 (wejście od ul. Kawęczyńskiej przez portiernię domu zakonnego). Program pielgrzymki znajduje się na stronie internetowej parafii: www.bazylika. salezjanie,pl 

 • OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 27 sierpnia 2017

  Dodano: 26 sierpnia 2017 r.

  DWUDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                           27 sierpnia 2017

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś przypada XXI niedziela w ciągu roku liturgicznego.

  2. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek  miesiąca i pierwsza sobota miesiąca. Tym bardziej zachęcam wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty, aby z czystym sercem rozpocząć nowy rok szkolny i katechetyczny.

  3. Pierwszy piątek miesiąca przypada dokładnie 1 września, będzie to również 78. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Naszą powinnością jest pamięć o poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945 na frontach i w obozach oraz o pomordowanych przez braci po skończonej wojnie w więzieniach politycznych. Podczas piątkowej Mszy Świętej o godz. 700, 800, 1200 i 1800 i pierwszopiątkowego nabożeństwa będziemy prosili Pana, aby ofiara ich życia nie była daremna. Odwiedziny chorych w domach z racji pierwszego piątku miesiąca w godzinach porannych.

  4. W pierwszą sobotę miesiąca o godz. 800 Msza św. wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy nasze i świata całego. Wieczorem zapraszamy na różaniec przy Wystawionym Najświętszym Sakramencie. Będziemy polecać Matce Bożej naszą diecezję warszawsko – praską, wszystkich w niej żyjących mieszkańców w dniu rozpoczęcia peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

  5. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

 • ogłoszenia Duszpasterskie 20 sierpnia 2017 r.

  Dodano: 19 sierpnia 2017 r.

  DWUDZIESTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                20 sierpnia 2017

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. W sierpniu często nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. W ubiegłym tygodniu celebrowaliśmy jedną z największych uroczystości w Kościele: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. We wtorek, 22 sierpnia, będziemy radowali się Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.

  2. W czwartek, 24 sierpnia, w liturgii przypada święto św. Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł on Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską. Przez jego wstawiennictwo podczas wieczornej Mszy Świętej będziemy prosić o wzrost i umocnienie Chrystusowego Kościoła na terenach misyjnych.

  3. W sobotę, 26 sierpnia, ponownie nasze myśli i serca skierujemy do Jasnej Góry, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał św. Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. Msze św., o godz. 700, 800, 1200, 1800.

  4. Bardzo dziękuję za wrażliwość serca i składane ofiary na remont wieży. Od jutra nie będzie bił dzwon na Anioł Pański ani pół godziny przed Mszą św. wieczorną. Będziemy używać dzwony tylko w czasie uroczystości pogrzebowej. Jest wielu ludzi, którzy chcieliby, aby dzwon zamilknął, do tego nie możemy dopuścić bo „dzwon” to głos samego Boga, który przypomina Nam wszystkim, że tutaj pośród tych ludzi mieszka Bóg.

  5. Chciałbym prosić, abyśmy wchodząc do Bazyliki zawsze zachowywali się godnie. Nie prowadzimy głośnych rozmów w Bazylice. Jest to miejsce święte, nie rozmawiamy przez telefon. W czasie Mszy św. nie czytamy gazetki naszej parafialnej.

  6. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XIX Niedziela zwykła 13 sierpnia 2017

  Dodano: 12 sierpnia 2017 r.

  DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                       13 sierpnia 2017

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dzisiaj, 13 sierpnia, przypada 19. niedziela zwykła w roku liturgicznym.

  2. W dniu dzisiejszym możemy otrzymać odpust zupełny modląc się przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Warunki uzyskania odpustu: Sakramentalna spowiedź, przystąpienie do Komunii św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego są warunkami niezbędnymi do uzyskania odpustu zupełnego.

  3. Natomiast w najbliższy wtorek, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. Obchód tej uroczystości rozpoczniemy już w poniedziałek, wieczorną Mszą Świętą wigilijną o godz. 1800. Msze św. jak w każdą niedzielę nie będzie Mszy św. o godz. 1930.

  4. W Polsce ta uroczystość znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na jutrzejszą i wtorkową liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione podczas świątecznych Mszy Świętych. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty. Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Pana Boga. Na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.

  5. W najbliższy poniedziałek w liturgii wspominamy też kapłana i męczennika, franciszkanina, św. Maksymiliana Marię Kolbego (1894-1941). Jest on bliski naszym czasom, dobrze znamy jego życie i okoliczności męczeńskiej śmierci w oświęcimskim obozie koncentracyjnym. Niech jego heroiczna miłość Pana Boga i bliźniego będzie dla nas zobowiązującym przykładem.

  6. Wraz z wtorkowym świętem maryjnym tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku, a także myślimy o naszych siłach zbrojnych, o polskim wojsku, które tego dnia ma swoje święto. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają – doświadczamy tego naocznie. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

  7. Zbiórka na pomoc w odbudowie Katedry w Gorzowie Wielkopolskim
  20 sierpnia2017 roku .
  Podobnie jak w innych diecezjach w Polsce, także w Diecezji Warszawsko-Praskiej Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser SAC zarządził zbiórkę do puszek na rzecz pomocy w odbudowie i odrestaurowaniu Katedry Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej – świątyni pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim, trawionej pożarem 1 lipca 2017 roku.

  8. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

  9. Bardzo dziękuję za składane ofiary indywidualne przez parafian.  Ofiary można składać w zakrystii lub w kancelarii parafialnej, a także do  skarbony ustawionej w bazylice

 • Przemienienie Pańskie 6 sierpnia 2017

  Dodano: 5 sierpnia 2017 r.

  PRZEMIENIENIE PAŃSKIE                                                       6 sierpnia 2017

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. W dzisiejszą niedzielę przypada święto Przemienienia Pańskiego. Wydarzenie to było umocnieniem wiary Apostołów przed męką Pana Jezusa. Jest ono również zaproszeniem do prowadzenia intensywnego życia wewnętrznego, poznawania Pana Boga na drodze sakramentów i modlitwy.

  2. W dniu dzisiejszym spotkanie Kół Żywego Różańca o godz. 1700, nabożeństwo Eucharystyczne o godz. 1730 i procesja z racji pierwszej niedzieli miesiąca. Od dzisiaj zapraszamy na apele Jasnogórskie o godz. 2100. Zachęcamy do odprawiania nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Nowenna będzie odprawiana pół godziny przed apelem jasnogórskim.

  3. Dziękczynna Msza św. za szczęśliwe pielgrzymowanie szlakiem ostatnie bitwy żołnierza polskiego w kampanii wrześniowej 1939 r. będzie odprawiona 9 sierpnia o godzinie 18.00. Do udziału w niej zapraszamy uczestników wszystkich pielgrzymek z Bazyliki wraz z rodzinami i przyjaciółmi, bo to pielgrzymowanie rodzi wiele dobra przede wszystkim w sercach samych pielgrzymujących, ale również i w kręgu ich bliskich. Po Mszy św. zapraszamy na spotkanie robocze, na którym zaplanujemy kolejne wyjazdy. Szczególnie ewentualne wyjazdy zagraniczne wymagają wspólnego zastanowienia się.

  4. Jak zapewne parafianie zauważyli, trwa ustawianie rusztowań do prac remontowych przy wieży. Wszystkim, którzy przewidując czekające nas wydatki związane z remontem, już zaczynają składać na ten cel ofiary składam serdeczne podziękowanie. O przebiegu prac i skali wydatków będę informował, w miarę postępu prac, na łamach naszej gazetki parafialnej. Równolegle trwają prace przy uszczelnianiu okien w Bazylice.  O tym, że są one bardzo pilne, świadczą przecieki podczas każdorazowych opadów. Wtedy to woda wprost strumieniami dostaje się do  środka Bazyliki. Dotychczas zabezpieczono trzy okna będące w najgorszym stanie a koszt wykonanych prac wynosi 10 300 zł.

  5. W związku z pracami przy remoncie wieży dojście do kancelarii parafialnej od ul. Kawęczyńskiej. Na ogrodzeniu są podane informacje prosimy, aby się do nich stosować. Za utrudnienia przepraszam.

  6. Decyzją zarządu naszej inspektorii od dziś do wspólnoty salezjanów przy Bazylice dołączył ks. dr Kazimierz Gryżenia. Ks. Kazimierz, oprócz obowiązków zleconych mu przez przełożonych, będzie również angażowany do pomocy w posłudze parafialnej. Witamy go w naszej wspólnocie z nadzieją, że jego doświadczenie i wiedza ubogacą propozycję duszpasterską dla parafian, a dla niego samego będą źródłem satysfakcji z pracy kapłańskiej.

  7. Dnia 24 sierpnia od godz. 700 – 1130 można przynieść sprzęt elektryczny, elektroniczny. W ten sposób oczyścimy dom i świat z elektrośmieci.  Przychody z akcji wspomogą zakup nowoczesnych inkubatorów do szpitala na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce. Zbiórka sprzętu przy pomniku ks. Bosko.

  8. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

   

 • Msza dziękczynna za pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września

  Dodano: 1 sierpnia 2017 r.

  Uczestnikó pielgrzymki do miejsc uświęconych krwią żołnierza polskiego przelaną w ostatniej bitwie kampanii wrześniowej w 1939 r. zapraszamy na Mszę św. we środę, 9 sierpnia, o godz. 1800. Będziemy dziękować za szczęśliwe pielgrzymowanie i prosić o trwałe duchowe owoce w życiu uczestników pielgrzymki i ich bliskich.

  Na życzenie uczestników wyjazdów z Bazyliki bezpośredni po Mszy św. odbędzie się spotkanie, na którym chcemy porozmawiać o wyjazdach przyszłorocznych. Szczególnie ważnym wydaje się wspólne zastanowienie nad pielgrzymowaniem poza granice Polski. Na to spotkanie również zapraszamy. Miejsce spotkania - kawiarenka w oratorium.

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt