roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - sierpień 2016 »

archiwum

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XXII Niedziela Zwykła 28 sierpnia 2016 r.

  Dodano: 19 sierpnia 2016 r.

  DWUDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                28 sierpnia 2016r.

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Przeżywamy XXII niedzielę w ciągu roku liturgicznego.

  2. Władze zakonne Sióstr Wspólnej Pracy od Maryi Niepokalanej wyznaczyły s. Róży - naszej zakrystiance - nowe zadania, z którymi wiąże się zmiana miejsca zamieszkania. Dzisiejsza niedziela jest więc dla niej ostatnią w naszej parafii. Piękne dekoracje świąteczne, kwiatowe dekoracje przy ołtarzu i gorliwa praca zakrystianki budzi uczucie wdzięczności moje i wielu parafian. Ten obraz siostry zachowamy w pamięci. Niech Bóg błogosławi, a Maryja Niepokalana będzie dla siostry Róży natchnieniem na nowym miejscu pracy, w katedrze we Włocławku.Odeszła z naszej parafii również s. Urszula, która po zakończeniu 6-letniej kadencji przełożonej i po 10 latach katechizowania na Pradze będzie teraz katechetką Gdańsku. Niech Bóg wynagrodzi jej za serce, jakie miała dla dzieci i jakie wkładała w katechezę. Na przełożoną wspólnoty sióstr przy ul. Kawęczyńskiej powołana została dobrze nam znana s. Dominika. Gratulujemy jej tego zaszczytu i modlimy się o dary Ducha św. dla  niej, bardzo potrzebne w tej posłudze.

  3. Po wakacyjnej przerwie powracamy do organizowania dyżurów lektorskich dla osób dorosłych czytających teksty biblijne podczas Mszy św. w dni codzienne. Grafik tych dyżurów na miesiąc wrzesień jest wywieszony w dużej zakrystii. Już czytających, jak i nowe osoby chcące w ten sposób ubogacać liturgię w Bazylice, prosimy o wpisywanie się w wybrane terminy

  4. W środę, w ostatni dzień sierpnia, zapraszamy na nowennę do Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych odprawianą w połączeniu z Mszą św.

  5. W czwartek, 1 września, dzieci i młodzież rozpoczynają nowy rok szkolny. Zatroszczmy się, by rozpoczęły go w imię Boże. Dzieci i Młodzież objęta katechizacją na terenie naszej parafii, będzie miała rozpoczęcie roku szkolnego po ustaleniu z poszczególnymi dyrektorami szkół.

  6. To także pierwszy czwartek miesiąca. Zapraszamy wieczorem na nabożeństwo eucharystyczne. Poza modlitwą o nowe i święte powołania będziemy prosić za wszystkich, którzy rozpoczęli rok pracy i formacji oraz w intencji pokoju na świecie i tych, którzy oddali życie za Ojczyznę z racji przypadającej 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

  Wzbudźmy pragnienie rozpoczęcia nowego roku szkolnego i katechetycznego pojednani z Bogiem i braćmi. Okazją do tego niech stanie się spowiedź w pierwszy piątek miesiąca księża spowiadają na wszystkich Mszach św. odprawianych w naszej Bazylice. Przypominamy o spowiedzi dzieci i Mszy pierwszopiętrowej o godz. 1645.
  W pierwszy piątek z rana  odwiedzimy chorych z Komunią świętą, a po południu zapraszamy na adorację o godz. 1500 W pierwszą sobotę Msza św. Wynagradzająca za grzechy nasze i całego świata Niepokalanemu Sercu Maryi o godz. 800.   po wieczornej Eucharystii odmówimy różaniec przy wystawionym Najświętszym Sakramencie i zakończymy apelem jasnogórskim.

  7. Przekazujemy wszystkim obchodzącym imieniny i urodziny najserdeczniejsze życzenia. Zmarłych pragniemy polecać Bożemu Miłosierdziu.

   

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XXI Niedziela zwykła 21 sierpnia 2016 r.

  Dodano: 18 sierpnia 2016 r.

  DWUDZIESTA PIERWSZA  NIEDZIELA W CIĄGU ROKU             21 sierpnia 2016OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Przeżywamy XXI niedzielę w ciągu roku liturgicznego.

  2. Zapraszamy na środową nowennę do Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, którą odprawiamy w czasie sprawowanej Eucharystii o godzinie 1800

  3. Zachęcamy do udziału we Mszach Świętych w tygodniu. Znajdźmy czasu, by przyjść na Eucharystię i karmić się Bożym słowem i Ciałem Pańskim.

  W tym tygodniu towarzyszy nam szczególne wstawiennictwo Maryi, naszej Matki i Królowej. Jutro, w poniedziałek, 22 sierpnia przypada wspomnienie NMP Królowej, a w piątek, 26 sierpnia uroczystość NMP Częstochowskiej. Msze św. tego dnia o godz. 700, 800, 1200 i 1800.  W piątek, z racji uroczystości, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W środę, 24 sierpnia obchodzimy święto Świętego Bartłomieja, Apostoła.

  4. Choć większość czasu wakacji już poza nami, to wszystkim, którzy korzystają z wypoczynku, pragniemy życzyć, by był on piękny i bezpieczny.

  5. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Polecamy  nasz tygodnik Idziemy. Możemy go nabyć w naszej zakrystii.

  6. Pozdrawiamy serdecznie solenizantów i jubilatów tygodnia. Zmarłym w ostatnim czasie parafianom pragniemy wypraszać życie wieczne. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie

 • Katechezy przedmałżeńskie

  Dodano: 18 sierpnia 2016 r.

   

  7 października rozpoczynamy w naszej parafii katechezy przygotowujące narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa. Katechezy  są prowadzone przez osoby mające przygotowanie teologiczne, prawnicze, pedagogiczno-psychologiczne i z zakresu poradnictwa rodzinnego. Polecamy je szczególnie parom zamierzającym w najbliższym czasie zawrzeć sakramentalne małżeństwo. Katechezy odbywają się w kolejne piątki (oprócz 11 listopada) o godz. 19.00 w sali parafialnej nr 130 (wejście przez portiernię domu zakonnego), według podanego niżej porządku.

  Formą zgłoszenia jest udział w pierwszej katechezie i prowadzenie wydanego przy tej okazji indeksu.

  Rozpoczynający się cykl katechez daje okazję uzupełnienia przygotowania do małżeństwa rozpoczętego wcześniej w naszej lub w innej parafii.

   

  Data

  Temat

  Prowadzący

  7.10.2016

  Jestem chrześcijaninem i wierzę.

  ks. Krzysztof Jakubowski

  14.10.2016

  Bóg zbawia w Kościele. Sakramenty.

  ks. Krzysztof Lis

  21.10.2016

  Tworzenie i trwałość wspólnoty małżeńskiej.

  Ks. Jan Niewęgłowski

  28.10.2016

  Sakrament małżeństwa w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

  ks. Dariusz Mikołajczyk

  4.11.2016

  Miłość w małżeństwie: drogi i zagrożenia dla miłości.

  ks. Piotr Kępa

  18.11.2016

  Uwarunkowanie zgody w sakramencie małżeństwa.

  ks. Dariusz Mikołajczyk

  25.11.2016

  Kształtowanie współżycia małżeńskiego.

  P. Aneta Kurzyna

  2.12.2016

  Małżeństwo i rodzina wspólnotą myśli i działania.

  P. Aneta Kurzyna

  9.12.2016

  Kształtowanie życia rodzinnego; życie religijne, obyczaje.

  P. Aneta Kurzyna

   

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XX Niedziela zwykła 14 sierpnia 2016 r.

  Dodano: 13 sierpnia 2016 r.

  DWUDZIESTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                    14 sierpnia 2016

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Niełatwo jest być uczniem Chrystusa, ale pamiętajmy, że On zawsze przychodzi nam z pomocą i udziela potrzebnych darów. Prośmy Go, aby zawsze nam towarzyszył swoją łaską tak w godzinach pracy, jak i wypoczynku oraz umacniał nasze dobre sierpniowe postanowienia. Taca z dzisiejszej niedzieli jest przeznaczona na dom św. Faustyny w Ostrówku.

  2. Jutro będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia NMP, w polskiej tradycji nazwaną Świętej Matki Bożej Zielnej. Jest to święto nakazane, w które jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii. Msze Święte w tym dniu tak jak w każdą niedzielę. Na zakończenie Mszy Świętych  pobłogosławimy przyniesione zioła, owoce, warzywa i kwiaty.

  3. Jutrzejsza uroczystość to także rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, tzw. Cud nad Wisłą i święto Wojska Polskiego. W naszych modlitwach pamiętajmy o polskich żołnierzach pełniących pokojowe misje w różnych zakątkach świata.

  4. Pozdrawiamy wszystkich odpoczywających i życzymy im przyjemnego i bezpiecznego wypoczynku. Życzenia zdrowia i Bożego błogosławieństwa przekazujemy solenizantom i jubilatom tygodnia. Zmarłych w ostatnim czasie parafian polecamy nieskończonemu miłosierdziu Boga.

  5. Wyjeżdżających na pielgrzymkę do Wadowic, Krakowa i Kalwarii Zebrzydowskiejinformujemy, że do końca sierpnia należy uzupełnić wpłatę do kwoty 250 zł. Przypominamy, że pielgrzymka odbywa się w dn. 9 -11 września. Program pielgrzymki znajduje się na stronie internetowej bazyliki.

  6. Zakończyły się prace na wieży bazyliki, które wyeliminowały zagrożenia, ludzkiego życia. Obecnie eksperci sprawdzają stan cegły i tynku. Po dokonanej analizie i ekspertyzie zostanie sporządzony program prac konserwatorskich i zostanie dokonana wycena prac, które chcemy rozpocząć na wiosnę 2017 r. Czekamy na uruchomienie windy w bazylice, z prac, które są jeszcze do wykonania zostały do założenia drzwi, pomalowanie pomieszczeń kolorem podanym przez konserwatora i założenie kamer w windzie i na zewnątrz. Wszystkim dziękuję za składane ofiary na tacę, jak również za składane ofiary indywidualnie. Niech dobry Bóg wynagrodzi potrzebnymi darami i łaskami.

  7. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej zakrystii.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XIX Niedziela 7 sierpnia 2016

  Dodano: 6 sierpnia 2016 r.

  DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                  7 sierpnia 2016

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Jesteśmy wzywani do czujności i modlitwy. Pan Jezus nieustannie zapewnia nas o nagrodzie dla tych, którzy są Mu wierni. Prośmy Go, aby umacniał naszą wiarę i zaufanie. W sierpniu możemy ćwiczyć naszą wytrwałość przez ascezę i wstrzemięźliwość od alkoholu.

  2. W dzisiejszą niedzielę spotkanie Kół Żywego Różańca o godz. 1700, a pół godz. przed wieczorną Eucharystią wystawienie Najświętszego Sakramentu z racji pierwszej niedzieli miesiąca, na zakończenie procesja.

  3. Zapraszamy do naszej bazyliki na godz. 2100 Apel Jasnogórski odprawiamy w łączności z pielgrzymami zmierzającymi do Czarnej Madonny. Przedstawiamy przez pośrednictwo Maryi i nasze osobiste.

  4. W środę zapraszamy na nowennę do Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Przypominamy, że nowenna jest odprawiana w czasie Mszy św. o godz. 1800

    5. Przeżyliśmy wielkie i piękne dni, poczuliśmy się naprawdę wspólnotą podczas Światowych Dni Młodzieży, podczas papieskiej pielgrzymki do naszej Ojczyzny. Niech one przyniosą w życiu każdej i każdego z nas, w życiu całego narodu obfite i trwałe owoce. Dziękujemy tym wszystkim, którzy przybywali na wspólne oglądanie telewizyjnych transmisji z tych wydarzeń, którzy w ten sposób w nich uczestniczyli i wspólnie się modlili.

  6. We wtorek, 9 sierpnia przypada święto Świętej Teresy Benedykty od Krzyża, patronki Europy, a w środę, 10 sierpnia Świętego Wawrzyńca, diakona i męczennika. Zachęcamy do udziału we Mszach Świętych ku ich czci i wspólnej modlitwy.

  7. Natomiast w przyszły poniedziałek, 15 sierpnia będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia NMP. Przypominamy, że jest to święto nakazane, w które jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii. Msze Święte w tym dniu tak jak w każdą niedzielę. Na zakończenie Mszy Świętych pobłogosławimy przyniesione zioła, owoce, warzywa i kwiaty.

  8. „Od Pana Boga nie ma wakacji” – niech ta maksyma towarzyszy wyruszającym na zasłużony wakacyjny wypoczynek i z niego korzystającym, których serdecznie pozdrawiamy. Solenizantom  i jubilatom składamy najlepsze życzenia.

   Zmarłych polecajmy Bożemu miłosierdziu.

  9. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

   

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt