roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - sierpień 2015 »

archiwum

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 30 sierpnia 2015 r.

  Dodano: 29 sierpnia 2015 r.

  DWUDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                              30 sierpnia 2015

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś – dwudziesta druga niedziela w ciągu roku, a zarazem ostatnia niedziela w czasie wakacji.

  2. W minionych tygodniach posługę w Caritas diecezji warszawsko-praskiej podjęły trzy siostry orionistki: S. Maria Emilia, s. Maria Tobiasza i s. Maria Marta. Siostry Emilia i Marta posługiwać będą w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym a siostra Tobiasza jako pielęgniarka. Życzymy Siostrą, aby dobrze się czuły w naszej parafii a Jezus, któremu posługują obdarzał Je potrzebnymi łaskami.

  2. We wtorek – rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego.  Msza Święta na rozpoczęcie tego roku zostanie odprawiona w naszej Bazylice we wtorek o godzinie 900, dla Gimnazjum nr. 32 i szkoły  podstawowej nr. 354. Następnego dnia czyli 2 września o godz. 900, dla szkoły Podstawowej nr. 30  Na wspólną modlitwę zapraszamy wszystkich związanych ze szkołą, a więc dzieci i młodzież oraz ich rodziców, nauczycieli i wychowawców, a także pracowników administracji szkoły, gdyż nowy rok powinno się rozpocząć z Panem Bogiem.

  W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego i katechetycznego zachęcamy też do przystąpienia do sakramentu pokuty. Okazja do spowiedzi podczas sprawowanych Mszy św. w naszej Bazylice.

  Błogosławieństwo tornistrów i przyborów szkolnych dla pierwszoklasistów będzie miało miejsce w niedziele 6 września podczas Mszy św. o godz. 1130

  3. We wtorek przypada też 76. rocznica wybuchu II wojny światowej. Pamiętajmy w tym dniu o modlitwie za ofiary tej wojny oraz o pokój na świecie.

  4. W środę o godz. 1730 – nowenna do Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, a następnie – Msza Święta wieczorna.

  5. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W pierwszy czwartek modlimy się o nowe powołania do służby Bożej w kościele o godz. 1800.  

  W pierwszy piątek Msze Święte wotywne o Najświętszym Sercu Pana Jezusa o godz. 800 i 1800 . Kapłani odwiedzą chorych w domach w godzinach porannych. W pierwszą sobotę Msza Święta wotywna o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny o godz. 800 Wieczorem po Mszy św. przy Wystawionym Najświętszym Sakramencie Różaniec, na który serdecznie zapraszamy.

  6. Po wakacyjno-urlopowym okresie powracamy do uporządkowanej praktyki wykonywania czytań mszalnych w dni powszednie przez osoby świeckie. Ta praktyka ma wesprzeć dyżury ministrantów i rozwijać udział wspólnoty wiernych w liturgii. Dotychczasowych lektorów oraz nowe osoby chętne do czytania prosimy wpisywanie w grafik wybranych terminów na miesiąc wrzesień. Grafik nabożeństw jest wywieszony w zakrystii.  Dyżury organizuje i informacji udziela ksiądz wikary.

  7. Rodzice i chrzestni, którzy planują w najbliższym czasie chrzest dziecka, mają obowiązek uczestniczyć w katechezie przygotowującej do tego sakramentu. Taka katecheza w naszej parafii jest prowadzona w pierwsze środy każdego miesiąca. Stąd też 2 września na godz. 19.00 zapraszamy do sali parafialnej nr 130  rodziny zamierzające we wrześniu przynieść swoje dzieci do sakramentu chrztu. Do sali prowadzi wejście przez portiernię domu zakonnego od ul. Kawęczyńskiej.

  8. Wyjeżdżających we wrześniu z  naszej Bazyliki na Ukrainę zapraszamy na spotkanie z przedstawicielem biura podróży, będącego organizatorem naszej pielgrzymki. Spotkanie odbędzie się 5 września, w sobotę, o godz. 19.00 w sali parafialnej nr 130. Wejście przez portiernię domu zakonnego.  Do tego czasu każdy z uczestników pielgrzymki powinien uzupełnić wpłatę do wysokości 700 zł. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Zapraszamy dysponujących czasem i chcących odwiedzić miejsca bliskie sercom Polaków.

  9. 10 października o godz. 6.00 z parkingu przed Bazyliką wyrusza autokarowa pielgrzymka z Bazyliki do sanktuariów maryjnych na Kujawach - w Skępem i Oborach. Koszt 70 zł od osoby. Zapisy w zakrystii. Więcej szczegółów można znaleźć w gazetce parafialnej i na stronie internetowej Bazyliki.

  10. Od 1 września kancelaria parafialna będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 1000 – 1200  i od 1600 – 1800.

  11. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w zakrystii czy przed Kościołem

   

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 16 sierpień 2015 r.

  Dodano: 14 sierpnia 2015 r.

  DWUDZIESTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                   16 sierpnia 2015

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś przypada dwudziesta niedziela w ciągu roku. W liturgii słowa rozważaliśmy temat Eucharystii. Przyjmijmy otwartym umysłem i sercem tę naukę Chrystusa o Chlebie żywym, zapewniającym nam życie wieczne.

  2. W  dniu dzisiejszym przypada dwusetna  rocznica urodzin naszego Ojca i Nauczyciela młodzieży św. Jana Bosko. Dziękujemy Panu Bogu za wielki charyzmat Świętego, który i w naszych czasach nas zachwyca. Na zakończeniu każdej Mszy św. możemy ucałować relikwie św. Jana Bosko w kaplicy Matki Bożej Wspomożycielki. Jak również zachęcamy do modlitwy przed relikwiami św. Jana Bosko za dzieci i młodzież, aby młodości nie przegrali i życia nie stracili. Jak również i w naszych osobistych prośbach.

  3. Godne i częste przyjmowanie Komunii Świętej domaga się od nas czynnej miłości bliźniego. Jednym z przejawów tej miłości jest zobowiązanie się do abstynencji od alkoholu w celu ratowania ludzi od niego uzależnionych, a także pomoc w podjęciu przez nich decyzji o leczeniu odwykowym. Innym wyrazem naszej miłości bliźniego może być zaangażowanie się w zorganizowanie właściwego wypoczynku dla młodzieży i dzieci pozbawionych możliwości wyjazdu na wakacje. Musimy przemyśleć te sprawy i podjąć konkretne działania.

  4. W środę o godz. 1730  – nowenna do Matki Bożej Wspomożenia Wiernych a następnie – Msza Święta wieczorna.

  5. W sobotę nasze myśli i uczucia skierujemy również ku Najświętszej Maryi Pannie, którą w tym dniu będziemy wspominać jako Królową. Maryję obrał na Królową naszego narodu król Jan Kazimierz, gdy 1 IV 1656 roku złożył śluby w katedrze lwowskiej. Maryi Królowej polećmy naszą Ojczyznę i nasze rodziny, sprawę trzeźwości naszego narodu i problemy ubożejącej części społeczeństwa polskiego.

  6. Wypadki losowe u kilku osób zmusiły je do rezygnacji z pielgrzymki na Ukrainę. Pojawiła się więc możliwość, że w ich miejsce możemy przyjąć nowe osoby. Gdyby zatem ktoś chciał w dn. 18 - 22 września br. nawiedzić miejsca związane z Orlętami Lwowskimi,  Słowackim, Wołodyjowskim, itd. może zapisać się na wyjazd u ks. Krzysztofa. Koszt pielgrzymki wynosi 700 zł i 25 €.  Szczegółowy program pielgrzymki znajduje się na stronie internetowej.

  7. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej, w zakrystii parafialnej.

 • Nawiedzamy sanktuaria maryjne na Kujawach

  Dodano: 14 sierpnia 2015 r.

  Comiesięczne pielgrzymki autokarowe z Bazyliki NSJ stały się jedną z wyraźniejszych form życia parafialnego przy tej świątyni. Kolejna pielgrzymka wyruszy 10 października br., w sobotę. Tym razem nawiedzimy maryjne sanktuaria na Kujawach.

   Najpierw pokłonimy się Matce Bożej Brzemiennej – Królowej Mazowsza i Kujaw w Skępem, gdzie gospodarzami sanktuarium są OO. Bernardyni.  Oni zapoznają nas z dziejami sanktuarium i własnego klasztoru. W tym sanktuarium będziemy mieli okazję do uczestnictwa w pielgrzymkowej Mszy św. oraz do cichej osobistej modlitwy.

  Drugim celem naszego pielgrzymowania jest sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach, prowadzone przez Ojców Karmelitów. W każdą sobotę w Oborach odbywają się wieczerniki, więc będziemy mogli skorzystać częściowo z tej oferty. Natomiast jako grupa z Bazyliki będziemy mieli możliwość odprawienia Drogi Krzyżowej na Oborskiej Kalwarii. Tego dnia działa również klasztorna herbaciarnia serwująca również dania obiadowe. Stąd tutaj zaplanowany jest czas na posiłek. Jeden  z ojców przybliży nam także historię klasztoru i Piety Oborskiej, przed którą będziemy się modlić.

  Wyjazd z parkingu przed Bazyliką o godz. 600 Koszt wynosi 70 zł od osoby i  pokrywa koszty przejazdu, ubezpieczenia i ofiary składanej miejscowym przewodnikom. Wyżywienie w zakresie własnym. Na pielgrzymkę zabieramy książeczki do nabożeństwa i różańce, przydatne do modlitwy w autokarze. Przewidywany powrót ok. godz. 2000.

  Zapisy w kancelarii parafialnej lub w zakrystii przy okazji nabożeństw.

 • ogłoszenia Duszpasterskie 09 sierpnia 2015 r.

  Dodano: 12 sierpnia 2015 r.

  DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                       9 sierpnia 2015

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś – dziewiętnasta niedziela w ciągu roku, która w opowiadaniu o podpłomyku Eliasza i w słowach Chrystusa o Chlebie żywym, zachęca nas do częstej Komunii Świętej, bowiem ona daje siłę do dobrego życia wszystkim, którzy przyjmują ją godnie. Dotyczy to zarówno osób pracujących, jak i odpoczywających po pracy, a także tych, którzy nie mogą skorzystać z zasłużonego odpoczynku.

  2. Serdecznie Witamy po dziewięcioletniej nieobecności w Bazylice Ks. Sławomira Szczodrowskiego, który ostatnio pracował, jako Dyrektor i Proboszcz w parafii w Tolkmicku nad zalewem Wiślanym. Życzymy Mu obfitych łask Bożych w pracy duszpasterskiej. Ks. Sławomir podejmie obowiązki po ks. Janie Kurelu.

  3. Jutro – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika z III wieku. Swoimi modlitwami obejmijmy jutro chrześcijan prześladowanych za wiarę w naszych czasach.

  4. W środę o godz. 1730 nowenna do Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, a następnie – Msza Święta wieczorna.

  5. Jednoczymy się duchowo z pielgrzymami zmierzającymi do Matki Bożej Jasnogórskiej do Częstochowy. W naszej Bazylice odprawiamy w tym czasie Apel Jasnogórski, o godz. 2100 na który serdecznie zapraszamy!

  6. W piątek wieczorem o godz. 1800 – Msza Święta z wigilii uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

  7. W sobotę – (obowiązkowa) uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a zarazem 95. rocznica Bitwy Warszawskiej, określanej mianem „Cudu nad Wisłą”, święto Wojska Polskiego, wprowadzone dla upamiętnienia wspomnianej wcześniej bitwy,. Msze Święte w naszej  Bazylice o godz. 700, 830, 1000, 1130, 1300, 1800. Obrzęd błogosławieństwa kwiatów, ziół i zbóż, odbędzie się podczas wszystkich Mszy św. sprawowanych tego dnia w Bazylice.

  8 . Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

  W najbliższym czasie rozpoczniemy przygotowanie szybu  pod instalację windy w Bazylice. Inwestycja ta będąca od kilku lat jednym z głównym tematów poruszanych przy okazji tzw. kolędy czy innych rozmów z proboszczem ma ułatwić wejście do naszej świątyni ludziom starszym, niepełnosprawnym czy matkom z małymi dziećmi. By te oczekiwania spełnić, musieliśmy zrezygnować z kiosku parafialnego z prasą i książkami religijnymi, ponieważ to miejsce - według wskazań konserwatorskich i budowlanych - jest optymalne na instalację windy.  Od następnej niedzieli prasę katolicką będzie można nabywać w zakrystii lub okazjonalnie przed kościołem, natomiast książki w działającej obok księgarni św. Jana Bosko.

  Osobom, które do tej pory z wielkim zaangażowaniem prowadziły punkt z prasą katolicką i książkami jesteśmy wdzięczni za ich posługę będącą jedną z form współczesnej ewangelizacji.

   

   

   

 • Komunikat dla pielgrzymów na Ukrainę

  Dodano: 10 sierpnia 2015 r.

  Uczestników wrześniowej pielgrzymki z Bazyliki NSJ na Ukrainę zapraszamy na spotkanie z reprezentatntem biura podróży organizującego nasz wyjazd. Spotkanie odbędzie się 5 września o godz. 1900 w sali parafialnej nr 130; wejście od ul. Kawęczyńskiej, przez portiernię domu zakonnego. Do tego czasu należy uzupełnić opłatę za pielgrzymkę do wysokości 700 zł.

  W związku z wypadkami losowymi u kilku osób zmuszonych do rezygnacji z wrześniowej pielgrzymki na Ukrainę pojawiła się możliwość dodatkowych zapisów na ten wyjazd. Zapisy przyjmuje ks. Krzysztof, można też zgłaszać się telefonicznie lub mailem pod adresem podanym w gazetce lub na stronie internetowej. Szczegóły dotyczące pielgrzymki są podanie w osobnym ogłoszeniu.

   

 • Katechezy przedmałżeńskie

  Dodano: 5 sierpnia 2015 r.

  2 października br. rozpoczyna się w naszej parafii jesienny cykl katechez przed zawarciem sakramentu małżeństwa, zwanych potocznie kursem przedmałżeńskim. Udział w katechezach jest obowiązkowy dla osób planujących w najbliższym czasie zawrzeć sakrament małżeństwa.

  Poszczególne katechezy prowadzą m. in. pedagog, prawnik, doradca życia rodzinnego i in. z grona salezjanów i osób świeckich. Katechezy odbywają się w kolejne piątki o godz. 1900 w sali parafialnej nr 130 (wejście przez portiernię domu zakonnego). Ich zakończenie przewidziane jest dn. 27.11.2015 r. Za udział w katechezach nie są pobierane żadne opłaty.

  Uczestnicy katechez otrzymują indeksy, w których potwierdzana jest obecność na poszczególnych katechezach. Program katechez jest wyznaczony przez władze naszej diecezji. Zatem uczestniczący częściowo w innych edycjach katechez (lub w innych parafiach) mogą tylko uzupełnić brakujące tematy.

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt