roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - sierpień 2014 »

archiwum

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XXII Niedziela Zwykła 31 sierpnia 2014 r.

  Dodano: 30 sierpnia 2014 r.

  DWUDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                            31 sierpnia 2014

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś przypada 22. niedziela w ciągu roku i jest to zarazem ostatnia niedziela miesiąca sierpnia, z czym wiąże się również koniec wakacji.

  2. Jutro rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Zwracamy się do rodziców dzieci i młodzieży, aby to co nowe rozpocząć z Panem Bogiem. Prosimy Rodziców, aby dzieci i młodzież rozpoczęły nowy rok szkolny z Panem Bogiem. Tak jak co roku po uzgodnieniu z Dyrektorami szkół poszczególne szkoły będą uczestniczyć we Mszy św.

  3. Przypadający jutro 1 dzień września to także bolesna rocznica wybuchu II wojny światowej. Jest już coraz mniej żyjących świadków tej ogromnej tragedii ludzkości, lecz to nie zwalnia nas od pamięci o tych, którzy zginęli lub ponieśli śmierć podczas 6-letniej zawieruchy wojennej. Pielęgnujmy pamięć o wszystkich ofiarach wojny, troszcząc się o ich groby, modląc się za tych, co zginęli, a przede wszystkich wychowując młode pokolenia do pokoju, ucząc wzajemnego szacunku i zrozumienia wobec każdego człowieka.

  4.Od dzisiaj przez 9 kolejnych dni do święta Narodzenia NMP  zapraszamy na modlitwę różańcową przy Wystawionym Najświętszym Sakramencie o godz. 1730. W intencji Pokoju.

  5. W nadchodzącym tygodniu przypada również pierwszy czwartek miesiąca, dzień poświęcony dziękczynieniu za dar Eucharystii i kapłaństwa oraz modlitwy o nowe powołanie kapłańskie i zakonne zwłaszcza z naszej parafii. Nie zaniedbujmy tego zwyczaju, aby się kiedyś nie okazało, że brakuje nam kapłanów, którzy sprawowaliby dla nas sakramenty.

  6. A przypadający w tym tygodniu pierwszy piątek miesiąca jest dobrą okazją, by z nową gorliwością rozpocząć praktykę obchodzenia dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, aby uprosić dar miłosierdzia Bożego dla siebie czy dla innych. Na wszystkich pragnących skorzystać z sakramentu pojednania (spowiedzi) księża będą oczekiwać w konfesjonałach  w czasie sprawowanych Mszy św. Natomiast Msza św. ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa zostanie odprawiona o godz. 1800  Do skorzystania z sakramentu pojednania szczególnie zachęcamy dzieci i młodzież, które tego jeszcze nie uczyniły przed rozpoczynającym się rokiem szkolnym. Dla dzieci  Msza św. o godz. 1645. Zacznijcie go, kochani, z czystymi sercami, aby łaska Boża mogła łatwiej docierać do każdego zakątka waszych serc. Chorych w domach odwiedzimy od godz. 800. W pierwszą sobotę miesiąca z dziecięcym zaufaniem oddajmy się Niepokalanemu Sercu Maryi. Msza św. Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi o godz. 800, a po Mszy św. wieczornej zapraszamy na różaniec przy wystawionym Najświętszym Sakramencie.

  7. Na pierwsze nocne czuwanie zapraszamy 5 września, w pierwszy piątek miesiąca, o godz. 21.00. W intencji Ojczyzny. Wpisują się one w wielką nowennę przygotowania do obchodów 250-lecia wprowadzenia do liturgii Kościoła nabożeństwa do Serca Pana Jezusa.

  8. 16 października 2013 roku na Jasnej Górze została uroczyście zapoczątkowana peregrynacja kopii Ikony Jasnogórskiej, która była ofiarowana polskim Zakonom w marcu 1963 r. przez Sł. Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego. O rozpoczęciu peregrynacji zdecydowało 130 Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich, które miało miejsce 14-15 maja w Zduńskiej Woli. Pierwsze nawiedzenie tego Obrazu odbyło się w latach 1963-1966 i było formą przygotowania się wspólnot zakonnych do Millenium Chrztu Polski oraz sposobnością do podjęcia wspólnotowej refleksji nad soborową. 1 września br. rozpocznie się peregrynacja Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszej Bazylice Msza św., dla osób konsekrowanych pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Henryka Hosera. Peregrynacja potrwa do 2 września i zakończy się o godz. 1700. Zapraszamy na uroczystą Eucharystię wszystkich wiernych, którzy mogą uczestniczyć we wspólnej modlitwie. Również zapraszamy do Bazyliki wszystkich wiernych, którzy chcą razem z  salezjanami modlić się przed Obliczem Pani Jasnogórskiej.

  9. Z racji nawiedzeniem kopii Ikony Jasnogórskiej kancelaria parafialna 1 i 2 września br. nie będzie czynna. Wszystkie ważne sprawy można załatwić z ks. dyżurnym po maszach św. w zakrystii. Od środy kancelaria będzie czynna od poniedziałku do piątku przed południem g. 1000 – 1200; i po południu od 1600 - 1800.

  10. 20 września (sobota) organizujemy pielgrzymkę do sanktuariów warmińskich w Gietrzwałdzie i Głotowie. Same sanktuaria są dokładniej zaprezentowane w naszej gazetce parafialnej i na stronie internetowej, natomiast w zakrystii lub w kancelarii parafialnej można się zapisać na ten wyjazd. Koszt pielgrzymki wynosi 70 zł od osoby i pokrywa cenę przejazdu, ubezpieczenie i ofiarę składaną przewodnikom. Wyżywienie we własnym zakresie. Będzie możliwość indywidualnego zakupienia sobie gorącego posiłku w domu pielgrzyma w Gietrzwałdzie.

  Wyjeżdżamy 20 września o godz. 6.30 z parkingu przed bazyliką. Należy zabrać ze sobą różaniec, teksty Godzinek o Najśw. Maryi Pannie i nieszporów oraz używane lekarstwa.

  11. W dzisiejszą niedzielę witamy w naszej wspólnocie parafialnej S. Różę, ze Zgromadzenia Sióstr „Wspólnej Pracy”, od Niepokalanej Maryi,  która podejmuje zajęcia w zakrystii. Życzymy Siostrze opieki Bożej, wstawiennictwa Matki Najświętszej, niech codzienny trud zostanie zatopiony w Sercu Jezusowym.

  12.Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 24 sierpień 2014 r

  Dodano: 22 sierpnia 2014 r.

  DWUDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                          24 sierpnia 2014

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Przeżywamy dziś 21. niedzielę w ciągu roku. W liturgii słowa usłyszeliśmy kierowane do nas osobiście pytanie Pana Jezusa Chrystusa: „A wy za kogo mnie uważacie”? Niech nasze codzienne życie, zgodne z wymaganiami Ewangelii będzie nieustannym dawaniem odpowiedzi wyrażanej w czynach i postępowaniu.

  2. Przed nami ostatni tydzień miesiąca trzeźwości, a zarazem dla niektórych ostatnie dni urlopów i wakacji. Starajmy się jak najlepiej wykorzystywać ten czas na pogłębienie naszych wzajemnych relacji rodzinnych czy przyjacielskich, na dobrą lekturę i budujące rozmowy. Zachęcamy przy tym do nabywania prasy katolickiej, którą możemy znaleźć w parafialnym sklepiku.

  3. W nadchodzący wtorek, 26 sierpnia, uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej – imieniny naszej Królowej. Pamiętajmy, aby w tym dniu szczególnie dziękować Bogu za dar tej najlepszej z Matek. Msze św. w naszym kościele będą o godz.700,800, 1200,1800.

  4. W piątek, 29 sierpnia zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu rozpoczniemy Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 1500 i zakończymy wyjątkowo kwadrans przed godz. 1700. Za utrudnienia przepraszamy!

  5. 20 września (sobota) organizujemy pielgrzymkę do sanktuariów warmińskich w Gietrzwałdzie i Głotowie. Same sanktuaria są dokładniej zaprezentowane w naszej gazetce parafialnej i na stronie internetowej, natomiast w zakrystii lub w kancelarii parafialnej można się zapisać na ten wyjazd. Koszt pielgrzymki wynosi 70 zł od osoby i pokrywa cenę przejazdu, ubezpieczenie i ofiarę składaną przewodnikom. Wyżywienie we własnym zakresie. Będzie możliwość indywidualnego zakupienia sobie gorącego posiłku w domu pielgrzyma w Gietrzwałdzie.

  Wyjeżdżamy 20 września o godz. 6.30 z parkingu przed bazyliką. Należy zabrać ze sobą różaniec, teksty Godzinek o Najśw. Maryi Pannie i nieszporów oraz używane lekarstwa.

  6. W zakrystii już jest dostępny grafik, na który mogą wpisywać swoje dyżury osoby dorosłe wykonujące czytania mszalne we wrześniu. Składamy im serdeczne Bóg zapłać za dotychczasową posługę i liczymy na ich współpracę w kolejnym miesiącu

  7. W zakrystii/kancelarii parafialnej możemy zgłaszać chorych z naszych rodzin, którzy pragną skorzystać z sakramentu pojednania z racji zbliżającego się pierwszego piątku miesiąca. Będziemy ich odwiedzać 5 września 2014 r.

  8. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej i życzymy wszystkim dojrzałej radości lata i błogosławieństwa Bożego.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 17 sierpnia 2014

  Dodano: 16 sierpnia 2014 r.

  DWUDZIESTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                         17 sierpnia 2014

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Bóg pragnie okazywać nam miłosierdzie – to przesłanie usłyszeliśmy w liturgii dzisiejszej – 20. niedzieli w ciągu roku. Zechciejmy je przyjąć z otwartymi sercami, abyśmy mogli się nim dzielić z tymi, do których Pan nas posyła.

  2. Niech czas wakacji i urlopów nie będzie okazją do zamykania się we własnym gronie, lecz niech staje się okazją do dostrzegania tych, którzy żyją wokół nas i być może potrzebują dobrego słowa, wsparcia lub po prostu ofiarowania im trochę z naszego czasu. Nie zapominajmy przy tym, że tymi potrzebującymi mogą być także nasi domownicy: dzieci, współmałżonek czy starsi rodzice.

  3. Przypominamy, że zgodnie z prośbą naszych biskupów sierpień jest miesiącem trzeźwości. Zachęcamy do wytrwania w abstynencji, ofiarowując ją za tych, którzy sami nie potrafią jej zachować i są uzależnieni od alkoholu.

  4. W piątek, 22 sierpnia, będziemy się radowali Maryją – Królową. Od wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.

  5. W dzisiejszą niedzielę serdecznie Witamy Ks. Piotra Kępe, który ostatnio pracował w Suwałkach, u nas podejmie zajęcia po Ks. Januszu Kuskowskim, przyjmijmy ks. Piotra z serdecznością. Życzymy Mu aby wśród nas dobrze się czuł i posługa kapłańska przynosiła Mu jak najwięcej radości.

  6. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej i życzymy wszystkim dojrzałej radości lata i błogosławieństwa Bożego.

   

   

   

   

 • Bazylika Serca Jezusowego na Pradze w okresie Powstania Warszawskiego

  Dodano: 16 sierpnia 2014 r.

  Bazylika Serca Jezusowego na Pradze w okresie Powstania Warszawskiego

    Podczas Powstania mieszkańcy Warszawy i Pragi urządzili kapliczki w bramach kamienic, w sieniach i na podwórkach. Tam gromadzili się wieczorami, modlili się i śpiewali pieśni religijne. Księża spowiadali po domach udzielali Komunii Świętej i chrzcili dzieci. Z chwilą wybuchu Powstania, podziemia Bazyliki znów zamieniły się w schron. Warszawa stanęła w płomieniach. Ludzie wycieńczeni chodzili jak obłąkani. Gęsto padały pociski.

           W podziemiach Bazyliki, z braku warunków sanitarnych, zaczęła się szerzyć czerwonka cholerynka. Zmarło osiem osób. Pochowali ich pracownicy Caritasu przy kaplicy pogrzebowej, gdzie był już prawdziwy cmentarz. Wkrótce „zaludniły” się zmarłymi place w sąsiednim Ogródku Jordanowskim. Kuchnia Caritasu przy Bazylice wydawała do tysiąca posiłków dziennie.

           Klimat tych dni przekazuje nam Kronika Parafialna:

  „W jedną niedzielę w czasie sumy Niemcy weszli do Bazyliki z zawiniętymi rękawami i w czapkach. Wszystkich księży wyprowadzili przed kościół i wylegitymowali, ale puścili. Od tego czasu jednak księża zaczęli się ukrywać, to na strychu, to w podziemiach, niektórzy nocowali po domach. Ksiądz Wilkosz miał kancelarię przy ulicy Grajewskiej4…

           Niemcy urządzili łapanki i tak wielka łapanka była 26 sierpnia i wielu mężczyzn zabrano. Druga ogólna na Michałowie dnia 1 września. Brano kobiety i mężczyzn. Trzecia 5 września. Wyciągali ludzi z domów i z kościoła. Kto ukrył się, ten ocalał, a kogo wzięli, ten już nie wrócił. Wtedy  Niemcy dokonali egzekucji przez rozstrzelanie przy wiadukcie na ulicy Radzymińskiej. Padło kilkanaście osób.

           Ks. Michał Kubacki i ksiądz Stanisław Wilkosz zostali aresztowani. Jedna siostra szpitala uratowała księdza Kubackiego, a księdza Wilkosza Siostry Albertynki, które napisały podanie o zwolnienie go, jako chorego”. Ostrzał artyleryjski okolic Bazyliki odbywał się z obydwu stron, bo i sowieci też strzelali, starając się trafić w niemieckie koszary, a te przeważnie mieściły się w budynkach szkolnych, między innymi przy ulicy Otwockiej.

           Po upadku Powstania na Pradze, szkoły przy Otwockiej były zajęte przez Własowców. To była armia sowiecka pod dowództwem generała Własowa, która na początku wojny w 1941 roku przeszła na stronę niemiecką. Podczas Powstania Warszawskiego stanowili poważną część wojska niemieckiego, zwłaszcza na Pradze. Na nich sowieci byli w specjalny sposób zawzięci, uważając ich za zdrajców, dlatego nie żałowali pocisków by ich zniszczyć, a Bazylika była dla nich wyznacznikiem kierunku. Dnia 9 września wpadł przez okno do Bazyliki pocisk armatni od strony niemieckiej. Kościół pokryła gruba warstwa gruzu. Poszły wszystkie szyby, tynk poodpadał dużymi kawałkami, uszkodzone zostały kolumny. Ksiądz Michał Kubacki odprawiał wtedy Mszę świętą. Podmuch odrzucił go w kąt. Zabiło wtedy kilkanaście osób. Inny ogromny pocisk spadł koło Bazyliki, ale nie eksplodował. Były to pociski wystrzelone z tak zwanej Grubej Berty, rozmaitego kalibru, czasem nawet o średnicy prawie pół metra. Dyrektor Wspólnoty salezjańskiej w Bazylice, ks. Jan Domino, tak to zanotował:

           „ To, że wszyscy żyjemy i ze Bazylika jest jeszcze względnie cała, to można nazwać po prostu cudem. Przecież na tydzień przed wyjściem na Pragę Wojska Polskiego, tak bili w naszą Bazylikę, iż zdawało się, że nic z niej nie pozostanie. Cała trzęsła się od pocisków, jakie w nią uderzały ze wschodu… Byliśmy wtedy wszyscy schronie za kotłownią… Statuę Matki Boskiej Wspomożycielki mieliśmy w kotłowni. Ocalała. W czasie największych nalotów odprawiliśmy Msze świętą w kotłowni, zaś w czasie łapanek w mim pokoju”.

                                                                             /Opracował ks. Bronisław Kant/

 • Pielgrzymka na Warmię

  Dodano: 11 sierpnia 2014 r.

  Po urlopowo- wakacyjnej przerwie podejmujemy na nowo praktykę autokarowych pielgrzymek. Tym razem proponujemy pielgrzymkę do sanktuariów na Warmii. Głównym celem pielgrzymki jest Gietrzwałd, który znamy z objawień Matki Bożej, jakie miały tam miejsce w dniach 27 czerwca - 16 września 1877 roku. Wtedy pochodzącym z niezamożnych rodzin polskich - trzynastoletniej Justynie Szafaryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej - ukazała się Matka Boża i rozmawiała z nimi "w języku, jakim mówią w Polsce", odnotował ks. Franciszek Hipler.

  Objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie spowodowały rozwój religijności i umocnienie ducha wiary oraz przyczyniły się do powstania nowego ośrodka pobożności maryjnej. Z czasem, ilością pielgrzymów i popularnością, sanktuarium gietrzwałdzkie przewyższyło cieszące się dłuższą tradycją sanktuarium w Świętej Lipce. Dodatkowym owocem zaistnienia sanktuarium maryjnego w Gietrzwałdzie było odrodzenie się tożsamości Polaków na Warmii, niszczonej polityką Kulturkampfu kanclerza Bismarcka.

  Drugim miejscem, jakie planujemy odwiedzić jest Sanktuarium Najświętszego Sakramentu z Kalwarią Warmińską w Głotowie, zwanym często również Glotowem. Sanktuarium powstało na miejscu cudownego znalezienia Przenajświętszej Hostii, którą wczesniej pobożny lud ukrył w ziemi przed najazdem pogańskich Litwinów i Prusów. Obok kościoła w malowniczym wąwozie znajduje się KalwariaWarmińska, zwana też Warmińską Jerozolimą. W drugiej połowie XIX w. zamożny mieszkaniec Głotowa - Johannes Merten - udał się z pielgrzymką do Ziemi Świętej i tam powziął myśl o wybudowaniu w swojej wsi Kalwarii, wzorowanej na jerozolimskiej. Małe kamyki, które zebrał na Drodze Krzyżowej w Jerozolimie, przywiózł ze sobą jako relikwie, by umieścić je w mających powstać kaplicach-stacjach.

  Koszt pielgrzymki wynosi 70 zł od osoby i pokrywa przejazd autokarem, ubezpieczenie oraz ofiarę składaną przewodnikowi miejsca. Wyżywienie każdy z pielgrzymów organizuje sobie we własnym zakresie. Istnieje możliwość skorzystania z gorącego posiłku w domu pielgrzyma w Gietrzwałdzie.

  W Gietrzwałdzie będziemy uczestniczyć we Mszy św., zapoznamy się z dziejami sanktuarium, skorzystamy ze źródełka, a pobyt zakończymy koronką do Miłosierdzia Bożego. Przewidziany jest czas na osobistą modlitwę, posiłek i zakup pamiątek.

  W Głotowie zwiedzimy sanktuarium i - o ile pogoda dopisze - odprawimy Drogę Krzyżową, ponieważ to miejsce szczególnie sprzyja takim nabożeństwom.

  Na pielgrzymkę należy zabrać ze sobą różaniec, teksty Godzinek o Najświętszej Maryi Pannie, nieszporów niedzielnych i potrzebne lekarstwa. Należy zadbać o wygodne obuwie, bowiem rozległe i piękne przyrodniczo tereny obydwu sanktuariów sprzyja modlitwie w czasie wędrówki.

  Gotowość wzięcia udziału w pielgrzymce można zgłaszać w kancelarii parafialnej lub w zakrystii Bazyliki, przy okazji nabożeństw liturgicznych.

  Wyjazd 20 września (sobota) godz. 6.30 z parkingu przed Bazyliką. Przewidywany powrót ok. godz. 20.00

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XIX Niedziela Zwykła 10 sierpnia 2014

  Dodano: 9 sierpnia 2014 r.

  DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                     10 sierpnia 2014

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dzisiaj, w 19. niedzielę w ciągu roku.

  2. Zapraszamy na godz. 2100 do naszej Bazyliki na Apel Jasnogórski w ten sposób łączymy się duchowo z pielgrzymami i powierzamy też Matce Bożej Częstochowskiej wszystkie nasze intencje.

  3. Jak każdego 13-go dnia miesiąca, o godz. 1800 odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Radia Maryja.

  4. W najbliższy piątek, 15 sierpnia, będziemy przeżywać uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość ta ukazuje wyniesienie naszej ludzkiej natury do takiej godności, do jakiej każdego z nas przeznaczył Bóg. A ponieważ liturgicznie święto to ma rangę uroczystości, nie obowiązuje tego dnia wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i hucznych zabaw. Kościół daje nam tą dyspensę właśnie po to, byśmy pełniej mogli doświadczyć miłości Boga do nas. Pamiętajmy jednak, aby tego dnia uczestniczyć we Mszy św. . Msze w dzień uroczystości według porządku niedzielnego: 700, 830, 1000, 1130, 1300 i 1800 ( nie będzie mszy św. o godz. 1930)

  5. W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości.Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga. Przecież na wzór Maryi mamy starać się być ludźmi wniebowzięcia – tymi, którzy świadomie i zdecydowanie podążają ku niebu.

  6. W tę najbliższą maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego Narodu.

  7. W sobotę 16 sierpnia, będziemy gościć ks. John Bashobora. Ewangelizacja rozpocznie się o g. 1000 konferencją, następnie msza św. o godz. 1200 pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa i o godz. 1400 modlitwa o uzdrowienie. Wstęp wolny.

  8 W dzisiejszą niedzielę taca zbierana jest na Dom Świętej Siostry Faustyny w Ostrówku.

  9. W następną niedzielę zapraszamy na koncert Kapeli z Targówka po mszy św. o godz. 1300. Wstęp wolny.

  10. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej i życzymy wszystkim dojrzałej radości lata i błogosławieństwa Bożego.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XVIII Niedziela 03. 08. 2014 r.

  Dodano: 2 sierpnia 2014 r.

  OSIEMNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                            3 sierpnia 2014

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś, w 18. niedzielę w ciągu roku, liturgia ukazuje nam Boga, który troszczy się o nas nieustannie i zaprasza, abyśmy szli do Niego również wtedy, gdy wydaje się nam, że stajemy przed Nim z pustymi rękoma. Niech ten obraz w rozpoczynającym się dziś tygodniu pobudzi nas do refleksji nad dobrocią Boga i stanie się okazją do dziękczynienia za wszelkie dobro, jakiego doświadczamy każdego dnia. Zapraszamy dzisiaj na spotkanie Kół Żywego Różańca i na procesję eucharystyczną z racji pierwszej niedzieli miesiąca.

  2. Za nami połowa wakacji. Dla wielu z nas jest to czas odpoczynku, urlopów, oderwania od codzienności. Spróbujmy wykorzystać ten czas również na dobrą lekturę, spotkania z bliskimi, jak i inne zajęcia, które pomogą nam z wdzięcznością spojrzeć na nasze życie.

  3. Sierpień to w naszym kraju tradycyjnie miesiąc pielgrzymowania do domu naszej najlepszej Matki na Jasnej Górze w Częstochowie. Zachęcamy wszystkich, którzy mogą, do skorzystania z tej formy rekolekcji w drodze. Tych, którzy z różnych powodów nie mogą wyruszyć na pielgrzymi szlak, zachęcamy do szczególnej łączności modlitewnej z pielgrzymującymi. Wspólnie w naszym kościele będziemy się modlić w intencji wszystkich będących w drodze w czasie Apelu Jasnogórskiego od 6 sierpnia do 14 sierpnia o g. 21 – ej.

  4. Sierpień to także tradycyjnie miesiąc trzeźwości w naszym kraju. Do powstrzymania się od spożywania alkoholu w tym miesiącu jesteśmy zachęcani wszyscy, a nie tylko ci, którzy mają z tym problem. Chodzi o to, byśmy przez swoją postawę przeciwstawili się kulturze picia w naszym kraju. Nasz gest możemy również ofiarować w intencji kogoś z naszej rodziny czy znajomych, którzy mają problemy z nadużywaniem alkoholu i sami już nie potrafią z tego wyjść. Być może nasza ofiara połączona z modlitwą wyprosi im łaskę odwrócenia się od tego nałogu.

  5. W najbliższą środę, 6 sierpnia, przypada święto Przemienienia Pańskiego. Oddajemy w nim cześć Chrystusowi, który przed swoją męką pragnął umocnić swoich uczniów i ukazał im swoją chwałę. W ten sposób również my możemy być pewni, że zostaliśmy powołani do tej samej chwały z Chrystusem.

  6. W dniach 6-15 wyrusza kolejny raz Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, dlatego jak co roku można składać kartki z czytelnie wypisanymi intencjami naszych parafian do przygotowanego kartonu z tyłu kościoła. Będziemy je przedstawiać Bogu podczas 303 Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki grup 17-tych na Jasną Górę, w której uczestniczy salezjańska grupa srebrno-biało-czarna wychodząca 6 sierpnia z naszej parafii. Zachęcamy do wspólnego wyruszenia na pielgrzymi szlak. Zapisy na pielgrzymkę 5 sierpnia (wtorek) od godz. 17.00 przed wejściem do Oratorium lub w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w "Res Sacra Miser", ul. Krakowskie Przedmieście 62 (3-5 sierpnia w godz. 10-19). Informacje o pielgrzymce są dostępne na: www.17-ka.org.pl

  7. W dzisiejszą niedzielę swoją posługę duszpasterską rozpoczyna nasz Współbrat ks. dr Krzysztof Lis, który przejmuje obowiązki po ks. Kazimierzu Rzymowskim życzymy Mu, aby się dobrze wśród nas czuł i posługiwanie w naszej wspólnocie parafialnej przynosiło, jak najwięcej radości.

  8. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej i życzymy wszystkim dojrzałej radości lata i błogosławieństwa Bożego.

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt