roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - lipiec 2018 »

archiwum

 • Bazylika dziękuje Matce Bożej za nawiedzenie

  Dodano: 31 lipca 2018 r.

  Odpowiedzią Diecezji Warszawsko-Praskiej na zakończoną w czerwcu peregrynację kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej są całodzienne czuwania modlitewne, podejmowane  przez poszczególne parafie. Bazylika NSJ włączyła się w to dzieło diecezji 27 lipca, a następne czuwanie naszej parafii odbędzie się 31 sierpnia.

  Z pewnością wielu parafian dobrze pamięta i ze wzruszeniem wspomina dobę nawiedzenia Matki Bożej w Jasnogórskim Wizerunku w naszej Bazylice. Przeżywaliśmy ją wyjątkowo mocno, zarówno podczas uroczystej liturgii jak i w modlitewnym, osobistym skupieniu. Modlitwa przed Obrazem Matki Bożej gromadziła nas o różnych porach dnia i nocy, bo parafianie rozpoznali wyjątkową łaskę, jaką Bóg ich obdarował: duchowa bliskość Maryi i Jej pośrednictwo u Boga w naszych sprawach.

  Wobec takich darów Boga nie możemy być obojętni. Dlatego proponujemy parafianom i przyjaciołom Bazyliki NSJ parafialne dziękczynienie na Jasnej Górze. Tradycją ostatnich lat stało się, że w listopadzie każdego roku wyruszała od nas autokarowa pielgrzymka, by podziękować Matce Bożej za opiekę podczas wszystkich pielgrzymek w ciągu roku. Tym razem chcielibyśmy ten gest poszerzyć, tak co do motywów jak i co do formy podziękowania. Wśród motywów najważniejszy jest  sam dar peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiej Pani oraz wymodlone w tym czasie łaski. Innym darem peregrynacji, widocznym na zewnątrz, jest utworzenie w Bazylice Sanktuarium Najświętszego Serca Jezusowego oraz związane z tym faktem przywileje i dary duchowe. Modlitwą na Jasnej Górze chcemy również rozpocząć jubileuszowe obchody 100-rocznicy utworzenia nasze parafii, w której od samego początku jest żywe nabożeństwo do Matki Bożej. No i oczywiście nadal aktualny jest ten motyw tradycyjny – wdzięczność za całoroczne szczęśliwe pielgrzymowanie.

  Na tę okazję zarezerwowaliśmy w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze termin Mszy św. dla naszej parafii. Będzie to 17 listopada (sobota) o godz. 14.00. Przewodniczenie koncelebrze, homilię i oprawę liturgiczną zapewnia nasza parafia. Liczymy się z tym, że tak wyjątkowa okazja wzbudzi zainteresowanie pielgrzymką wielu parafian. Dlatego już dziś możemy zapewnić, że pojadą wszyscy chętni.

  Informację o kosztach i innych szczegółach wyjazdu podamy w terminie późniejszym. Dziś tylko zachęcamy, by zarezerwować sobie czas.

 • Pielgrzymka do Lublina i Lubartowa

  Dodano: 31 lipca 2018 r.

  Trasa najbliższej pielgrzymki autokarowej, jaką chcemy zaproponować parafianom i przyjaciołom Bazyliki-Sanktuarium NSJ wiedzie do Lublina i Lubartowa. Dlaczego akurat tam? To już wcześniej wyjaśnialiśmy, więc tym razem trochę konkretów.

  Wyruszamy 22 września (sobota) o godz. 630 z placu ks. Lauferskiego, przed Bazyliką. Planowany przyjazd do Lublina ok. godz. 1000. Pierwszym obiektem, w którym się zatrzymamy będzie lubelska archikatedra z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Obraz znany jest z tego, że gdy świat, a głównie blok wschodni, czynił przygotowania do obchodów 70-rocznicy urodzin Józefa Stalina , w oczach Matki Bożej pojawiły się łzy. Po zwiedzeniu katedry i modlitwie przed obrazem, nawiedzimy kościół dominikanów, w którym do niedawna znajdowały się relikwie Krzyża Świętego. Następnie spacer po Starówce i przejście na Pl. Litewski.

  W godzinach południowych odwiedzimy Katolicki Uniwersytet Lubelski. Oprócz zwiedzania obiektu, będziemy uczestniczyć we Mszy św. w kościele akademickim i zjemy obiad w stołówce studenckiej.

  Trzeci przystanek naszej lubelskiej pielgrzymki będzie na Majdanku, przy niemieckim obozie koncentracyjnym. Historycy z Muzeum na Majdanku szacują że w tym obozie zmarło i zostało zamordowanych  ok. 80 tys. więźniów, w tym ok. 60 tys. Żydów.

  O godz. 1600 pożegnamy się z przewodnikiem i udamy do Lubartowa, w rodzinne strony s. Dominiki. Tam zwiedzimy kolegiatę św. Anny. Wyjazd z Lubartowa w drogę powrotną przewidziany jest o godz. 1800. Mamy nadzieję, że parę minut po godzinie 21 będziemy już w Warszawie.

  Koszt pielgrzymki wynosi 80 zł od osoby i stanowi opłatę za autokar, obiad, ubezpieczenie, honorarium dla przewodnika i bilety w katedrze. Na dzień dzisiejszy informacje z obiektów, jakie zamierzamy zwiedzić, nic nie mówią i innych kosztach. Jeśliby takowe się pojawiły, każdy będzie uiszczał je indywidualnie, na miejscu.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XVII Niedziela zwykła 29 lipca 2018

  Dodano: 27 lipca 2018 r.

  SIEDEMNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                            29 lipca 2018

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Pan Jezus zawsze dostrzega potrzeby tych, którzy do Niego przychodzą. Chojną ręką karmi głodnych, ale nakazuje uczniom pozbierać ułomki, aby nic się nie zmarnowało. Zachęca nas, abyśmy nie marnowali żywności, którą możemy dzielić się z głodnymi. Mamy wspólnie dbać o dobre wykorzystanie Bożych darów.

  2. W dzisiejszą niedzielę Błogosławieństwo kierowców, samochodów i innych pojazdów w naszej parafii w dzisiejszą niedzielę po mszach św.

  3. W środę rozpoczyna się sierpień, w którym wspominamy wiele ważnych dla Polski dat historycznych. Od wielu lat jesteśmy zachęcani do szczególnej wstrzemięźliwości od alkoholu w tym miesiącu. Uczyńmy to i w tym roku, abyśmy poprzez nasze wyrzeczenie przyczyniali się do wyzwolenia wielu naszych rodaków z nałogu.

  4.  W pierwszy czwartek miesiąca podczas Mszy Świętej o godz. 1800  będziemy modlić się o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne.

  5. W pierwszy piątek miesiąca możemy skorzystać z sakramentu pojednania  w czasie sprawowanych mszy św., w naszej bazylice i sanktuarium. Zachęcamy do przyjęcia Komunii św. wynagradzającej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy. Przypominamy, że po mszy św., o godz. 1200 wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja do mszy św. wieczornej.

  6. W pierwszą sobotę miesiąca uczcimy Niepokalane Serce Maryi. Tego dnia będziemy szczególnie modlić się za księży proboszczów, we wspomnienie ich patrona, św. Jana Marii Vianneya. Wieczorem po mszy św. różaniec przy wystawionym Najświętszym Sakramencie.

  7. Jubilatom i solenizantom życzymy obfitych Bożych darów.

  8. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej

 • Katecheza przed chrztem św.

  Dodano: 24 lipca 2018 r.

  W najbliższą środę, 1 sierpnia o godz. 19.00, zapraszamy chrzestnych i rodziców na comiesięczną katechezę przygotowującą w sakramencie chrztu dziecka. Katecheza od bywa się w sali nr 131; wejście przez portiernię domu zakonnego od ul. Kawęczyńskiej. Decyzją władz naszej diecezji katecheza jest obowiązkowa dla zainteresowanych stron.

 • Z Bazyliki NSJ do Fatimy

  Dodano: 22 lipca 2018 r.

  Pielgrzymka z parafialna z Bazyliki NSJ do Fatimy

  Program ramowy

  18.10.2018 – czwartek

  Godz. 1000 – zbiórka na lotniku w Modlinie

  Godz. 1210 – odlot do Lizbony

  Godz. 1525 – przylot do Lizbony. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Spacer z przewodnikiem. Msza. Czas wolny. Nocleg.

  19.10.2018 – piątek

  Godz. 0800 – śniadanie

  Godz. 0900 – zwiedzanie Lizbony z przewodnikiem. M. in. klasztor Hieronimitów, Pomnik Odkrywców, forteca Belem, katedra Se, Plac Rossio, k-ł św. Antoniego Padewskiego (ze Mszą św.) itd. Czas wolny. Przejazd do Fatimy. Po drodze zwiedzanie klasztoru w Batalha lub Acobaca.

  Godz. 2130 – okazja do udziału w nabożeństwie różańcowym w Kaplicy Objawień (Fatima)

  20.10.2018 – sobota

  Godz. 0800 – śniadanie w Fatimie-Aljustriel

  Godz. 0900 – zwiedzanie i zakup pamiątek w centrum religijnym. Przejazd do domów rodzinnych dzieci uczestniczących w objawieniach (Franek, Hiacytna, Łucja). Zwiedzanie nowej bazyliki i sanktuarium.

  Godz. 1830 – Msza św.

  Godz. 2130 – Różaniec. Spoczynek

  21.10.2018 – niedziela

  Godz. 0800 – śniadanie.

  Godz. 0900 – zwiedzanie Valinholz i inne miejsca kultu. Czas wolny. Wieczorem Msza św. i procesja.

  22.10.2018 – poniedziałek

  Godz. 0800 – śniadanie . poranna Msza św.. Czas wolny.

  Godz. 1230 – transfer na lotnisko.

  1550 odlot do Modlina

  2055 – przylot do Modlina

  Koszty:  1200 zł + 210 €.

  Świadczenia w cenie opłat: koszty przelotu z Modlina do Lizbony i z powrotem. Hotele (pokoje 2-oobowe), śniadania, przejazd do Fatimy, ubezpieczenie NW i KL, przewodnik, bagaż podręczny (10 kg).

  Dopłaty, ewentualne zmiany i szczegółowe informacje są podawane na bieżąco podczas spotkań z zainteresowanymi.

  Kontakty: Zygmunt Grochowski – organizator i pilot – tel. 600 090 231; ks. Krzysztof Jakubowski – opiekun duchowy – 504 778 503

 • Pielgrzymka do Lublina

  Dodano: 22 lipca 2018 r.

  Na dzień 22 września (sobota) w ramach comiesięcznego pielgrzymowania parafianom i przyjaciołom Bazyliki NSJ proponujemy autokarową pielgrzymkę do Lublina.

  W głównym zarysie na program pielgrzymki złożą się: modlitwa przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Płaczącej w lubelskiej katedrze (zdarzenie miało miejsce 3 lipca 1949 r.) i zwiedzanie Starówki, wizyta w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ( zwiedzanie, Msza św., obiad) oraz zapoznanie się z tragedią, jaką dla wielu tysięcy ludzi był obóz na Majdanku.

  Dlaczego Lublin? Bo w następnym roku jest 80-rocznica płaczu Matki Bożej w Lublinie. Bo w tym roku jest 100-rocznica powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Bo w tym roku obchodzimy 100-rocznicę odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny, a Lublin poprzez Ignacego Daszyńskiego i jego Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej zostawił na tyle wyraźny ślad w dążeniu do odzyskania niepodległości, że Józef Piłsudski wystosował do niego specjalne podziękowanie za prawdziwie obywatelską pracę, której dokonał, by ułatwić powstanie pierwszego rządu Polski. Marszałek podkreślił również, że Daszyński nie wahał się poświęcić swojej osoby dla dobra sprawy, aby tylko dojść do porozumienia się rozbieżnych środowisk.

  A wreszcie nasz wikary w Lublinie studiował i bardzo to miasto polubił.

  Oprócz Lublina chcemy również zwiedzić XVIII-wieczną Bazylikę św. Anny w Lubartowie, wybudowaną wg projektu Pawła Fontany.

  Zgłoszenia do udziału w pielgrzymce przyjmujemy od niedzieli – 29 lipca. Mamy nadzieję, że do tego czasu uda nam się ustalić ostateczny program i koszty.

 • OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XVI Niedziela 22. 07. 2018

  Dodano: 21 lipca 2018 r.

  SZESNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                       22 lipca 2018

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy XVI niedzielę w ciągu roku liturgicznego.

  2. W środę, we wspomnienie św. Krzysztofa, będziemy modlili się za kierowców i podróżujących. Zachęcamy do pobłogosławienia  pojazdów i do odmawiania modlitwy przed każdą podróżą. Niech pod opieką patrona kierowców wszyscy szczęśliwie dotrą do celu podróży. W naszej parafii poświęcenie pojazdów po każdej mszy św. w następną niedzielę.

  3. W czwartek wspominamy rodziców Najświętszej Maryi Panny: Joachima i Annę. Byli oni dziadkami Pana Jezusa, dlatego zachęcamy w tym dniu do serdecznej modlitwy za naszych dziadków: żyjącym wypraszajmy Boże błogosławieństwo, a zmarłym – wieczne szczęście w niebie.

  4. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy samych radosnych i spokojnych dni. W środę swój dzień imienin będą obchodzić ks. Krzysztof Jakubowski i ks. Krzysztof Lis, już dziś składamy najserdeczniejsze życzenia wielu obfitych darów nieba wsparcia i pomocy Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych oraz ich patrona św. Krzysztofa. Solenizanci odprawią msze św. tego dnia o godz. 1800, a po mszy św., będzie możliwość złożenia życzeń osobiście.

  5. Przeżywaliśmy nie zapomniane chwile, kiedy 8 czerwca nawiedziła nas Pani Jasnogórska w kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiego. Przez kilka niedziel publikujemy w naszym biuletynie bazyliki program dnia dziękczynienia i modlitwy. Zachęcamy do modlitwy dziękczynnej 27 lipca. W naszym biuletynie publikujemy kolejny raz program. Zapraszamy do wspólnej modlitwy tego dnia w bazylice.

  6. Msza św. dziękczynna za szczęśliwe pielgrzymowanie do Sandomierza zostanie odprawiona 26 lipca o godz. 18.00. Do wspólnej modlitwy, by pielgrzymka wydała trwałe owoce w duszach i życiu zapraszamy nie tylko uczestniczących w tej inicjatywie ale wszystkich sympatyków pielgrzymek organizowanych w przy Bazylice NSJ.

  7. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 15 lipca 2018 r

  Dodano: 13 lipca 2018 r.

  PIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                          15 lipca 2018

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Pan Jezus wysłał swoich uczniów na pierwszą misję. Wyposażył ich obficie w dary duchowe. Cały Kościół do dzisiaj jest wyposażony w te duchowe dary, szczególnie pod postacią sakramentów świętych. Możemy z nich owocnie korzystać tylko wtedy, gdy zaufamy Jezusowi.

  2. Jutro wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z góry Karmel. Z tej okazji zachęcamy wszystkich do świadomego noszenia przy sobie znaków przynależności do Chrystusa. Jednym z tych znaków jest szkaplerz lub medalik zawieszony na szyi albo noszony w kieszeni ubrania. Przypominamy, że taki znak powinien być pobłogosławiony przez kapłana i noszony w godny sposób. Pamiętajmy o słowach Chrystusa: „kto się przyzna do Mnie przed ludźmi, do tego Ja przyznam się przed Ojcem moim”.

  3. W sobotę - 21 lipca - o godz. 6.30, z placu przed Bazyliką wyrusza zapowiadana wcześniej autokarowa pielgrzymka do Sandomierza. Osoby, które jeszcze w dzisiejszą niedzielę swojej deklaracji udziału w pielgrzymce nie potwierdziły opłatą zostaną zastąpione uczestnikami z listy rezerwowej. Przewidywany powrót ok. godz. 21.00.

  4. Niech Jezus obdarzy swoimi duchowymi darami solenizantów i jubilatów całego tygodnia.

  5. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

 • CZTERNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 8 lipca 2018

  Dodano: 7 lipca 2018 r.

  CZTERNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                                8 lipca 2018

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Pan Jezus przyznaje się do swojej rodziny, do swojego pochodzenia, swojego miasta i chociaż nie jest dobrze rozumiany, to jednak nie wypiera się swoich ziemskich korzeni. Swojej historii nikt nie może zmienić, ale można jej nadać nowy, piękniejszy bieg. Uczmy się od Pana Jezusa, nie zapominając o tym, co było, i nie zrażając się przeciwnościami, budować własną drogę realizowania powołania do szczęścia przekraczającego ziemski wymiar.

  2. Zachęcamy do uczestnictwa w środę o godz. 1800 nowenny do Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.

  3. Zachęcamy w okresie wakacji do nawiedzania naszego sanktuarium w piątki. W samo południe Msza św. formularz o Sercu Pana Jezusa ( jeżeli kalendarz liturgiczny na to pozwala). Po Msz św. wystawienie Najświętszego Sakramentu przy obrazie Serca Pana Jezusa. Adoracja do wieczornej Mszy św.

  Wszystkich, którzy nawiedzają nasze sanktuarium przypominamy, że  każdego dnia będą mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami jeżeli podczas pobożnego nawiedzenia odmówią Ojcze nasz… i Wierzę Boga… mogą uzyskać odpust zupełny. Mogą ofiarować za siebie albo za osobę zmarłą.

  4. Zachęcamy 13 lipca do uczestnictwa w mszy św. o godz. 1800 różańca św. po mszy św., i procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej po bazylice.

  5. Przypominamy, że w czasie wakacji kancelaria czynna od poniedziałku do piątku po południu od 1600 – 1800.

  6. Wszystkich wybierających się na letni wypoczynek w kraju czy za granicę zachęcamy do wcześniejszego poszukania kościoła, w którym możemy uczestniczyć w niedzielnej Mszy Świętej. W tym celu możemy wykorzystać możliwości internetu.

  7. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa i życzliwości ze strony najbliższych.

  8. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

 • Program pielgrzymki do Rzymu

  Dodano: 4 lipca 2018 r.

  PIELGRZYMKA  WATYKAN-RZYM -MONTE CASSINO

  dla parafii Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezu

  w dniach 05/09-11-2018

  Program ramowy

  1 dzień 05.11.2018 05.30 – zbiórka uczestników przed Bazyliką ,ul. Kawęczyńska 53. Odjazd do Modlina.

  09.30 – odlot samolotem do Rzymu

  11.45 – przylot na lotnisko Ciampino w Rzymie. Bezpośredni wyjazd do Monte Cassino.

  Zwiedzanie polskiego cmentarza wojennego i klasztor, opactwa benedyktynów. Msza św.

  Przyjazd do Rzymu ,zakwaterowanie. Spacer, czas wolny.

  2 dzień - 06.11.2018

  Sniadanie, zwiedzanie katakumb św. Kaliksata i kościółka Quo Vadis, następnie zwiedzanie bazyliki św. Jana na Lateranie i św. Piotra. Spacer po Koloseum, Łuk Konstantyna, Forum Romanum, Plac Wenecki, Kapitol, Usta Prawdy, Synagoga Rzymska, Ghetto.  Msza św. w Bazylice św. Jana. Powrót do hotelu w godz. wieczornych. Czas wolny

   

  3 dzień - 07.11.2018

  Śniadanie,  wyjazd do Watykanu,

  Udział w audiencji generalnej z udziałem Ojca Świętego. Spacer trasą-zamek św. Anioła, Piazza Navona z fontanną Czterech Rzek, Panteon, Fontanna di Trevi, Plac Hiszpański. Powrót do hotelu. Czas wolny

  4 dzień – 08.11.2018

  Śniadanie, Zwiedzanie bazyliki św. Pawła za Murami, kościóła św. Piotra w okowach, termy Dioklecjana. Powrót w godzinach wieczornych

  5 dzień - 09.11.2018

  07.00 – śniadanie i odjazd na lotnisko Ciampino w Rzymie

  10.55 – odlot do Warszawy samolotem Ryanairem

  13.15 – przylot do Modlina

  Świadczenia: samolot Warszawa-Rzym-Warszawa, hotel 3-4 gwiazdkowy, pokoje 2- osobowe, śniadania zgodnie z programem, pilot-przewodnik z językiem polskim, opiekun duchowny, ubezpieczenie NW i KL bez chorób przewlekłych, podatek turystyczny i ceny klimatyczne w Rzymie.

  Uwaga!

  Pasażerowi przysługuje zabranie bez dodatkowej opłaty 2-ch bagaży podręcznych o wymiarach:55x40x20cv i wadze 10 kg oraz 35x20x20 cm. Większy bagaż za dodatkową opłatą.

  Cena: 600 zł.-cena przelotu Warszawa-Rzym-Warszawa, obsługa, opłata w Polsce i 210 euro-autokar Lotnisko-Monte Cassino-hotel-lotnisko, hotel, 4 śniadania-bufet ,pilot-przewodnik, ubezpieczenie NW i KL, +  koszty podane na spotkaniu organizacyjnym 8 lipca.

  Kontakt: ks. Krzysztof Jakubowski (opiekun duchowy) kom.504778503, Zygmunt Grochowski (pilot i organizator pielgrzymki) kom.600090231.

 • Pielgrzymka do Rzymu

  Dodano: 3 lipca 2018 r.

  W niedzielę, 8 lipca, na godz. 19.00 zpraszamy zgłoszonych już uczestników, ale również i innych chętnych, na listopadową pielgrzymkę z Bazyliki NSJ do Rzymu, na spotkanie z jej organizatorem i zarazem pilotem - Zygmuntem Grochowskim. Na spotkaniu pan Z. Grochowski zaprezentuje program pielgrzymki, koszty, procedurę zakupu biletów na samolot i inne okoliczności naszego wyjazdu. Spotkanie w pierwszym rzędzie jest organizowane dla już zgłoszonych osób, ale gdyby nadal jeszcze byli chętni to jest to sprawa jeszcze do uzgodnienia.

  Gdyby ktoś nie mógł ucczestniczyć w spotkaniu, może sprawę udziału w pielgrzymce załatwić drogą telefoniczną dzwoniąc pod nr pana Grochowskiego - 600 090 231.

  Szczegółowy program pielgrzymki zamieściny na stronie po ostatecznych uzgodnieniach.

   

   

   

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt