roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - czerwiec 2017 »

archiwum

 • Zastąpmy lektorów!

  Dodano: 27 czerwca 2017 r.

  Jak z pewnością zauważamy, w okresie wakacyjnym liturgiczna oprawa Mszy św. jest bardzo skromna z powodu wyjazdu ministrantów i lektorów. Dlatego prosimy osoby dorosłe, szczególnie te, które mają przeszłość ministrancką lub należą do grup formacyjnych, by przychodząc do Bazyliki na Mszę św. zainteresowały się, czy ma kto czytać teksty z Pisma św. W zakrystii jest do dyspozycji lekcjonarz, a kapłan lub zakrystianie wskażą aktualne czytania i pomogą się przygotować. Będzie to cenna pomoc, a zarazem świadectwo odpowiedzialności za piękno wspólnie przeżywanej liturgii. Podejmującym się takich działań już teraz składamy serdeczne "Bóg zapłać!". 

 • Katecheza przed chrztem św.

  Dodano: 27 czerwca 2017 r.

  Mimo okresu wakacyjno-urlopowego trwają w Bazylice comiesięczne katechezy przygotowujące rodziców i chrzestnych do udziału w liturgii chrztu dzieci. W tym miesiącu taka katecheza będzie przeprowadzona 5 lipca (środa) o godz. 19.00 w sali parafialnej nr 131, wejście od ul. Kawęczyńskiej, przez portiernię domu zakonnego. Powinni w niej uczestniczyć chrzestni i rodzice dzieci, które w najbliższym czasie przyjmą sakrament chrztu św.. 

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 18 czerwca 2017 r.

  Dodano: 17 czerwca 2017 r.

  JEDENASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                         18 czerwca 2017

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy XI niedzielę w ciągu roku liturgicznego.

  2. W tym tygodniu, w piątek, 23 czerwca, przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, a jednocześnie ustanowiony z inicjatywy św. Jana Pawła II Światowy dzień modlitw o uświęcenie kapłanów. W naszej parafii odpust. Msze św. o godz. 700, 800, 1200 i 1800. Wieczorem o godz. 1800 suma odpustowa, której będzie przewodniczył ks. Sylwester Goworek proboszcz parafii św. Marka na Targówku. Na zakończenie mszy św. procesja. Zapraszam orszak procesyjny.

  3. Do odpustu parafialnego chcemy się jak najgodniej przygotować duchowo. Po mszy św. w samo południe od 20 czerwca do 22 czerwca, adoracja Najświętszego Sakramentu, przy ołtarzu Serca Jezusowego. Zakończenie adoracji odśpiewaniem litanii do Serca Pana Jezusa o godz. 1730. W sam dzień odpustu adoracja również po Mszy św. w samo południe, Koronka do Bożego Miłosierdzia o godz. 1500, zakończenie przed rozpoczęciem mszy św. o godz. 1800. Tego dnia Litania do Serca Pana Jezusa po mszy św. przed rozpoczęciem procesji eucharystycznej.

  Z racji uroczystości w piątek nie będzie obowiązywał post od potraw mięsnych.

  4. W dzień odpustu kancelaria parafialna nie będzie czynna.

  5. W ten sam dzień, 23 czerwca, obchodzimy Dzień Ojca. Naszymi modlitwami obejmijmy wszystkich ojców z naszej wspólnoty parafialnej, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o swoje rodziny.

  6. W sobotę, 24 czerwca, przypada kolejna uroczystość – Narodzenie św. Jana Chrzciciela, który przygotował drogę Jezusowi Chrystusowi.

  7. Zbliża się koniec roku katechetycznego i szkolnego. Przypominam dzieciom, młodzieży i rodzicom, że każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, aby było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu. Warto w modlitwach nie tylko prosić, ale i dziękować za otrzymane dobro, za przeżyty z Bogiem czas. Niech nie zabraknie tego dziękczynienia w nadchodzących dniach. Będziemy też prosić o dobre przeżycie czasu wakacji. W najbliższym tygodniu poszczególne szkoły, które są na terenie naszej parafii mają swoje zakończenie w bazylice.

  8. Msza dziękczynna za szczęśliwe pielgrzymowanie Szlakiem Cystersów Świętokrzyskich będzie odprawiona 23 czerwca o godz. 18.00, w dzień naszego odpustu parafialnego. Do udziału we Mszy zapraszamy wszystkich, którzy uczestniczą w wyjazdach z Bazyliki do rożnych sanktuariów. Dziękować będziemy, za wszelkie dobro, jakie ta pielgrzymka zrodziła w duszach pielgrzymujących i ich rodzin.

  9. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

 • Posłanie Woluntariuszy na misje - Wolontariat Don Bosco

  Dodano: 14 czerwca 2017 r.

  Dnia 18 czerwca 2017 roku, o godzi. 10.00, w Bazylice Serca Jezusowego na ul. Kawęczyńskiej w Warszawie zostaną posłani na misje wolontariusze Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco.

  Wolontariusze, którzy wyjadą na misje przeszli roczną formację w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie. W ciągu roku rozeznawali, skąd pochodzi ich motywacja wyjazdu, poznali charyzmat księdza Bosco, zwyczaje krajów misyjnych i charakter pracy wolontariuszy. Mieli okazję poznać misjonarzy i misjonarki z różnych placówek misyjnych oraz wolontariuszy, którzy już wrócili z misji.

  W 2017 roku na misje wyjadą 3 wolontariuszki na wolontariat roczny, do Peru i Kazachstanu oraz 10 wolontariuszy na wolontariat krótkoterminowy do Zambii, Kazachstanu, Gruzji.

  Wolontariat roczny:

  1. Małgorzata Białczak pochodzi z Pułtuska. Wolontariuszka będzie pracowała w Peru, na placówce salezjańskiej, w Limie.

  2. Anna Błaszczak pochodzi z miejscowości Kijany. Przez najbliższy rok będzie pracowała z dziećmi i z młodzieżą w Kazachstanie, w miejscowości Kapshagay (czyt. Kapczagaj)

  3. Justyna Stanek pochodzi z Krzeszowa. Wolontariuszka wyjeżdża na roczną misję do Kapshagayu w Kazachstanie, gdzie będzie pracowała z dziećmi i młodzieżą.

  Wolontariusze krótkoterminowi:

  1. Martyna Kuczyńska pochodzi z Łukowa i razem z Agnieszką Malinowską, która pochodzi z Dzierżoniowa wyjadą do Zambii, do Makululu.

  2. Adrianna Karpińska, która pochodzi z Piły i Hanna Rutkowska z Bydgoszczy wyjadą do Zambii, na placówkę sióstr salezjanek w Lusace.

  3. Katarzyna Małkowska, która pochodzi z Warszawy i Renata Wasilewska z Teresina wyjadą na misje do Kazachstanu.

  4. Ludwika Zalewska, która pochodzi ze Skarżysko- Kamiennej wyjedzie na misje do Gruzji.

  5. Dominika Kowalska z Poznania i Angelika Kłos z Augustowa wyjadą do Kasamy, w Zambii.

  6. Albert Szałda z Mielca wyjedzie na misje do Zambii, do Kazembe.

 • Ogłoszenia Duszpasterska Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

  Dodano: 11 czerwca 2017 r.

  NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY                                                                  11 czerwca 2017

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dzisiaj, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej.

  2. Wieczorem zapraszamy na Eucharystię 13 czerwca o godz. 1800, po Mszy św. różaniec przy figurze Matki Bożej Fatimskiej i procesja z figurą po Bazylice.

  3. W najbliższy czwartek, 15 czerwca, będziemy celebrować uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało.

  4. W Boże Ciało Msze Święte o godz. 700, 830, 1000, 1130 1300 , po Mszy św. o godz. 1300 Uroczysta procesja ulicami naszej parafii wyruszy z kościoła po Mszy Świętej o godz. 1300. O przygotowanie tradycyjnych ołtarzy na procesję prosimy, jak co roku Panów o postawienie ołtarzy, prace rozpoczniemy w Boże Ciało o godz. 730. Zadbajmy o trasę przejścia procesji, niech nie zabraknie kwiatów na ołtarzach, to będzie wyrazem Miłości do Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.

  5. Przez całą tak zwaną oktawę Bożego Ciała, po odśpiewaniu litanii do Serca Pana Jezusa procesja w bazylice.  Nie sprawiajmy Chrystusowi zawodu obojętnością czy lenistwem. Jak On pragnie być blisko nas, tak my przychodźmy jak najczęściej do Niego.

  6. Zmiany personalne w Bazylice

  Decyzją władz zakonnych warszawskiej inspektorii salezjanów ks. Piotr Kępa, katecheta w Zespole Szkół przy ul. Otwockiej i duszpasterz w Bazylice został odwołany z zajmowanych funkcji i przeniesiony do Ostródy, gdzie podejmie obowiązki wychowawczo-nauczycielskie w Szkołach Salezjańskich oraz duszpasterskie w tamtejszej parafii. W związku z upływającą kadencją przełożeńską również ks. dyr. Henryk Bonkowski kończy swoją posługę w tutejszym domu zakonnym i przenosi się do Czerwińska.
  W imieniu wspólnoty parafialnej serdecznie dziękuję ks. Piotrowi za jego zaangażowanie katechetyczne w szkole i duszpasterską posługę w parafii. Jestem też wdzięczny, ks. dyr. Bonkowskiemu, który mimo rożnych obowiązków zakonnych chętnie pomagał w duszpasterstwie parafialnym. Księdzu Piotrowi i ks. Henrykowi życzę, by nowe pola pracy wyznaczone im przez władze zakonne, dawały im szczerą radość i satysfakcję z realizacji powołania kapłańskiego i salezjańskiego. My zaś osobistą modlitwą wypraszajmy obu kapłanom Boże błogosławieństwo i opiekę NMP Wspomożycielki Wiernych.
  Oficjalnie pożegnamy obydwu kapłanów w niedzielę - 18 czerwca. Tego dnia ks. dyr. Henryk Bonkowski odprawi Mszę św. o godz. 18.00, a ks. Piotr Kępa o godz. 19.30. Będzie to dobra okazja do osobistego spotkania i pożegnania się z odchodzącymi współbraćmi.

  7. Uczestnikom pielgrzymki „Szlakiem Cystersów Świętokrzyskich” przypominamy, że wyjazd jest o godz. 630 z parkingu przed Bazyliką.

  8. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej

 • Pielgrzymka: Ostatnia bitwa kampanii wrześniowej 1939 r.

  Dodano: 6 czerwca 2017 r.

  W sobotę, 29 lipca, chcemy zrealizować odwołaną w maju pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej i miejsc związanych z ostatnią bitwą obronną żołnierza polskiego w 1939 r., która miała miejsce w okolicach Woli Gułowskiej i Kocka w dn. 2-5 października 1939 r., gdy SGO „Polesie” pod dowództwem gen.  Franciszka Kleeberga idąc na pomoc Warszawie starła się z niemiecką 13. dywizją piechoty zmotoryzowanej.

  Zwiedzanie rozpoczniemy od Woli Okrzejskiej i muzeum Henryka Sienkiewicza, autora bliskiej sercom Polaków "Trylogii"; dzieła któremu Autor nadał dedykację ku pokrzepieniu serc.  

  Następnie udamy się do Woli Gułowskiej, gdzie w muzeum multimedialnym zapoznamy się z bohaterskim czynem żołnierzy polskich w 1939 r. Natomiast w pobliskim Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września przeżyjemy pielgrzymkową Mszę św. i skorzystamy z przewodnickiej posługi ojców karmelitów, stróżów tego Sanktuarium.

  W drodze powrotnej zatrzymamy się przy Cmentarzu Wojskowym w Kocku, na którym jest spoczywają prochy gen. Kleeberga i 81 żołnierzy. Tam oddamy hołd poległym i pomodlimy się za bohaterskich obrońców Ojczyzny.

  Pielgrzymka zaplanowana jest na ostatnią sobotę lipca – 29.07.br. Wyjazd o godz. 630 z parkingu przed Bazyliką. Przewidywany powrót ok. godz. 1900.

  Koszt pielgrzymki wynosi 85 zł/os. Stanowi to pokrycie kosztów autokaru, ubezpieczenia, biletów do muzeów w Woli Okrzejskiej i Woli Gułowskiej. Muzeum w Woli Gułowskiej we współpracy z kawiarnią w Domu Kultury oferuje zwiedzającym gorący obiad w cenie promocyjnej, z której to oferty również zamierzamy skorzystać. Opłata za obiad mieści się w kosztach pielgrzymki. 

  Zapisy przyjmujemy w kancelarii, w zakrystii Bazyliki, telefonicznie i pocztą elektroniczną.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie Zesłanie Ducha Świętego 04. 06. 2017 r.

  Dodano: 3 czerwca 2017 r.

  ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO                                                      4 czerwca 2017

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

  2. Spotkanie kół Żywego Różańca dzisiaj o godz. 1700.

  3. Z inicjatywy metropolity warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza, od 2008 roku pierwsza niedziela czerwca obchodzona jest jako Święto Dziękczynienia. Przede wszystkim dziękujemy naszemu Ojcu w niebie za dar odkupienia. Ale jednocześnie dziękujemy sobie wzajemnie za wszelkie gesty dobroci i braterskiej solidarności. Do puszek w całym naszym kraju są dzisiaj zbierane ofiary na Świątynię Opatrzności Bożej.

  4. W poniedziałek, 5 czerwca (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.

  5. We wtorek, 6 czerwca, przypada rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Przez wstawiennictwo tego polskiego błogosławionego prośmy o sprawiedliwość społeczną w naszej Ojczyźnie oraz o mądrość i roztropność dla rządzących naszym narodem.

  6. Chrzestnych i rodziców dzieci, które w najbliższym czasie przyjmą sakrament chrztu św. zapraszamy na katechezę przygotowującą do tego wydarzenia, które jest fundamentem wiary dla ucznia Chrystusa. Katecheza odbędzie się tradycyjnie w I środę czerwca, czyli 7.06. o godz. 19.00 w sali parafialnej nr 131. Wejście do sali przez portiernię domu zakonnego od ul. Kawęczyńskiej.

  7. W tym tygodniu, w czwartek, 8 czerwca, będziemy obchodzili święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też diakonów naszej diecezji, którzy w tym roku otrzymali święcenia kapłańskie.

  8. W czerwcu codziennie o godz. 1730  w naszym kościele celebrujemy nabożeństwo do Serca Pana Jezusa. Zastanówmy się, czy nasze serca nie są nazbyt oziębłe, obojętne, nieczułe, gdyż za mało wpatrują się w otwarte Serce Zbawiciela. Prośmy jak najczęściej, nie tylko w czerwcu: „Jezu, uczyń serca nasze według Serca Twego” i nie zrywajmy naszej przyjaźni z Panem Bogiem.

  9. W przyszłą niedzielę, 11 czerwca, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej Trójcy.

  10. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt