roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - czerwiec 2015 »

archiwum

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 28 czerwca 2015 r.

  Dodano: 26 czerwca 2015 r.

  TRZYNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                           28 czerwca 2015

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś – trzynasta niedziela w ciągu roku. Dla wielu z nas tu obecnych jest to pierwsza niedziela w czasie ich tegorocznych wakacji. Udającym się na wakacje i urlopy przypominamy, że w czasie wolnym nikomu nie wolno zapomnieć o Panu Bogu, a wręcz przeciwnie, trzeba poświęcić Mu więcej czasu, by wynagrodzić Mu za zaniedbania, których dopuściliśmy się w ciągu roku. Zaś parafian, do których z okazji wakacji lub urlopu przyjadą krewni lub znajomi, prosimy, aby przyjęli ich serdecznie w przekonaniu, że w ich osobach przyjmują samego Pana Jezusa. Starajmy się dawać innym dobry przykład, do czego zobowiązuje nas fakt przyjęcia przez nas chrztu i bierzmowania.

  2. Kancelaria parafialna w czasie wakacji od jutra będzie czynna od poniedziałku do piątku tylko popołudniu od godz. 1600 – 1800.

  3. Jutro – uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. Msze Święte w naszym kościele o godz. 700, 800, 1200, 1800. O godz. 1800 Mszy św. wieczornej będzie przewodniczył ks. Piotr Kępa, który obchodzi swój dzień imienin. Otoczmy naszego Solenizanta gorącą modlitwą i serdecznością.   Składka na tacę będzie przeznaczona na tzw. świętopietrze, czyli do dyspozycji papieża.

  4. We wtorek – zakończenie nabożeństw czerwcowych.

  5. W środę o godz. 1730  – nowenna do Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, a następnie – Msza Święta wieczorna. W środę 1 lipca przypominamy osobom, które zamierzają ochrzcić dziecko w naszej parafii konferencja dla rodziców i rodziców chrzestnych o godz. 1900.

  6. Uczestników ostatniej pielgrzymki do sanktuarium Matki Bożej Królowej Jedności i Pokoju w Kodniu zapraszamy na Mszę św. dziękczynną 4 lipca (sobota) o godz. 1800. Modlić się będziemy, by to pielgrzymowanie wydało dobre w życiu pielgrzymów i ich bliskich.

  7. Ze względu na okres wakacyjny dla młodzieży i urlopowy dla dorosłych wiążący się z nieobecnością w Warszawie zawieszamy na lipiec i sierpień grafik dyżurów dla osób dorosłych czytających teksty biblijne podczas Mszy św. Tym niemniej prosimy, by te osoby - o ile są obecne na Mszach w Bazylice - wykonywały posługę lektorską, także na Mszach niedzielnych. Byłoby wskazane, aby przed Mszą św. skontaktować się w zakrystii z celebransem i powiadomić go o swojej gotowości do zajęcia się czytaniami mszalnymi.

  8. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek modlimy się o nowe powołania do służby Bożej w Kościele.

  9. W piątek Msza św. o Najświętszym Sercu Pana Jezusa o godz. 800 i 1800. Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 1500 przy ołtarzu Serca Jezusowego. Okazja do spowiedzi podczas wszystkich Mszy św. odprawianych w naszej Bazylice. W czasie wakacji nie odwiedzamy chorych z Komunią Świętą. W pierwszy piątek lipca przypada tym razem święto św. Tomasza, Apostoła.

  10. W sobotę o godz. 800 Msza Święta wotywna o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny. Po wieczornej Mszy sw. zapraszamy na różaniec przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. Zakończenie w godzinie apelu jasnogórskiego.

  11. W czasie wakacji nasza parafialna kawiarenka nie jest czynna.

  12. Kolejna, comiesięczna pielgrzymka z Bazyliki będzie wiodła również na Podlasie. Tym razem dwa główne cele naszego pielgrzymowania to sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej i święta dla prawosławia Góra w Grabarce. Szczegółowe warunki podamy wkrótce, po otrzymaniu odpowiedzi dotyczących opłat za autokar i oprowadzenie po obiektach, ale już przyjmujemy zapisy. Pielgrzymka zaplanowana jest na sobotę, 1 sierpnia; wyjazd godz. 600.

   

 • Pielgrzymujemy do sanktuariów na Podlasiu

  Dodano: 23 czerwca 2015 r.

  Kolejna, comiesięczna pielgrzymka z Bazyliki będzie wiodła również na Podlasie i jest kontynuacją czerwcowej pielgrzymki do Kodnia. 1 sierpnia głównym celem naszego pielgrzymowania będzie sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej - prowadzone przez oo. paulinów - i święta dla prawosławia Góra w Grabarce. W drodze powrotnej chcielibyśmy pomodlić się w kaplicy przy cudownym źródełku w Budzieszynie, na terenie parafii Mokobody. 

  Opłata za pielgrzymkę wynosi 70 zł od osoby i pokrywa koszty autokaru, ubezpieczenia i ofiar zwyczajowo składanych w sanktuariach, gdzie nie są określone  opłaty za zwiedzanie. Wyżywienie każdy z pielgrzymów załatwia sobie we własnym zakresie.

  Wyjeżdżamy 1 sierpnia (sobota) o godz. 600 z parkingu przed Bazyliką, przewidywany powrót ok. godz. 2000. W trakcie pielgrzymki będziemy uczestniczyli we Mszy św. w Leśnej Podlaskiej, będziem też śpiewać Godzinki i nieszpory, odmawiać różaniec, koronkę, itp. Zatem przydadzą się książeczki do nabożeństwa i różańce.

  Zapisy na pielgrzymkę przyjmowane sąw kancelarii parafialnej, telefonicznie lub w zakrystii Bazyliki po nabożeństwach.

  Ze względu na charakter dnia, w którym pielgrzymujemy, zachęcamy, by szacunek dla ofiary Powstańców Warszawskich wyrazić na zewnątrz, np. białoczerwoną kokardką, znaczkiem Polski Walczącej, miniaturką polskiej flagi, itp.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 21 czerwca 2015 r.

  Dodano: 19 czerwca 2015 r.

  DWUNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                        21 czerwca 2015 r.

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś – dwunasta niedziela w ciągu roku. W Ewangelii słyszeliśmy o tym, że tłumy, które obserwowały działalność Pana Jezusa, zastanawiały się nad tym, kim On jest. I nam też nie wolno przejść obojętnie obok Jego osoby.

  2. We wtorek będziemy obchodzić Dzień Ojca. Swoimi modlitwami obejmijmy wszystkich naszych ojców, zarówno żyjących, jak i zmarłych. Wieczorem o godz. 1800 – Msza Święta wigilijna z następującej uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

  3. W środę przypada uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, proroka znad Jordanu, którego zadaniem było przygotować Naród Wybrany na przyjście Zbawiciela. Św. Jan jest jednym z patronów Ruchu Trzeźwości w Polsce. U nas Msze Święte o godz. 700, 800, 1200, 1800 .  Na Mszę Świętą wieczorną serdecznie zapraszamy solenizantów i solenizantki. Tego dnia obchodzą w naszej wspólnocie zakonnej imieniny  ks. Jan Kurel, ks. Jan Pietrzykowski i ks. Jan Niewęgłowski.Tego dnia o godz. 1800 będzie przewodniczył Mszy św. ks. Jan Kurel, zechciejmy okazać Solenizantowi naszą wdzięczność za pracę na rzecz naszej parafii. Również tego dnia chcemy podziękować ks. Janowi Kurelowi za dwuletnią pracę  w naszej wspólnocie. Ks. Jan od pierwszego sierpnia będzie pracował w Płocku w charakterze ekonoma.Na miejsce ks. Jana do oratorium po dziewięcioletniej przerwie powraca ks. Sławomir Szczodrowski.Wszystkim, którym patronuje św. Jan Chrzciciel, życzymy aby każdego dnia doświadczali jego opieki i podobnie jak on pomagali innym zbliżyć się do Chrystusa.

  4. W piątek – zakończenie roku szkolnego i katechetycznego. Rozpoczynającym wakacje życzymy udanego wypoczynku i równocześnie przypominamy, że nie ma wakacji od codziennej modlitwy, niedzielnej Mszy Świętej i Dekalogu.

   

 • Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – jubileuszowy odpust w Bazylice

  Dodano: 2 czerwca 2015 r.

  zdjęcieDnia 12 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, wspólnota parafialna Bazyliki NSJ będzie świętować doroczną uroczystość odpustową. W tym roku dodatkową inspiracją do uroczystych obchodów tej uroczystości jest jubileusz 250-lecia publicznego kultu Serca Pana Jezusa.

  Pierwsze przygotowania do odpustu, a zarazem jubileuszu kultu Serca Pana Jezusa, rozpoczęły się już we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to przeżyliśmy w Bazylice pierwsze z comiesięcznych przebłagalnych czuwań w intencji Ojczyzny modląc się, aby Polska poprzez kult Serca Jezusowego odrodziła się w swej potędze i doskonałości. Głoszona przy tej okazji katecheza o kulcie Serca Jezusowego szczególnie zapoznawała uczestników czuwań z dziejami tego kultu oraz ułatwiała im świadomy i pogłębiony udział w nabożeństwach ku czci Serca Pana Jezusa. Przez dziewięć kolejnych I-piątków miesiąca kilkaset osób, trwając ok. pięciu godzin na nocnej modlitwie w Bazylice, było najlepszym znakiem co do aktualności samej adoracji Serca Jezusowego oraz wskazywało na potrzebę Bazyliki jako miejsca, gdzie taka modlitwa byłaby możliwa, także w trybie osobistym i poza oficjalną liturgią. Częsty obecnie widok osób modlących się przed odnowionym i umieszczonym w bocznej kaplicy obrazem Serca Pana Jezusa jest chyba nie tylko owocem czuwań, ale i swoistym vox populi wynikającym z zawierzenia Sercu Jezusa oraz mocnej nadziei w Nim pokładanej. To właśnie w naszej Bazylice się dzieje i to jest możliwe! Temu również chcemy dać świadectwo uczestnicząc w jubileuszowo-odpustowej modlitwie.

  Bezpośrednim już przygotowaniem do jubileuszowego odpustu jest nowenna włączona w czerwcowe nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiane codziennie o godz. 1730. Natomiast dni 9-11 czerwca przeżyjemy jako triduum przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa. W te dni zapraszamy na osobistą adorację Najświętszego Sakramentu, rozpoczynającą się po Mszy św. o godz. 1200 i trwającą do nabożeństwa o godz. 1730. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja trwać będzie przed obrazem Najświętszego Serca Pana Jezusa (w lewej nawie Bazyliki) i w przyszłej kaplicy poświęconej Sercu Jezusowemu.

  Msze św. w sam dzień Uroczystości – 12 czerwca – będą odprawiane o godz: 700, 800, 1200 i 1800. Mszę św. w południe (godz. 1200) odprawi i kazanie wygłosi Arcybiskup Henryk Hoser SAC. Natomiast o godz. 1500 wspólnie odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego.  Podobnie jak w dni poprzednie, także w dzień odpustowy po Mszy św. południowej będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do osobistej adoracji. Procesją eucharystyczną po Mszy św. o godz. 1800 zakończymy uroczystości jubileuszowego odpustu ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.

  Zapraszamy do udziału w uroczystościach odpustowych. Przypominamy również, że Bazylika jest miejscem uzyskiwania odpustów ze względu na Rok Serca Jezusowego, który Abp Henryk Hoser ogłosił dla Bazyliki, i który trwa do niedzieli Chrystusa Króla Wszechświata. Ponadto Pasterz Diecezji wyznaczył również Bazylikę na miejsce, w którym można uzyskać odpust zupełny z okazji Roku Życia Konsekrowanego. Warunki uzyskiwania tychże odpustów są wskazane w osobnych artykułach niniejszej kolumny.

 • Z Bazyliki na Ukrainę

  Dodano: 1 czerwca 2015 r.

  Wychodząc na przeciw pragnieniom parafian, ujawnionym m. in. w czasie pielgrzymki do Ostrej Bramy, przygotowaliśmy program jesiennego wyjazdu na Ukrainę. Pielgrzymka odbyłaby się w dn. 18-22 września br., na trasie Lwów – Krzemieniec – Kamieniec Podolski. Natomiast szczegółowy plan, rozłożony na poszczególne dni jest następujący:

  Dzień 1:

             Wyjazd z Warszawy o godz.700 - przejazd  kierunku granicy polsko – ukraińskiej  w 

             Dorohusku,  przyjazd przez  Łuck ( katedra) do Krzemieńca,  zakwaterowanie w hotelu i obiadokolacja.

  Dzień 2:        

              Krzemieniec (Muzeum Słowackiego) – Zbaraż ( zamek)  - Kamieniec Podolski

  - (Stare Miasto z katedrą, Forteca Kamieniecka) – zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja.

  Dzień 3:

             Kamieniec Podolski – Tarnopol (katedra) – Podhorce (zamek) – Olesko (zamek) –

             - przyjazd do Lwowa, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja.

  Dzień 4:

  Lwów - zwiedzanie miasta z przewodnikiem: kopiec Unii Lubelskiej, Cmentarze      Łyczakowski i Orląt Lwowskich ,Katedra św.Jura,  Stare Miasto – kościół dominikanów, Rynek ,katedra łacińska i kaplica  Boimów, katedra ormiańska, cerkiew Uspieńska (wołoska), Prospekt Swobody (Wały Hetmańskie), Teatr Wielki – ewent. spektakl operowy, obiadokolacja

  Dzień 5:

            Żółkiew (kolegiata z kryptą Żółkiewskich), wyjazd w drogę powrotną na przejście

            graniczne w Hrebennem  - przyjazd do  Warszawy  w godzinach  wieczornych.

  Opłata za pielgrzymkę wynosi 700 zł i pokrywa przejazd autokarem klasy lux (WC, barek, video), ujęte w programie noclegi i wyżywienie, opiekę pilota i ubezpieczenie KL i NW. Za wstęp do obiektów i usługi przewodnickie jest opłata dodatkowa – 25€.

  Nocujemy w hotelach, pokoje 2-4-osobowe z łazienkami. Wyżywienie w trakcie pielgrzymki to 4 śniadania i 4 obiadokolacje. W organizacji tej pielgrzymki korzystamy z usług biura turystycznego, które zorganizowało nam wyjazd na Litwę.

  Zgłoszenia na wyjazd przyjmujemy w kancelarii parafialnej i w zakrystii Bazyliki przy okazji sprawowanych nabożeństw.

  Warto zwrócić uwagę, że tym razem do przekroczenia granicy będą potrzebne paszporty.

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt