roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - czerwiec 2014 »

archiwum

 • Ogłoszenia Duszpasterskie Św. Ap. Piotra i Pawła 29 czerwca

  Dodano: 30 czerwca 2014 r.

  ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA             29 czerwca 2014

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, którą dziś przeżywamy, przewyższa swą rangą liturgiczną 13. niedzielę w ciągu roku, która dziś przypada. Jak wiemy, święci Piotr i Paweł są bowiem nazywani filarami Kościoła. A ponieważ przez wieki panowało przekonanie, że zginęli tego samego dnia w Rzymie, od starożytności chrześcijańskiej obchodzono ich święto tego samego dnia.

  2. Uroczystość dzisiejsza kieruje nasz duchowy wzrok na następcę św. Piotra na stolicy Piotrowej, na Ojca Świętego Franciszka. Nie zapominajmy o nim w naszych modlitwach, ale też starajmy się pogłębiać naszą więź ze Stolicą Apostolską, interesując się życiem Kościoła, zapoznając się z dokumentami wydawanymi przez Ojca Świętego, aby trwać w jedności z nim i w ten sposób przyczyniać się do budowania Chrystusowego Kościoła.

  3. Dzisiejsza niedziela jest również ostatnią niedzielą miesiąca czerwca tradycyjnie poświęconego czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. W miniony piątek przeżywaliśmy Jego uroczystość, a jeszcze dziś i jutro będziemy przeżywali nabożeństwo czerwcowe. Zapraszamy serdecznie do udziału w nim, tym bardziej jeśli przez cały miesiąc nie znaleźliśmy czasu, lub też nie mieliśmy możliwości w nim uczestniczyć. Zechciejmy choć w te dwa ostatnie dni dziękować Boskiemu Sercu za Jego miłosierdzie wobec nas i wypraszać dla siebie, dla swoich bliskich i dla całego świata potrzebne łaski. Dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do oprawy liturgicznej naszego odpustu.

  4. W tym tygodniu też pierwszy czwartek miesiąca, dzień dziękczynienia za dar Eucharystii i modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne, zwłaszcza z naszej parafii. A w pierwszy piątek miesiąca zachęcamy do skorzystania ze spowiedzi, co będzie możliwe w czasie odprawianych Mszy św. w Bazylice i udziału we Mszy św. wynagradzającej ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz.1800. W czasie wakacji nie odwiedzamy w pierwsze piątki chorych w domach. Jeżeli ktoś bardzo potrzebuje to czekamy na zgłoszenia w kancelarii lub w zakrystii.  W  pierwszosobotniej liturgii będziemy czcili Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny. Msza św. wynagradzająca za grzechy nasze i świata całego o godz. 800, i po wieczornej mszy św. zapraszamy na wieczór modlitwy różańcowej przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. Zakończenie ok. godz. 21 apelem jasnogórskim

  5. W zakrystii jest już przygotowany grafik na lipiec dla osób dorosłych czytających Pismo św.  na Mszach w dni powszednie. Bardzo prosimy o wpisanie w nim wybranych terminów. Dziękujemy im za dotychczasową sumienną posługę, którą ubogacają przeżywanie codziennej liturgii. Chętnie widzielibyśmy nowe osoby w tej grupie.

  6. Kancelaria parafialna w wakacje

  W związku z rozpoczynającym się okresem urlopowym kancelaria parafialna od 30 czerwca br. do 31 sierpnia br. będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 16.00-18.00. Intencje mszalne można zamawiać codziennie w zakrystii, także w niedziele, przed lub po nabożeństwach.

  7. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

   

 • Kancelaria parafialna w wakacje

  Dodano: 24 czerwca 2014 r.

  W związku z rozpoczynającym się okresem urlopowym kancelaria parafialna od 30 czerwca br. do 31 sierpnia br. będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 16.00-18.00. Intencje mszalne można zamawiać codziennie w zakrystii, także w niedziele, przed lub po nabożeństwach.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XII Niedziela Zwykła

  Dodano: 20 czerwca 2014 r.

  DWUNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                         22 czerwca 2014

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Obchodzimy dziś 12. niedzielę w ciągu roku, która jest zarazem ostatnią niedzielą roku szkolnego. W najbliższy piątek, 27 czerwca, zakończenie roku szkolnego niech nie zapominają dzieci i młodzież o podziękowaniu Panu Bogu za ten miniony czas. Nie zapominajmy o spowiedzi i Komunii św. Wakacje mamy przeżywać z Bogiem.

  2. Tego dnia obchodzimy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, w naszej parafii odpust.  Uroczysta Msza św. ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa będzie odprawiona w piątek o godz. 1800, Mszy św. będzie przewodniczył Jego Ekscelencja Ks. Bp. Roman Marcinkowski sufragan diecezji płockiej. Tego dnia Msze św. w naszej Bazylice o godz. 700; 800; 1200 i  uroczysta suma o godz. 1800. Po Mszy św. południowej wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja. Nie zostawiajmy Jezusa samego, ale zatapiajmy nasze codzienne sprawy w Sercu Jezusowemu. Po Mszy św. procesja z Najświętszym Sakramentem, nabożeństwa czerwcowego nie będzie o godz. 1730 litanie do Serca Jezusowego odmówimy po Mszy św., przed procesją. Zapraszam orszak procesyjny.

  3. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa to także z inicjatywy papieża św. Jana Pawła II Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Nie zapominajmy, że ci, którzy nam posługują przy ołtarzu i w konfesjonale, zostali z ludu wzięci i do ludu posłani, dlatego tym bardziej są narażeni na ataki złego ducha, dlatego też potrzebują naszego duchowego wsparcia i modlitwy.

  4. We wtorek, 24 czerwca, przypada uroczystość Narodzenia świętego Jana Chrzciciela, który przygotował drogę Panu Jezusowi. W Litanii do wszystkich świętych jest wymieniany na pierwszym miejscu, zaraz po Maryi. To wielki nauczyciel i świadek Bożej Prawdy, który za nią był gotów oddać życie. Ciesząc się narodzinami świętego Jana Chrzciciela, warto zastanowić się nad swoim życiem, nad zgodnością naszych czynów, słów i postaw z wyznawaną przez nas wiarą i pobożnością. Tego dnia swój dzień imienin obchodzą nasi współbracia ks. Jan Pietrzykowski, ks. Jan Niewęgłowski, ks. Jan Kurel – kierownik oratorium i opiekun ministrantów.  Ks. Jan Kurel tego dnia będzie przewodniczył Mszy św., o godz. 1800, będzie okazja do złożenia życzeń i podziękowań.

  5. Natomiast w przyszłą niedzielę, 29 czerwca, będziemy przeżywali uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, którzy są uznawani za filary Kościoła. Jest to zarazem dzień modlitw za Ojca Świętego, następcę św. Piotra, biskupa Rzymu i całego Kościoła.

  6. Decyzją władz zakonnych naszej inspektorii z naszej parafii na nowe miejsca pracy zostali przeniesieni ks. Janusz Kuskowski i Ks. Kazimierz Rzymowski. Ks. Janusz podejmie pracę duszpasterską w Sępopolu na Warmii a ks. Rzymowski będzie proboszczem w Olsztynie. Dziękujemy im za lata pracy w naszej parafii i życzymy owocnej posługi w nowych miejscach.

  Ks. Janusz Kuskowski będzie sprawował w następną niedzielę  Msze św. o godz. 1300 będzie okazja do podziękowania za posługę duszpasterską. Zmiany nastąpią 1 sierpnia.

  7. Osoby które nie podały nr peselu lub nie potwierdziły rezerwacji prosimy o stosowne uzupełnienia.

  8. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

   

   

 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Trójcy Przenajświętszej 15 czerwca 2014 r

  Dodano: 17 czerwca 2014 r.

  NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY                                                               15 czerwca 2014

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Przeżywamy dziś uroczystość Najświętszej Trójcy. Jest to zarazem pierwsza niedziela, która po zakończonym w poprzednią niedzielę okresie wielkanocnym wprowadza nas w tak zwany okres w ciągu roku. I na początku tego kolejnego etapu roku liturgicznego Kościół przypomina nam, że Bóg jest Jeden w Trzech Osobach, że nie jest On samotnikiem, lecz jest jednością Osób. Niech ta prawda zabrzmi zarówno w naszych sercach, jak i rodzinach, sprawiając, że nasze relacje będą choć trochę odwzorowaniem tych, które panują pomiędzy Osobami Trójcy Przenajświętszej.

  2. Niech wyrazem naszej wiary będzie również liczny udział w nabożeństwach czerwcowych, podczas których w szczególny sposób oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Są one odprawiane w naszym kościele codziennie o godz.1730

  3. W tym tygodniu, w czwartek, przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, popularnie zwana świętem Bożego Ciała. Zachęcamy do udekorowania naszych okien, balkonów i domy, dając w ten sposób świadectwo naszej wiary. Ale zadbajmy również o czystość naszej duszy i o wzajemne pojednanie w rodzinach. Z sakramentu pokuty będzie można skorzystać  podczas każdej Mszy św. odprawianej w Bazylice. Zaś w sam dzień uroczystości  główna Msza św., po której nastąpi procesja z Najświętszym Sakramentem będzie o godz.1300  Pozostałe Msze o godz. . 700, 830,1000, 1130, nabożeństwo czerwcowe o godz. 1730 i o godz. 1800 nie będzie Mszy św. o godz. 1930.

  4. Procesje eucharystyczne wokół naszego kościoła będą się odbywały codziennie o godzinie 1730 przez całą tak zwanąoktawę Bożego Ciała. Nie sprawiajmy Chrystusowi zawodu obojętnością, wykrętem czy lenistwem. Jak On pragnie być blisko nas, tak my przychodźmy jak najczęściej do Niego.

  5. Organizujemy pielgrzymkę do Niepokalanowa, który na cześć Maryi Niepokalanej założył św. Maksymilian Kolbe. Jest to okazja do modlitwy w kaplicy św. Maksymiliana, do obejrzenia misterium Męki Pańskiej i Panoramy Tysiąclecia czy nawiedzin grobu Franciszka Gajowniczka, za którego oddał życie o. Kolbe.

  W drugiej części pielgrzymowania chcemy nawiedzić sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie, prowadzone przez siostry niepokalanki.

  Pielgrzymka zaplanowana jest na sobotę – 28 czerwca, wyjazd o godz. 8.00 sprzed Bazyliki. Koszt 35 zł. Zapisy w zakrystii lub w kancelarii. Więcej informacji podajemy w gazetce i na stronie internetowej bazyliki.

  6. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

 • XI Piesza Pielgrzymka Różańcowa

  Dodano: 12 czerwca 2014 r.

  27czerwca (w piątek) wyruszy z naszej parafii XI Piesza Pielgrzymka Różańcowa
  Warszawa - Czerwińsk nad Wisłą pod hasłem "Z różańcem Totus Tuus".
   W ciągu trzech dni pielgrzymi pokonają 72 km.
  Pielgrzymka rozpoczyna się Mszą św. w Bazylice o godz. 12.00.
  Wyjście na trasę o godz. 13.50
  Ramowy plan trasy przedstawia się następująco:
  27 czerwca(piątek): Warszawa (Bazylika NSJ) - Jabłonna (Szkoła)  18 km
  28 czerwca (sobota): Jabłonna (Szkoła) - Zakroczym   32 km
  29 czerwca (niedziela): Zakroczym - Czewińsk 22 km
  Powrót do Warszawy autokarami ok. godz. 19.30.
  Zapisy, informacje, karty pielgrzyma do nabycia - codziennie w zakrystii kościoła,
  w kancelarii parafialnej lub na furcie salezjańskiej (ul. Kawęczyńska 53)
  W dniu wyjścia zapisy od godz. 10.00 przy oratorium.
   
  Wybierz się razem z nami na wspaniały pielgrzymkowy szlak
  zapraszam - ks. Henryk Bonkowski SDB (przewodnik pielgrzymki)
 • Ogłoszenia Duszpasterskie Uroczystość Zesłania Ducha Świetego 08. 06. 2014 r.

  Dodano: 7 czerwca 2014 r.

  ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO                                               8 czerwca 2014 r.

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dzisiejszą uroczystością Zesłania Ducha Świętego, która przypada dokładnie w 50 dni po Zmartwychwstaniu, kończymy obchody okresu wielkanocnego. Liturgia tego dnia ukazuje nam różnorodne dary związane z obecnością Ducha Świętego w naszym życiu. Podstawowym jest dar pokoju i jedności w naszych rodzinach oraz dar pojednania. Zwróćmy na to uwagę w naszych wzajemnych relacjach zarówno z domownikami, jak i z tymi, z którymi się spotykamy w pracy, w szkole czy w innych miejscach.

  2. Jutro, w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w Kościele w Polsce przypada święto Maryi Matki Kościoła. Zostało ono ustanowione na prośbę biskupów polskich podczas Soboru Watykańskiego II. Serdecznie zachęcamy do udziału we Mszy św. tego dnia, która będzie o godz. 700; 800 1200; 1800.

  3. We wtorek 10 czerwca młodzież naszej parafii otrzyma sakrament bierzmowania z rąk ks. Bp. Marka Solarczyka o godz. 1800. Również tego dnia przybędą do naszej wspólnoty parafialnej znaki Światowych Dni Młodzieży, które w Niedzielę Palmową przekazał Polskiej młodzieży papież Franciszek. Znaki Światowych Dni Młodzieży „krzyż i ikona” przybędą przed  godz. 1800, zostaną wniesione do naszej Bazyliki przez młodzież. Zachęcamy do modlitwy i do czuwania ludzi młodych, wszystkich parafian wypraszając potrzebne łaski. Po zakończeniu Uroczystości Sakramentu Bierzmowania młodzież podejmie czuwanie do apelu jasnogórskiego. Następnego dnia Msze św. będę sprawowane do południa w Bazylice.

  4. Zapraszamy wszystkich kandydatów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania na spotkanie formacyjne tradycyjnie w II środę miesiąca, czyli: 11 czerwca. Spotkanie  wyjątkowo odbędzie się o godzinie: 1600 Jest to związane z pożegnaniem krzyża Światowych Dni Młodzieży, który od wtorku, do środy będzie przebywał w naszej parafii z racji przygotowania do ŚDM, które odbędą się tym razem w Polsce. Obecność na spotkaniu formacyjnym jest obowiązkowa!!!

  5. Również w tym tygodniu, w czwartek, 12 czerwca, po raz drugi w kalendarzu kościelnym będziemy obchodzili święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Ma być to dzień szczególnej modlitwy całego Kościoła za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu.

  6. Na zbliżające się szybkimi krokami Boże Ciało, zostały zamówione cztery ołtarze, które będą nam służyć na wiele lat w przygotowaniu Uroczystości Bożego Ciała. Z tej też racji taca z następnej niedzieli i Bożego Ciała będzie przeznaczona na pokrycie kosztów. Koszt Ołtarzy wynosi 16 000, 00 tys. zł. Za zrozumienie i złożone ofiary serdeczne składam Bóg zapłać!

  7. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

 • Pielgrzymka do Niepokalanowa

  Dodano: 3 czerwca 2014 r.

  Jak wcześniej podczas wyjazdów wspominaliśmy, kolejną pielgrzymkę proponujemy do Niepokalanowa - miasteczka Niepokalanej, założonego przez św. Maksymiliana Kolbego i to głównie jego ślady chcemy odkrywać tym razem. W programie pielgrzymki przewidziana jest Msza św. w Bazylice, modlitwa w kaplicy św. Maksymiliana, zwiedzanie muzeum ze słynnym wozem franciszkańskiej straży pożarnej, itd. Chcemy też obejrzeć "Misterium pasyjne" i "Panoramę Tysiąclecia" (obydwie prezentacje po ok. 40 min.) oraz pomodlić się nad grobem Franciszka Gajowniczka, za którego św. Maksymilian oddał życie. W Niepokalanowie przewidziany jest czas do osobistej dyspozycji, który można wykorzystać na modlitwę, zakup pamiątek, posiłek, itd.

  Posiłek każdy pielgrzym organizuje sobie na własną rękę. Można więc zabrać ze sobą suchy prowiant, a można też skorzystać z oferty domu pielgrzyma i pobliskich barów.

  W Godzinie Miłosierdzia zaplanowana jest modlitwa (koronka do Miłosierdzia Bożego) w sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej w pobliskim Szymanowie. Z historią cudami słynącej figury Matki Bożej zapozna nas jedna z sióstr niepokalanek, które mają tam swój klasztor i prowadzą szkołę.

  Zapisy w kancelarii parafialnej lub w zakrystii Bazyliki przy okazji nabożeństw. Należy podać imię i nazwisko, adres i pesel (konieczne do ubezpieczenia).

  Koszty wyjazdu jednej osoby wynosi 35 zł, a obejmuje przejazd, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i ofiarę jaką chcemy wesprzeć ośrodek franciszkanówi i siostry niepokalanki.

  Zapraszamy 28 czerwca (sobota), godz. 8.00 - wyjazd sprzed Bazyliki!

 • WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE - Ogłoszenia Duszpasterskie 01 czerwca 2014 r.

  Dodano: 2 czerwca 2014 r.

  WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE                                                        1 czerwca 2014

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Obchodzimy dziś uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, która kończy 40-dniowy okres, gdy Pan Jezus po swoim Zmartwychwstaniu ukazywał się swoim uczniom. Jednak okres wielkanocny jeszcze trwa. Najbliższy tydzień będzie poświęcony przygotowaniom do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Prośmy o łaskę otwarcia serc naszych i naszych bliskich na przyjęcie tego daru i umiejętność właściwego wykorzystywania natchnień Ducha Świętego.

  2. Dziś w naszej ojczyźnie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Pamiętajmy o naszych najmłodszych, nie tylko obdarowując ich materialnie, lecz przede wszystkim prośmy o wszelkie łaski potrzebne ku temu, by wzrastały duchowo. W naszych modlitwach nie zapominajmy również o dzieciach opuszczonych, zmuszanych do niewolniczej pracy, wykorzystywanych czy głodnych, którym nie jest dane szczęśliwe przeżywanie dzieciństwa. Niech i one staną się przedmiotem naszej troski nie tylko duchowej. Możemy je wspomagać na różne sposoby, dlatego zachęcam, aby się tym zainteresować i podjąć np. adopcję na odległość lub też zaangażować się w działalność jakiejś organizacji na rzecz dzieci.

  3. Dziś również przypada 1. niedziela czerwca, w którą od kilku lat w naszym kraju jest obchodzony Dzień Dziękczynienia. Zasiadając do wspólnego stołu, zastanówmy się razem, za co szczególnie chcielibyśmy Panu Bogu podziękować i spróbujmy porozmawiać o tym w gronie rodzinnym. Nie zapominajmy również o modlitwie dziękczynnej. Nasze dziękczynienie złożymy Panu Bogu dzisiaj o godz. 1730 w czasie nabożeństwa czerwcowego i procesji eucharystycznej. Ofiary składane do puszek są przeznaczone na świątynię Opatrzności Bożej.

  4. Jak dobrze wiemy, miesiąc czerwiec jest poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusowemu, a nabożeństwa czerwcowe z litanią do Najświętszego Serca Pana są powszechnym znakiem czci i kultu, jakim Polacy otaczają Serce Zbawiciela. W naszej Bazylice, poświęconej Sercu Jezusa, z tej okazji wystawiamy – po długiej przerwie – do czci publicznej obraz Najświętszego Serca Jezusowego. Dość obszerne dzieje Obrazu przedstawiliśmy w poprzednim numerze gazetki parafialnej. Tym razem więc tylko krótkie przypomnienie.

  Jest to obraz namalowany na życzenie fundatorki – księżnej Marii Radziwiłłowej – w 1907 r., przez Wincentego Łukaszewicza. Od samego początku umieszczony był  w ołtarzu głównym w drewnianej kaplicy, zastępującej budującą się obecną Bazylikę. Również w Bazylice, aż do 1953 r., w nawie głównej przed tym Obrazem modlili się nasi dziadowie i ojcowie. W pierwszych latach tego wieku wskutek przemalowania Obraz utracił pierwotny wygląd i został przeniesiony do zakrystii.

  Obecnie po konserwacji i przywróceniu Obrazowi Patrona Bazyliki pierwotnego wyglądu udostępniamy Parafianom i Gościom ten Wizerunek z nadzieją, że podobnie jak przodkowie otoczą Go czcią i modlitwą, a wymodlone przed Nim łaski umocnią ich wiarę i miłość do Najświętszego Serca Jezusowego.

  Uroczyste poświęcenie Obrazu nastąpi w czasie odpustu parafialnego dn. 27 czerwca o godz. 1800. Mamy zamiar, by po uroczystym poświęceniu umieścić Obraz w miejscu godnym Patrona Bazyliki i sprzyjającym codziennej modlitwie, kierowanej do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

  5. W tym tygodniu również pierwszy czwartek miesiąca, dzień wdzięczności za dar Eucharystii oraz modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie z naszej parafii.

  6. W każdy czwartek po wieczornej mszy św. zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu. Modlitwę podejmuje za naszą dzielnicę Pragę, o nawrócenie.

  7. Zaś w pierwszy piątek miesiąca zachęcamy do uczczenia Najświętszego Serca Pana Jezusa, szczególnie w tym miesiącu Mu poświęconym. Możemy skorzystać z sakramentu spowiedzi podczas wszystkich mszy św. sprawowanych w naszej Bazylice. Odwiedziny chorych w pierwszy piątek rano od godz. 800.

  8. W tym tygodniu przypada też pierwsza sobota miesiąca. Z tej okazji zostanie odprawiona Msza św. ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, o godz. 800.. Po wieczornej Mszy św. zapraszamy na różaniec przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. Zakończenie modlitwy ok godz. 2100.

  9. W następną niedzielę będziemy przeżywać Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. O godz. 1000 Eucharystię odprawi Dostojny Złoty Jubilat Ks. Wojciech Szulczyński. W latach 2002 – 2008 pełnił funkcję Dyrektora Wspólnoty domu zakonnego przy naszej Bazylice. Otoczmy Dostojnego Jubilata naszą gorącą modlitwą.

  10. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

   

   

 • Z serc do Serca

  Dodano: 2 czerwca 2014 r.

  Wystawiony w Bazylice obraz Serca Pana Jezusa po konserwacji skłania wielu z Was – Drodzy Parafianie i Goście - do najrozmaitszych refleksji, którymi dzielicie się z nami, Waszymi duszpasterzami. Duża część z Waszych spostrzeżeń, to wspomnienia o tych chwilach, które niejako rozstrzygały o Waszym życiu, a miały miejsce przed tym Obrazem. Niektórzy przed Nim rozpoczynali małżeńską drogę, inni przynosili swoje dzieci – najpiękniejsze owocowanie małżeństwa, by je ochrzcić. Duża część Parafian spod tego Obrazu wyruszała w ostatnią drogę – ku wieczności. Niezliczona jest rzesza tych, którzy najpierw zapatrzeni w wizerunek Serca Zbawiciela błagali niebiosa o ratunek, mądre natchnienia, umiejętność przyjęcia życiowego krzyża, o uzdrowienia i umocnienie w chwilach trudnych, a potem wracali w to samo miejsce, by dziękować za wymodlone łaski.

  Obojętność wobec takiej przeszłości byłaby stratą nie do naprawienia. By uchronić ją od zapomnienia, ale też zarazem dać świadectwo pokoleniom współczesnym i przyszłym, zwracamy się do Was z serdeczną prośbą o podzielenie się tymi chwilami Waszego życia, kiedy poprzez ten Obraz w Wasze życie wpisało się Najświętsze Serce Pana Jezusa. Chcielibyśmy z Waszych wspomnień ułożyć księgę-wotum, która byłaby namacalnym znakiem, że – jak to przed setkami lat zauważył św. Augustyn – ludzkie serce najlepiej odzyskuje ukojenie, radość, i nadzieję, a przede wszystkim czuje się kochane, przy Sercu Najświętszego Zbawiciela. Właśnie w Bazylice na warszawskiej Pradze po to Ono zamieszkało i dzisiaj również pełne łaski oczekuje w Niej na spragnionych ukojenia.

  Wyjątkowość i niepowtarzalność tej księgi polegałaby również na tym, że Wasze świadectwa, najlepiej własnoręcznie spisane byłyby w nią wklejone lub też, po uprzednim przygotowaniu, wprost do księgi wpisane. Znakomitym ubogaceniem byłyby kopie fotografii dokumentujące opisywane wydarzenia, np. ślubne, chrzcielne, itp.

  Nic jednak nie zastąpi wypowiedzi duszy. Bardzo na to liczymy i czekamy na Wasze relacje. Można je przekazywać w zakrystii księżom przy okazji nabożeństw, w kancelarii, nadsyłać mailem. Możemy Wam pomóc w spisaniu relacji ustnej lub udzielimy wyjaśnień. Jesteśmy otwarci na Wasze sugestie i propozycje. Przy odrobinie dobrej woli nasze wspólne dzieło „Z serc do Serca” moglibyśmy złożyć w procesji z darami na Mszy św. z okazji 250-rocznicy ustanowienia w Polsce święta Serca Pana Jezusa.

  „Z serc do Serca” to żywy, ciągle tworzony pomnik naszej wiernej miłości do Najświętszego Serca Jezusowego. Piszmy razem księgę-wotum świadomi dziedzictwa, jakie przekazało nam pokolenie ojców i matek; piszmy ją świadomi, żeśmy nie wzgardzili tą Miłością, która jest największa, która wyraziła się przez Krzyż, a bez której życie ludzkie nie ma ani korzenia, ani sensu (św. Jan Paweł II).

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt