roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - maj 2017 »

archiwum

 • Trzy lata pielgrzymek autokarowych z naszej Bazyliki

  Dodano: 31 maja 2017 r.

  29 lipca pielgrzymując  „Szlakiem ostatniej bitwy kampanii września 1939 r. zrealizowaliśmy zarazem zarazem 25-pielgrzymką autokarową, jaką miałem przyjemność organizować dla parafian z Bazyliki NSJ. Jest to dobra okazja, by pokusić się o małe podsumowanie pielgrzymkowego dorobku Bazyliki za ostatnie trzy lata.

  Pierwszy raz wspólnie wyjechaliśmy 22 marca 2014 r. do Czerwińska na Misterium Męki Pańskiej. To wtedy zapadła decyzja, by co roku tym wyjazdem rozpoczynać sezon autokarowego pielgrzymowania z Bazyliki, a kończyć go w listopadzie pielgrzymką na Jasną Górę, dziękując Królowej Polski za całoroczne pielgrzymowanie. W międzyczasie, niemalże każdego miesiąca wyjeżdżaliśmy do różnych sanktuariów, najczęściej maryjnych, na terenie Polski. Ten zwyczaj praktykujemy do chwili obecnej.

  Udało nam się wyjechać także do krajów sąsiednich i modlić się w tak ważnych dla Polaków miejscach jak kościół Wniebowzięcia NMP we Lwowie, w którym król Polski - Jan Kazimierz - w 1656 r. złożył pamiętne ślubowanie obierając Maryję Królową Polski. Ze wzruszeniem przeżywaliśmy też -pielgrzymując na Litwę  - Mszę św. (tylko dla naszej grupy) przed cudownym obrazem Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie w Wilnie czy koronkę do Miłosierdzia Bożego w miejscu zamieszkania św. Faustyny. Mieliśmy też okazję nawiedzić miejsca istotne dla życia religijnego u naszych sąsiadów jakimi są np. klasztor prawosławny w Poczajowie na Ukrainie,  na Litwie Góra Krzyży w Szawlach i sanktuarium maryjne w Szydłowie czy łotewski Sobór Aleksandra Newskiego w Tallinie.

  Na trasie naszych pielgrzymek po ziemi ojczystej znajdowały się przede wszystkim sanktuaria z wielowiekową tradycją, prestiżem oraz popularnością. Do takich należy Święty Krzyż, Jasna Góra, Licheń, Gietrzwałd, Kalwaria Zebrzydowska czy podlaski Kodeń.  Chociaż nasze wyjazdy koncentrowały się na sanktuariach maryjnych to jednak  staraliśmy się dotrzeć do innych sanktuariów, mniej znanych ogółowi Polaków (np. Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Głotowie ze znaną na Warmii Kalwarią), do perełek naszej kultury i religijności (np.  grekokatolicka świątynia w Kostomłotach, Kościół Wniebowzięcia w Bodzentynie z kunsztowną snycerką w ołtarzu głównym, Kazimierz Dln. i in.).  Trafialiśmy też do sanktuariów zdawałoby się zapomnianych, ale jakże urokliwych i pielęgnowanych przez lokalną społeczność (np. sanktuarium w Budzieszynie, domek rodzinny św. Faustyny w Głogowcu). Do sanktuariów o „najkrótszym stażu”, obecnych na naszej pielgrzymiej mapie, należą m. in. krakowskie  Łagiewniki (Sanktuarium Miłosierdzia) i Sanktuarium św. Jana Pawła ll, Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie czy rodzinna parafia Kard. Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli z odtworzonym domkiem z dzieciństwa Prymasa Tysiąclecia.

  Interesująca jest też  pielgrzymkowa statystyka. We wszystkich pielgrzymkach uczestniczyło 1110 osób; z tego 123 osoby w wyjazdach zagranicznych. Osoby spoza naszej parafii stanowiły ok. 25% społeczność pielgrzymkowej. Około 70% pielgrzymów z Bazyliki wyjeżdżało z nami więcej niż 5 razy. Odwiedziliśmy 57 miejscowości, w których znajdowały się sanktuaria i zwiedzane obiekty, nie licząc powtórnych wyjazdów do Czerwińska i na Jasną Górę. Z braku wystarczającej liczby chętnych musieliśmy odwołać wyjazd 10-dniowy do źródeł kultu Serca Pana Jezusa (Paray-Le-Monial we Francji) i kolebki Zgromadzenia Salezjańskiego (Turyn, Becchi we Włoszech), a śmierć pilota naszych wyjazdów zagranicznych przeszkodziła w tegorocznym wyjeździe do Rumunii.

  Wokół pielgrzymkowej inicjatywy skonsolidowałą się dość pokażna, bo prawie 300-osobowa grupa osób, z której głównie rekrutują się uczestnicy każdego wyjazdu. To z kolei ułatwia duszpasterzowi (który oprócz jednego wyjazdu jest ciągle ten sam) pewien rodzaj formacji tego grona, kontynuację zamiast doraźności, a także pewien rodzaj edukacji religijno-historyczno-kulturowej, do której impulsem są odwiedzane miejsca i związane z nimi dzieje.

  Mimo że podstawowy skład osoby każdej pielgrzymki w dużej częsci jest ten sam. To jednak zawsze pojawiają się nowe osoby, także spoza naszej parafii. Tych ostatnich jest ok. 20% podczas każdego wyjazdu. Przez to dokonuje się swoista promocja duszpasterstwa w Bazylice. Nadzieję na rozwój daje fakt, że na każdy wyjazd jest sporo więcej chętnych niż miejsc w autokarze.

  Wnioski na przyszłość? Ponieważ zainteresowanie wyjazdami nie ustaje, a nawet lekko wzrasta, więc najprawdopodobniej będziemy pielgrzymować, mimo pojawiających się problemów. Dokąd? I to jest zasadniczy problem, bo coraz mniej jest popularnych sanktuariów w promieniu ok. 150-200 km od Warszawy, w których jeszcze nie byliśmy. Pozostają więc powtórki lub pielgrzymki kilkudniowe.

  Z nadzieją na odzew ludu pielgrzymującego pozdrawiam

  Wikary z Bazyliki

  PS. O ile będzie takie zainteresowanie to po 25 pielgrzymce opublikuję trasy naszych pielgrzymek, daty i lczbę osób.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 28 maja 2017 r.

  Dodano: 27 maja 2017 r.

  WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE                                                               28 maja 2017

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś przeżywamy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

  2. Dzisiaj przypada też 36. rocznica śmierci sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego. Pamiętajmy, że ten Prymas Polski oddał nasz naród w macierzyńską niewolę Maryi. Starajmy się wypełniać jego testament, a jednocześnie módlmy się o jego rychłą beatyfikację.

  3. Od minionego piątku modlitewnie oczekujemy na zesłanie Ducha Świętego w dzień Zielonych Świątek. Licznie włączmy się we wspólnotową nowennę do Ducha Świętego, wiedząc, jak bardzo jest nam potrzebne Jego światło i pociecha.

  4. W środę, 31 maja, będziemy przeżywać święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Ona jest świątynią Ducha Świętego od chwili zwiastowania i niesie Go innym, jak swojej krewnej – Elżbiecie, podczas nawiedzenia, aby mógł się dalej rozlewać na całe stworzenie. My przez chrzest również jesteśmy zobowiązani do niesienia światu dobrej nowiny o zbawieniu. Niech to święto pobudzi nas do większej gorliwości apostolskiej.

  5. W tym tygodniu – w najbliższy czwartek – rozpoczynamy czerwiec, miesiąc poświęcony Sercu Pana Jezusa. W naszej bazylice codziennie o godz. 1730 będziemy sprawowali nabożeństwa czerwcowe, podczas których śpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Licznie uczęszczajmy na te nabożeństwa, aby wynagrodzić Panu Bogu wszystkie nasze grzechy i nieprawości. Podobnie jak w maju, niech ta czerwcowa modlitwa będzie też celebrowana w naszych domach, przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach. Jest bowiem wyrazem naszej wiary w wielkie Boże miłosierdzie.

  6. W czwartek, 1 czerwca, w Międzynarodowy Dzień Dziecka, pamiętajmy o dzieciach  i módlmy się , o ich duchowy wzrost i bezpieczeństwo w trudnych czasach. Pan Jezus bardzo kochał dzieci, zatem pozwólmy wszystkim dzieciom przychodzić do Niego po błogosławieństwo.

  7. W tym tygodniu przypada też pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Pierwszy czwartek modlimy się o nowe powołanie kapłańskie, zakonne i misyjne o godz. 1800. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej podczas mszy św. sprawowanych w naszej bazylice. Odwiedziny chorych w domach w godzinach porannych.  Pierwsza sobota miesiąca  msza św. o godz. 800 wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy nasze i świata całego. Po wieczornej mszy św. zapraszamy na różaniec zakończy się apelem jasnogórskim.

  8. W przyszłą niedzielę, 4 czerwca, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tak zwane Zielone Świątki. Warto też pamiętać, że niedziela ta kończy okres Wielkanocy i że to ostatni moment, aby zadośćuczynić przykazaniu kościelnemu nakazującemu spowiedź i Komunię św. wielkanocną.

  9. W naszej Bazylice w dzisiejszą  niedzielę 28 maja studenci woluntariusze przeprowadzą zbiórkę do puszek na sprzęt medyczny dla Kenii. Jako proboszcz dziękuję  dzisiaj ofiarodawcom za wrażliwe serce i pomoc okazaną w postaci złożonej ofiary.

  10. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

 • Modlitewne czuwanie 3 czerwca 2017 godz. 19.00

  Dodano: 27 maja 2017 r.

  3 czerwca od godz. 19.00 w kaplicy od ul. Siedleckiej modlitewne czuwanie przed Uroczystością Zesłania Ducha św. dla osób wychodzących z bezdomności i dla wszystkich chcących się włączyć w dzieło miłosierdzia. Spotkanie zakończy się mszą św. sprawowaną o godz. 24.00.

   

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 21 maja 2017 r

  Dodano: 18 maja 2017 r.

  SZÓSTA NIEDZIELA WIELKANOCY                                                21 maja 2017

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Przez ostatnie dni maja kroczymy z Maryją, opromienieni i radośni Paschą Jej Syna. Dziś, w szóstą niedzielę Wielkanocy, gromadzimy się wokół ołtarza, żeby to misterium paschalne mogło przemienić całe nasze życie. Przyjmowanie sakramentów św., zwłaszcza pełny udział w Eucharystii, wsłuchiwanie się w słowo Boże – to wszystko otwiera nas na Najwyższego, który zadziwia swoją mocą, dobrocią i bezinteresownością – miłosierdziem. Tak rodzi się nasza wiara, nadzieja i miłość – dobro, którym można i trzeba dzielić się z innymi. Tak rodzi się prawdziwa komunia z Panem Bogiem i z naszymi braćmi.

  2. Od jutrzejszego poniedziałku, 22 maja, przez trzy kolejne dni będziemy modlić się o dobre urodzaje i za kraje głodujące. Będziemy prosić Pana Boga o obfite plony i błogosławieństwo dla ciężkiej pracy na roli, o sprawiedliwy podział dóbr i chleb dla głodujących w naszym kraju i na całym świecie.

  3. We środę, 24 maja, w naszej parafii uroczystość, zwracamy się do Maryi jako Wspomożycielki wiernych. Kościół uciekał się do Niej od początku we wszystkich potrzebach i troskach. I dziś wierzymy, że jest Szafarką Bożych łask i dba o swoje dzieci. Nasz naród nie tylko wyróżnia się wśród innych narodów wielkim nabożeństwem do Maryi, możemy wymienić wiele wydarzeń, kiedy doświadczyliśmy Jej wyraźnej opieki. Msze św. w naszej bazylice o godz. 700, 800, 1200, centralna uroczystość o godz. 1800.

  4. W zakrystii ministranckiej jest udostępniony grafik dyżurów lektorskich na miesiąc czerwiec. Osoby dorosłe mogące czytać teksty biblijne na Mszach św. w dni powszednie zapraszamy do zapisania się w wybranych przez siebie terminach. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy w ten sposób służą wspólnocie parafialnej i w ten sposób dają świadectwo swojego uczestnictwa w życiu Kościoła. Przy tej okazji informujemy, że w lipcu i sierpniu, ze względu na okres wakacyjno-urlopowy, nie będzie zorganizowanych dyżurów lektorskich, ale zachęcamy, by przychodząc na Mszę św. spontanicznie zainteresować się, czy jest już ktoś do czytania.

  5. W piątek, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie. Wszystkich zapraszam na wspólną Eucharystię i modlitwę o godz.1800, podczas której przez wstawiennictwo najświętszej z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Panu Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym utrudzeniu.

  Tego dnia rozpoczyna się nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Św. Nowenna będzie sprawowana podczas wieczornego nabożeństwa.

  6. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 14 maja 2017 r.

  Dodano: 13 maja 2017 r.

  PIĄTA NIEDZIELA WIELKANOCY                                                   14 maja 2017

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Obchodzimy dzisiaj piątą niedzielę Wielkanocy. Wczoraj dzieci z naszej parafii przystąpiły do Pierwszej Komunii w liczbie 141. Od dzisiaj dzieci biorą udział w Białym Tygodniu, który potrwa do piątku. Pamiętajmy w naszych modlitwach o dzieciach, aby całym swym sercem kochały Pana Jezusa.

  2. Dziś o godz. 1130 dzieci klas IV przeżywać będą rocznicę Pierwszej Komunii Świętej.

  3. Przez te kolejne majowe dni razem z Maryją trwamy na modlitwie podczas nabożeństwa majowego, które celebrujemy w naszym kościele codziennie o godz. 1730. Jeśli jest ktoś w naszej wspólnocie parafialnej, kto jeszcze ani razu w tym nabożeństwie nie uczestniczył, gorąco zachęcam, bo któż lepiej zaradzi naszym duchowym i życiowym potrzebom, jak nie Wspomożycielka wiernych.

  4. Jutro rozpoczynamy Nowennę do Uroczystości Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Będziemy nowennę odprawiać w czasie nabożeństwa do Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

  5. We wtorek, 16 maja, przypada święto kolejnego patrona Polski, św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika. Żył na przełomie XVI i XVII wieku i zasłynął jako gorliwy kaznodzieja i duszpasterz jezuicki, stąd zyskał miano „łowcy dusz”. Dnia 16 maja 1657 roku został schwytany przez Kozaków. Mimo okrutnych tortur, nie wyrzekł się wiary w Jezusa Chrystusa. Jego relikwie znajdują się w kościele ojców jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Niech ten święty patron będzie dla nas wzorem bezkompromisowości wiary i przywiązania do Zbawiciela, a zarazem orędownikiem w trudnym budowaniu ładu i jedności w naszej Ojczyźnie i we wspólnocie narodów.

  6. Pielgrzymi wyjeżdżający 27 maja szlakiem Ostatniej  Bitwy Września 1939 r. proszeni są o uregulowanie opłaty w wysokości 85 zł. Przypominamy że wyjazd jest o godz. 6.30 z parkingu przed Bazyliką. W trakcie pielgrzymki odwiedzimy Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, miejsce spoczynku gen. Franciszka Kleeberga i jego żołnierzy w Kocku, a nade wszystko Sanktuarium Matki Bożej Patronki żołnierzy Września w Woli Gułowskiej.

  7. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

 • Pielgrzymka świętokrzyskim szlakiem cysterskim

  Dodano: 10 maja 2017 r.

  Czerwcowa pielgrzymka autokarowa z Bazyliki będzie wiodła świętokrzyskim szlakiem cysterskim

  Pierwsi cystersi przybyli do Polski w I połowie XII wieku i osiadali na zagospodarowanych już terenach, w klasztorach fundowanych przez książąt i możnowładców. Fundatorzy, sprowadzając ten zakon kierowali się głównie motywami religijno-gospodarczymi, prestiżowymi oraz pragnieniem ugruntowania wpływu Kościoła na społeczeństwo.

  Opactwo jędrzejowskie, od którego rozpoczynamy nasze pielgrzymowanie,  jest najstarszym opactwem cysterskim na ziemiach polskich. Zostało ono ufundowane w 1140 r. przez Janika Jaksę, późniejszego arcybiskupa gnieźnieńskiego i jego brata Klemensa. Do Jędrzejowa przybyli cystersi z francuskiego Morimondu, z zamiarem nawracania narodów pogańskiej Rusi.

  Wydarzeniem głośnym w dziejach tego opactwa, i szczególnie poruszającym serca Polaków, jest wstąpienie  Wincentego Kadłubka do cystersów w 1218 r., po uprzedniej rezygnacji z godności biskupiej. Właśnie w Jędrzejowie miała powstać ostatnia część słynnej „Kroniki Polaków”.

  Relikwie bł. Wincentego Kadłubka, złożone w jednej z kaplic kościoła przy opactwie jędrzejowskim, są dziś jego największym skarbem i przyciągają rzesze pielgrzymów. Warto zauważyć, że kult bł. Kadłubka zawiera w sobie głęboką cześć dla Najświętszej Maryi Panny. W 2015 roku biskup kielecki ustanowił w tym kościele diecezjalne sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka.

  Niespełna 40 po Jędrzejowie cystersi osiedlili się w Wąchocku, w klasztorze ufundowanym przez krakowskiego biskupa Gedeona. Zakonnicy zajmowali się hodowlą, młynarstwem, tkactwem, a także górnictwem i hutnictwem. Opactwo wąchockie otrzymało przywilej na poszukiwanie kruszców w księstwie krakowskim i sandomierskim. Dziś klasztor cystersów jest jednym z najcenniejszych i najlepiej zachowanych romańskich założeń klasztornych w Polsce.

  Klasztor wąchocki bardzo chwalebnie wpisał się w dzieje polskiego patriotyzmu, a potwierdza to choćby fakt, że zakłady klasztorne wytwarzały broń dla wojsk księcia Józefa Poniatowskiego i powstańców listopadowych. Klasztor był także bazą oddziałów powstańczych w 1863 r. i główną siedzibą ich dowódcy – gen. Langiewicza. W murach opactwa spoczywają również prochy mjr Jana Piwnika – „Ponurego” – legendarnego dowódcy oddziałów partyzanckich Armii Krajowej.

   Zatem chętnych do modlitwy w tak szacownych świątyniach i do zwiedzania cysterskich klasztorów zapraszamy do zgłaszania swego udziału. Można to uczynić w kancelarii parafialnej, w zakrystii Bazyliki, telefonicznie lub mailem (bazylika@salezjanie.pl). Koszt pielgrzymki wynosi 75 zł od osoby.

  Opłata ta stanowi pokrycie kosztów wynajmu autokaru, biletów w Wąchocku, opłat przewodnickich i ubezpieczenia. Wyżywienie i inne wydatki pokrywa każdy we własnym zakresie.

  Przewodnikami po obiektach klasztornych będą mieszkający w nich mnisi. Oprócz zwiedzania obiektów w programie pielgrzymki jest przewidziana Msza św. w Jędrzejowie i nabożeństwo w Wąchocku, o którym zadecydują możliwości czasowe. Wspólna modlitwa wypełni nam również częściowo czas podróży w autokarze. Będzie też okazja do modlitwy osobistej.

  Na pielgrzymi posiłek wykorzystamy ofertę klasztornej kawiarni w Wąchocku, która oprócz słodkości poleca m. in smaczny bigos, ale również charkterystczne dla tego miejsca pierogi mnicha czy kiszkę cysterską.

  Na pielgrzymkę wyruszamy 17 czerwca o godz. 6.30 z parkingu przed Bazyliką. Przypominamy o zabraniu różańca, lekarstw, stosownej odzieży i obuwia ułatwiającego wędrówkę po obiektach klasztornych.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie IV Niedziela Wielkanocna 07. 05. 2017 r.

  Dodano: 6 maja 2017 r.

  CZWARTA NIEDZIELA WIELKANOCY                                         7 maja 2017

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dzisiejszą niedzielę przeżywamy w Kościele jako Światowy dzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Rozpoczynają się też kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Ciągle musimy prosić Jezusa Chrystusa – Dobrego Pasterza, aby nigdy nie zabrakło nowych pracowników w Bożej winnicy.

  2. Dzisiaj z racji pierwszej niedzieli miesiąca spotkanie Kół Żywego Różańca o godz. 1700.

  3. W najbliższy poniedziałek, 8 maja, przypada uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Wszystkich parafian gorąco zapraszam na Eucharystię o godz. 700, 800, 1200, 1800. Pamiętajmy w naszych modlitwach o naszym współbracie ks. Stanisławie Bogdańskim, który często posługuje w konfesjonale i sprawuje Msze św.

  4. W naszym kościele codziennie gromadzimy się na nabożeństwie majowym ku czci Matki Najświętszej o godz. 1730. Weźmy udział w tym modlitewnym uwielbieniu Matki naszego Pana i naszej. W tak wielu sprawach możemy i powinniśmy prosić o Jej wstawiennictwo.

  5. Przypominamy, że w drugą środę miesiąca odbywają się spotkania kandydatów do bierzmowania. W maju spotkanie  bierzmowanych z gimnazjum, przygotowujących się pierwszy rok, odbędzie w najbliższą środę 10 maja o godzinie 19.00 w sali konferencyjnej za kancelarią - wejście przez portiernię.

  6. W sobotę, 13 maja, w liturgii wspominamy Matkę Bożą Fatimską oraz kolejną rocznicę zamachu na papieża św. Jana Pawła II. Mając przed oczami to wydarzenie z 13 maja 1981 roku, wpatrujmy się w jego święte życie, na jego wzór starajmy się żyć w pełnej komunii z Panem Bogiem i całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze codzienne sprawy.

  O godz. 1800 Msza św., po Mszy św. odprawimy różaniec i uroczyście przejdziemy z figurą Matki Bożej po naszej bazylice. Ojciec św. Franciszek pozwala nam zyskiwać odpust zupełny. „Ci, którzy nie będą mogli przybyć w roku jubileuszowym do portugalskiego sanktuarium, będą mogli uzyskać odpust zupełny poprzez nawiedzenie wizerunku Matki Bożej Fatimskiej znajdującego się w kościele, kaplicy czy w innym miejscu 13. dnia każdego miesiąca między majem a październikiem 2017 r. Odpust zupełny będą mogli uzyskać również wierni w podeszłym wieku, chorzy lub osoby, które „z innej poważnej przyczyny” nie będą mogły udać się do miejsc dedykowanych Matce Bożej Fatimskiej, a które „żałują za wszystkie popełnione grzechy”.

  7. W najbliższą sobotę 13 maja, dzieci klas III szkoły podstawowej 354 i szkoły podstawowej nr. 30 przystąpią po raz pierwszy do Komunii Św. Z tej też racji Msza św. odprawiana w samo południe o godz. 1200 zostanie odprawiona  w kaplicy od ul. Siedleckiej. Dzieci pierwszokomunijne będą obchodzić swój biały tydzień od niedzieli do piątku, będą uczestniczyć w nabożeństwie majowym o godz. 1730 i mszy św. o godz. 1800.

  8. Dzieci klas IV w niedzielę tj. 14 maja będą obchodzić rocznicę Pierwszej Komunii Świętej w niedzielę o godz. 1130.

  9. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie III Niedziela Wielkanocy 30 kwiecień 2017

  Dodano: 2 maja 2017 r.

  TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCY                                    30 kwietnia 2017

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. W dzisiejszą niedzielę III Wielkanocną nasza Wspólnota parafialna przeżywa wizytację kanoniczną ks. Bp. Marka Solarczyka

  2. Wczoraj dzieci ze szkoły muzycznej w liczbie 33 osób przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej. W tym tygodniu będą uczestniczyli w białym tygodniu o godz. 1730 w nabożeństwie majowym i Mszy św.

  3. Na mocy decyzji Konferencji Episkopatu Polski w trzecią niedzielę Wielkanocy we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona jest Niedziela Biblijna, która rozpoczyna następujący po niej Tydzień Biblijny. Niedziela i Tydzień Biblijny to inicjatywy kierowane szczególnie do tych wiernych, którzy w sposób szczególny interesują się Pismem Świętym. Ale nie tylko do nich. Ponieważ w obecnym roku duszpasterskim skupiamy uwagę na naszym osobistym powołaniu do głoszenia Dobrej Nowiny w świecie, gdzie znajdziemy lepsze źródło poznania Bożej ekonomii zbawienia, jeśli nie w Biblii. Zatem nie tylko dzisiaj, w Niedzielę Biblijną oraz w ciągu tego rozpoczynającego się Tygodnia Biblijnego wczytujmy się z ochotą i rozważajmy słowo Boże, zwłaszcza zawarte na kartach Ewangelii.

  4. W najbliższy poniedziałek rozpocznie się miesiąc w szczególny sposób poświęcony Maryi. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii o godz.1800, a pół godz. wcześniej czyli o 1730, będziemy celebrowali tak ukochane przez starszych i młodszych majowe nabożeństwo. To w szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Panu Bogu i braciom. Zadbajmy o Jej wizerunki w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach. Rodzinnie gromadźmy się przy nich na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, różaniec czy wieczorny Apel jasnogórski.

  5. W środę, 3 maja, będziemy przeżywali uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej patronki naszej Ojczyzny. Porządek nabożeństw w naszej bazylice 700, 800, 1200 i 1800 . Uroczyście ponowimy też Akt oddania Polski pod opiekę Matki Bożej.

  6. W pierwszy czwartek modlimy się o nowe powołania do służby Bożej w Kościele.

  W pierwszy piątek msza wynagradzająca Najświętszemu Sercu Jezusowemu za wszelkie zniewagi nasze i świata całego o godz. 800 i 1800. Spowiedź święta podczas mszy św. sprawowanych w naszej bazylice. Kapłani udadzą się do chorych z posługą sakramentalną i zaniosą Jezusa w godzinach porannych. O godz. 21 – ej rozpocznie się czuwanie za ojczyznę. Zakończy msza św., o północy. Na modlitwę za naszą ojczyznę serdecznie zapraszamy!

   Pierwsza sobota miesiąca. Powierzymy naszą wspólnotę, każde rodzące się w niej i godnie kończące się życie Sercu Maryi – najlepszej z matek. Msza św. wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi  za grzechy nasze i świata całego o godz. 800. Po wieczornej mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa.

  W pierwsze soboty modlimy się w intencji dobrego przygotowania do przyjęcia w naszej diecezji warszawsko - praskiej obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Peregrynacja rozpocznie się 2 września br.

  7. Comiesięczna katecheza przed sakramentem chrztu św. dla rodziców i chrzestnych będzie przeprowadzona 10 maja (środa) o godz. 19.30 w sali parafialnej nr 131; wejście przez portiernię domu zakonnego od ul Kawęczyńskiej.

   8. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

   

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt