roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - maj 2015 »

archiwum

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 31. 05. 2015 r.

  Dodano: 29 maja 2015 r.

  UROCZYSTOŚĆNAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY                                             31 maja 2015

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś obchodzimy uroczystość Najświętszej Trójcy. Wyznajemy wiarę w Jednego Boga w Trzech Osobach, pochylamy się nad tajemnicą wewnętrznego życia Boga i dziękujemy Mu za chrzest święty, który daje nam udział w tym życiu. Dziś o godz.1730 zapraszam na ostatnie nabożeństwo majowe. 

  2. Jutro – Dzień Dziecka i rozpoczęcie nabożeństw czerwcowych. Nabożeństwa czerwcowe w naszej Bazylice będą odprawiane  codziennie o godz. 1730.

  3. W naszej parafii przeżywamy dzisiaj niedzielę misyjną Warszawsko – Praską. Kazania głosi ks. misjonarz z Afryki ks. Marek Pasiuk- pallotyn. Przy wyjściu z kościoła są zbierane ofiary do puszek na misje naszej diecezji w Sierra Leone, oraz rozprowadza pamiątki afrykańskie i książki misyjne.

  4. W czwartek – pierwszy w czerwcu – obowiązkowa uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, nazywana dawniej uroczystością Bożego Ciała. Msze Święte w naszym kościele o godz. 700, 830, 1000, 1130, 1300 i 1800.

  Po Mszy Świętej celebrowanej o godz. 1300 – wyruszy procesja (eucharystyczna) do czterech ołtarzy. Zwracamy się do wszystkich parafian o zaangażowanie w przygotowanie ołtarzy i ich udekorowanie. Prace rozpoczniemy rano zapraszam mężczyzn na godz. 700.

  5. W następną niedzielę spotkanie Kół Żywego różańca o godz. 1700 w czasie nabożeństwa czerwcowego procesja eucharystyczna z racji pierwszej niedzieli miesiąca i oktawy Bożego Ciała.

  6. W następną niedzielę 7 czerwca o godz. 1000 będzie sprawował msze św. prymicyjną  ks. Jacek Bram neoprezbiter diecezji przemyskiej, który 23 maja tego roku otrzymał z rąk J.E. Ks. Abpa Józefa Michalika sakrament Kapłaństwa w katedrze w Przemyślu. Po Mszy św. udzieli prymicyjnego Błogosławieństwa.

  7. W tym tygodniu przypadają także pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Spowiedź św. podczas wszystkich Mszy św. sprawowanych w naszej Bazylice.  Kapłani z posługą sakramentalną do chorych – w piątek w godzinach porannych. W sobotę zapraszamy na wieczór różańcowy przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, który rozpocznie się po Mszy św. wieczornej i zakończymy apelem ok. godz. 2100.

  8. W następną niedzielę do puszek we wszystkich parafiach będą zbierane ofiary na Świątynię Opatrzności Bożej.

  9. Zapraszamy do nabywania prasy katolickiej.

   

 • Zdjęcia z pielgrzymki na Litwę.

  Dodano: 29 maja 2015 r.

  Jeden z uczestników ostatniej pielgrzymki z Bazyliki do Ostrej Bramy w Wilnie - pan St. Pieściuk - zebrał i udostępnił kilkaset zdjęć, posegregowanych na dni i miejsca, jakie odwiedzaliśmy. Zdjęcia są utrwalone na nośniku elektronicznym, dzięki czemu możemy chętnym pielgrzymom udostępnić je do skopiowania. Nagraniem dysponuje ks. Krzysztof, duchowy kierownik tej pielgrzymki. Jeśli ktoś chciałby skopiować cały materiał powinien przygotować sobie płytę lub tzw. "gwizdek" o pojemności 5 G.

 • W czerwcu pielgrzymujemy do Kodnia

  Dodano: 11 maja 2015 r.

  Coraz mocniej w życie parafian z Bazyliki wpisują się comiesięczne pielgrzymki autokarowe.W czerwcu celem naszego pielgrzymowania będzie sanktuarium Matki Bożej Królowej Podlasia – Matki Jedności w Kodniu. Przy tej okazji nawiedzimy jedyną na  świecie katolicką parafię neounicką obrządku bizantyjsko-słowiańskiego w Kostomłotach. Będzie również niespodzianka.

  Miłośnicy ikon powinni przygotować się na większe wydatki na pamiątki.

  Wyjazd planujemy w sobotę, 20 czerwca o godz. 600, powrót wieczorem, ok. godz 2000. Koszt pielgrzymki wynosi 80 zł i obejmuje opłatę za przejazd, ubezpieczenie i przewodnika w Kodniu. Wyżywienie we własnym zakresie. Można też skorzystać z ofert w domu pielgrzyma lub pobliskich punktach gastronomicznych. W Kodniu, oprócz wspólnej Mszy św. przed cudownym obrazem i zwiedzania obiektów z przwiednikiem, przewidziany jest czas na osobistą refleksję, spacer nad Bugiem, itd.

  Zapisy na pielgrzymkę przyjmujemy w kancelarii parafialnej lub w zakrystii Bazyliki przy okazji nabożeństw. Na pielgrzymce przydadzą się różańce, książeczki do nabożeństwa z tekstami nieszporów i litanii.

  Sensacyjne dzieje obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, który jako obraz Matki Bożej Gregoriańskiej porwał z Rzymu senator Rzeczypospolitej - książę Mikołaj Sapieha, opisała Zofia Kossak-Szczucka w powieści pt. "Błogosławiona wina". Obecnie trwają prace nad filmem na podstawie tej powieści.

 • Majówka w Czerwińsku odwołana!

  Dodano: 10 maja 2015 r.

  Odwołujemy wyjazd na majówkę do Czerwińska, planowaną na 23 maja br. Powodem jest zbyt mała ilość chętnych, a to z kolei sprawia, że nie zmieścimy się w przewidywanych kosztach.

 • Hołd NMP z Fatimy

  Dodano: 5 maja 2015 r.

  13 maja przypada 98-rocznica pierwszych objawień Matki Bożej w Fatimie. Dzień ten w kalendarzu liturgicznym jest oznaczony jako wspomnienie NMP z Fatimy. Z tej okazji o godz. 1930 odprawimy w Bazylice  nabożeństwo, w którym złożymy hołd Matce Bożej i zarazem odpowiemy na Jej apel o nawrócenie i modlitwę.

  Na nabożeństwo złoży się modlitwa różańcowa (cały różaniec, jak w I soboty miesiąca) oraz procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej, która jest umieszczona w ołtarzu bocznym. W czasie procesji będziemy nieśli zapalone świece. Zatem wybierając się na nabożeństwo nie zapomnijmy zabrać ze sobą różańców i świec z osłonkami.

  Nabożeństwo zakończy się Apelem Jasnogórskim.

 • ogłoszenia Duszpasterskie 03 maja 2015 r.

  Dodano: 2 maja 2015 r.

  PIĄTA NIEDZIELA WIELKANOCY                                                     3 maja 2015

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś – piąta niedziela Wielkanocy. O godz. 1700 spotkanie Kół Żywego Różańca.

  2. Nabożeństwo majowe codziennie w Bazylice  o godz. 1730. Zapraszamy!!!

  3. W piątek będziemy obchodzić uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski obok Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, i św. Wojciecha, biskupa i męczennika. Msze Święte w tym dniu w naszym kościele będą celebrowane o godz. 700, 800, 1200, 1800. Tego dnia młodzież z naszej parafii otrzyma z rąk Jego Ekscelencji ks. Bp. Marka Solarczyka sakrament bierzmowania.  Ze względu na uroczystość w najbliższy piątek nie ma obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania mięsa.

  4. W nadchodzącą sobotę 09 maja dzieci z naszej parafii ze szkoły podstawowej nr. 30 i dzieci szkoły podstawowej nr 354  przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej. Otoczmy dzieci i ich Rodziny naszą szczególną modlitwą.

  Pierwsza Spowiedź – 08 maja godz. 1500– strój galowy, dzieci przynoszą świecę z osłonką, ze stroikiem oraz książeczkę do nabożeństwa, gromadzimy się w Bazylice o godz. 1450.

  Pierwsza Komunia Święta – 09 maja – godz. 10oostrój komunijny, bez świec i innych przedmiotów, gromadzimy się przed Bazyliką o godz. 940.

  O godz. 1500  - 09 maja – spowiedź przed Rocznicą Pierwszej Komunii Świętej.

  5. W niedzielę 10 maja o godz. 1130 pierwsza rocznica Komunii świętej dzieci, które w ubiegłym roku przystąpili do Komunii świętej.

  6. W dniu 13 maja obchodzimy wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej. Zapraszamy na różaniec Fatimski na godz. 1930 na zakończenie procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej i apel jasnogórski.

  7. W dniu 7 maja swój dzień imienin będzie obchodzić Siostra Róża nasza zakrystianka otoczmy Siostrę naszą modlitwą i życzliwością. W dniu 8 maja swój dzień imienin obchodzić będzie ks. Stanisław Bogdański, który będzie sprawował Eucharystię o godz. 1800 po mszy św. będzie okazja do złożenia życzeń Solenizantowi.

  8. Chcemy powtórzyć ubiegłoroczną majówkę w Czerwińsku. Majówka miałaby charakter popołudniowego relaksu w klasztornym sadzie, przy ognisku, z kiełbaskami i piosenkami. W trakcie majówki będzie procesja ze świecami i śpiewem litanii. O ile znajdzie odpowiednia ilość chętnych (ok. 40 osób) koszty majówki wyniosłyby 40 zł od osoby (przejazd + serwis przy ognisku). Wstępnie majówkę planujemy na sobotnie popołudnie – 23 maja. Chęć wyjazdu można zgłaszać w kancelarii parafialnej lub w zakrystii przy okazji nabożeństw w Bazylice.

  9. Taca w następną niedzielę jest przeznaczona na Seminarium Duchowne diecezji Warszawsko – Praskiej, i Salezjańskie.

  10. W odpowiedzi na apel Papieża Franciszka o braterską solidarność z ofiarami trzęsienia ziemi w Nepalu i w krajach sąsiednich Caritas Polska apeluje o zbiórkę do puszek dla poszkodowanych. Przewodniczący Episkopatu prosi o modlitwę i wsparcie dla Nepalu 10 maja. Ofiary będą zbierane do puszek przed Kościołem, po każdej Mszy sw.

   

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt