roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - kwiecień 2019 »

archiwum

 • Ogłoszenia Duszpasterskie Niedziela Bożego Miłosierdzia 28. 04. 2019

  Dodano: 26 kwietnia 2019 r.

  DRUGA NIEDZIELA WIELKANOCY                                                           28 kwietnia 2019

  CZYLI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Wyjątkowość drugiej niedzieli Wielkanocy najlepiej oddają słowa zaczerpnięte z „Dzienniczka” św. Faustyny: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski” (Dz. 299, 699).

  2. Niedziela Bożego Miłosierdzia dopełnia obchodów oktawy Wielkanocy. Składamy serdeczne wyrazy wdzięczności wszystkim bezpośrednio zaangażowanym w przygotowanie tegorocznych Świąt Paschalnych w naszej wspólnocie. Jest naszą ogromną radością tak liczna obecność wiernych i budujące świadectwo wiary wyrażone w tych świętych dniach. Niech zmartwychwstały Chrystus napełnia Wasze serca prawdziwym pokojem.

  3. Zapraszamy dzisiaj na godz. 1500 do naszej Bazyliki odmówimy koronkę do Bożego Miłosierdzia. Przypominamy o możliwości uzyskania odpustu zupełnego za odmówienie koronki: „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu nawet lekkiego) udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum” (akt Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r.).

  4. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w Kościele w Polsce Tydzień Miłosierdzia. Włączmy się w jego obchody przez osobistą modlitwę oraz pomoc dla najbardziej potrzebujących organizowaną przez Caritas.

  Taca dzisiaj przeznaczona na dzieła charytatywne Caritas w naszej diecezji.

   5. We wtorek 30 kwietnia obchodzimy uroczystość św. Wojciecha, głównego patrona Polski. Msza święta o godz. 700, 800, 1200, 1800.

  Od środy 1 maja zapraszamy na nabożeństwa majowe ze śpiewem litanii loretańskiej o godz. 1730.  Zachęcamy do śpiewu litanii także przy kapliczkach na terenie parafii i w domach. 

   

  6. W piątek 3 maja przypada uroczystość NMP Królowej Polski. Msze św. w naszej Bazylice i Sanktuarium o godz. 700, 800, 1200, 1800. Ponieważ jest to uroczystość, w najbliższy piątek nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. 

  7. Pierwsza sobota miesiąca Intencja Mszy św. o godz. 800 Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy nasze i świata całego. Po wieczornej Mszy św. zapraszamy na różaniec przy wystawionym Najświętszym Sakramencie.

  8. W związku z dniami wolnymi w przyszłym tygodniu, które sprzyjają wyjazdom i innym inicjatywom urlopowym nie będzie katechezy przed chrztem dla rodziców i chrzestnych w I środę miesiąca. Katecheza ta jest przełożona na następną środę, czyli na  8 maja, godz. 1900. Rodziców i chrzestnych zapraszamy do sali nr 131, wejście od ul. Kawęczyńskiej przez portiernię domu zakonnego.

  9. Msza św. dziękczynna za wszelkie dobro, jakie w duszach uczestników zrodziła pielgrzymka do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, będzie odprawiona 1 maja (środa) o godz. 1800. Uczestników tego wyjazdu i wszystkich sympatyków pielgrzymowania z bazyliki zapraszamy do wspólnej modlitwy.

   

 • Ogłoszenia Niedziela Wielkanocna 21 kwietnia 2019 r

  Dodano: 21 kwietnia 2019 r.

  NIEDZIELA WIELKANOCNA                                                                  21 kwietnia 2019

  ZMARTWYCHWSTANIAPAŃSKIEGO

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Błogosławiona radość pustego grobu staje się dzisiaj naszym udziałem. Przez okres Wielkiego Postu, rekolekcje, udział w nabożeństwach pasyjnych i sakrament pokuty przygotowaliśmy serca na spotkanie ze Zmartwychwstałym. Niech Chrystusowe zwycięstwo nad grzechem i śmiercią napełni nasze serca nową nadzieją. Wielkanocna radość niech zagości w naszych domach, pośród krewnych, przyjaciół i znajomych. Niech umacnia zwłaszcza dotkniętych cierpieniem, chorobą, wszelką ludzką krzywdą i zranionych grzechem.

  2. Składamy serdeczne podziękowania:

  - s. Marcie i Panu Bogusławowi za dekoracje w kaplicy adoracji

  - p. Adamowi za projekt grobu i wykonanie

  - s. Marcie bratu Witoldowi, za kwiaty i świąteczny wystrój kościoła

  - p. organiście za oprawę muzyczną całego Triduum, wszystkim śpiewającym psalmy

  - Bielankom, Ministrantom, Lektorom i całej asyście kościelnej i  procesyjnej za upiększenie liturgii i posługę w czasie tych dni świątecznych

  - Paniom i Panom  za wszelkiego rodzaju prace i służbę w naszej parafii szczególnie w dniach przedświątecznych. - serdeczne podziękowania dla naszych księży za ich zaangażowanie i  poświęcenie w czasie rekolekcji i obecność w konfesjonale

  3. Msze Święte w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny według porządku świątecznego. Nie będzie Mszy św. o godz. 1930.

  4. W drugim dniu Świąt Wielkanocnych naszymi ofiarami będziemy wspierali katolickie uczelnie i wydziały teologiczne w Polsce.

  5. Trwa nowenna przed Niedzielą Bożego Miłosierdzia. Zapraszamy codziennie na godz. 1730

  6. W oktawie Wielkanocy biuro parafialne we wtorek nie będzie czynne.

  7. W środę po Świętach Zmartwychwstania Pańskiego (24 kwietnia) o godz.19.00 jest spotkanie uczestników czerwcowej pielgrzymki do Petersburga z jej organizatorem, p. Grochowskim. Na spotkanie należy przynieść wypełnione formularze wizowe ze zdjęciami oraz uzupełnienie kwoty w walucie polskiej plus opłata wizowa. Spotkanie odbywa się w pomieszczeniach przy bazylice.

  8. Pielgrzymka autokarowa z naszej parafii do sanktuarium św. Józefa w 
  Kaliszu wyrusza w najbliższą sobotę o godz. 7.00 z placu  z przed Bazyliki. Jej uczestników prosimy o punktualne przybycie.

  9. Solenizantów i jubilatów tygodnia polecamy opiece świętych patronów.

   

  Jezus Chrystus zmartwychwstał, żyje i jest z nami i pośród nas!

   Wszystkim parafianom i ich gościom życzymy mocy zmartwychwstania, nadziei, wzajemnej miłości, zgody, radości i pokoju wraz z  darem modlitwy składają – Salezjanie pracujący w Bazylice i Sanktuarium.

   

 • Spotkanie przed wyjazdem do Petersburga

  Dodano: 16 kwietnia 2019 r.

  W środę po Świętach Zmartwychwstania Pańskiego (24 kwietnia) o godz.19.00 jest spotkanie uczestników czerwcowej pielgrzymki do Petersburga z jej organizatorem, p. Grochowskim. Na spotkanie należy przynieść wypełnione formularze wizowe ze zdjęciami oraz uzupełnienie kwoty w walucie polskiej plus opłata wizowa. Spotkanie odbywa się w pomieszczeniach przy bazylice.

 • Ogłoszenia Niedziela Palmowa 14 kwietnia 2019

  Dodano: 12 kwietnia 2019 r.

  NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ                        14 kwietnia 2019

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.

  2. Procesja z palmami dzisiaj o godz. 1130, podczas wszystkich Mszy św. odprawianych w Bazylice poświęcenie palm.

  3. Ostatnie nabożeństwo Gorzkich żali dziś o godz. 1700.

  4. Jutro w Wielki Poniedziałek o godz. 1800 młodzież naszej parafii przystąpi do Sakramentu Bierzmowania. Sakramentu Bierzmowania udzieli ks. Bp Ordynariusz Romuald Kamiński. 

  5. Kancelaria parafialna będzie czynna do środy.

  6.W Wielki Czwartek w godzinach przedpołudniowych w Bazylice Katedralnej zostanie odprawiona Msza Święta Krzyżma świętego. Podczas tej Mszy św. kapłani odnowią swoje przyrzeczenia oraz zostaną poświęcone oleje, które następnie są wykorzystywane podczas udzielania sakramentów: chrztu, bierzmowania, sakramentu namaszczenia chorych oraz święceń prezbiteratu i biskupstwa.

   

   Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynająca Święte Triduum Paschalne rozpocznie się u nas o godz. 1800. Po Mszy Świętej – przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 2100 Tego dnia za publiczne odśpiewanie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

  Wielki Czwartekto także dzień ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Nie zapominajmy w tym dniu o dziękczynieniu za tak wielkie dary. I choć dla uczczenia Najświętszego Sakramentu zostało ustanowione osobne święto – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, zwane potocznie Bożym Ciałem, a obchodzone już po zakończeniu okresu wielkanocnego, spróbujmy jednak również w Wielki Czwartek poświęcić trochę czasu na adorację i dziękczynienie. Dlatego też, mimo iż są to dla wielu z nas jeszcze dni robocze, postarajmy się nie opuszczać tych nabożeństw.

  Tego dnia taca zbierana będzie i przeznaczona dla ubogich. Taca zostanie przekazana Siostrą Albertynkom.

   Wielki Piątek – adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 700 Liturgia godzin, tj. godzina czytań i jutrznia, z udziałem wspólnoty salezjańskiej i  parafialnej o godz. 700. Rozpoczęcie nowenny do miłosierdzia Bożego w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu o godz. 1500.  Droga krzyżowa bezpośrednio po zakończonej nowennie do Bożego Miłosierdzia.

  Liturgia Męki Pańskiej o godz. 1800. Za pobożny udział w adoracji Krzyża i ucałowanie go podczas uroczystych obrzędów można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej – przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 2100.

  W Wielki Piątek Komunii Świętej udziela się wiernym jedynie podczas liturgii Męki Pańskiej; chorym, którzy nie mogą uczestniczyć w tym obrzędzie, można zanieść Eucharystię o każdej porze dnia.

  W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa i post ścisły. Zachęcamy wiernych, aby zachowali wstrzemięźliwość także w Wielką Sobotę aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej.

  Wielką Sobotę– pierwszą w kwietniu – adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 700.  Zakończymy ją przed rozpoczęciem liturgii Wigilii Paschalnej.

  Liturgia godzin, tj. godzina czytań i jutrznia o godz.700, wspólnoty salezjańskiej i wspólnoty parafialnej.

  Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę o godz. 700 - 1700 i będzie się ono odbywało co, pół godziny. W tym czasie będzie również trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Pana Jezusa. Postarajmy się zatem tak zaplanować nasze przyjście do Bazyliki, abyśmy mogli zatrzymać się choć 15 min. na adoracji. Wielką Sobotę drugi dzień nowenny do Bożego miłosierdzia zapraszamy na godz. 1500.

  SPOWIEDŹ w naszej BAZYLICE W WIELKI PIĄTEK i WIELKĄ SOBOTĘ OD GODZ. 800 1700.

   Wigilię Paschalną – stanowiącą apogeum Świętego Triduum Paschalnego – rozpoczniemy w Wielką Sobotę o godz.1800.  Na liturgię prosimy przyjść ze świecami, zabezpieczonymi profitkami przed rozlewaniem się wosku. Za odnowienie obietnic chrztu świętego podczas liturgii Wigilii Paschalnej można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

   Rezurekcja w poranek WIELKANOCNY o godz. 600 ( nie będzie mszy św. o godz. 700)O godz. 1730 trzeci dzień nowenny do Bożego Miłosierdzia, w następne dni nowenna będzie odprawiana o g. 1730.

   W pierwszy i drugi dzień Świąt nie ma mszy św. o godz. 1930.

  Zachęcamy do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń.

  7. W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.

  8. Solenizantom i jubilatom Wielkiego Tygodnia życzymy głębokich przeżyć nadchodzących dni i wszelkich potrzebnych darów.

  9. Bóg zapłać za ofiary składane dziś na tacę i przekazywane na konto naszej parafii. Wszystkim za wszelkie dobro Staropolskie Bóg zapłać.

   

 • Ogłoszenia Duszpasterskie V Niedziela Wielkiego Postu 07 kwietnia 2019

  Dodano: 6 kwietnia 2019 r.

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1.  Dzisiaj obchodzimy V niedzielę Wielkiego Postu.

  2. W dzisiejszą niedzielę wymiana tajemnic różańcowych o godz. 1630.

  3. Źródłem Bożego przebaczenia jest pozostawiony dla nas na ziemi sakrament pokuty. Pozwólmy Bogu obdarować się przebaczeniem i dobrze przygotować na nadchodzące święta. Spowiedź w naszej Bazylice i Sanktuarium codziennie w czasie sprawowanych Mszy św. o godz. 700, 800, 1200, 1800,

  4. Nabożeństwo Gorzkich żali z kazaniem pasyjnym dziś i w przyszłą niedzielę o godz. 1700

  5. Mękę Chrystusa będziemy rozważali podczas nabożeństwa Drogi krzyżowej w piątek dzieci o godz. 1645, dorośli o godz. 1730, młodzież 1930.

  6. Za tydzień obchodzimy niedzielę Męki Pańskiej, zwaną Niedzielą Palmową. Podczas wszystkich Mszy Świętych dokonamy błogosławieństwa palm i odczytamy fragment Ewangelii upamiętniający wjazd Chrystusa do Jerozolimy.

  Procesja z palmami o godz. 1130, podczas Mszy św. sprawowanej dla dzieci.

  7. Wielki Poniedziałek 15 kwietnia  o godz. 1800 młodzież naszej parafii otrzyma z rąk ks. Bp ordynariusza Romualda Kamińskiego sakrament bierzmowania. Pamiętajmy o przystępujących do sakramentu bierzmowania w naszych modlitwach.

  8. Od dzisiejszej niedzieli do środy ks. proboszcz głosi rekolekcje na Woli w parafii św. Wojciecha.

  9. Solenizantom i jubilatom składamy życzenia obfitych Bożych darów.

  10. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej tygodnika: „Idziemy”.

   

   

 • Pielgrzymka do sanktuariów podlaskich

  Dodano: 3 kwietnia 2019 r.

  W sobotę, 27 lipca, pielgrzymujemy(autokarem)  z naszego Sanktuarium NSJ na Podlasie. Ruszamy o godz. 630 z pl. Ks. Lauferskiego przed Bazyliką. Najpierw odwiedzimy Serpelice z klasztorem i kościołem św. Apostołów Piotra i Pawła – miejscem posługi Braci Kapucynów. W tej niewielkiej, drewnianej i przytulnej świątyni będziemy uczestniczyć we Mszy św. (ok. godz. 930), zapoznamy się z jej historią i posługą duszpasterską Kapucynów na Podlasiu.

  Z Serpelic udamy się do Janowa Podlaskiego, znanego przede wszystkim ze stadniny koni.  My również od tego miejsca rozpoczniemy pobyt w tym mieście; na godz. 1130 mamy zamówionego przewodnika. Po ok.  godzinnym spacerze na terenie stadniny nawiedzimy Sanktuarium Św. Trójcy, ustanowione w XVIII wiecznej świątyni, która w przeszłości była kolegiatą, a nawet katedrą.

  Wczesnym popołudniem, ok. godz.  1400, zamierzamy dotrzeć do Pratulina, miejscowości położonej nad Bugiem, w uroczym zakolu przy granicy z Białorusią. Celem naszej pielgrzymki jest obecne tutaj Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Najpierw jednak zjemy obiad w domu pielgrzyma, a po nim udamy się do sanktuarium na modlitwę przed obrazem Matki Bożej „Nadziei Jedności – Patronki Unitów”. Obraz ten jest XVIII-wieczną ikoną ze słynnej szkoły Rublowa. Powędrujemy również dróżkami męczenników i - o ile czas oraz pogoda pozwoli – odprawimy Drogę Krzyżową.

  Powrót z tej ziemi, uświęconej krwią męczenników oraz niezniszczonej jeszcze współczesnością, zaplanowaliśmy na godziny wieczorne, raczej już po godz. 2000. Dlatego należy zabrać ze sobą całodzienną porcję leków, śniadanie, wygodne obuwie i jakąś ochronę przed deszczem. Podane godziny mają charakter orientacyjny i mogą ulec zmianie; jak to na ogół dzieje się na naszych wyjazdach.

  Zapisy na pielgrzymkę przyjmuje jej organizator i duchowy opiekun - wikary z bazyliki: w zakrystii po nabożeństwach, w kancelarii lub drogą elektroniczną (e-mail: kancelaria.nsj@gmail.com, tel. 504 778 503). Koszt wynosi 100 zł/os i zawiera opłatę za autokar, ubezpieczenie, obiad, przewodnika i zwyczajową ofiarę w sanktuariach.

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt