roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - kwiecień 2017 »

archiwum

 • Katecheza dla rodziców i chrzestnych

  Dodano: 28 kwietnia 2017 r.

  Z powodu uroczystości NMP Królowej Polski przypadającej w pierwszą środę maja - dzień comiesięcznych katechez dla rodziców i chrzestnych - katecheza majowa została przesunięta na 10 maja (środa) godz. 1900, sala parafialna nr 131, wejście przez portiernię domu zakonnego. Zpraszamy chrzestnych i rodziców dzieci, które w najbliższym miesiącu przyjmą sakrament chrztu św.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela Bożego Miłosierdzia

  Dodano: 24 kwietnia 2017 r.

  DRUGA NIEDZIELA WIELKANOCY,                                           23 kwietnia 2017 r.

  CZYLI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś przeżywamy niedzielę Miłosierdzia Bożego. Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa najdobitniej przekonują nas o tym, że Bóg jest miłosierną miłością, że potrafi jedynie kochać i przebaczać. Ojciec Święty Franciszek mówi wprost, że imieniem Boga jest miłosierdzie. Jakże więc nie dziękować za wielki dar miłosierdzia, za łaskę sakramentu pokuty. Jako Kościół, napełnieni paschalną radością, mamy teraz tylko jedno zadanie: głosić i uobecniać miłosierdzie Boga, objawione w Jezusie Chrystusie, który cierpiał za grzeszny świat, prawdziwie zmartwychwstał i żywy jest pośród nas.

  2. W tym rozpoczynającym się dziś Tygodniu Miłosierdzia warto też przypomnieć słowa św. Jana Pawła II: „Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tutaj przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!” (Łagiewniki, 2002 r.).

  Zachęcamy w dzisiejszą niedzielę 23 kwietnia do odmówienia Koronki do Bożego Miłosierdzia o godz. 1500 we wspólnocie parafialnej przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. ZAPRASZAMY!

  3. Jutro, w poniedziałek, 24 kwietnia, zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego, będziemy obchodzili – przeniesioną z dzisiejszego dnia – uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski.

  4. We wtorek, 25 kwietnia, będziemy obchodzić święto św. Marka Ewangelisty. Jednocześnie jest to dzień modlitw o urodzaje. Tego dnia pamiętajmy w naszych modlitwach i o Ks. Bp. Marku Solarczyku, który obchodzi swój dzień imienin.

  5. W najbliższą sobotę o godz. 1100 dzieci klas III ze szkoły muzycznej, po raz pierwszy przyjmą Pana Jezusa w Komunii Świętej. Otoczmy dzieci rodziców naszą modlitwą.

  Msza św. o godz. 1200 odprawiana w bazylice  w sobotę 29 kwietnia zostanie odprawiona w kaplicy od ulicy Siedleckiej. Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.

  6. W następną niedzielę czyli 30 kwietnia w naszej parafii będziemy gościli Jego Ekscelencję Ks. Bp. Marka Solarczyka, który przyprowadzi w naszej parafii wizytację kanoniczną. O godz. 1300 młodzież, która przygotowywała się do Sakramentu Bierzmowania przez dwa lata otrzyma sakrament dojrzałości.

  7. Dobrą tradycją w naszej Bazylice jest czytanie przez dorosłe osoby świeckie tekstów Pisma św. podczas Mszy św., szczególnie w dni powszednie, kiedy to ministranci są zajęci w szkołach. Dlatego chętnych do takiej posługi w maju zapraszamy do wpisywania się w grafik udostępniony w zakrystii, a wszystkim dotychczas zaangażowanym w tę formę ubogacania nabożeństw liturgicznych składamy gorące podziękowanie.

  8. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej zakrystii.

 • Dziękczynienie za Misterium w Czerwińsku

  Dodano: 15 kwietnia 2017 r.

  Msza św. dziękczynna, z ofiar pielgrzymów, za szczęśliwe pielgrzymowanie i głębokie przeżycie Misterium Męki Pańskiej w Czerwińsku będzie odprawiona 21 kwietnia (piątek) o godz. 18.00. Módlmy się, aby Bóg utrwalił owoce tego pielgrzymki w duszach jej uczestników. Pielgrzymów i ich rodziny zapraszamy do udziału w tej Mszy św.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela Palmowa 09 kwietnia 2017 r.

  Dodano: 8 kwietnia 2017 r.

  NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ                          9 kwietnia 2017 r.

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Procesja z palmami na zewnątrz poświęcenie palm na wszystkich mszach św.

  2. Dziś o godz. 1700 ostatnie Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym i procesja Eucharystyczna.

  3. Kancelaria parafialna czynna będzie do środy. W czasie Triduum Paschalnego kancelaria nie będzie czynna.

  4. Wielką Środę nie będzie nowenny do Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

  W Wielki Czwartekwe wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz.1800. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja Najświętszego Sakramentu po liturgii do godz. 2100. Tego dnia taca zbierana będzie przeznaczona dla ubogich i przekazana dla Sióstr Albertynek.

  5. Wielki Piątek adoracja przy ołtarzu adoracji od godz. 700 zachęcamy do wspólnej modlitwy parafian Liturgią Godzin, której będą przewodzić salezjanie. Adoracja do 2100. Wielki Piątek rozpoczniemy o godz. 1500 nowennę do Bożego Miłosierdzia. Bezpośrednio po   nowennie rozpoczniemy Drogę Krzyżową w bazylice. 

   W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, więcej informacji w naszej Bazylice. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii.

  Liturgia Męki Pańskiej w naszej bazylice o godz. 1800. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja przy grobie do godz. 2100.

  6. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Zachęcamy do wspólnej modlitwy Liturgią Godzin wraz ze wspólnotą salezjańską o godz. 700.  Błogosławieństwo pokarmów o godz. 700 - 1630 i będzie się ono odbywało co, pół godziny. W tym czasie będzie również trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Pana Jezusa. Postarajmy się zatem tak zaplanować nasze przyjście do bazyliki, abyśmy mogli zatrzymać się choć 15 min. na adoracji. Wielką Sobotę drugi dzień nowenny do Bożego Miłosierdzia zapraszamy na godz. 1500.

  8. Wielka Sobota jest dniem, w którym podobnie jak w Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy św. Liturgia Wigilię Paschalną powinno się celebrować późnym wieczorem. Uwzględniając, że wiele osób pragnie uczestniczyć w podeszłym wieku w Liturgii  w naszej Bazylice będzie sprawowana o godz. 1800. Na liturgię Wielkiej Soboty zabieramy świece. Po zakończeniu Liturgii Wielkiej Soboty nie będzie adoracji przy grobie Pańskim.

  SPOWIEDŹ w naszej BAZYLICE W WIELKI PIĄTEK i WIELKĄ SOBOTĘ OD GODZ. 800 1700.

  9. Rezurekcja w poranek WIELKANOCNY o godz. 600 ( nie będzie mszy św. o godz. 700) O godz. 1730 trzeci dzień nowenny do Bożego Miłosierdzia, w następne dni nowenna będzie również odprawiana o g. 1730. W pierwszy i drugi dzień Świąt nie ma mszy św. o godz. 1930.

  10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, którą możemy nabyć w naszej zakrystii.

   

 • Kiermasz wielkanocny "Kaziuk Praski"

  Dodano: 1 kwietnia 2017 r.

  KIERMASZ WIELKANOCNY

  „Kaziuk Praski 2017”

  PROGRAM imprezy plenerowej

   

  8 kwietnia (Sobota)

  Miejsce: plac przed Bazyliką Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie

   

  9:00-19:00  Kiermasz Wielkanocny (Jarmark Kaziukowy a w nim: rękodzieło m.in. palmy wileńskie, pisanki, wyroby świąteczne, wyroby z wikliny, wszystko dla domu i zagrody min. produkty regionalne, miód, sery, tradycyjne chleby i wyroby wędliniarskie; gastronomia: min. pajdy chleba, kiełbaski, bigos)

  11:00-18:00 Gry i zabawy, warsztaty plastyczne dla dzieci (wykonywanie kartek i ozdób świątecznych, zdobienie jaj), sale Oratorium im. św. Jana Bosko.

  11.00-17:30 Obozowisko Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej (turniej łuczniczy; pokaz techniki i taktyki walk wojsk pieszych - halabardników, pawężników i broni palnej – bombard, foglerzy, hakownic, piszczeli; możliwość przymierzenia uzbrojenia, strojów z epoki i zapoznania się z bronią; nauka tańców dworskich i inne atrakcje)

  13:00-16:30 Bezpłatne badania profilaktyczne, ZOZ Praga Północ

  11.40 Formowanie paradnego orszaku św. Kazimierza (każdy może dołączyć, zalecany strój z epoki  średniowiecza) Uwaga! KONKURS na najlepszy strój średniowieczny.

  11.55 Uroczyste Powitanie księcia Kazimierza w Warszawie

  12.00 Msza Święta w intencji wszystkich Wilnian, Oratorium im. Św. Jana Bosko z udziałem księcia Kazimierza i jego dworu

  12:45 Przemówienie św. Kazimierza zgromadzonych i salwa armatnia na cześć królewicza.

  13:00 Heroldowie zapraszają na uroczysty przemarsz ulicami Pragi. (Paradny przemarsz ulicami, Siedlecką, Grajewską, Łochowską i Otwocką).

  13.30 Uroczyste czytanie zarządzenia/rozkazu, wydanego  przez  Burmistrza Pragi Północ otwierającego Kiermasz Wielkanocny i Koncert Kaziukowy oraz rozstrzygnięcie Konkursu na najlepszy strój średniowieczny.

  13.40 Anna Adamowicz, słynna Ciotka Franukowa. Opowieść o Kaziuku w Wilnie i zapowiedź koncertu

  14.00 Występ zespołu „Sto uśmiechów”

  15.00 Pokazy i nauka tańca dworskiego, gier i zabaw plebejskich, zaproszenie na Bal Dworski

  15. 30 Prezentacja sztuki wojennej z XV w.  

  16.00 Druga część występu zespołu „Sto uśmiechów”

  17.00 Ogłoszenie wyników Konkursu na Palmę Wielkanocną. Wręczenie nagród za najpiękniejsza palmę.

  17.30 Uroczyste zamknięcie imprezy przez Heroldów.

  20:00 Spektakl „Przyjdź, dotknij tej rany” (scenariusz: na motywach „Golgoty Jasnogórskiej” Ernesta Brylla - Joanna Pietraszak, reżyseria: Jarosław Witaszczyk), Teatr Oratorium

   

  9 kwietnia (Niedziela Palmowa)

  9:00-19:00  Kiermasz Wielkanocny (j.w.)

  11:30 Msza św.  oraz procesja z Palmami

  16:00 i 19:00 Spektakl „Mój syn, Maksymilian” w reżyserii Marcina Kwaśnego (występują Ewa Ziętek/Halina Łabonarska, Łukasz Lewandowski, Dariusz Kowalski, Ksawery Szlenkier), Teatr Oratorium

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 2 kwietnia 2017 r.

  Dodano: 1 kwietnia 2017 r.

  PIĄTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                                 2 kwietnia 2017

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Od dzisiejszej, piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach drogi krzyżowej i gorzkich żali. Apel ten kieruję zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych pasyjnych nabożeństwach.

  2. Dzisiaj, 2 kwietnia, przypada 12. rocznica śmierci papieża Polaka – św. Jana Pawła II. Warto pamiętać, że przez jego wstawiennictwo możemy prosić Pana Boga o potrzebne dla nas łaski.

  3. W dniu dzisiejszym spotkanie Kół Żywego Różańca o godz. 1630 w kaplicy, z racji pierwszej niedzieli miesiąca.

  4. Spotkanie dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych odbędzie się 5 kwietnia 2017 r. (środa) godz. 1900 w Sali teatralnej.

  5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W pierwszy czwartek, podczas Mszy św. wieczornej, będziemy dziękowali za dar Eucharystii i kapłaństwa. Będziemy też prosili o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne. W pierwszy piątek będziemy przepraszać Boże Serce za brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia. Będziemy prosić o łaskę nawrócenia dla siebie i dla tych, którzy Pana Boga przepraszać nie chcą. Okazja do spowiedzi św. pierwszopiątkowej podczas Mszy św. sprawowanych w naszej bazylice o godz. 700, 800, wynagradzająca za wszelkie zniewagi zadane Sercu Jezusa, o 1200 i 1800. Tego dnia z rana kapłani udadzą się do chorych z posługą sakramentalną.

  6. W piątek 7 kwietnia ulicami naszej parafii przejdzie Droga Krzyżowa. Zapraszamy do licznego udziału w tym nabożeństwie rozpoczęcie Drogi Krzyżowej o godz. 1900.

  Trasa Drogi Krzyżowej:Bazylika NSJ – ul. Otwocka – ul. Łochowska – ul. Łomżyńska – ul. Grajewska, ul. Siedlecka – ul. Otwocka – Bazylika NSJ. Dzieci mają swoją Drogę Krzyżową w piątek o godz. 1645.

  7. W piątek 7 kwietnia 2017 r,  o godz. 2100 apelem jasnogórskim rozpocznie się modlitewne czuwanie za ojczyznę. Na które bardzo serdecznie zapraszamy. Zakończy się mszą św. o północy.

  8. Przyszła niedziela, 9 kwietnia, będzie już Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas uroczystej liturgii pobłogosławimy gałązki wierzbowe, które będą przypominały palmy jerozolimskie, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza. Poświęcenie palm na wszystkich mszach św. o godz. 1130 procesja z palmami na zewnątrz świątyni.

  9. Wśród solenizantów, tego tygodnia jest nam dobrze znany ks. Ryszard Ptasiński. Jutro o godz. 1800 będzie przewodniczył mszy św. Jest to dobra okazja do modlitwy za Solenizanta, a po zakończeniu Eucharystii złożenia życzeń w zakrystii.

  10. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej zakrystii.

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt