roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - kwiecień 2015 »

archiwum

 • Majówka w Czerwińsku

  Dodano: 27 kwietnia 2015 r.

  Chcemy powtórzyć ubiegłoroczną majówkę w Czerwińsku. Majówka miałaby charakter popołudniowego relaksu w klasztornym sadzie, przy ognisku, z kiełbaskami i piosenkami. O dobrą zabawę i nastrój przy ognisku zadba, sprawdzony wielokrotnie w podobnych sytuacjach, ks. dyr. Henryk Bonkowski. W trakcie majówki będzie procesja ze świecami i śpiewem litanii. O ile znajdzie odpowiednia ilość chętnych (ok. 40 osób) koszty majówki wyniosłyby 40 zł od osoby (przejazd + serwis przy ognisku). Wstępnie majówkę planujemy na sobotnie popołudnie – 23 maja. Chęć wyjazdu można zgłaszać w kancelarii parafialnej lub w zakrystii przy okazji nabożeństw w Bazylice.

 • Uroczystość NMP Królowej Polski przeniesiona na sobotę

  Dodano: 22 kwietnia 2015 r.

  Na mocy dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów uroczystość NMP Królowej Polski, która w tym roku przypada w niedzielę, została przeniesiona na sobotę - 2 maja. Jednak wieczorna Msza św. tego dnia jest wigilijną Mszą św. niedzielną.

  Natomiast w niedzielę, na co zezwala Stolica Apostolska, w kościołach parafialnych można sprawować jedną Mszę z uroczystości NMP Królowej Polski.

 • Muzyczne spotkanie z F. Schubertem

  Dodano: 18 kwietnia 2015 r.

  Koncertem dnia 26 kwietnia, o godz. 1400  w naszej Bazylice rozpocznie się tegoroczny cykl koncertów "Warsaw Camerata à la carte!" Wykonawcą koncertu jest orkiestra Warsaw Camerata, którą dryguje Paweł Kos-Nowicki. Tym razem Warsaw Camerata wykona:

  V Symfonię B-dur D.485, Franza Schuberta 

  Symfonię G-dur, Mateusza Kuciego

  Program koncertu jest spełnieniem życzeń publiczności, która podczas każdego koncertu głosuje nad utworami do następnych koncertów. W czasie koktajlowego spotkania z wykonawcami (po koncercie) publiczność ma okazję do rozmów w niezwykłej atmosferze o muzyce.

  Wstęp wolny. Zapraszamy

 • Ostatnie Czuwanie w intencji Ojczyzny

  Dodano: 18 kwietnia 2015 r.

  W I piątek maja, czyli 1 maja, odbędzie się w Bazylice ostatnie już z comiesięcznych nabożeństw - Czuwanie przebłagalne w intencji Ojczyzny, które poprowadzą ks. Mariusz Bernyś i ks. Michał Dłutowski.

  Czuwania w Bazylice składają się na nowennę, przed uroczystymi obchodami 250-rocznicy wprowadzenia kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. W Bazylice będziemy ją świętować 12 czerwca, w dzień odpustowy Patrona Świątyni - Najświętszego Serca Pana Jezusa. Podczas Czuwań modlimy się, aby Polska poprzez kult Serca Jezusowego, odrodziła się w swej potędze i doskonałości.

  Czuwania przebłagalne w intencji Ojczyzny mają swój stały program i rozpoczynają o godz. 2100 Apelem Jasnogórskim oraz pokutnym pokropieniem wodą święconą, przy śpiewie inowokacji "O krwi i wodo...". Po tym obrzędzie wysłuchamy cyklicznej katechezy na temat kultu Serca Jezusowego, uwzględniającej aktualne wydarzenia, kalendarz liturgiczny i kontekst historyczny. 

  Przebłagalny charakter nadają Czuwaniom  szczególnie nabożeństwa  Drogi Krzyżowej z adoracją Krzyża i Koronka do Miłosierdzia Bożego. Z kolei procesja z figurą Niepokalanej i następująca po niej Msza św. o godz 2400 są aktami wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi za nasze grzechy. Procesja ze świecami, przy wygaszonym oświetleniu elektrycznym, czyni ze śpiewanej podczas procesji Litanii Loretańskiej mocno przeżywaną wypowiedź duszy dziecka kierowaną do Matki, która wszystko rozumie... Wybierając się zatem na Czuwanie warto pamiętać o zabraniu ze sobą ozdobionej świecy, lampionu lub chociażby zwykłego znicza.

  Prasowy patronat nad prowadzoną w Bazylice Modlitwą przebłagalną za Ojczyznę sprawuje redakcja Naszego Dziennika, odpowiednio wcześniej zapowiadająca Czuwania, a następnie, w poniedziałek po Czuwaniu, zdająca relację z jego przebiegu. Czuwanie daje również okazję do zaopatrzenia się w książki autorstwa ks. Bernysia i ks. Dłutowskiego oraz w materiały formacyjne.

  Od listopada ubiegłego roku Czuwania za Ojczyznę nabrały specjalnego znaczenia, ze względu na Rok Serca Jezusowego, który specjalnie dla Bazyliki ustanowił Abp Henryk Hoser. Rokiem tym jest związany przywilej odpustu zupełnego, który można zyskać uczestnicząc we wszelkich nabożeństwach adoracyjnych w Bazylice, bądź prywatnie modląc się przed Najświętszym Sakramentem. Z dekretem i warunkami odpustu można się zapoznać wybierając ikonkę dekretu w kolumnie liturgicznej na stronie internetowej Bazyliki.

  W trakcie Czuwań dyżury w konfesjonale pełni kilku spowiedników.

  Zatem serdecznie zapraszamy do Bazyliki na wielkanocne Czuwanie w intencji Ojczyzny - 1 maja br., godz. 21.00

 • Ważne dla pielgrzymujących do Wilna!

  Dodano: 18 kwietnia 2015 r.


  14 kwietnia, na spotkaniu z pilotem i organizatorem naszej pielgrzymki do Ostrej Bramy w Wilnie (Litwa), zostały podane ostateczne rozstrzygnięcia dotyczące organizacji, kosztów i programu pielgrzymki. W dniach 15-18 maja będziemy realizować program w wersji wcześniej zapowiadanej, czyli:

  Dzień 1: wyjazd z Warszawy spod Bazyliki o godz 6.00 - Różanystok (sanktuarium maryjne) - Studzieniczna - sanktuarium, przejazd na Litwę (Ogrodniki) – przyjazd do Wilna , obiadokolacja.

  Dzień 2: Wilno - kościół św.Piotra i Pawła, cmentarz na Rossie, katedra z kaplicą św. Kazimierza, Ostra Brama, uniwersytet i kościół św. Jana, cerkiew św. Ducha, kościoły św.Anny i oo. bernardynów, kościół św. Ducha i kościół Miłosierdzia Bożego, dawny klasztor św. Siostry Faustyny, obiadokolacja.

  Dzień 3: Troki - muzeum na zamku Witolda (na wyspie), świątynia karaimska (kinesa), przyjazd do Wilna - Ponary – miejsce martyrologii z okresu II wojny światowej, obiadokolacja.

  Dzień 4: Wilno - Kowno (Stare Miasto, kościół Witolda, katedra, Dolinka Mickiewicza) – klasztor w Pożajściu pod Kownem - wyjazd w drogę powrotną - przyjazd do Warszawy w godz. wieczornych.

  Propozycje duchowo-religijne (Msze, modlitwy, itd.) będą podawane na bieżąco po uwzględnieniu realiów. Na pewno przydadzą się książeczki do nabożeństwa, różańce, etc.

  Ostateczne koszty pielgrzymki wynoszą 510 zł i 20 €. Kwotę w walucie polskiej należy wpłacić do ks. Krzysztofa w terminie nie przekraczającym 3 maja br. Osoby, które wpłaciły zaliczkę, uzupełniają dopłatę do wysokości 510 zł. Kwotę 20 € każdy przekazuje sam organizatorowi już na terenie Litwy.

  Całość opłat (510 zł + 20 €) obejmuje 3 noclegi w kotelu, 3 śniadania i obiadokolacje, ubezpieczenie i opiekę pilota. Cena nie obejmuje usług przewodników i wstępów do obiektów.

  Jedziemy autokarem (EOS), noclegi w hotelu 3-gwiazdkowym, pokoje 2-osobowe z łazienkami. Wyżywienie HB, czyli śniadanie i obiadokolacja.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie III Niedziela Wielkanocy 19. 04. 2015 r.

  Dodano: 18 kwietnia 2015 r.

  TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCY                                                  19 kwietnia 2015

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś – trzecia niedziela Wielkanocy, a zarazem VII Niedziela Biblijna, rozpoczynająca Tydzień Biblijny, który przeżywać będziemy pod hasłem: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Przypominają nam one, by zwrócić uwagę na Biblię, czyli Pismo Święte, najważniejszą księgę dla całego Kościoła i dla każdego z nas tu obecnych. Zawiera ona bowiem objawienie Boże dotyczące naszego zbawienia. Tej księgi nie może zabraknąć w żadnym domu. Nie może też nikomu zabraknąć czasu na jej czytanie.

  2. W środę o godz. 1730 – nowenna do Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, a następnie – Msza Święta wieczorna.

  3. W czwartek – uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski obok Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski i św. Stanisława, biskupa i męczennika. Msze Święte w naszym kościele o godz. 700, 800, 1200, 1800. Zapraszamy na wspólną modlitwę w intencji misjonarzy, dla których św. Wojciech jest wzorem.

  4. W sobotę – święto św. Marka, Ewangelisty, a zarazem Dzień Modlitw o Urodzaje. Również tego dnia ma swój dzień imienin ks. Bp Marek Solarczyk pamiętajmy o Solenizancie w naszych modlitwach.

  5.Kolejnym celem naszych pielgrzymek z Bazyliki jest sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu. Pielgrzymka zaplanowana jest na ostatnią sobotę w kwietniu, czyli 25 kwietnia. Wyjeżdżamy z parkingu przed Bazyliką o godz. 6.00; powrót w godzinach wieczornych(ok.20).
  Koszty wyjazdu wynoszą 65 zł; zawierają opłatę za przejazd i przewodnika oraz ubezpieczenie.

  6. Na wtorkowym spotkaniu dla wyjeżdżających w maju do Ostrej Bramy w Wilnie został podany ostateczny program i koszty, które wynoszą 510 zł i 20 €. Pieniądze w walucie polskiej należy wpłacić do ks. Krzysztofa Jakubowskiego do dnia 3 maja. Kwotę 20 € stanowiącą opłatę za bilety wejściowe i przewodników każdy wpłaca osobiście do pilota,  po przekroczeniu granicy. Wyjazd 15 maja o godz. 6.00 z parkingu przed Bazyliką. Więcej szczegółów podajemy na stronie internetowej Bazyliki.

  7.Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszym kiosku parafialnym.

   

   

 • Ogłoszenia Niedziela Miłosierdzia Bożego 12. 04. 2015 r.

  Dodano: 11 kwietnia 2015 r.

  DRUGA NIEDZIELA WIELKANOCY 12 kwietnia 2015 r.  CZYLI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś – druga niedziela Wielkanocy, kończąca oktawę uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Dziś obchodzimy także patronalne święto Caritas i rozpoczynamy 71. Tydzień Miłosierdzia pod hasłem: „Caritas dla rodziny”.  W II Niedzielę Wielkanocną rozważamy prawdę o nieskończonym Miłosierdziu Bożym, które jest większe niż największe niegodziwości i grzechy ludzkie. Zapraszamy na godz. 1500 dziś na Koronkę do Bożego Miłosierdzia przy wystawionym Najświętszym Sakramencie.

  Dzisiaj spotkanie Kół Żywego różańca o godz. 1730.

  W dzisiejszą niedzielę ofiary zbierane na tacę są przeznaczone na Caritas.

  2. Kolejnym celem naszych pielgrzymek z Bazyliki jest sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu. Pielgrzymka zaplanowana jest na ostatnią sobotę w kwietniu, czyli 25 kwietnia. Wyjeżdżamy z parkingu przed Bazyliką o godz. 6.00; powrót w godzinach wieczornych(ok.20).
  Koszty wyjazdu wynoszą 65 zł; zawierają opłatę za przejazd i przewodnika oraz ubezpieczenie.

  3. Z powodów zdrowotnych organizatora wyjazdu nastąpiła zmiana terminu spotkania pielgrzymów wyjeżdżających w maju do Ostrej Bramy w Wilnie. Spotkanie odbędzie  14 kwietnia o godz. 19.00 w parafialnej sali konferencyjnej (nr 130, wejście przez portiernię domu zakonnego). Spotkanie poprowadzi szef biura podróży i zarazem główny organizator naszej pielgrzymki.

  4. 17 kwietnia  (piątek) będzie już przedostatnie nocne Czuwanie przebłagalne w intencji Ojczyzny. Comiesięczne Czuwania w Bazylice mają formę nowenny, poprzez którą chcemy się przygotować do uroczystych obchodów 250-rocznicy wprowadzenia kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  Czuwania przebłagalne w intencji Ojczyzny mają swój stały program i rozpoczynają o godz. 2100 Apelem Jasnogórskim. W programie Czuwań  jest m. in. katecheza o kulcie Serca Jezusowego, nabożeństwo przebłagalne z drogą krzyżową i procesja maryjna. Myślą przewodnią tego Czuwania są kwietniowe rocznice: 15-rocznica ustanowienia Święta Miłosierdzia, 10-rocznica odejścia Jana Pawła II do domu Ojca (w wigilię Święta Miłosierdzia) i 5-rocznica katastrofy smoleńskiej (także w wigilię Święta Miłosierdzia). Nocną modlitwę za Ojczyznę zakończy Msza św. o godz. 2400. Wybierając się na Czuwanie zabierzmy ze sobą ozdobioną świecę, lampiony lub chociażby zwykłe znicze; przydadzą się w trakcie procesji.
  Na nocną modlitwę za Ojczyznę zapraszamy do Bazyliki w piątek – 17 kwietnia – od godz. 2100.

  5. W dniu 16 kwietnia w Sali teatralnej spotkanie o godz. 1900 spotkanie Rodziców dzieci, które w tym roku przystąpią do Pierwszej Komunii w naszej parafii. Przypominamy, że Komunia Św. dzieci w naszej parafii odbędzie się 09 maja o godz. 1000

  6. Przypominamy też o stałych nabożeństwach, jakie są odprawiane w Bazylice, w poszczególne dni tygodnia. I tak, w środę zapraszamy na nowennę do NMP Wspomożenia Wiernych odprawianą o godz. 1730. W czwartek, po Mszy św. wieczornej, animatorzy świeccy poprowadzą modlitwę za Pragę. Z kolei w piątek, w godz. 1500 -1800 ,  trwa w Bazylice adoracja Najświętszego Sakramentu. Adorację rozpoczyna wspólnie odmówiona koronka do Miłosierdzia Bożego, a kończy nabożeństwo eucharystyczne o godz. 1730. Pozostały czas jest okazją do osobistej modlitwy w ciszy.

   

   

  7. W czwartek przypada 87. rocznica urodzin papieża seniora Benedykta XVI. Zachęcamy do modlitwy w jego intencjach, a także w intencjach obecnego papieża Franciszka i Kościoła powszechnego.

  8. Za tydzień – trzecia niedziela Wielkanocy a zarazem VII Niedziela Biblijna, rozpoczynająca obchody Tygodnia Biblijnego w Polsce.

  9.  Zapraszamy do nabywania prasy katolickiej w naszym kiosku.

 • Pielgrzymka do Wilna: spotkanie organizacyjne.

  Dodano: 2 kwietnia 2015 r.

  Pielgrzymów wyjeżdżających w maju do Ostrej Bramy w Wilnie zapraszamy na spotkanie organizacyjne 14 kwietnia o godz. 19.00 w parafialnej sali konferencyjnej (nr 130, wejście przez portiernię domu zakonnego). Spotkanie poprowadzi szef biura podróży i zarazem główny organizator naszej pielgrzymki.

  Na spotkaniu podane zostaną ostateczne decyzje związane z kosztami, programem i logistyką pielgrzymki.

  Podany w wielkanocnej gazetce parafialnej inny termin spotkania uległ zmianie ze względu na pobyt organizatora w szpitalu. W następnym numerze gazetki ukaże się informacja o zmianie terminu. Obowiązuje termin spotkania podany na stronie internetowej i w ogłoszeniach parafialnych.

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt