roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - kwiecień 2014 »

archiwum

 • OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE III Niedziela Wielkanocy 04. 05. 2014 r.

  Dodano: 25 kwietnia 2014 r.

  TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCY                                                       4 maja 2014

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś przypada 3. niedziela Wielkanocy. Liturgia tej niedzieli ukazuje nam kolejne spotkanie Jezusa z Apostołami po zmartwychwstaniu. Do udziału w tej wspólnocie jesteśmy zaproszeni również my sami. Starajmy się zatem o tym pamiętać, podejmując nasze obowiązki w tym tygodniu.

  3. Spotkanie Bractw Różańcowych odbędzie się 11 maja o godz. 1700.

  2. Dzisiejsza niedziela jest też Niedzielą Biblijną, rozpoczynając obchody Tygodnia Biblijnego w naszej ojczyźnie. Chodzi o to, abyśmy nie tylko posiadali w domu Pismo Święte, lecz abyśmy je czytali, wspólnie czy indywidualnie rozważali i w ten sposób pogłębiali naszą wiarę. Skorzystajmy z różnych inicjatyw organizowanych w tym tygodniu.

  3. Chętnych zapraszamy do udziału w „kręgu ewangelicznym”, którego członkowie zbierają się co tydzień we wtorki o godz. 1900 by wspólnie rozważać Słowo Boże.

  4. W nadchodzącą sobotę 10 maja dzieci z naszej parafii ze szkoły podstawowej nr. 30 przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej, również dzieci ze szkoły muzycznej. Otoczmy dzieci i ich Rodziny naszą szczególną modlitwą.

  Pierwsza Spowiedź – 09 maja godz. 1500– strój galowy, dzieci przynoszą świecę z osłonką, ze stroikiem oraz książeczkę do nabożeństwa, gromadzimy się w Bazylice o godz. 1450.

  Pierwsza Komunia Święta – 10 maja – godz. 10oostrój komunijny, bez świec i innych przedmiotów, gromadzimy się przed Bazyliką o godz. 940. O godz. 1200 strój komunijny, bez świec i innych przedmiotów, gromadzimy się przed Bazyliką o 1140

  O godz. 1500  - 10 maja – spowiedź przed Rocznicą Pierwszej Komunii Świętej.

  5. W niedzielę 11 maja o godz. 1130 pierwsza rocznica Komunii świętej dzieci, którzy w ubiegłym roku przystąpili do Komunii świętej.

  6. We wtorek, 6 maja, obchodzimy święto Apostołów Filipa i Jakuba, którzy czerpiąc z moc z Chrystusa, udowodnili, że nawet słaby człowiek jest w stanie poświęcić się głoszeniu Ewangelii. Ich wstawiennictwu będziemy polecać wszystkich powołanych do pracy w Winnicy Pańskiej.

  7. A w czwartek, 8 maja, przypada uroczystość świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Jest on wzorem dla tych, którzy kropla po kropli mają oddawać codziennie swoje życie dla gromadzenia Chrystusowej owczarni. Będziemy więc prosić świętego Stanisława o wstawiennictwo, aby liczne powołania kapłańskie, budzące się na polskiej ziemi, były naprawdę godne i święte.

  8. Trwa miesiąc maj, tradycyjnie poświęcony Matce Bożej. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach majowych codziennie w naszym kościele o godz.1730. Tych zaś, którzy z różnych powodów nie mogą w tym nabożeństwie uczestniczyć w kościele, zachęcamy do gromadzenia się na to nabożeństwo wspólnie z sąsiadami czy w gronie rodzinnym, przed kapliczką Matki Bożej czy też w domu przed Jej obrazem.

   

 • Jan Paweł II w Bazylice NSJ

  Dodano: 24 kwietnia 2014 r.

  8 czerwca 1991 r. w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego, Ojciec św. Jan Paweł II zainaugurował II Synod Plenarny, który - jak podkreślił w swojej homilii -  jest spotkaniem, rozpoznaniem zbieżności dróg". Są to działania w Kościele wręcz konieczne, by "odbudować w idących pokoleniach umiłowanie prawdy i prawa Bożego". Tego też dnia z Bazyliki poszły w Polskę słowa gorącej modlitwy za Kościół w naszej Ojczyźnie: "Niech się odnowi Kościół na naszej jczystej ziemi na miarę czasów, ku którym idziemy. Niech odnawiając się, potwierdzi całą swą tysiącletnią tożsamość, aby słowo Boże wróciło do wszystkich pełne swej zbawczej mocy".

  Wydaje się, że im częściej boli nas troska o Kościół, tym mocniej tzreba nam trzymać się tych wskazań. Czyż nie jest to perła, którą Jan Paweł II ukrył w roli, wynaczonej murami naszej świątyni? Te i inne chwile z tamtego czasu, twarze nasze i naszych bliskich, a najważniejsze Piotra naszych czasów - Papieża z Polski, będzie można sobie przypomnieć oglądając materiał filmowy prezentujący odwiedziny Jana Pawła II w Bazylice.

  Zapraszamy do wspólnego oglądania w Bazylice - niedziela, bezpośrednio po nabożeństwie o godz. 15.00.

 • Niech się odnowi pamięć!

  Dodano: 23 kwietnia 2014 r.

  Wielu Polaków ropoczęło już swoje pielgrzymowanie do Rzymu, by osobiście uczestniczyć w niedzielnej uroczystości kanonizacji bł. Jana Pawła II. Ich obecność 27 kwietnia na Placu św. Piotra jest znakiem pamięci o Wielkim Rodaku. Jest to z pewnością ten rodzaj pamięci, która zobowiązuje, choćby właśnie do pielgrzymowania do Rzymu i do modlitwy przy grobie „najmłodszego” Świętego.

  A co z tymi – którzy z różnych względów – pielgrzymować nie mogą? Czy oni nie pamietają albo są z tej pamięci zwolnieni? Czy wystarczy, jeśli z naszej wspólnoty parafialnej, świadkiem kanonizacji Jana Pawła II będzie ksiądz proboszcz i grupka parafian?

  Niedawno w ogłoszeniach parafialnych (można to sobie przypomnieć sięgając do naszej gazetki) padła sugestia, by na dzień kanonizacji przygotować Janowi Pawłowi II miejsce w naszym domu. Niech On będzie rzeczywiście gościem oczekiwanym tego dnia. Umieszczony na honorowym miejscu portret Świętego, zapalona świeca, kilka minut skupienia nad jego homiliami lub encyklikami, rodzinne przeglądanie zdjęć z pielgrzymek Ojca Świętego do Ojczyzny, rodzinny spacer do Bazyliki, gdzie Papież z Polski w 1991 r. rozpoczynał II Synod Plenarny (jest materiał filmowy z tego wydarzenia), dekoracja balkonu lub okna flagami papieskimi … to tylko niektóre z możliwości, by wokół Bazyliki zagościła chociaż cząstka atmosfery kanonizacyjnej.

  „Odbudować w idących pokoleniach umiłowanie prawdy i prawa Bożego” - tak przed 23-laty zatytułowano wystąpienie Ojca św. w naszej Bazylice. Czy to nas tutejszych parafian nie zobowiązuje także do zewnętrznego znaku, że pamiętamy o Nim, że jesteśmy Bogu wdzięczni za Jego świętość i nieustannie zabiegamy o umiłowanie prawdy i prawa Bożego?

  Ktoś powie, pamięć serca jest o wiele ważniejsza i bardziej potrzeba niż papieska flaga w oknie. To prawda. Ale mała flaga w oknie może być również świadectwem, że pamięć mocno trwa, a ogromna wdzięczność serce wypełnia.

 • Rozeznanie Drogi Życiowej 04 maja 2014 r.

  Dodano: 23 kwietnia 2014 r.

  Zapraszamy wszystkich samotnych, ale nie tylko... na Msze św. z modlitwą o rozeznanie drogi życiowej. Jest to propozycja skierowana przede wszystkim do wszystkich: panien i kawalerów, wdów i wdowców. Wszystkich, którzy nie boją się  stanąć przed Bogiem i drugim człowiekiem, aby się modlić o światło na dalszą drogę  życia. Prosić Boga i przyznać się przed Nim, że potrzebuje Jego pomocy, bo sama  (sam) sobie nie radzę w tym wymiarze swojego życia, jakim jest samotność - brak tej drugiej osoby, z którą mogłabym (mógłbym) iść przez życie, czy też kończą się koncepcje na moje życie. Chcemy w czasie tej Mszy św.modlić się i prosić o światło, którą drogą i z kim przez życie mam iść, co zrobić. Najbliższa Msza św. z tą modlitwą odbędzie się tradycyjnie w I niedzielę miesiąca, czyli: 4 maja o godzinie: 16.00 w kaplicy Matki BożejWspomożenia Wiernych (kaplica boczna,wejście tak jak do Bazyliki). Po Mszy św. zapraszamy do pomieszczeń DA „Przystań” na kawę, herbatę i ciasto.

 • OKOLICZNOŚCIOWA ŚWIECA – KANONIZACYJNA

  Dodano: 23 kwietnia 2014 r.

  OKOLICZNOŚCIOWA ŚWIECA – KANONIZACYJNA można nabyć 27 kwietnia 2014 r. w Bazylice

  Dzisiaj przeżywamy szczególną w historii Polski i całego Kościoła  uroczystość – kanonizację bł. Jana Pawła II. Z tej okazji CARITAS DWP rozprowadza papieskie świece kanonizacyjne. Jest to „cegiełka” na budowę pomnika – przyszłej placówki im . Św. Jana Pawła II jako Wotum wdzięczności Diecezji Warszawsko – Praskiej za dar Świętego papieża – Polaka. Palcówka przeznaczona będzie dla osób potrzebujących opieki, chorych i pokrzywdzonych.

  Zachęcamy do nabywania świec kanonizacyjnych. Nie każdy może uczestniczyć w Uroczystościach w Watykanie. Niech ta świeca, zapalona w dzisiaj w naszych domach podczas modlitwy, będzie symbolem łączności duchowej wszystkich Polaków, którym bliska jest pamięć o św. Janie Pawle II Koszt świecy wynosi 20 zł.

 • OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 27 kwietnia 2014 r.

  Dodano: 23 kwietnia 2014 r.

  DRUGA NIEDZIELA WIELKANOCY                                           27 kwietnia 2014 r.

  CZYLI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Obchodzimy dziś 2. niedzielę Wielkanocy, zwaną Niedzielą Miłosierdzia. Liturgia tego dnia wskazuje nam na Boże miłosierdzie, które objawia się nie tylko w darze odpuszczenia grzechów, lecz również w tym, że Pan Jezus osobiście chce się spotkać z wątpiącym Tomaszem, a w nim z każdym z nas. Dziś dziękujemy Panu Bogu za Kanonizację św. Jana Pawła II, w sposób szczególny będziemy dziś czynić podczas mszy św. o godz. 1800. Bardzo serdecznie zapraszamy do jak najliczniejszego udziału.

  2. Niedziela dzisiejsza rozpoczyna również Tydzień Miłosierdzia, który do 2012 roku był obchodzony w Polsce w październiku. Natomiast od zeszłego roku decyzją Episkopatu został przeniesiony na tydzień po dzisiejszej niedzieli. Pamiętajmy zatem o praktykowaniu uczynków miłosierdzia, abyśmy samy mogli go doświadczać.

  3. Świat bardzo potrzebuje Bożego miłosierdzia, dlatego wykorzystajmy ten dzień również na modlitwę za nas samych i naszych bliskich. Dziś za odmówienie koronki do Miłosierdzia Bożego możemy także uzyskać odpust zupełny na zwykłych warunkach. Są nimi: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do grzechu choćby powszedniego, przystąpienie do Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub też za kogoś ze zmarłych.

  4. Uroczyste nabożeństwo na zakończenie nowenny do Bożego Miłosierdzia, którą rozpoczęliśmy w Wielki Piątek, odbędzie się w naszym kościele o godz. 15.00, serdecznie zapraszamy do udziału, również te osoby, które nie brały udziały w nowennie. Zaprośmy też na nie naszych bliskich, znajomych, przyjaciół, a także tych, którzy być może zbyt często do kościoła nie chodzą. Niech łaska tego dnia stanie się również dla nich okazją do przemiany życia. Po zakończeniu nabożeństwa ucałowanie relikwii św. Jana Pawła II.

  5. Jutro w poniedziałek, 28 kwietnia, będziemy obchodzić liturgiczną uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski. Została ona przeniesiona, jak już wspominaliśmy, ze względu na oktawę Zmartwychwstania Pańskiego, która jest tak samo ważna jak uroczystość Zmartwychwstania i dlatego obchody wszelkich innych uroczystości należy przenieść na dni następujące po niej, zaś obchody mniejszej rangi, jak święta czy wspomnienia, są w danym roku opuszczane.

  6. Zaś we wtorek, 29 kwietnia, przypada święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy. Tak dalece wyróżniała się czynną miłością do Kościoła Chrystusowego i świadectwem o Jego krzyżu, że nadano jej tytuł doktora Kościoła. A w 1999 roku papież Jan Paweł II ustanowił ją patronką Europy.

  7. W połowie tygodnia wchodzimy w maryjny miesiąc maj. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii i na majowym nabożeństwie. W naszym kościele nabożeństwo majowe będziemy celebrowali codziennie o godz. 1730.  Rodzinnie gromadźmy się na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, różaniec czy wieczorny Apel. Na początku maja będziemy przeżywali też wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. Jest to zarazem pierwszy czwartek miesiąca. Będziemy się modlić w czasie nabożeństwa majowego za naszych kapłanów i prosić o nowe święte powołania kapłańskie i zakonne i misyjne. W pierwszy piątek miesiąca w liturgii wspominamy św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła. Możliwość skorzystania Sakramentu Pokuty na wszystkich mszach świętych. Odwiedzimy chorych w naszych domach i zaniesiemy im Jezusa.

  8. W pierwszą sobotę miesiąca przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Tego dnia Msze św. w naszym kościele o godz. 700;; 800; 1200; i 1800; Wieczorem wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa. Zapraszamy również tego dnia na Apel Jasnogórski o godz. 2100.

  9. W dniu 1 maja i 2 maja kancelaria nie będzie czynna sprawy losowe możemy załatwić z księdzem dyżurnym zgłaszając się na portiernię domu zakonnego.

  10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

 • Ggłoszenia duszpasterskie WIELKANOC 2014 r

  Dodano: 20 kwietnia 2014 r.

  NIEDZIELA WIELKANOCNA                                                             20 kwietnia 2014OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Obchodzimy dziś największą uroczystość naszej wiary. To od niej bierze początek i znajduje swoje dopełnienie nasza wiara. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest centrum roku liturgicznego, jego punktem kulminacyjnym, źródłem i szczytem tego, co celebrujemy w ciągu całego roku. Niech ta myśl szczególnie nam towarzyszy, gdy będziemy się spotykać w gronie rodzinnym czy wśród przyjaciół.

  2. Niech Zmartwychwstały Chrystus napełni nas swoją mocą i pokojem, a radość płynąca z doświadczenia tego, że zostaliśmy odkupieni, niech towarzyszy wszystkim naszym działaniom. Niech nasze życie będzie nieustannym świadectwem dawanym Temu, który w nas pokonuje wszelkie zło i grzech i prowadzi nas do zwycięstwa. Wszystkim naszym parafianom i osobom przebywającym tu gościnnie życzymy pogodnego i pełnego Bożego błogosławieństwa przeżywania nie tylko tych świątecznych dni, lecz całego okresu paschalnego, który wielkanocną radość rozciąga na 50 dni – aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

  3. Zapraszamy na nowennę do Miłosierdzia Bożego od dzisiaj do soboty na godz. 1730.  Przypominamy że dziś i jutro nie będzie mszy św. o godz. 1930.

  4. W tym tygodniu w liturgii trwa oktawa Zmartwychwstania Pańskiego, a to oznacza, że przez kolejnych osiem dni będziemy świętować uroczystość Zmartwychwstania Chrystusa. Jutro drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego msze jak w każdą niedzielę, ostatnia msza św. o godz. 1800. Taca przeznaczona na KUL.

  5. Nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w najbliższy piątek, ponieważ uroczystości znoszą ten obowiązek.

  6.  Następna Niedziela 2 Wielkanocna jest niedzielą Bożego Miłosierdzia. Wiemy dobrze, że Ojciec św. Franciszek wyniesie na ołtarze naszego Rodaka Bł. Jana Pawła II i Bł. Jana XXIII. Zadbajmy o stronę duchową i przyjdźmy jak najliczniej na spotkanie z Chrystusem w czasie Eucharystii przyjmijmy Jezusa z czystym sercem i prośmy o wstawiennictwo świętych Papieży wyniesionych tego dnia na ołtarze. Zapraszamy tej niedzieli na godz. 1500 w Godzinie  Miłosierdzia na nabożeństwo połączone z Koronką do Bożego Miłosierdzia przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. Na zakończenie nabożeństwa ucałowanie relikwii św. Jana Pawła II.

  7. W następną niedzielę będziemy sprawować o godz. 1800 dziękczynną Eucharystię za kanonizację Naszego Rodaka Jana Pawła II. Zapraszamy do jak liczniejszego udziału.

 • Pielgrzymka śladami św. s. Faustyny.

  Dodano: 14 kwietnia 2014 r.

  Korzystając z tego, że temperatura coraz wyższa i dni stają się dłuższe organizujemy pielgrzymkę, której celem są miejscowości-źródła kultu Miłosierdzia Bożego, a przewodniczką – św. siostra Faustyna Kowalska. Dlatego chcemy odwiedzić Głogowiecdom rodzinny i zarazem miejsce narodzin siostry Faustyny (25 sierpnia 1905 r.) oraz znajdujący się w pobliżu kościół parafialny w Świnicach Warckich, gdzie dwa dni później została ochrzczona. Z kolei w Płocku 22 lutego 1931 r. s. Faustyna podczas wizji mistycznej otrzymała od Jezusa Miłosiernego pierwsze wskazania dotyczące Jego obrazu z napisem „Jezu ufam Tobie” i ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego.

  Na dzień dzisiejszy raczej pewna jest data pielgrzymki – 17 maja – sobota. Należy się liczyć, że dość długa trasa – przeszło 400 km – zajmie nam cały dzień, a więc rankiem wyjazd, powrót późnym wieczorem. Również oczywisty jest duchowo-modlitewny charakter wyjazdu.

  Swój udział w pielgrzymce można deklarować u ks. wikarego (Krzysztof), w kancelarii parafialnej, lub w zakrystii przy okazji uczestnictwa w nabożeństwach.

  Koszty pielgrzymki podamy na początku maja, gdy wszystko ustalimy z gospodarzami miejsc, jakie chcemy odwiedzić oraz po otrzymaniu wyceny z firmy przewozowej.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie Niedziela Palmowa 13. 04. 2014 r.

  Dodano: 11 kwietnia 2014 r.

  NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ                                     13 kwietnia 2014

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna najważniejszy okres naszych przygotowań do świętowania Zmartwychwstania Pańskiego. Starajmy się przeżyć ten tydzień w skupieniu, uczestniczyć w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia, aby wzmacniać naszą wiarę i coraz pełniej i bardziej świadomie przeżywać największe wydarzenie w historii zbawienia.

  2. Dziś o godz. 1700 ostatnie Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym i procesja Eucharystyczna.

  3. Kancelaria parafialna czynna będzie do środy. W czasie Triduum Paschalnego kancelaria nie będzie czynna.

  4. W Wielki Czwartek rano ksiądz biskup odprawi w katedrze Mszę krzyżma o godz.1000. Podczas tej Mszy św. kapłani odnowią swoje przyrzeczenia oraz zostaną poświęcone oleje, które następnie są wykorzystywane podczas udzielania sakramentów: chrztu, bierzmowania, sakramentu namaszczenia chorych oraz święceń prezbiteratu i biskupstwa.

  5. Wieczorem Mszą św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczniemy celebrację Triduum Paschalnego, które będzie trwało do niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Są to już dni świąteczne, gdyż wspominamy i celebrujemy najważniejsze wydarzenia naszego odkupienia.

  Wielki Czwartek to także dzień ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Nie zapominajmy w tym dniu o dziękczynieniu za tak wielkie dary. I choć dla uczczenia Najświętszego Sakramentu zostało ustanowione osobne święto – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, zwane potocznie Bożym Ciałem, a obchodzone już po zakończeniu okresu wielkanocnego, spróbujmy jednak również w Wielki Czwartek poświęcić trochę czasu na adorację i dziękczynienie.

   Dlatego też, mimo iż są to dla wielu z nas jeszcze dni robocze, postarajmy się nie opuszczać tych nabożeństw. Msza św. Wieczerzy Pańskie będzie sprawowana przez wszystkich kapłanów naszej parafii o godz.1800.  Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja Najświętszego Sakramentu po liturgii do godz. 2100. Tego dnia taca zbierana będzie przeznaczona dla ubogich.

  Nie będzie mszy św. w godzinach przedpołudniowych o 700; 800;1200.

  6.Wielki Piątek rozpoczniemy o godz. 1500 nowennę do Bożego Miłosierdzia. Po nowennie rozpoczniemy Drogę Krzyżową w Bazylice.  

  7. Wielki Piątek to dzień, w którym wspominamy mękę Pana Jezusa, dlatego też na znak jedności z Nim zobowiązani jesteśmy do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i ścisłego postu, podobnie jak to było w Środę Popielcową, gdy rozpoczynaliśmy czas przygotowania do uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

  Przypominamy, że wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia.  Możemy w tym dniu spożyć jeden posiłek do syta, a pozostałe dwa tylko, aby się trochę pożywić. Niech post w tym dniu nie będzie dla nas jedynie obowiązkiem, lecz niech stanie się wyrazem naszej miłości do Tego, który za nas oddał swoje życie. Zachęcamy również, by także w sobotę zachować wstrzemięźliwość w spożywaniu posiłku, co pozwoli nam z tym większą radością w sercu zasiąść do wielkanocnego stołu w niedzielny poranek.

  Liturgię Męki Pańskiej będziemy sprawować o godz. 1800, za uczestnictwo w adoracji Krzyża można uzyskać odpust zupełny.  Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja od godz. 700 – 2100.

  7. Wielka Sobota jest dniem, w którym podobnie jak w Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy św.Liturgia Wigilię Paschalną powinno się celebrować późnym wieczorem. W naszej Bazylice będzie sprawowana o godz. 1800. Zabieramy świece.  Błogosławienie pokarmów rozpoczniemy od godz.700 - 1700 i będzie się ono odbywało co, pół godziny. W tym czasie będzie również trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Pana Jezusa. Postarajmy się zatem tak zaplanować nasze przyjście do kościoła, abyśmy mogli zatrzymać się choć 15 min. na adoracji. Wielką Sobotę drugi dzień nowenny do Bożego miłosierdzia zapraszamy na godz. 1500.

  SPOWIEDŹ w naszej BAZYLICE W WIELKI PIĄTEK i WIELKĄ SOBOTĘ OD GODZ. 800 1700.

  8. Rezurekcja w poranek WIELKANOCNY o godz. 600 ( nie będzie mszy św. o godz. 700) O godz. 1730 trzeci dzień nowenny do Bożego Miłosierdzia, w następne dni nowenna będzie odprawiana o g. 1730. W pierwszy i drugi dzień Świąt nie ma mszy św. o godz. 1930.

  9 Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.

 • Skarby Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego

  Dodano: 11 kwietnia 2014 r.

  SKARBY BAZYLIKI

   

            Z wielką radością informujemy Drogich Parafian, że tych dniach zawisnął  kolejny obraz  w naszej Bazylice, obraz św.Michała Archanioła. Obydwa Obrazy świętych Archaniołów Michała i Rafała były poddane gruntownej renowacji i konserwacji, którą wykonał specjalista w tej dziedzinie, pan Maciej Stępiński, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki, wraz z panią Julitą Paluszkiewicz, absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu z zakresu Malarstwa sztalugowego.

           Księża Maria Radziwiłłowa zawiesiła te obrazy w prezbiterium na uroczystość konsekracji Bazyliki, która miała miejsce dnia 16  września 1923 roku. Od tego czasu do tej pory raz tylko one były zdejmowane i odkurzane w roku 1952, gdy z polecenia księdza proboszcza Alojzego Malewskiego przebijano przejście z prezbiterium do małej zakrystii, ale wtedy nie były konserwowane, bo nie było na to czasu.

           Według oceny konserwatorów, pochodzą te obrazy z przełomu XVII/XVIII wiek. Artysta malarz nie umieścił na nich swojej sygnatury, więc nie wiemy, kto jest ich autorem. Nie ma też żadnych dokumentów, jakim cudem i skąd znalazły się w naszej Bazylice. Można tylko na podstawie prawdopodobieństwa skreślić ich historię, która mogła wyglądać następująco:

           Bez wątpienia swój początek miały w ordynacji książąt Radziwiłłów w Nieświeżu. Właściciel Nieświeża hetman wielki litewski, książę Michał Kazimierz Radziwiłł, zwany „Rybeńko”, żyjący w latach 1702 – 1762, objął ordynację nieświeską w roku 1720 i od razu zabrał się za odbudowę  Nieświeża, zniszczonego po wojnach kozackich i po potopie szwedzkim.

           Oprócz samego zamku, który nie ucierpiał zbyt wiele, gruntownie przebudował istniejący w Nieświeżu kościół Św. Michała Archanioła. Do tego kościoła kazał namalować obraz patrona, św. Michała a dla symetrii i św. Rafała Archanioła. Ale już w roku 1786 kościół i przyległe budynki zamieniono na szpital, który z kolei na początku XIX wieku stał się arsenałem artyleryjskim. W związku z tym, obrazy zostały usunięte. Przepuszczalnie wtedy trafiły one do Szponowa, ordynacji księcia Michała Gedeona, którą odziedziczył wnuk jego, książę Michał Piotr, współ fundator  wraz z żoną Marią naszej Bazyliki.

           Po jego śmierci, księżna Maria Radziwiłłowa, mając niepodzielną władzę nad Szpanowem i Nieborowem zabrała te obrazy i umieściła je w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego. Dopiero po jakimś czasie przekazała większość dóbr swoich księciu Januszowi Radziwiłłowi, bratankowi swego męża.

           Chyba, że?... Chyba, ze obrazy te nie mają nic wspólnego z kościołem św. Michała, to wówczas trzeba przyjąć, że pochodzą one z serii ponad stu obrazów, które po potopie szwedzkim kazał namalować do swojego zamku w Nieświeżu hetman polny litewski, wojewoda wileński Michał Kazimierz, dziadek wspomnianego poprzednio Michała Kazimierza, żyjący w latach 1635 – 1680, który starał się, by Nieśwież stał się stolicą kulturową Polski.

           Z Nieświeża, drogą spadków i darowizn trafiły one do Szpanowa, dzięki księżnej Aleksandrze ze Steckich, żonie księcia Michała Gedeona, która chciała ze  Szpanowa uczynić drugi Wersal. Za tą drugą teorią przemawiałoby to, że z tego okresu mamy w Bazylice inną jeszcze pamiątkę, mianowicie chorągiew wojskową świętego Michała.

           Obrazy te mają od 250 do 300 lat. że strony księżnej Marii Radziwiłłowej jest to wspaniały i cenny dar dala naszej Bazyliki. Pamiętajmy o niej w naszych modlitwach.

   

                                                                             Oprac. Ks. Bronisław Kant sdb

  Obrazy zostały odnowione dzięki parafianom, za ofiary, jakie parafianie składają na niedzielną tacę. Jako Proboszcz wyrażam wdzięczność, za wyraz Waszej troski o Bazylikę. Przy tej okazji informuję Was, że   konserwacji jest poddawany obraz Serca Jezusowego, który otoczony był kultem Waszych przodków, najpierw w drewnianej kaplicy, a potem, już w Bazylice zanim położono mozaikę.

 • Apel o Pomoc Dyrekcji szkoły Podstawowej nr. 30

  Dodano: 3 kwietnia 2014 r.

  Apel o Pomoc Dyrekcji szkoły Podstawowej nr. 30 przy ul. Kawęczyńskiej.

  Dyrekcja szkoły zwraca się do wszystkich Absolwentów „Trzydziestki” o wypożyczenie zdjęć i dokumentów będących w Państwa posiadaniu i opowiadających historię naszej szkoły.

  Szkoła pragnie przygotować wystawę, którą będą mogli Państwo obejrzeć w budynku szkoły w dniach od 15 – 16 maja 2014 r.

  Na materiały czekamy do 30 kwietnia w sekretariacie szkoły w godz. 800 - 1600

  Lub pod adresem sp30@edu.um.wqrszawa.pl tel; 22 – 619 – 53 - 82

   

 • Dyrekcja i nauczyciele Gimnazjum nr 32 ZAPRASZAJĄ

  Dodano: 3 kwietnia 2014 r.

  Dyrekcja i nauczyciele Gimnazjum nr 32 z Oddziałami Integracyjnymi

  im. Adama Asnyka w Zespole Szkół nr 112 przy ul. Otwockiej 3 w

  Warszawie zapraszają szóstoklasistów do klas pierwszych w roku

  szkolnym 2014/2015. Przypominamy o konieczności elektronicznego logowania się do systemu rekrutacji w terminie od 15 kwietnia 2014 r. do 10 maja 2014 r.

  Serdecznie zapraszamy na spotkanie informacyjne, które odbędzie się

  w naszej szkole 8 kwietnia 2014 r. o godzinie 18:00.

  Zapraszamy!

 • Ogłoszenia Duszpasterskie V Niedziela Wielkiego Postu

  Dodano: 3 kwietnia 2014 r.

  Piąta NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                                            6 kwietnia 2014

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Przeżywana dziś piąta niedziela Wielkiego Postu wprowadza nas w okres rozpamiętywania Męki Pańskiej. Starajmy się przeżywać ten czas w większym skupieniu, wygospodarowując chwile w ciągu dnia, rano lub wieczorem na choćby krótkie rozważanie męki Pańskiej czy to czytając jej opis w Ewangeliach, czy też rozważając codziennie jedną stację Drogi Krzyżowej. W dniu dzisiejszym zapraszamy do naszej Bazyliki na g.1530  „Sen o Krzyżu”.

  2. Dzisiaj nie będzie spotkania Kół Żywego Różańca. Spotkanie jest przeniesione na niedzielę Palmową o g. 1630. Następna niedziela to niedziela Palmowa, na wszystkich Mszach Świętych poświęcenie palm.

  3. Przypominamy, że w okresie Wielkiego Postu w naszej parafii odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Droga Krzyżowa [w piątek] dla dzieci o godz. 1645 dla młodzieży o godz.1930 i dla dorosłych o godz.1730. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz.1700’ Tych, którzy z powodu obowiązków czy to rodzinnych, czy zawodowych nie mogą uczestniczyć w wielkopostnych nabożeństwach, zachęcamy do indywidualnego rozważania męki Pańskiej. Można to również uczynić w gronie rodzinnym, wprowadzając stopniowo dzieci w tę praktykę.

  4. Zapraszamy wszystkich kandydatów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania na spotkanie formacyjne tradycyjnie w II środę miesiąca, czyli: 9 kwietnia o godzinie: 19.00. Spotykamy się wszyscy w środku Bazyliki. Obecność na spotkaniu formacyjnym jest obowiązkowa!!!

  5. W dniu 11 kwietnia o godz. 1900 rozpoczniemy DROGĘ KRZYŻOWĄ ulicami naszej parafii. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej przejdzie ulicami: Bazylika NSJ – ul. Otwocka – ul. Łochowska – ul. Łomżyńska – ul. Grajewska, ul. Siedlecka – ul. Otwocka – Bazylika NSJ. Zachęcamy do jak najliczniejszego udziału, abyśmy w ten sposób dali świadectwo naszej żywej wiary.

  6. Zbliża się szybkimi krokami dzień kanonizacji Bł. Jana Pawła II. Niech ten dzień będzie wyczekiwany w naszych rodzinach i odpowiednio przygotowany: spowiedź, wspólne uczestnictwo we Mszy świętej, czekający domowy ołtarz. To rodzinne miejsce modlitwy niech będzie uroczyste: biały obrus, kwiaty, zdjęty ze ściany – może już trochę przykurzony – obraz Papieża. Przeczytajmy wspólnie papieskie dokumenty i homilie wygłoszone w czasie pielgrzymek do Polski. Zapalmy świecę na stole (może być to jeszcze do końca nie wypalona świeca wigilijna Caritasu), niech ten domowy stół, tak jak gromadzi w wokół bł. Jana Pawła II. Tak, jak każdy przy domowym stole może kroić chleb do woli – by się nasycił, tak teraz niech każdy z domowników karmi się do woli – Jego nauczaniem.

  7. Pragnę serdecznie podziękować za wszelkie ofiary składane na tace jak i indywidualne oraz składane do skarbonek w świątyni składam gorące podziękowanie wszystkim, którzy złożyli ofiarę przy krzyżu, na kwiaty do Bożego Grobu.

  8. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

   

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt