roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - marzec 2016 »

archiwum

 • Triduum Paschalne w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie

  Dodano: 23 marca 2016 r.

  Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 1800 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękować za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po zakończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanego „ciemnicą”). Adoracja potrwa do godz. 2100.  Tego dnia taca zbierana będzie i przeznaczona dla ubogich. Taca zostanie przekazana Siostrom Albertynkom.

   Wielki Piątek – adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 700 Liturgia godzin, tj. godzina czytań i jutrznia, z udziałem wspólnoty salezjańskiej i  parafialnej o godz. 700. Rozpoczęcie nowenny do Miłosierdzia Bożego w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu o godz. 1500.  Droga krzyżowa bezpośrednio po zakończonej nowennie do Bożego Miłosierdzia.

  Liturgia Męki Pańskiej o godz. 1800

  Wielka Sobota – adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 700.  Zakończymy ją przed rozpoczęciem liturgii Wigilii Paschalnej. Liturgia godzin, tj. godzina czytań i jutrznia o godz.700.

  Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę o godz. 700 - 1700i będzie się ono odbywało co, pół godziny. W tym czasie będzie również trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Pana Jezusa. Postarajmy się zatem tak zaplanować nasze przyjście do kościoła, abyśmy mogli zatrzymać się choć 15 min. na adoracji. Wielką Sobotę drugi dzień nowenny do Bożego miłosierdzia zapraszamy na godz. 1500.

  O godz. 1800 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny.

  SPOWIEDŹ w naszej BAZYLICE W WIELKI PIĄTEK i WIELKĄ SOBOTĘ OD GODZ. 800 1700. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 600 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię]. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.

  Nie ma Mszy św. o godz. 1930 w uroczystość Zmartwychwstania i w Poniedziałek Wielkanocny.

 • Lista Laureatów konkursu na Palme Wielkanocna

  Dodano: 20 marca 2016 r.

  Lista laureatów konkursu na najpiękniejszą Palmę Wielkanocną

  I KIERMASZU WIELKANOCNEGO „Mały Kaziuk Praski”.

   

  Jury stanęło przed bardzo trudnym wyborem najpiękniejszej spośród 94 zgłoszonych do konkursu palm, wykonanych przez ponad 200 osób. Po długich i burzliwych obradach przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

  Nagroda specjalna za największą palmę konkursu:

  Szkoła Podstawowa numer 53 Klasa 3B (wysokość 356cm)

   

  I miejsce (ex aequo)

  Irena Kurowska i Babcia

  Świetlica Szkoły Podstawowej numer 50 (grupa 7osób)

   

  II miejsce (ex aequo)

  Świetlica Szkoły Podstawowej numer 50 (grupa 4osoby)

  Świetlica Szkoły Podstawowej numer 317

   

  III miejsce (ex aequo)
  Klaudia Gołaszewska

  Dominika Kupiec

   

  Wyróżnienia:

  Julia Matuszewska, Alicja Pikowska, Patrycja Manasterska

  Jakub Kosamecki

  Klasa 6cSzkoła Podstawowa nr 323

  Emilia Pawłowska, Agata Pustelnik, Ania Pietrzak

  Klasa 5BZespół Szkół Specjalnych nr 63

  Mateusz Josifow

  Natasza Wiktorowicz

  Klasa 3Szkoła Podstawowa nr 69

  Ola Kołecka

  Marcin Sitkowski

  Zuzanna Bednarz

  Oratorium im. św. J. Bosko

  DPS ul Kawęczyńska

   

  Ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród odbyło się 20 marca w Sali Teatralnej Oratorium.

  UWAGA! Autorzy nagrodzonych prac, oraz uczestnicy konkursu, którzy nie byli obecni na ceremonii rozdania dyplomów i nagród proszeni są o zgłaszanie się do Oratorium (codziennie od pn. do pt. po godz. 16:00) celem odebrania dyplomów, upominków i nagród.

 • Pielgrzymka szlakiem Prymasa Tysiąclecia

  Dodano: 14 marca 2016 r.

  Organizujemy całodniową autokarową pielgrzymkę, której trasa wiedzie przez miejscowości na Mazowszu, związane z życiem Prymasa Tysiąclecia - Kard. Stefana Wyszyńskiego. Są to: Zuzela, Andrzejewo i Choszczówka. Zuzela jest parafią narodzin i wczesnego dzieciństwa Prymasa. W miejscowym kościele odprawimy Mszę św. i zwiedzimy Muzeum Lat Dziecięcych, w którym odtworzone jest mieszkanie państwa Wyszyńskich i izba szkolna. Do Andrzejewa Wyszyńscy przenieśli się, ponieważ tam akurat tata Wyszyński dostał posadę organisty. Przyszły Prymas tam uczęszczał do szkoły. Z kolei w Choszczówce jako Prymas Polski korzystał z odpoczynku i okazji do modlitwy "na samotności".
  W programie pielgrzymki jest również sanktuarium maryjne w Wąsewie z cudownym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem i Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
  Program jest bogaty, więc trzeba liczyć się, że dłuższy pobyt w jednym miejscu wymusi rezygnację z odwiedzin w innym. Decyzję będą podejmowane w trakcie pielgrzymki.
  Na pielgrzymkę zabieramy różańce, książeczki z Godzinkami o NMP i nieszporami, leki oraz prowiant. Okazja do gorącego posiłku również będzie na trasie pielgrzymki.
  Wyruszamy z parkingu przed Bazyliką 23 kwietnia o godz. 6.30. Przewidziany powrót ok. 19.00.
  Koszt pielgrzymki wynosi 70 zł od osoby i obejmuje ubezpieczenie, przejazd autokarem oraz wstęp do muzeum w Ciechanowcu.
  Zapisy przyjmujemy w kancelarii i w zakrystii Bazyliki przy okazji nabożeństw.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 13 marca 2016 r.

  Dodano: 12 marca 2016 r.

  PIĄTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                                           13 marca 2016

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy V niedzielę Wielkiego Postu.

  2. Do świąt wielkanocnych pozostały już tylko dwa tygodnie – dobrze i owocnie wykorzystajmy te dni. Przede wszystkim pozwólmy, aby Pan Jezus dokonywał w nas i dla nas wielkich rzeczy.

  3. Dziś przypada 3. rocznica wyboru papieża Franciszka. Chyba wszyscy dobrze pamiętamy moment sprzed trzech lat, z wieczoru 13 marca 2013 roku, kiedy nowo wybrany biskup Rzymu, Franciszek, zwrócił się z prośbą o modlitwę w swojej intencji. Kiedy pochylił głowę, na placu Świętego Piotra zapadła cisza, podczas której wszyscy modliliśmy się za papieża. Ojciec Święty nie przestaje prosić o to modlitewne wsparcie. Uczyńmy zatem zadość tej prośbie i powierzajmy opiece Matki Najświętszej posługiwanie Chrystusowego namiestnika: Pod Twoją obronę…, Matko Kościoła, módl się za nami!

  4. Dziś o godz. 1700 zapraszamy na nabożeństwo gorzkich żali z kazaniem pasyjnym, natomiast w piątek 18 marca bm. na nabożeństwa drogi krzyżowej: dzieci na godz. 1645, wieczorem o godz. 1900 rozpoczniemy DROGĘ KRZYŻOWĄ ulicami naszej parafii. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej przejdzie ulicami: Bazylika NSJ – ul. Otwocka – ul. Łochowska – ul. Łomżyńska – ul. Grajewska, ul. Siedlecka – ul. Otwocka – Bazylika NSJ. Zachęcamy do jak najliczniejszego udziału, abyśmy w ten sposób dali świadectwo naszej żywej wiary.

  5. W dzisiejszą niedzielę, o czym już wcześniej informowaliśmy, odwołane jest spotkanie formacyjne dla grup "Ziarna Miłosierdzia" wspierających modlitwą organizację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W związku z tym porządek modlitw nowennowych na II kwartał można odebrać indywidualnie u ks. Krzysztofa lub zakrystii. Spotkania zostaną wznowione w II niedzielę kwietnia (10.04).

  6. W najbliższą sobotę przypada uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca NMP i patrona Kościoła powszechnego. Msze Święte w tym dniu o godz. 700, 800, 1200 i 1800

  7. Przyszła niedziela to Niedziela Palmowa. Rozpoczyna ona Wielki Tydzień. Błogosławieństwo palm na początku każdej Mszy Świętej. 11.30 ­ uroczysta procesja z palmami i Msza św. w Bazylice.

  8. W następny poniedziałek po niedzieli palmowej zwracamy się do parafian, o pomoc w budowaniu grobu Pańskiego. Prace rozpoczniemy o godz. 1400.

  9. Wszystkim jubilatom i solenizantom, szczególnie dzisiejszym – Krystynom i Bożenom, składamy najserdeczniejsze życzenia i zapewniamy o modlitewnej pamięci.

  10. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej zakrystii.

 • Pielgrzymka "Białe noce" Tallin - Ryga

  Dodano: 12 marca 2016 r.

  W związku z odwołaniem pielgrzymki do Francji i Włoch, jako zbyt drogiej i zbyt trudnej, proponujemy lżejszy i tańszy wyjazd do krajów tzw. Pribałtiki; stąd jej nazwa "Białe noce". Pielgrzymować będziemy według następującego programu:

  Dzień 1: Rankiem wyjazd  z Warszawy (godz. 6.00),  przejazd  przez Litwę i Łotwę,           przyjazd do Rygi, obiadokolacja, nocleg.

  Dzień 2: Zwiedzanie Rygi z przewodnikiem: zamek, katedra, kościół św. Piotra, domy „Trzej Bracia”, po południu wyjazd do Tallina (miasto białych nocy), obiadokolacja, nocleg.

  Dzień 3: Zwiedzanie miasta  z przewodnikiem: Wzgórze Tompeaa - mury miejskie, sobór Aleksandra  Newskiego, katedra, Rynek, ruiny kościoła brygidek, pałac Kadriorg, pomnik „Rusałki”, obiadokolacja, nocleg.

  Dzień 4: Wyjazd z Tallina i przejazd na Łotwę. Po drodze pałac Rundale (barokowa rezydencja grafów kurlandzkich), przyjazd do Rygi, spacer po Starym Mieście, obiadokolacja, nocleg.

  Dzień 5: Wyjazd z Rygi w kierunku Litwy. Zwiedzamy najważniejsze litewskie sanktuaria maryjne: Góra Krzyży - Cytowiany - Szydłów. Przyjazd do Kowna: obiadokolacja i nocleg.

   Dzień - 6: Wyjazd z Kowna w kierunku Warszawy. Po drodze zwiedzamy Kiejdany: stare miasto, kalwiński kościół Radziwiłłów z kryptą grobową Janusza Radziwiłła. Przyjazd do  Warszawy w godz. wieczornych

  Termin pielgrzymki: 30.05. - 4.06. 2016 r.

  Koszt pielgrzymki: 1050 zł ( przy kursie 1€ = 4,40 zł). Do dn. 9 kwietnia należy wpłacić zaliczkę w wysokości 350 zł. Cena obejmuje:

  - 5 noclegów w hotelu, pokoje 2- 3  osobowe z łazienkami,

  - 5 śniadań i  5 obiadokolacji

  - ubezpieczenie KL i NW

  - opiekę pilota

  Cena nie obejmuje wstępów do obiektów i usług przewodników. Potrzebna suma ok. 30 euro . Koszty pielgrzymki zostały skalkulowane dla grupy min. 30 osób. Taka wielkość grupy jest warunkiem podstawowym wyjazdu.

  Pielgrzymka jest 6-dniowym wyjazdem autokarowym, wyżywienie HB, nocujemy w hotelach. Zgłoszenia do udziału w pielgrzymce przyjmuje duchowy opiekun - ks. Krzysztof.

  Do 8 maja należy dokonać pełnej opłaty za udział w pielgrzymce. Zapytania dotyczące pielgrzymki należy kierować do biura organizującego nasz wyjazd ("Droga") - tel.: 601 298 501                

 • Odwołana pielgrzymka do Włoch i Francji

  Dodano: 12 marca 2016 r.

  Ze względu na rezygnację zbyt wielu zgłoszonych wcześniej uczestników pielgrzymki Altoetting (Bawaria) - Turyn - Paray le Monial informujemy, że jesteśmy zmuszeni odwołać ten wyjazd.

  Dokonane przedpłaty są do odbioru u ks. Krzysztofa.

  Jednocześnie spełniając prośbę chętnych do wspólnego pielgrzymowania proponujemy w tym czasie, krótszy, tańszy i mniej obciążający wyjazd do krajów tzw. Pribałtiki. Szegółowy program tego wyjazdu jest w osobnej kolumnie.

 • O. John Basobora w Bazylice

  Dodano: 8 marca 2016 r.

  Z inicjatywy Wydziału Duszpasterskiego Kurii Warszawsko-Praskiej w dniach 29-30 marca organizowane są w naszej Bazylice spotkania modlitewne z charyzmatycznym rekolekcjonistą - o. Johnem Bashoborą.

  O. John Bashobora pochodzi z Ugandy i jest aktywnym promotorem Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej. Oprócz działalności ewangelizacyjnej prowadzi w Afryce dzieła pomagające ubogim, szczególnie młodzieży.  Bazylika gościła już o. Johna na dniu ewangelizacji w 2014 r.

  W programie tegorocznych modlitw z o. Bashoborą przewidziane są konferencje o godz. 1600 i Msze św. z modlitwą o uzdrowienie o godz. 1800.

  Chętni do udziału w modlitwie z o. Johnem Bashoborą nie muszą posiadać kart wstępu, ani nie ponoszą z tego tytułu żadnych opłat. W Bazylice nie prowadzimy również rezerwacji miejsc na te spotkania. Mile widzimy w Bazylice wszystkich, którzy czują potrzebę takiej modlitwy i oczekują na duchowe wskazania o. Johna.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 06 marzec 2016 r.

  Dodano: 5 marca 2016 r.

  CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                             6 marca 2016

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

   

  1. W dzisiejszą niedzielę rozpoczynamy doroczne rekolekcje Wielkopostne. Bardzo serdecznie witam  rekolekcjonistę ks. Jarosława Wąsowicza – salezjanina. Życzymy Mu opieki Bożej na czas głoszenia Słowa Bożego w roku Bożego Miłosierdzia.

  Rekolekcje potrwają do środy. W niedzielę Msze św. z naukami rekolekcyjnymi, jak w każdą niedzielę w ciągu roku liturgicznego.

  Od Poniedziałku do Środy nauki rekolekcyjne o godz. 700, 1200 i 1800,1930. Spowiadamy podczas wszystkich Mszy św. sprawowanych w czasie rekolekcji.

  2. W dzisiejszą niedzielę nie ma spotkania Kół Żywego Różnica. Intencja jest wypisana w gazetce parafialnej.

  3. Usłyszeliśmy w Ewangelii jedną z najpiękniejszych przypowieści – przypowieść o miłosiernym Ojcu. Bóg, jak ojciec z przypowieści, czeka na każdego z nas, pragnie naszego powrotu. Nie bójmy się przyjść do Niego z naszą słabością i grzechem. On codziennie na nas czeka w sakramencie pokuty i pojednania, by nas oczyszczać z grzechu i przytulić do swojego kochającego Serca.

  4. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach tego okresu – w gorzkich żalach, które śpiewamy w każdą niedzielę o godz. 1700 i wsłuchujemy się w rozważania pasyjne oraz w drodze krzyżowej w każdy piątek dla dzieci o godz. 1645, dla dorosłych o godz. 1730  i dla młodzieży o godz. 1930

  5. We wtorek, 8 marca przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pamiętajmy w tym dniu, ale nie tylko, o naszych babciach, mamach, żonach, córkach i wnuczkach. Wyraźmy im naszą życzliwość dobrym słowem i drobnym gestem i nie ustawajmy w modlitwach za nie.

  6. 13 marca po mszy św. o godz. 11.30 spotkanie dla rodziców i dzieci klas III i IV w sali teatralnej Oratorium.

  7. Solenizantów i jubilatów zapewniamy o naszej życzliwości i modlitwie. Zmarłych parafian polecamy Bożemu miłosierdziu.

  8. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej zakrystii.

   

 • Rekolekcje w Bazylice 06 - 09. 03. 2016 r.

  Dodano: 2 marca 2016 r.

  Rekolekcje Wielki Post Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego

  06 – 09. 03.  2016 r.

  Niedziela 06. 03. 2016 r.

  Nauki rekolekcyjne: 700, 830, 1000, 1130, 1300,1700 Gorzkie Żale, 1800, 1930

  Poniedziałek 07. 03. 2016 r

  Nauki rekolekcyjne: 700, 1200, 1800, 1930

  Wtorek 08. 03. 2016 r.

  Nauki rekolekcyjne: 700, 1200, 1800, 1930

  Środa 09. 03. 2016 r.

  Nauki rekolekcyjne: 700, 1200, 1800, 1930

  Spowiadamy podczas wszystkich Mszy św. sprawowanych w czasie rekolekcji.

  Rekolekcje głosi: Ks. Jarosław Wąsowicz - dr historii (UMK), jest dyrektorem Archiwum Salezjańskiego Inspektorii Pilskiej i wykładowcą historii Kościoła w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego. Pełni także funkcję wicepostulatora procesu beatyfikacyjnego męczenników salezjańskich II wojny światowej. W swoim dorobku naukowym ma wiele artykułów i kilka pozycji książkowych z zakresu dziejów najnowszych Zgromadzenia Salezjańskiego. Jest aktywnym uczestnikiem i organizatorem konferencji i sympozjów oraz wydawcą pozycji źródłowych. Angażuje się w działalność rekolekcyjną i duszpasterską. Szerzej dał się poznać jako nieetatowy kapelan kibiców i organizator pielgrzymek tego środowiska na Jasną Górę i do Ostrej Bramy w Wilnie.

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt