roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - luty 2020 »

archiwum

 • Ogłoszenia Duszpasterskie Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu 01. 03. 2020

  Dodano: 28 lutego 2020 r.

  PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                          1 marca 2020

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dzisiaj przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu.

  2. W dzisiejszą niedzielę spotkanie Kół Żywego różańca o godz. 1630, a po spotkaniu Gorzkie  żale. Na które serdecznie  zapraszamy.

  3. Włączmy się w głębokie przeżycie tego czasu przez intensywniejszą modlitwę osobistą i wspólnotową. Tej drugiej będzie sprzyjał udział w nabożeństwach wielkopostnych: w piątki w naszej Bazylice i Sanktuarium odprawiamy Drogę Krzyżową o godz. 1645 dzieci, 1730 dorośli, 1930 młodzież, a w niedziele o godz. 1700 Gorzkie żale. Do licznego udziału w tych nabożeństwach zachęcam wszystkich parafian: dzieci, młodzież i dorosłych. Pamiętajmy o osobistych umartwieniach, a także o specjalnych postanowieniach na Wielki Post.

  4. W środę, 4 marca, w liturgii czcimy Świętego Kazimierza (1458-1484), polskiego królewicza. Tego dnia swój dzień imienin obchodzi ks. dr Kazimierz Gryźenia pamiętajmy o Nim w naszych modlitwach. Solenizant będzie sprawował Mszę św. o godz. 1800 a na zakończenie będzie okazja do złożenia życzeń Solenizantowi.

  W środę nowenny do Matki Bożej nie będzie ze względu na przepadające święto św. Kazimierza królewicza.

  5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

  Rano w piątek kapłani udadzą się z posługą sakramentalną do chorych w naszych domach. Okazja do spowiedzi św. pierwszopiątkowej w piątek podczas Mszy św. sprawowanych w naszej Bazylice i Sanktuarium. Adoracja jak w każdy piątek po Mszy św. o godz. 1200. Adorację zakończymy ok. 1630 ze względu na drogi krzyżowe.

  6. W sobotę powierzymy naszą wspólnotę, każde rodzące się w niej i godnie kończące się życie, Niepokalanemu Sercu Maryi – najlepszej z Matek. Msza św. o godz. 800 rano, intencja Mszy św. Wynagradzająca za grzechy nasze i świata całego. Wieczorem po Mszy św. różaniec przy wystawionym Najświętszym Sakramencie.

  7. Wszyscy, którzy chcą uczestniczyć w beatyfikacji ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego ks. Proboszcz zaprasza do zakrystii po mszach św., aby można było dokonać zapisu. 

  8. Zachęcamy do nabywania i czytania  prasy katolickiej,

  Wielkim Poście pomyślmy o dobrej książce. Możemy nabyć w zakrystii książeczkę ks. Stefana Czermińskiego 10 powodów, by…Wierzyć. Cena 5 zł. Bardzo dobra lektura na czas Wielkiego Postu. Polecamy!!!

 • Spotkanie przed pielgrzymką do Moskwy

  Dodano: 24 lutego 2020 r.

  W niedzielę, 22 marca, o godzinie 1900 zapraszamy na spotkanie z uczestników majowej  pielgrzymki do Moskwy. Prosimy o zabranie ze sobą 2 zdjęć, wypełnionych formularzy wniosków wizowych  rozdanych na spotkaniu organizacyjnym 560 zł jako uzupełnienie kwoty w walucie polskiej. Osoby, które z różnych powodów nie będą mogły w tym spotkaniu uczestniczyć, powinny indywidualnie uzgodnić z organizatorem tryb uzupełnienia opłaty i złożenia dokumentacji – tel. 600 090 231, p. Zygmunt Grochowski.

 • Pielgrzymujemy po Wielkopolsce

  Dodano: 23 lutego 2020 r.

  Coraz bardziej krystalizuje nam się pielgrzymka po Ziemi Wielkopolskiej. Mamy już uzgodnione terminy, zamówiony autokar i przewodnika, a także zgłoszoną grupę w miejscach, jakie zamierzamu nawiedzić. I tak, na dzisiaj mamy ustaloną trasę i termin: 20-21 czerwca.

  Pielgrzymi szlak zaczynamy od Poznania. Tam chcemy być na godz. 1200 , żeby zobaczyć koziołki na ratuszowej wieży. Co dalej? Nad tym właśnie jeszcze pracuje przewodnik. Do godz. 1800 musimy zameldować się w domu zakonnym Księży Chrystusowców, gdzie mamy zamówioną kolację (stół szwedzki) i miejsca noclegowe.

  Dzień drugi rozpoczynamy śniadaniem u Chrystusowców i ruszamy w kierunku Warszawy. Po drodze zatrzymujemy się w dawnym XII-wiecznym opactwie cystersów w Lądzie nad Wartą. Oprócz zwiedzania, przeżyjemy tam niedzielną Mszę św. (najprawdopodobniej z miejscowymi parafianami) i zjemy obiad ze wspólnotą salezjanów – gospodarzem obiektu. Bowiem obecnie w opactwie lądzkim znajduje się część salezjańskiego seminarium duchownego.

  Na koronkę do Miłosierdzia Bożego planujemy dotrzeć do zespołu klasztornego w Kazimierzu Biskupim. Obecnie Misjonarze św. Rodziny prowadzą w nim swoje seminarium duchowne i dom rekolekcyjny słynący z rekolekcji z postem Daniela, Mszy z modlitwą o uzdrowienie, czuwań, itp. Miejsce to jest również znane z kultu Pięciu Braci Męczenników. Bardzo ciekawa i długa historia tego miejsca zaczyna się od osiedlenia się w nim bernardynów w 1513 r.

  Szczegóły tej pielgrzymki, łącznie z kosztami, będziemy podawać  w miarę rozwiązywania kolejnych problemów, jakie są naturalne dla takiego przedsięwzięcia. Tym niemniej można już zgłaszać swój udział w tym wyjeździe.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie VIII Niedziela zwykła 23 lutego 2020

  Dodano: 22 lutego 2020 r.

  SIÓDMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                    23 lutego 2020

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Siódma niedziela w ciągu roku liturgicznego. Serdecznie witamy młodzież z Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego z Różanegostoku, z wychowawcą, salezjaninem i psychologiem br. Karolem Domagałą.

  2. Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.

  3. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 26 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszej  Bazylice o godz.: 700, 800, 900 dla dzieci ze szkoły, 1000, dla dzieci ze szkoły, 1200, 1800.

  Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela ten gest był wyrazem wielkiego smutku, żałoby i pokuty. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

   

  4. W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia.

  5. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie będą trwać Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą ścisłą współpracą z Panem Bogiem, który „daje nam siłę zaczynania od nowa” (KKK nr 1432).

  6. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach Drogi krzyżowej, które w naszej Bazylice będziemy odprawiali w piątki o godz. dla dzieci 1645,dla dorosłych o godz. 1730 i dla młodzieży o godz. 1930 oraz w Gorzkich żalach z kazaniem pasyjnym, odprawianych w każdą niedzielę o godz. 1700.

   

  7. Wszyscy, którzy chcą uczestniczyć w beatyfikacji ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego ks. Proboszcz zaprasza do zakrystii po mszach św., aby można było dokonać zapisu. Szczegóły znajdują się w naszej gazetce.

   

  8. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej tygodnika Idziemy.

   

   

 • Pielgrzymim szlakiem wzdłuż Pilicy

  Dodano: 19 lutego 2020 r.

  25 kwietnia (sobota) organizujemy dla parafian i przyjaciół Bazyliki NSJ autokarowy wyjazd pielgrzymim szlakiem wzdłuż Pilicy. To nad tą rzeką leżą urokliwe miejscowości mocno wpisane w dzieje Polski i Kościoła w naszej Ojczyźnie. Chcemy do nich dotrzeć, zwiedzić je i odmówić choćby krótką modlitwę.

  Pierwszym celem naszej pielgrzymki  jest  XVIII-wieczny klasztor Braci Mniejszych Kapucynów w Nowym Mieście, gdzie obecnie formowani są nowicjusze tego szacownego zakonu. Nas jednak do tego miejsca przyciąga Sanktuarium bł. Honorata Koźmińskiego, słynnego spowiednika i założyciela wielu ukrytych zgromadzeń zakonnych – fenomenu Kościoła w XIX w. W okresie zaborów gwardianem klasztoru w Nowym Mieście o. Leander Lendzian, także spowiednik i kierownik duchowy bł. Franciszki Siedliskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, mieszkającej wówczas w Roszkowej Woli i w Żdżarach. W Warszawie Siostry Nazaretanki prowadzą znaną Szkołę dla dziewcząt przy ul. Czerniakowskiej.

  Niecałe trzydzieści kilometrów od Nowego Miasta, otoczona lasami, leży Studzianna z klasztorem  (XVII w.) Kongregacji Filipinów i Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej; dobrze znana pielgrzymującym pieszo z Warszawy do Częstochowy. Tutaj będziemy uczestniczyć we Mszy św. odprawianej przed Obrazem Matki Bożej, którego cudami słynące dzieje rozpoczyna uzdrowienie zduna Wojciecha w 1664 r. W Studziannie skorzystamy również z oferty obiadowej w domu pielgrzyma.

  Ze Studzianny udamy się do Inowłodza, by obejrzeć romański kościół z 1086 roku (według Długosza), ufundowany przez króla Władysław Hermana. Po drodze zatrzymamy się na kilkanaście minut w Anielinie, przy Szańcu majora Henryka Dobrzańskiego – Hubala. Upamiętnia on miejsce śmierci legendarnego oficera, który nie zrezygnował z walki zbrojnej z Niemcami po kapitulacji w 1939 r.

  Kolejną pielgrzymią stację będziemy mieli w Spale. Niegdyś w spalskich lasach polowali polscy królowie, rosyjscy carowie i prezydenci Polski Międzywojennej. Dziś miejscowość jest bardziej znana z walorów klimatycznych, spływów kajakowych i aktywności Centralnego Ośrodka Sportu. Okazję do modlitewnej refleksji daje bez mała 100-letni kościółek w stylu polskim. Symbolem Spały jest naturalnej wielkości żeliwny posąg żubra, stojący w parku w centralnym punkcie osady.

  Nasze pielgrzymowanie zakończymy 4 km dalej, w Konewce. Kiedy w czasie ostatniej II wojny światowej Niemcy zadecydowali o umieszczeniu w Spale tzw. Anlage Ost czyli dowództwa Armii Środek, to w pobliskich wioskach – Konewce i Jeleniu - wybudowano m. in. potężne schrony kolejowe, zdolne przyjąć cały skład kolejowy. Żelbetowy schron w Konewce ma długość 380 m. Od 2005 r. schron w konewce i wystawa militariów są dostępne dla turystów.

  Taki program w ogólnym zarysie program zamierzamy zrealizować pielgrzymując wzdłuż Pilicy. Koszt pielgrzymki – o ile nie wprowadzimy zmian związanych z opłatami – wynosi 85 zł od osoby i stanowi opłatę za autokar, obiad w Studziannie, przewodnika i bilety wstępu w Konewce, opłaty za obsługę w Inowłodzu i Nowym Mieście. Koszty zostały wyliczone dla grupy 45-osobowej. Mniejsza liczna uczestników może wiązać się z dopłatą.

 • Informacja o pielgrzymkach z bazyliki NSJ

  Dodano: 18 lutego 2020 r.

  Wyjeżdżających 28 marca na Misterium Męki w Czerwińsku prosimy o dokonywanie wpłat (50 zł/os.). Termin wpłat upływa z końcem lutego. Brak wpłaty lub zgody na jej przesunięcie oznacza rezygnację. Na miejsce takiej osoby będziemy wpisywać oczekujących na liście rezerwowej.

  Odpowiadając na częste pytania o następne pielgrzymki z naszej Bazyliki informujemy, że trwają starania, by w sezonie każdego miesiąca taki wyjazd zorganizować.

  Na razie jest przygotowana pielgrzymka do Katynia, Moskwy i Zagorska (11-17) maja. Pytania o możliwość udziału w niej prosimy kierować do organizatora – te. 600 090 231.

  W czerwcu (20/21) będziemy pielgrzymować po Ziemi Wielkopolskiej. Sobotę przeznaczymy na zwiedzanie Poznania. Nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi z sanktuariów zaplanowanych na niedzielę, więc pełnego programu i kosztów tego wyjazdu nie możemy jeszcze podać.

  We wrześniu (19/20) odwiedzimy Sanktuaria na Roztoczu. Jest duże prawdopodobieństwo, że ta pielgrzymka zostanie o jeden dzień wydłużona. I na dziś tylko taką informację możemy podać o niej. Podobnie rzecz ma się z pielgrzymką kończącą nasze doroczne pielgrzymowanie, czyli w listopadzie będzie wyjazd na Jasną Górę.

  Nie ma jeszcze żadnych ustaleń co do wyjazdów w kwietniu i lipcu, ale z pewnością gdzieś pojedziemy, gdzie jeszcze z wikarym nie pielgrzymowaliśmy. Bowiem zostały już wysłane zapytania do kilku sanktuariów. Dopóki jednak nie dojdzie do konkretnych ustaleń nie możemy mówić o nich publicznie.

 • Katecheza przed chrztem św.

  Dodano: 18 lutego 2020 r.

  W środę, 4 marca, zapraszamy rodziców i chrzestnych na katechezę przygotowującą do udziału w sakramencie chrztu św. dziecka. Katecheza rozpoczyna się o godz. 1900, w sali parafialnej nr 131; wejście przez portiernię domu zakonnego od ul. Kawęczyńskiej. Katecheza jest również okazją do uzupełnienia danych lub dokumentacji. Warto zatem mieć przy sobie akt urodzenia dziecka i znać datę urodzenia oraz adres rodziców chrzestnych. Według rozporządzenia władzy diecezjalnej udział w katechezie jest obowiązkowy.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 02 lutego 2020 r.

  Dodano: 1 lutego 2020 r.

  OFIAROWANIE PAŃSKIE                                                    2 lutego 2020

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  l. W dzisiejszą niedzielę, 2 lutego, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej

  2. W wydarzeniu Ofiarowania Pańskiego wyjątkowa jest też obecność starców Symeona i Anny. Dlatego dziś modlimy się w intencji ludzi w podeszłym wieku. Sędziwi Symeon i Anna pokazują nam, że u schyłku życia można dostrzec sprawy, których nie dostrzegają inni. Są oni także niezrównanymi nauczycielami trudnej i zapomnianej umiejętności przygotowania się do odejścia z tego świata.

  3. Dziś pierwsza niedziela miesiąca spotkanie Kół Żywego różańca o godz. 1700, o godz. 1730 adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja Eucharystyczna.

  4. W święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele powszechnym obchodzimy ustanowiony przez Świętego Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego – tegoroczny jest już 24. z kolei. Naszą modlitwą obejmujemy osoby, które oddały swoje życie na służbę Panu Bogu i ludziom w zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. Prośmy też o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i wspólnocie parafialnej.

  5. Dzisiejsza taca jest przeznaczona na zakonny kontemplacyjne.

  6. W poniedziałek wspominamy w liturgii Kościoła św. Błażeja. Jest patronem chorób gardła. Po każdej Mszy św. odprawianej w naszej Bazylice będziemy udzielać błogosławieństwa przez wstawiennictwo św. Błażeja.

  7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W czwartek,  dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej.

  8. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Spowiadamy podczas Mszy św. odprawianych w naszej Bazylice i Sanktuarium. W godzinach porannych kapłani udadzą się z posługą sakramentalną do chorych w domach. Wszystkich parafian zachęcam do pojednania się z Bogiem i braćmi oraz do licznego udziału we Mszy Świętej sprawowanej o godz. 700; 800; 1200, 1800.

  9. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

   

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt