roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - luty 2020 »

archiwum

 • Pielgrzymim szlakiem wzdłuż Pilicy

  Dodano: 19 lutego 2020 r.

  25 kwietnia (sobota) organizujemy dla parafian i przyjaciół Bazyliki NSJ autokarowy wyjazd pielgrzymim szlakiem wzdłuż Pilicy. To nad tą rzeką leżą urokliwe miejscowości mocno wpisane w dzieje Polski i Kościoła w naszej Ojczyźnie. Chcemy do nich dotrzeć, zwiedzić je i odmówić choćby krótką modlitwę.

  Najpierw zatrzymamy się w Nowym Mieście, gdzie znajduje się XVIII-wieczny klasztor Braci Mniejszych Kapucynów, gdzie obecnie formowani są nowicjusze tego szacownego zakonu. Nas jednak do tego miejsca przyciąga Sanktuarium bł. Honorata Koźmińskiego, słynnego spowiednika i założyciela wielu ukrytych zgromadzeń zakonnych – fenomenu Kościoła w XIX w. W okresie zaborów gwardianem klasztoru w Nowym Mieście o. Leander Lendzian, także spowiednik i kierownik duchowy bł. Franciszki Siedliskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, mieszkającej wówczas w Roszkowej Woli i w Żdżarach. W Warszawie Siostry Nazaretanki prowadzą znaną Szkołę dla dziewcząt przy ul. Czerniakowskiej.

  Niecałe trzydzieści kilometrów od Nowego Miasta, otoczona lasami, leży Studzianna z klasztorem  (XVII w.) Kongregacji Filipinów i Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej; dobrze znana pielgrzymującym pieszo z Warszawy do Częstochowy. Tutaj będziemy uczestniczyć we Mszy św. odprawianej przed Obrazem Matki Bożej, którego cudami słynące dzieje rozpoczyna uzdrowienie zduna Wojciecha w 1664. Skorzystamy również z oferty obiadowej domu pielgrzyma.

  Ze Studzianny udamy się do Inowłodza, by obejrzeć romański kościół z 1086 roku (według Długosza), ufundowany przez króla Władysław Hermana. Ale nim tam dotrzemy zatrzymamy się na skraju studziańskiego lasu, przy Szańcu mjr. Henryka Dobrzańskiego – Hubala. Upamiętnia on miejsce śmierci legendarnego, który nie zrezygnował z walki zbrojnej z Niemcami po kapitulacji w 1939 r.

  Pielgrzymkę zakończymy w Spale. W okolicznych lasach niegdyś polowali polscy królowie, rosyjscy carowie i prezydenci Polski Międzywojennej. Dziś miejscowość jest bardziej znana z walorów klimatycznych i aktywności Centralnego Ośrodka Sportu. Okazję do modlitewnej refleksji daje bez mała 100-letni kościółek w stylu polskim. Symbolem Spały jest naturalnej wielkości żeliwny posąg żubra, stojący w parku w centralnym punkcie osady.

  Taki program zamierzamy zrealizować pielgrzymując wzdłuż Pilicy. Koszty pielgrzymki podamy w terminie późniejszym.

 • Informacja o pielgrzymkach z bazyliki NSJ

  Dodano: 18 lutego 2020 r.

  Wyjeżdżających 28 marca na Misterium Męki w Czerwińsku prosimy o dokonywanie wpłat (50 zł/os.). Termin wpłat upływa z końcem lutego. Brak wpłaty lub zgody na jej przesunięcie oznacza rezygnację. Na miejsce takiej osoby będziemy wpisywać oczekujących na liście rezerwowej.

  Odpowiadając na częste pytania o następne pielgrzymki z naszej Bazyliki informujemy, że trwają starania, by w sezonie każdego miesiąca taki wyjazd zorganizować.

  Na razie jest przygotowana pielgrzymka do Katynia, Moskwy i Zagorska (11-17) maja. Pytania o możliwość udziału w niej prosimy kierować do organizatora – te. 600 090 231.

  W czerwcu (20/21) będziemy pielgrzymować po Ziemi Wielkopolskiej. Sobotę przeznaczymy na zwiedzanie Poznania. Nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi z sanktuariów zaplanowanych na niedzielę, więc pełnego programu i kosztów tego wyjazdu nie możemy jeszcze podać.

  We wrześniu (19/20) odwiedzimy Sanktuaria na Roztoczu. Jest duże prawdopodobieństwo, że ta pielgrzymka zostanie o jeden dzień wydłużona. I na dziś tylko taką informację możemy podać o niej. Podobnie rzecz ma się z pielgrzymką kończącą nasze doroczne pielgrzymowanie, czyli w listopadzie będzie wyjazd na Jasną Górę.

  Nie ma jeszcze żadnych ustaleń co do wyjazdów w kwietniu i lipcu, ale z pewnością gdzieś pojedziemy, gdzie jeszcze z wikarym nie pielgrzymowaliśmy. Bowiem zostały już wysłane zapytania do kilku sanktuariów. Dopóki jednak nie dojdzie do konkretnych ustaleń nie możemy mówić o nich publicznie.

 • Katecheza przed chrztem św.

  Dodano: 18 lutego 2020 r.

  W środę, 4 marca, zapraszamy rodziców i chrzestnych na katechezę przygotowującą do udziału w sakramencie chrztu św. dziecka. Katecheza rozpoczyna się o godz. 1900, w sali parafialnej nr 131; wejście przez portiernię domu zakonnego od ul. Kawęczyńskiej. Katecheza jest również okazją do uzupełnienia danych lub dokumentacji. Warto zatem mieć przy sobie akt urodzenia dziecka i znać datę urodzenia oraz adres rodziców chrzestnych. Według rozporządzenia władzy diecezjalnej udział w katechezie jest obowiązkowy.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 02 lutego 2020 r.

  Dodano: 1 lutego 2020 r.

  OFIAROWANIE PAŃSKIE                                                    2 lutego 2020

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  l. W dzisiejszą niedzielę, 2 lutego, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej

  2. W wydarzeniu Ofiarowania Pańskiego wyjątkowa jest też obecność starców Symeona i Anny. Dlatego dziś modlimy się w intencji ludzi w podeszłym wieku. Sędziwi Symeon i Anna pokazują nam, że u schyłku życia można dostrzec sprawy, których nie dostrzegają inni. Są oni także niezrównanymi nauczycielami trudnej i zapomnianej umiejętności przygotowania się do odejścia z tego świata.

  3. Dziś pierwsza niedziela miesiąca spotkanie Kół Żywego różańca o godz. 1700, o godz. 1730 adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja Eucharystyczna.

  4. W święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele powszechnym obchodzimy ustanowiony przez Świętego Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego – tegoroczny jest już 24. z kolei. Naszą modlitwą obejmujemy osoby, które oddały swoje życie na służbę Panu Bogu i ludziom w zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. Prośmy też o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i wspólnocie parafialnej.

  5. Dzisiejsza taca jest przeznaczona na zakonny kontemplacyjne.

  6. W poniedziałek wspominamy w liturgii Kościoła św. Błażeja. Jest patronem chorób gardła. Po każdej Mszy św. odprawianej w naszej Bazylice będziemy udzielać błogosławieństwa przez wstawiennictwo św. Błażeja.

  7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W czwartek,  dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej.

  8. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Spowiadamy podczas Mszy św. odprawianych w naszej Bazylice i Sanktuarium. W godzinach porannych kapłani udadzą się z posługą sakramentalną do chorych w domach. Wszystkich parafian zachęcam do pojednania się z Bogiem i braćmi oraz do licznego udziału we Mszy Świętej sprawowanej o godz. 700; 800; 1200, 1800.

  9. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

   

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt