roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - luty 2016 »

archiwum

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 28. 02. 2016

  Dodano: 27 lutego 2016 r.

  TRZECIA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                                28 lutego2016 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. W dzisiejszą trzecią niedzielę Wielkiego Postu, przeżywamy Kościół Stacyjny, w naszej bazylice. świątynia jest otwarta od 6 rano, przez cały dzień można korzystać z sakramentu pojednania. Msze św. według porządku niedzielnego. Po Mszy św. o godz. 1300 wystawienie Najświętszego Sakramentu – adoracja o godz. 1500 Godzina Miłosierdzia. Gorzkie żale o godz. 1700. Centralna Eucharystia o godz. 2000 będzie przewodniczył ks. Bp. Marek Solarczyk, zakończenie apelem Jasnogórskim.

   W piątek zapraszamy na drogę krzyżową:

  ·        dzieci na godz. 1645

  ·        dorosłych na godz. 1730

  ·        młodzież na godz. 1930

  2. W następną niedzielę rozpoczniemy doroczne rekolekcje Wielkopostne. Będzie przewodniczył tym dniom refleksji ks. Jarosław Wąsowicz – salezjanin pracujący w Pile.

  3. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek zapraszamy na wieczorne nabożeństwo w intencji powołanych do służby Bożej oraz o nowe i święte powołania.

   W piątek w godzinach porannych odwiedziny chorych. Msze św. ku czci Serca Pana Jezusa o godz. 800 i 1800.  Po południu odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi świętej.  Pierwsza sobota miesiąca Msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi wynagradzająca za grzechy nasze i świata całego o godz. 800. Po wieczornej Mszy św. zapraszamy na wieczór różańcowy przy Wystawionym Najświętszym Sakramencie. Zakończenie spotkania modlitewnego ok. 21 – ej apelem Jasnogórskim.

  4. W środę, 2 marca, o godz. 19.00 w sali parafialnej 131 jest comiesięczna katecheza dla chrzestnych i rodziców, którzy w najbliższym czasie będą uczestniczyć w sakramencie  chrztu swoich dzieci. Udział w konferencji jest dla nich obowiązkowy.

  5. Pielgrzymów wyjeżdżających do Francji i Włoch prosimy o wpłatę zaliczki 100€. Również wyjeżdżający na misterium 12 marca Męki Pańskiej w Czerwińsku powinni w najbliższym czasie uregulować koszty tego wyjazdu. Obydwa wyjazdy prowadzi ks. Krzysztof i u niego też dokonujemy opłat.

  6. Realizując sugestię Ojca Świętego Franciszka, wyrażoną w bulli Misericordiae vultus również w naszej Diecezji będziemy przeżywać inicjatywę „24 godziny dla Pana”. Czas od piątku, 4 marca, od godz. 15.00 do soboty, 5 marca, również do godz. 15.00 będzie szczególną okazją do przeżycia Sakramentu Pokuty i Pojednania, sprawowanego przez pełną dobę w wybranych świątyniach w poszczególnych dekanatach. W naszym dekanacie Praskim wybranym Kościołem jest świątynia  Matki Bożej z Lourdes w Warszawie, ul. Wileńska 69. Więcej informacji w naszej gazetce parafialnej.

  7. Informujemy są jeszcze miejsca w autokarze na wyjazd z katechetami na Misterium Męki Pańskiej w Czerwińsku nad Wisłą, w sobotę 5 marca. Przypominamy, że koszt wyjazdu wynosi tylko 45 zł. Wyjazd planowany jest o godzinie 8.00 a powrót około 16.00. Zapisy po Mszy św. w zakrystii lub w szkole u katechetów.

  8. Otaczamy solenizantów i jubilatów modlitwą, przekazując im najserdeczniejsze życzenia. Pamiętamy w modlitwie również o zmarłych, wypraszając im niebo.

 • Spotkanie dla Rodziców

  Dodano: 24 lutego 2016 r.

  !3 marca po Mszy św. o godz. 11.30 odbędzie się spotkanie dla rodziców i dzieci klas III i IV. Serdecznie zapraszamy

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 21 lutego 2016 r

  Dodano: 20 lutego 2016 r.

  DRUGA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                                          21 lutego 2016

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Druga niedziela Wielkiego Postu.

  2. Dziś o godz. 1700 gorzkie żale z kazaniem pasyjnym, w piątek natomiast nabożeństwo drogi krzyżowej:

  dla dzieci o godz. 1645

  dla dorosłych o godz. 1730

  dla młodzieży o godz. 1930

  Znajdźmy czas, by uczestniczyć w tych nabożeństwach, by dzięki nim głębiej przeżywać tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Pana i lepiej rozumieć Jego nieskończoną miłość do każdej i każdego z nas.

  3. W Wielkim Poście wzbudźmy w sobie szczere pragnienie oczyszczenia serca w zdroju Bożego miłosierdzia, które jest otwarte dla wszystkich i którego doświadczamy szczególnie w spowiedzi świętej. Okazja do spowiedzi świętej podczas każdej Mszy Świętej.

  4. Niech również wielkopostne rekolekcje, które rozpoczniemy w czwartą niedzielę Wielkiego Postu dla dorosłych pomogą nam w podejmowaniu wysiłku przemiany życia i dobrego przygotowania się do przeżycia świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

  5. W dniu jutrzejszym rozpoczynają się rekolekcje szkolne dla dzieci i młodzieży, objętej katechizacją na terenie naszej parafii.

  Rozkład rekolekcji:

   

  g.  830 - szkoła podstawowa nr 30

  g. 1000 – szkoła muzyczna i szkoła podstawowa (ul. Otwocka)

  g. 1100 – gimnazjum przy ul. Otwockiej, i technikum przy ulicy Objazdowej.

  Rekolekcje poprowadzą Siostry ze Zgromadzenia Orionistek

  6. Dzisiejsza niedziela nazywana jest niedzielą Ad gentes i jest poświęcona modlitwie za misje i misjonarzy. Przy wyjściu ze świątyni będzie można wesprzeć dzieło misyjne Kościoła – do  puszek można wrzucać ofiary na ten cel. W tym roku zwracamy uwagę na to, że wraz z misjonarzami jesteśmy powołani, by być „Misjonarzami aż po krańce świata”.

  7. W następną niedzielę 28 lutego nasza Bazylika jest Kościołem Stacyjnym w WIELKIM POŚCIE.

  Do Południa:

  ·        Otwarcie Kościoła 600

  ·        Msze św. według porządku niedzielnego w parafii

  ·        Stała całodzienna spowiedź

  ·        Po Mszy św. o godz. 1400 Wystawienie Najświętszego Sakramentu

  ·        Godzina Miłosierdzia 1500 Koronka do Bożego Miłosierdzia

  ·        Gorzkie Żale 1700 z kazaniem pasyjnym i procesja Eucharystyczna

  ·        Msza św. 1800

  ·        Główna Msza św. 2000  przewodniczy i głosi Słowo Boże Jego Ekscelencja Ks. Bp Marek Solarczyk

  ·        Apel Jasnogórski – zakończenie

  Przypominamy, że w następną niedzielę Msza św. o godz. 2000 pół godz. później.

 • Bazylika Kościółem Stacyjnym 28 lutego 2016 r.

  Dodano: 15 lutego 2016 r.

  W niedzielę 28 lutego nasza Bazylika jest Kościołem Stacyjnym w WIELKIM POŚCIE.

  Do Południa:

  ·         Otwarcie Kościoła 600

  ·         Msze św. według porządku niedzielnego w parafii

  ·         Stała całodzienna spowiedź

  ·         Po Mszy św. o godz. 1400 Wystawienie Najświętszego Sakramentu

  ·         Godzina Miłosierdzia 1500 Koronka do Bożego Miłosierdzia

  ·         Gorzkie Żale 1700 z kazaniem pasyjnym i procesja Eucharystyczna

  ·         Msza św. 1800

  ·         Główna Msza św. 2000  przewodniczy i głosi Słowo Boże Jego Ekscelencja Ks. Bp Marek Solarczyk

  ·         Apel Jasnogórski – zakończenie

  Przypominamy, że w  niedzielę 28 lutego, Msza św. o godz. 2000 (pół godz. później).

   

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 14 lutego 2016

  Dodano: 13 lutego 2016 r.

  PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                                      14 lutego 2016

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dzisiaj przeżywamy Pierwszą niedzielę Wielkiego Postu.

  2. Wzbudźmy w sobie wielkie pragnienie owocnego i dobrego przeżycia tego czasu. Taką okazją są różne umartwienia czy wyrzeczenia bądź też dobre postanowienia. Warto to duchowe ćwiczenie podjąć. W ten sposób można się włączyć w modlitwę Kościoła o ducha pokuty. Choć kwartalne dni modlitw w tej intencji dobiegają dziś końca, to ducha umartwienia, pokuty trzeba nieustannie w sobie rozwijać.

  3. Nabożeństwa pasyjne tego okresu są również pomocą we właściwym jego przeżywaniu. Zapraszamy dziś o godz. 1700 na pierwsze gorzkie żale z kazaniem pasyjnym. Natomiast w piątki zapraszamy na drogę krzyżową:

  ·        dzieci na godz. 1645

  ·        dorosłych na godz. 1730

  ·        młodzież na godz. 1930

  4. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podawanymi wcześniej w gazetce i na stronie internetowej Bazyliki, w piątek rozpoczęliśmy wiosenny cykl katechez dla narzeczonych, zwany kursem przedmałżeńskim. Katechezy odbywają się w piątki o godz. 19.00, są one obowiązkowe dla planujących zawarcie małżeństwa sakramentalnego, a ich zakończenie przewidziane jest pod koniec kwietnia.

  5. Przyszła niedziela, druga wielkopostna, to niedziela Ad gentes – dzień modlitwy w intencji misji i misjonarzy. Po Mszach Świętych będziemy mogli materialnie wesprzeć dzieło misyjne Kościoła.

  6. W niedzielę 28 lutego w naszej Bazylice będziemy przeżywać Wielkopostny Kościół stacyjny. Kościół będzie otwarty od godz. 600 – do 2100. Tej niedzieli Msza św. wieczorna będzie odprawiana o godz. 2000 – Mszy św. będzie przewodniczył ks. bp Marek Solarczyk i wygłosi Słowo Boże. Już dziś bardzo serdecznie na tę Mszę św. ZAPRASZAMY!

  7. Decyzją ks. Inspektora witam w dzisiejszą niedzielę Ks. Jacka Paszendę w naszej wspólnocie parafialnej. Ks. Jacek będzie posługiwał w naszej Bazylice, do wakacji. Życzymy Mu potrzebnego zdrowia i sił do realizacji swoich planów na przyszłość, a posługa duszpasterska w Bazylice przynosiła Mu duchowe korzyści. Na prośbę ks. Proboszcza ks. Jacek napisał o sobie kilka zdań, które umieszczamy w dzisiejszym numerze Bazyliki.

  8. Pamiętamy w modlitwach o solenizantach i jubilatach oraz o naszych parafianach, którzy w ostatnim czasie odeszli do wieczności.

   

   

 • KIERMASZ WIELKANOCNY

  Dodano: 10 lutego 2016 r.

  Zapraszamy do udziału w kiermaszu wielkanocnym organizowaną przez naszą Parafię, Oratorium i Wydział Kultury Dzielnicy Praga-Północ m. st. Warszawy w dniach 19 - 20 marca od godz. 10.00 – 18.00.

  Zaproszenie kierujemy także do wszystkich twórców i wystawców.

  Podzielcie się swoim talentem, wiedzą i dorobkiem (pisanki i inne formy zdobienia jaj wielkanocnych, palmy wielkanocne, koszyczki, baranki, stroiki i inne ozdoby świąteczne).

  Mile widziane są produkty regionalne, kulinaria, prezentacje dorobku

  nawiązującego w treści i formie do tradycji Świąt Wielkanocnych.

  Oferujemy stanowiska do prezentacji i sprzedaży! Kiermasz odbędzie się w salach Oratorium. Istnieje również możliwość ustawienia „kramów” na placu przed Oratorium i  obok kościoła.

   

  Ogłaszamy konkurs na PALMY WIELKANOCNE. Regulamin konkursu na stronie oratorium, parafialnej, kancelarii parafialnej i w biurze oratorium.

  Rezerwacje stanowisk i zgłoszenia przyjmujemy do 11 marca 2016 w  Oratorium im. św. Jana Bosko przy Bazylice NSJ ul. Kawęczyńska 53 (dojazd tramwajami 7 i 13 – do pętli) oraz na adres mailowy: oratorium.waw@gmail.com  (z dopiskiem w tytule: „kiermasz wielkanocny”) lub pod tel. 692481953. UWAGA! Ilość miejsc ograniczona

  Dodatkowe atrakcje:

  19 marca, godz. 15.00

  Jaja wielkanocne będą zdobić gwiazdy seriali telewizyjnych „Ranczo” „Klan”

  19 marca, godz. 19.00

  Koncert organowy w Bazylice NSJ

  20 marca, godz. 11:30

  Uroczysta procesja z palmami

  20 marca, godz. 12:45

  Ogłoszenie wyników konkursu na Palmę Wielkanocną w Sali teatralnej Oratorium

 • Zawieszone spotkania Ziaren Miłosierdzia ŚDM

  Dodano: 8 lutego 2016 r.

  W związku z nabożeństwem „Gorzkich Żali” odprawianym w niedziele Wielkiego Postu zostają zawieszone spotkania formacyjno-modlitewne grup tworzących Ziarna Miłosierdzia Światowych Dni Młodzieży organizowane w każdą II niedzielę miesiąca. Do spotkań powrócimy w okresie wielkanocnym. W okresie zawieszenia każdy z członków odmawia wskazane dla niego modlitwy według schematu podanego na I kwartał tego roku. Schemat modlitw na II kwartał zostanie podany w późniejszym czasie. O przywróceniu spotkań poinformujemy w gazetce i na stronie internetowej Bazyliki.

 • Orędzie Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post 2016 roku

  Dodano: 8 lutego 2016 r.

  ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA NA WIELKI POST 2016 ROKU

  „Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary” (Mt 9,13)
  Uczynki miłosierdzia w Roku Jubileuszowym

  1. Maryja, ikona Kościoła ewangelizującego, bo jest ewangelizowany.
  W bulli ogłaszającej Jubileusz napisałem: „Niech Wielki Post w Roku Jubileuszowym będzie przeżywany jeszcze bardziej intensywnie, jako ważny moment, by celebrować miłosierdzie Boga i go doświadczać” (Misericordiae Vultus, 17). Przez wezwanie do słuchania Słowa Bożego oraz inicjatywę „24 godziny dla Pana” pragnąłem podkreślić prymat modlitewnego słuchania Słowa Bożego, zwłaszcza prorockiego. Miłosierdzie Boże jest bowiem przesłaniem skierowanym do świata, ale każdy chrześcijanin jest powołany do tego, by sam go doświadczać. Dlatego w czasie Wielkiego Postu roześlę Misjonarzy Miłosierdzia, aby byli dla wszystkich żywym znakiem Bożego przebaczenia i bliskości.
  Po przyjęciu od archanioła Gabriela Dobrej Nowiny, Maryja w Magnificat profetycznie sławi miłosierdzie, z którym Bóg Ją wybrał. Tym samym zaręczona z Józefem Dziewica z Nazaretu stała się doskonałą ikoną Kościoła, który ewangelizuje, bo sam jest nieustannie ewangelizowany za sprawą Ducha Świętego, który zapłodnił jej dziewicze łono. W tradycji prorockiej miłosierdzie – jak wskazuje etymologia tego słowa – ma ścisły związek z matczynym łonem (rahamim) i z dobrocią wielkoduszną, wierną i współczującą (hesed), praktykowaną w związkach małżeńskich i w rodzinie.

  2. Przymierze Boga z ludźmi: historia miłosierdzia.
  Tajemnica Bożego Miłosierdzia objawia się w dziejach Przymierza między Bogiem i Izraelem. Bóg jest bowiem zawsze bogaty w miłosierdzie, w każdych okolicznościach gotowy otoczyć swój lud wielką czułością i współczuciem, zwłaszcza w najbardziej dramatycznych momentach, gdy niewierność zrywa przymierze i trzeba je na nowo ustanowić, w sposób bardziej stabilny, w sprawiedliwości i prawdzie. Jest to prawdziwy dramat miłości, w którym Bóg odgrywa rolę zdradzonego Ojca i męża, a Izrael – niewiernych syna/córki i małżonki. Właśnie obrazy z życia rodzinnego – jak w Księdze Ozeasza (por. Oz 1-2) – pokazują, jak bardzo Bóg pragnie związać się ze swoim ludem.
  Ten dramat miłości osiągnął swój szczyt w Synu, który stał się człowiekiem. Na Niego Bóg wylał swe bezgraniczne miłosierdzie, czyniąc z niego „wcielone Miłosierdzie” (por. Misericordiae Vultus, 8). Jako człowiek, Jezus z Nazaretu jest w pełni synem Izraela. Uosabia owo doskonałe słuchanie Boga, które jest wymagane od każdego Żyda w Szema Jisrael, jeszcze dzisiaj stanowiące sedno przymierza Boga z Izraelem: “Słuchaj, Izraelu, Pan jest naszym Bogiem – Pan jedynie. Będziesz więc miłował Pana, Boga twojego, z całego swego serca, z całej duszy swojej, ze wszystkich swych sił” (Pwt 6, 4-5). Syn Boży jest Oblubieńcem czyniącym wszystko, by zdobyć miłość swojej Oblubienicy, z którą łączą Go więzy bezwarunkowej miłości, uwidoczniającej się w wiecznych zaślubinach z nią.
  To jest pulsujące serce kerygmatu apostolskiego, w którym Boże miłosierdzie ma centralne i fundamentalne miejsce. On jest „pięknem zbawczej miłości Boga objawionej w Jezusie Chrystusie, który umarł i zmartwychwstał” (Evangelii gaudium, 36), głównym orędziem, “do którego trzeba stale powracać i słuchać na różne sposoby i które trzeba stale głosić podczas katechezy” (tamże, 164). Miłosierdzie zatem wyraża zachowanie Boga w stosunku do grzesznika, ofiarując mu jeszcze jedną możliwość skruchy, nawrócenia i wiary” (Misericordiae Vultus, 21), a tym samym odbudowania relacji z Nim. W Jezusie Ukrzyżowanym Bóg pragnie dotrzeć do grzesznika, który odszedł najdalej, tam właśnie, gdzie się zagubił i od Niego oddalił. Robi to z nadzieją, że zdoła poruszyć zatwardziałe serce swojej Oblubienicy.

  3. Dzieła miłosierdzia
  Miłosierdzie Boże zmienia serce człowieka i pozwala mu doświadczyć wiernej miłości, sprawiając, że i on staje się zdolny do miłosierdzia. Wciąż odnawiającym się cudem jest fakt, że miłosierdzie Boże może opromienić życie każdego z nas, pobudzając nas do miłości bliźniego i tego, co tradycja Kościoła nazywa uczynkami miłosierdzia względem ciała i duszy. Przypominają nam one o tym, że nasza wiara wyraża się w konkretnych, codziennych uczynkach, które mają pomagać naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy i na podstawie których będziemy sądzeni: karmienie, nawiedzanie, pocieszanie, pouczanie. Dlatego życzyłem sobie, „aby chrześcijanie zastanowili się podczas Jubileuszu nad uczynkami miłosierdzia względem ciała i duszy. Będzie to sposób na obudzenie naszego sumienia, często uśpionego w obliczu dramatu ubóstwa, a także na wchodzenie coraz głębiej w serce Ewangelii, gdzie ubodzy są uprzywilejowani przez Boże miłosierdzie” (Misericordiae Vultus, 15). Bowiem to w człowieku ubogim i potrzebującym ciało Chrystusa „staje się znów widoczne w umęczonych, poranionych, ubiczowanych, niedożywionych, uciekinierach…, abyśmy mogli Go rozpoznać, dotknąć i troskliwie Mu pomóc” (tamże). Niebywała i skandaliczna tajemnica przedłużającego się w dziejach cierpienia Niewinnego Baranka, krzaku gorejącego bezinteresowną miłością, przed którym można tylko, jak Mojżesz, zdjąć z nóg sandały (por. Wj 3, 5); a jeszcze bardziej, gdy ubogim jest brat lub siostra w Chrystusie cierpiący z powodu swojej wiary.
  W obliczu tej miłości potężnej jak śmierć (por. Pnp 8, 6) najnędzniejszym ubogim jest ten, kto nie chce przyznać się, że nim jest. Wydaje mu się, że jest bogaty, a w rzeczywistości jest najuboższym z ubogich. A to dlatego, że jest niewolnikiem grzechu, który każe mu używać swego bogactwa i władzy nie po to, by służyć Bogu i bliźnim, ale by zagłuszyć w sobie myśl, że i on w rzeczywistości jest tylko ubogim żebrakiem. Im większym bogactwem i władzą dysponuje, tym większe może się stać jego kłamliwe zaślepienie. Dochodzi do tego, że nie chce nawet widzieć ubogiego Łazarza, żebrzącego u drzwi jego domu (por. Łk 16, 20-21), który jest figurą Chrystusa żebrzącego w ubogich o nasze nawrócenie. Łazarz stanowi możliwość nawrócenia, którą Chrystus nam daje, a której być może nie widzimy. Temu zaślepieniu towarzyszy pełna pychy żądza wszechmocy, w której rozlegają się złowieszczo szatańskie słowa: “będziecie jak Bóg” (Rdz 3, 5), będące źródłem każdego grzechu. Ta żądza może przyjąć formę społeczną i polityczną, jak pokazały systemy totalitarne XX w. i jak pokazują dzisiaj ideologie promujące jedyną słuszną myśl oraz technonaukę, dążące do tego, by Bóg stał się nieistotny, a człowiek został sprowadzony do masy, którą można posługiwać się w sposób instrumentalny. Obecnie mogą to pokazywać także struktury grzechu związane z modelem fałszywego rozwoju, opartego na kulcie pieniądza, który zobojętnia na los ubogich bogatsze osoby i społeczeństwa, które zamykają przed nimi drzwi, odmawiając nawet tego, by ich zobaczyć.
  Dla wszystkich zatem Wielki Post w tym Roku Jubileuszowym jest sprzyjającym momentem, by wreszcie móc wyjść z wyobcowania poprzez słuchanie Słowa Bożego oraz uczynki miłosierdzia. Poprzez uczynki względem ciała – dotykamy ciała Chrystusa w braciach i siostrach, którzy potrzebują, by ich nakarmić, odziać, przyjąć do domu i nawiedzić, a poprzez uczynki duchowe – dawanie rad, pouczanie, darowanie uraz, upominanie i modlitwę, obcujemy bardziej bezpośrednio z naszą własną grzesznością. Z tego powodu uczynków względem ciała i względem ducha nigdy nie należy od siebie oddzielać. Bowiem właśnie wtedy, gdy dotyka w ubogim człowieku ciała Chrystusa Ukrzyżowanego, grzesznik może otrzymać w darze uświadomienie sobie, że on sam jest biednym żebrakiem. Na tej drodze także “pyszniący się”, “władcy”, “bogacze”, o których mówi Magnificat, mają możliwość spostrzeżenia, że są niezasłużenie miłowani przez Chrystusa Ukrzyżowanego, który umarł i zmartwychwstał również dla nich. Tylko ta miłość może zaspokoić pragnienie nieskończonego szczęścia i miłości, które człowiek usiłuje osiągnąć, łudząc się, że je znajdzie w kulcie wiedzy, bogactwa i władzy. Jest jednak zawsze niebezpieczeństwo, że coraz szczelniej zamykając się na Chrystusa, który w ubogich i potrzebujących wciąż puka do drzwi ich serc, pyszni, możni i bogaci skażą sami siebie na tę otchłań samotności, którą jest piekło. Dlatego dla nich i dla nas wszystkich na nowo rozbrzmiewają pełne bólu słowa Abrahama: „Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!” (Łk 16, 29). Słuchanie Słowa i wprowadzanie go w życie przygotowuje nas w najlepszy sposób do świętowania ostatecznego zwycięstwa nad grzechem i nad śmiercią Zmartwychwstałego Oblubieńca, Tego który pragnie oczyścić swą Oblubienicę, która oczekuje na Jego przybycie.
  Nie zmarnujmy tego czasu Wielkiego Postu, który sprzyja nawróceniu! Prośmy o to przez macierzyńskie wstawiennictwo Dziewicy Maryi, która jako pierwsza, w obliczu wielkiego Bożego miłosierdzia, jakim Bóg Ją darmo obdarował, uniżyła się (por. Łk 1, 48) mówiąc, że jest pokorną służebnicą Pańską (por. Łk 1, 38).

  Watykan, 4 października 2015 r.
  Święto św. Franciszka z Asyżu

  Franciscus

 • KOŚCIOŁY STACYJNE w diecezjach warszawskich 10 lutego - 20 marca 2016 roku

  Dodano: 8 lutego 2016 r.

  Kościoły stacyjne w diecezjach warszawskich 10 lutego – 20 marca 2016 r. Komunikat Arcybiskupów diecezji warszawskich o modlitwie w kościołach stacyjnych

  Rozpoczynamy okres Wielkiego Postu, który w Roku Jubileuszu Miłosierdzia i 1050. rocznicy Chrztu Polski ma wyjątkowy charakter.

  Papież Franciszek w bulli ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia napisał: „Niech Wielki Post w Roku Jubileuszowym będzie przeżywany jeszcze bardziej intensywnie jako ważny moment, by celebrować miłosierdzie Boże i go doświadczać (MV17).

  W ubiegłym roku w obu warszawskich diecezjach zainicjowano, na wzór tradycji rzymskiej, modlitwę w kościołach stacyjnych w każdy dzień Wielkiego Postu. Wierni przychodzą do konkretnego kościoła na modlitwę, adorację, zwłaszcza Mszę Świętą o godz. 20.00, poprzedzoną nabożeństwem Gorzkich Żali. W tym dniu będzie tam możliwość całodziennego korzystania z sakramentu pojednania.

  Podczas tegorocznego Wielkiego Postu papież posyła Misjonarzy Miłosierdzia, którzy także w kościołach stacyjnych będą pełnili swoją posługę, mając od Ojca Świętego władzę przebaczenia grzechów zarezerwowanych Stolicy Apostolskiej.

  Na czas modlitwy w kościołach stacyjnych, także w intencji Roku Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz Światowych Dni Młodzieży, z serca błogosławimy

  † Kazimierz Kardynał Nycz
  Arcybiskup Metropolita Warszawski

  † Arcybiskup Henryk Hoser SAC
  Biskup Warszawski-Praski

 • KOŚCIOŁY STACYJNE w diecezjach warszawskich 10 lutego - 20 marca 2016 roku

  Dodano: 8 lutego 2016 r.

  Kościoły stacyjne w diecezjach warszawskich

  • 10 lutego – Środa Popielcowa – Parafia Najświętszego Zbawiciela (ul. Marszałkowska 37, AW)
  • 11 lutego – czwartek – Parafia Bogurodzicy Maryi (ul. Powstańców Śląskich 67 D, AW)
  • 12 lutego – piątek – Parafia MB Loretańskiej (ul. Ratuszowa 5A, DW-P)
  • 13 lutego – sobota – Parafia Św. Stanisława Kostki (ul. Hozjusza 2, AW)
  • 14 lutego – I Niedziela Wielkiego Postu – Bazylika Św. Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika, Katedra Warszawsko-Praska (ul. Floriańska 3, DW-P)
  • 15 lutego – poniedziałek – Parafia Bł. Władysława z Gielniowa (ul. Przy Bażantarni 3, AW)
  • 16 lutego – wtorek – Parafia Św. Faustyny (ul. Żuromińska 2, DW-P)
  • 17 lutego – środa – Parafia Św. Andrzeja Boboli (ul. Rakowiecka 61, AW)
  • 18 lutego – czwartek – Parafia MB Królowej Aniołów (ul. Ks. Bronisława Markiewicza 1, AW)
  • 19 lutego – piątek – Parafia Św. Ojca Pio (ul. Fieldorfa 1, DW-P)
  • 20 lutego – sobota – Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła (ul. Domaniewska 20, AW)
  • 21 lutego – II Niedziela Wielkiego Postu – Bazylika Archikatedralna Św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8, AW)
  • 22 lutego – poniedziałek – Parafia MB z Lourdes (ul. Wileńska 69, DW-P)
  • 23 lutego – wtorek – Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. Przy Agorze 9, AW)
  • 24 lutego – środa – Parafia Św. Jakuba Apostoła (ul. Grójecka 38, AW)
  • 25 lutego – czwartek – Parafia Narodzenia Pańskiego (ul. Ostrobramska 72, DW-P)
  • 26 lutego – piątek – Parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbego (ul. Rzymowskiego 35, AW)
  • 27 lutego – sobota – Parafia Nawiedzenia NMP (ul. Przyrynek 2, AW)
  • 28 lutego – III Niedziela Wielkiego Postu – Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego (ul. Kawęczyńska 53, DW-P)
  • 29 lutego – poniedziałek – Parafia Św. Michała Archanioła (ul. Puławska 95, AW)
  • 1 marca – wtorek – Parafia Świętej Trójcy (ul. Solec 61, AW)
  • 2 marca – środa – Parafia Św. Wincentego Pallottiego (ul. Skaryszewska 12, DW-P)
  • 3 marca – czwartek – Parafia Św. Tomasza Apostoła (ul. Dereniowa 12, AW)
  • 4 marca – piątek – Parafia Podwyższenia Krzyża (ul. Słomiana 2/4, AW)
  • 5 marca – sobota – Parafia Chrystusa Króla (ul. Tykocińska 27/35, DW-P)
  • 6 marca – IV Niedziela Wielkiego Postu – Bazylika Świętego Krzyża (ul. Krakowskie Przedmieście 3, AW)
  • 7 marca – poniedziałek – Parafia Ofiarowania Pańskiego (ul. Stryjeńskich 21, AW)
  • 8 marca – wtorek – Parafia Świętej Rodziny (ul. Rozwadowska 9/11, DW-P)
  • 9 marca – środa – Parafia Św. Franciszka z Asyżu (ul. Hynka 4 A, AW)
  • 10 marca – czwartek – Parafia Wszystkich Świętych (Plac Grzybowski 3/5, AW)
  • 11 marca – piątek – Parafia MB Różańcowej (ul. Wysockiego 8, DW-P)
  • 12 marca – sobota – Parafia MB Wspomożycielki Wiernych (ul. Conrada 7, AW)
  • 13 marca – V Niedziela Wielkiego Postu – Konkatedra MB Zwycięskiej, Parafia Bożego Ciała na Kamionku (ul. Grochowska 365, DW-P)
  • 14 marca – poniedziałek – Parafia Św. Augustyna (ul. Nowolipki 18, AW)
  • 15 marca – wtorek – Parafia Najczystszego Serca Maryi (ul. Chłopickiego 2, DW-P)
  • 16 marca – środa – Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia (ul. Bonifacego 9, AW)
  • 17 marca – czwartek – Parafia Św. Zygmunta (Plac Konfederacji 55, AW)
  • 18 marca – piątek – Parafia MB Nieustającej Pomocy (ul. Nobla 16, DW-P)
  • 19 marca – sobota – Parafia Zmartwychwstania Pańskiego (ul. Księcia Ziemowita 39, DW-P)
  • 20 marca – Niedziela Palmowa Męki Pańskiej – Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego (ul. Komisji Edukacji Narodowej 101, AW)
 • Ważne dla pielgrzymów do Włoch i Francji

  Dodano: 7 lutego 2016 r.

  Biuro organizujące majową pielgrzymkę z Bazyliki do Paray-le-Monial (Francja) przez  Altötting (Niemcy) i Turyn (Włochy) przysłało nam informację o zmianie w sposobie i wysokości opłat. Zmiana została wprowadzona pod wpływem zmian kursu euro oraz opłat postawionych przez hotelarzy. Zatem ostateczna cena naszej pielgrzymki wynosi 600 zł + 270€ + 15€ (wstęp do obiektów i opłaty za wjazd do miast). Biuro dokonało również niewielkiej korekty trasy, by nie podwyższać dalszych kosztów pielgrzymki. Wobec powyższego nastąpiła również zmiana w opłatach zaliczki, która wynosi 100€ i należy ją wpłacić do końca lutego u ks. Krzysztofa, duchowego opiekuna pielgrzymki. Pełna i poprawiona informacja o kosztach oraz trasie pielgrzymki znajduje się w informacji: Pielgrzymka do źródeł kultu Serca Pana Jezusa.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 07 o2. 2016 r.

  Dodano: 6 lutego 2016 r.

  PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                                7 lutego 2016

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. W tę ostatnią karnawałową niedzielę słyszymy w Ewangelii słowa o cudownym połowie ryb i powołaniu Szymona. Są one wezwaniem dla nas, gdyż Pan Jezus i nas powołuje, byśmy stawali się rybakami ludzi – tymi, którzy innych przyprowadzą do Chrystusa i Kościoła. Rozpoczynający się dzisiaj 49. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, a w środę czas Wielkiego Postu, niech zaowocują dobrymi postanowieniami i ich wierną realizacją.

  W dzisiejszą niedzielę spotkanie Kół żywego różańca o godz. 1700, a o godz. 1730 nabożeństwo Eucharystyczne z racji pierwszej niedzieli adoracyjnej i procesja Eucharystyczna.

  2. To już ostatnie dni karnawału. Przeżyjmy je w duchu chrześcijańskiej radości.

  3. W najbliższą środę przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca czterdziestodniowy okres przygotowania paschalnego – okres Wielkiego Postu. Msze Święte z posypaniem naszych głów popiołem na znak pokuty odprawimy o godz. 700, 800, 1200 i 1800. Zachęcamy do licznego uczestnictwa oraz do podjęcia praktyk pokutnych w tym świętym czasie.

  4. W tym dniu rozpoczynamy kwartalne dni modlitw o ducha pokuty w Kościele.

  5. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek.

  6. Czwartek, 11 lutego to liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień Chorego. Podczas Eucharystii o godz.1200 pomodlimy się za chorych i tych, którzy nimi się opiekują. Zapraszamy tego dnia w szczególny sposób osoby starsze wiekiem i chore, które o własnych sił mogą przybyć na to spotkanie do naszej bazyliki.

  7. W piątek natomiast rozpoczniemy nabożeństwa drogi krzyżowej, na które zapraszamy wszystkich parafian. Dzieci zapraszamy na godz. 1645, dorosłych na godz. 1730, a młodzież na godz. 1930.

  Natomiast od przyszłej niedzieli, pierwszej Wielkiego Postu, popołudniami o godz. 1700 będziemy śpiewać gorzkie żale i będziemy słuchać nauk pasyjnych. Gorzkie żale połączone z procesją eucharystyczną.

  8. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej, tygodnika „Idziemy”.

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt