roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - luty 2014 »

archiwum

 • Dziękuję Wam za Jerycho Różańcowe

  Dodano: 25 lutego 2014 r.

  Drodzy Parafianie!

  Za nami już długie godziny modlitwy i serdecznych przeżyć z okazji doby Jerycha Różańcowego w Bazylice NSJ. Prawie codziennie osobiście, telefonicznie lub mailem otrzymuję od Was słowa wdzięczności za Jerycho, opowiadacie mi o swoich przeżyciach (wśród nich są nawrócenia i inne zdarzenia wskazujące na interwencję z nieba) i o długich godzinach spędzonych w Bazylice (np. jedna z osób ujawniła, że przez 18 godzin modliła z nami). Wasza reakcja jest najlepszym sygnałem, jak bardzo ta modlitwa była potrzebna i jak wielka jest moc jej działania.

  Czy w takim razie jeszcze kiedyś będzie znowu Jerycho w naszej parafii? To pytanie też często słyszę od Was. Na razie nie potrafię na nie odpowiedzieć. Póki co zachęcam, by dobrze wykorzystać obecne możliwości. Mamy przecież cotygodniową (piątek godz. 15.00-18.00) adorację Najświętszego Sakramentu rozpoczynającą się Koronką do Miłosierdzia Bożego; w każdą I-sobotę miesiąca, po Mszy św. wieczornej, jest mały "maraton różańcowy" - odmawiamy wszystkie części różańca, co trwa prawie 2 godz. W pierwsze piątki miesiąca jest dodatkowa okazja do godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy (po Mszy św. wieczornej). Co miesiąc organizowane są tematyczne wieczory  refleksji - "Modlitwa serca". A ponadto zawsze można przyjść do Bazyliki i pomodlić się, jeśli jest taka potrzeba serca.

  Natomiast Jerycho Różańcowe pokazało, że potrafimy utworzyć wspólnotę modlitwy i na rzecz tej wspólnoty się angażować. I chociaż to najczęściej któryś z nas - kapłanów przewodniczył modlitwie, to jednak bez Waszej obecności i bez Waszej modlitwy nie byłoby Jerycha... takiego Jerycha. Jako Wasi duszpasterze dostrzegamy to i czujemy się Wam potrzebni. Dlatego składam Wam serdeczne podziękowanie za modlitwę, za każdy dobry czyn, za życzliwe podpowiedzi; to przecież był potrzebny i ważny fundament pod Jerycho Różańcowe w Bazylice. Parafialna Księga Jerycha poprzez Wasze wpisy, teksty, fotografie prośby najlepiej pokazuje, że jest za co dziękować... Bogu, Królowej Różańca św. i Wam.

  To właśnie czynię modląc się za Was i Was gorąco o modlitwę za mnie oraz pomagających mi księży proszę.

  ks. prob. Edmund Modzelewski sdb

 • Ogłoszenia Duszpasterskie VII Niedziela Zwykła 23 lutego 2014 r.

  Dodano: 22 lutego 2014 r.

  SIÓDMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                              23 lutego 2014OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś VII niedziela zwykła.

  2. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zwraca się z apelem o gesty solidarności i wsparcie dla narodu ukraińskiego w tym szczególnie trudnym dla niego czasie. Biskupi zachęcają wiernych do modlitwy w intencji Ukrainy. Proszą również o podjęcie postu. Ogólnopolskim dniem modlitwy i postu za Ukrainę będzie piątek 28 lutego br. Nasza parafia w sposób szczególny będzie się w tej intencji modlić w czasie cotygodniowej adoracji, którą rozpoczniemy w piątek o godz. 1500 Koronką do Bożego Miłosierdzia.

  3. W najbliższy piątek (28 lutego) kolejny raz organizujemy  wieczorną "Modlitwę serca", w ramach comiesięcznych refleksji nawiązujących do przeżytych w ubiegłym roku misji parafialnych. Tym razem - inspirując się trwającym karnawałem - chcemy przemyśleć konieczność radowania się dniem codziennym i właśnie o taką umiejętność będziemy modlić się wspólnie. Stąd tytuł tego wieczoru: "Radośnie wierząc - radośnie żyję". Pomocą będą nam służyły, jak zawsze piękne i głębokie, refleksje m. in. Phila Bosmansa, nastrojowa muzyka i klimat wieczoru przy świecach.
  Zapraszamy w piątek, bezpośrednio po wieczornej Mszy św., ok. godz. 19.00.

  4. W związku z rozpoczynającym się w tym tygodniu nowym miesiącem prosimy, by osoby świeckie, czytające teksty biblijne na Mszach w dni powszednie, zechciały zadeklarować swoją posługę w marcu. Grafik dyżurów jest w zakrystii. Chętnie przyjmiemy do tego grona nowych chętnych. To wcale nie jest takie straszne, a może być pięknym świadectwem wspólnotowego przeżywania Eucharystii. Zgłoszenia przyjmuje ks. Krzysztof.

  5. Na końcu nadchodzącego tygodnia przypada pierwsza sobota miesiąca, kiedy goręcej zwracamy się do Matki Najświętszej i powierzamy Jej matczynej opiece nasze codzienne troski. Już dziś zapraszamy na różaniec święty po mszy św. wieczornej przy wystawionym Najświętszym Sakramencie.

  6. Wszystkim Parafianom, którzy trwali podczas Jerycha Różańcowego z czwartku na piątek na modlitwie chorym cierpiącym, i tym którzy złożyli wiele wyrzeczeń składamy gorące Bóg zapłać!

  7. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

 • Bal karnawałowy dla dzieci

  Dodano: 20 lutego 2014 r.

  Wszystkie dzieci w wieku 3 – 8 lat są zaproszone na bal karnawałowy, który odbędzie się w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie przy ul. Kawęczyńskiej 36 w Sali Klubowej, w d. 1 marca br. w godz. 11.00-14.00. Udział w balu jest bezpłatny, a zaproszenie jest skierowane do dzieci z naszej okolicy. Dobra zabawa i radosne pożegananie z karnawałem gwarantowane.

  Zgłoszenia należy przesłać do dnia 27 lutego e – mailem na adres szkoły marketing@wsm.warszawa.pl z dopiskiem bal karnawałowy lub telefonicznie (22) 59 00778,779 w godzinach 9.00 – 15. 00 O udziale decyduje kolejność zgłoszeń (w balu może wziąć udział maksymalnie 60 dzieci).

 • "Golgotą Jasnogórską" przygotujemy się do Wielkiego Postu

  Dodano: 20 lutego 2014 r.

  „Golgota Jasnogórska” to koncert złożony  z tekstów wielkiego poety Ernesta Brylla
  z muzyką i w wykonaniu Joanny Lewandowskiej i Marcina Stycznia, jednych z najpopularniejszych artystów z kręgu piosenki poetyckiej.
  W ten niecodzienny sposób możemy dać się wprowadzić w klimat Wielkiego Postu.

  Jako gatunek literacki „Golgota Jasnogórska” jest poematem napisanym przez Brylla, a inspiracją do jego powstania stał się zbiór obrazów pasyjnych Jerzego Dudy-Gracza, pod tym samym tytułem. Można je oglądać w sali nad Kaplicą Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Genezę poematu sam autor tak wyjaśnia: „Leżeliśmy w jednym szpitalu, u profesora Bochenka na Ochojcu. Jurek najpierw, potem w 1999 roku ja, ale tak samo każdy z nas po cztery bypassy. Potem Jurek powiedział mi, że maluje Golgotę jako podziękowanie dla Matki Boskiej Częstochowskiej. Obejrzałem obrazy i bardzo, ale to bardzo mnie poruszyły. I nagle Jurek Duda-Gracz zapytał: „ A wierszy do tego byś nie złożył?”. Nie chciał, żeby to były bezpośrednie komentarze do każdej stacji – raczej moje widzenie…”

  Tak też się stało. O ile obrazy Dudy-Gracza odwołują się do trudnej historii Polski, do naszych narodowych przywar i słabości, o tyle Bryll jest bardziej osobisty, pisze o Golgocie, która  jest tuż obok nas i w nas.

   „Golgota Jasnogórska” składa się z 18. stacji,  obejmuje także zmartwychwstanie
  i wniebowstąpienie Jezusa. Cztery  stacje są recytowane, czternaście stacji śpiewanych przez Joannę Lewandowską i Marcina Stycznia tylko z akompaniamentem gitary
  . Ta surowa, ascetyczna forma sprawia, że teksty jeszcze mocniej nas uderzają i nie możemy przejść obok nich obojętnie. Do tej pory w Polsce odbyło się kilkanaście koncertów „Golgoty Jasnogórskiej”. Wśród nich jeden wyjątkowy, wielkopiątkowy koncert w 2012 roku na Jasnej Górze w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej na specjalne zaproszenie oo. paulinów.

   

  Koncert odbędzie się w naszej Bazylice o godz. 19.00 w dniu 7 marca 2014 roku. Jest to początek Wielkiego Postu (piątek). Wszystkich, którzy biorą udział w Drodze Krzyżowej o godz. 1930 zapraszamy w ramach Drogi Krzyżowej, na wyjątkowe duchowe przeżycia. Można w tym dniu skorzystać z Drogi Krzyżowej w godzinach wcześniejszych. Już dziś wszystkim wybierającym się na „Golgotę Jasnogórską” życzymy głębokich przeżyć duchowych.

   

 • Ks. Janusz Kuskowski - Zaprasza

  Dodano: 20 lutego 2014 r.

  Drodzy, ta inicjatywa zrodziła się w czasie tegorocznych wizyt duszpasterskich zw. kolędą, choć samo pomysł, czegoś takiego, pojawił się już jakiś czas temu.  Odwiedzając: emerytów, rencistów, rodziny, spotykałem także wiele osób samotnych, którzy wcale nie pogodzili się z tym, że do końca życia mają być już w życiu sami. W czasie rozmowy na ten temat bardzo często padało takie pytanie: tylko gdzie proszę księdza, można spotkać kogoś takiego z wartościami, kto wierzyłby w Boga, komu nie trzeba tłumaczyć, dlaczego wiara i wypływające z niej wartości są dla mnie takie ważne. To pytanie stawiały kobiety, ale także mężczyźni i stąd ta propozycja stworzenia takiej przestrzeni dla ludzi poszukujących drugiej osoby z wartościami, z którą można pójść przez życie razem. Począwszy od I niedzieli marca, chciałbym zaprosić wszystkich samotnych, którzy chcieliby to zmienić na Msze św. z modlitwą o rozeznanie drogi życiowej. Jest to propozycja skierowana do wszystkich: panien i kawalerów, którzy nie boją się stanąć przed Bogiem i drugim człowiekiem, aby się modlić i prosić o światło i pokój w sercu. Prosić Boga i przyznać się przed Nim, że potrzebuje Jego pomocy, bo sama (sam) sobie nie radzę w tym wymiarze swojego życia. Pierwsza Msza św. z tą modlitwą odbędzie się: 2 marca o godzinie: 16.00 w kaplicy Matki Bożej, wejście tak jak do Bazyliki. Po Mszy św. zapraszam do pomieszczeń DA „Przystań” na kawę, herbatę i ciastoJBliższe informacje: ks. Janusz Kuskowski

   

 • Co warto wiedzieć o Jerychu Różańcowym?

  Dodano: 17 lutego 2014 r.

  W związku zaczynającą się w najbliższy czwartek w naszej Bazylice całodobową modlitwą różańcową, zwaną Jerychem, zamiast coniedzielnej refleksji nad Słowem Bożym, chciałbym przybliżyć samą inicjatywę Jerycha Różańcowego oraz podać niezbędne informacje o jej przebiegu w naszej parafii.

  Nazwa Jerycho Różańcowe nawiązuje biblijnej historii zdobycia miasta Jerycho.
  Z tego opisu dowiadujemy się, jak Izraelici zdobyli miasto silnie strzeżone i otoczone murami podczas wędrówki do Ziemi Obiecanej. Archeolodzy twierdzą, że to starożytne miasto otaczał podwójny mur wewnętrzny o szerokości około 4 metrów oraz zewnętrzny o szerokości 2 metrów, oceniany na około 9 metrów wysokości. W murach tych zbudowano mieszkania, a w jednym z nich zamieszkała bogobojna kobieta Rahab, która ukrywała zwiadowców, a potem spuszczając po linie z okna, pomogła im w ucieczce.

  Samo miasto zostało zdobyte i zniszczone w zaskakujący sposób. Najpierw sam Pan przemówił do Jozuego i zapewnił go, że poprowadzi wojska Izraela i pomoże im zdobyć twierdzę. Za radą Pana Izraelici raz dziennie przez sześć dni okrążali Jerycho, na czele z kapłanami niosącymi Arkę Pana. Poprzedzało ich siedmiu kapłanów grających na trąbach z rogów baranich. Lud postępował w milczeniu za orszakiem towarzyszącym arce.

  Siódmego dnia okrążono miasto siedmiokrotnie, a kiedy kapłani zatrąbili w trąby i wznieśli potężny okrzyk, mury się zawaliły i Jozue zdobył miasto.

  Jerycho Różańcowe w Polsce zaistniało za sprawą działań podjętych przez Anatola Kaszczuka. Ten pochodzący z Wileńszczyzny oficer artylerii, więzień Kozielska, ucząc się sztuki lotniczej w Kanadzie, poprzez spowiednika zapoznał się z objawieniami Matki Bożej Fatimskiej. Czytając historię i przesłanie objawień zrozumiał, że mogło nie dojść do masakry wojennej w Polsce i Europie, gdyby ludzie odmawiali różaniec, jak o to prosiła Maryja. Od tamtej pory Anatol Kaszczuk staje się gorącym orędownikiem różańca i propagatorem objawień fatimskich.

  W uroczystość trzech Króli w 1948 r. przeszczepił do Polski Legion Maryi, który wcześniej odkrył z inspiracji Matki Bożej.

  Jak podaje w swoim świadectwie, grożący mu w Polsce w 1951 r. proces sądowy za Legion Maryi „stopił się w twoich Różańcach tak, jak topi się śnieg w słońcu wiosennym...” . Pan Kaszczuk niejednokrotnie doświadczał lub był świadkiem mocy modlitwy różańcowej. M. in. był też świadkiem jak w Białym Kościele pod Krakowem różańcem skutecznie egzorcyzmowano opętanego pustelnika.

  Po wyborze Jana Pawła II na Papieża, Anatol Kaszczuk czując wolę Królowej Różańca poleca zorganizowanie Kongresu Różańcowego na Jasnej Górze w dniach 1 - 7 maja 1979, aby otworzyć bramy komunistycznej Polski dla Papieża Polaka. Codziennie odprawiano więc Mszę Świętą, odmawiano Różaniec i Koronkę do Miłosierdzia Bożego przed wystawionym Najświętszym Sakramentem w intencji przyjazdu Ojca Świętego. Za radą bpa Stefana Bareły zrezygnowano z pojęcia „Kongresu”, lecz nazwano te siedem dni różańcowego szturmu do nieba Oblężeniem Jerycha, nawiązując do opisanego w Piśmie św. zdobywania miasta Jerycho. Kongres zakończył się 7 maja 1979 o godz. 21.00; bramy komunistycznej Polski zamykające Ojcu Świętemu wjazd do Ojczyzny zostały zniszczone. Za miesiąc Jan Paweł II był już w Polsce i modlił się na Jasnej Górze.

  Natomiast w 2003 roku do różańcowej modlitwy za pośrednictwem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, czyli Jerycha Różańcowego Polaków zachęcił ks. biskup Roman Marcinkowski, krajowy opiekun Duchowego Legionu Maryi, wspólnoty apostolskiej zrzeszającej świeckich pod przewodnictwem kapłana. Obecnie Różańcowe Jerycha organizowane są w wielu polskich parafiach między innymi w Toruniu, Płocku, Poznaniu, Zakopanem i Ustroniu, a także na świecie np. w Rosji, Filipinach Irlandii. Niektóre wspólnoty trwają na modlitwie w intencji ojczyzny i Europy nawet przez siedem dni.

  Jerycho to nieprzerwane, rotacyjne czuwanie grup osób przed Najświętszym Sakramentem przez siedem dni, w tym codzienna Msza Święta, Różaniec, a o godz. 15.00 każdego dnia Koronka do Miłosierdzia Bożego. Odbywa się w tylu miejscach, w ilu uda się je zorganizować grupom pozostającym ze sobą w duchowej łączności. W miejscowościach, w których nie ma możliwości zorganizowania Jerycha przez pełne siedem dni – organizowanie czuwania przynajmniej przez jedną dobę.

  Co nam daje modlitwa różańcowa?

  Za odpowiedź niech nam wystarczą choćby niektóre z 15 obietnic danych bł. Alanowi de la Roche:

  - Obiecuję moją specjalną obronę i największe łaski wszystkim tym, którzy będą odmawiać różaniec.

  - Różaniec stanie się bronią przeciw piekłu, zniszczy, pomniejszy grzechy, zwycięży heretyków.

  - Ktokolwiek będzie miał prawdziwe nabożeństwo do różańca - nie umrze bez sakramentów Kościoła

  - Otrzymacie wszystko, o co prosicie przez odmawianie różańca.

  - Uwolnię z czyśćca tych, którzy mieli nabożeństwo do różańca świętego.

  Właśnie wytrwała i skuteczna walka z grzechem stała się głównym motywem, który skłonił abpa Henryka Hosera do ogłoszenia Jerycha Różańcowego w diecezji warszawsko-praskiej. Jak pisze nasz Pasterz: „Tą modlitwą będziemy wynagradzać Bogu za grzechy osobiste i grzechy tych, którzy nie potrafią żałować. Będziemy także wypraszać łaskę odnowy sił i głębokiego poczucia misji dla biskupów, kapłanów, zakonników i wiernych”.

  W naszej parafii Jerycho Różańcowe rozpoczniemy w czwartek zapaleniem świecy o godz. 19.00 i nabożeństwem różańcowym przed Najświętszym Sakramentem. Po tym nabożeństwie, o godz. 20.00, odprawimy Mszę św. uroczyście inaugurującą Jerycho.

  Po Mszy św., przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, rozpoczniemy nieustającą modlitwę różańcową. Nad jej przebiegiem czuwać będą księża, ale mile widziane są osoby grupy parafialne, sąsiedzi z tej samej klatki i osoby indywidualne, które chciałby się włączyć w prowadzenie modlitwy. Zachęcamy, by każdy kogo tylko na to stać, w ciągu tej doby modlitwy przyszedł do Bazyliki i włączył się w modlitwę wspólnoty parafialnej.

  Osoby chore, cierpiące, starsze, którym trudno przyjść do Bazyliki, modląc się w swoim mieszkaniu, niech jednoczą się z modlącymi się w Bazylice. Szczególnie cenna może być ta modlitwa, kiedy ból i inne dolegliwości nie pozwalają na spokojny sen lub wypoczynek, kiedy bezsenna noc się niesamowicie dłuży. Uczyńmy ten czas naszą osobistą ofiarą i duchowo włączmy ją jako ten szczególny dar w Jerycho parafii. Cierpienie przyjęte z godnością i ofiarowane Bogu oczyszcza modlitwę z interesowności, z nastawienia na wyłącznie osobiste korzyści, a nadaje jej głębię i czyni ją aktem miłości.

  Główne punkty programu Jerycha Różańcowego są podane w gazetce parafialnej i na stronie internetowej. Koncentrują się one wokół Różańca św. Również modlitwą różańcową wypełniony jest czas między nimi, bo taki jest sens Jerycha Różańcowego: nieustanna modlitwa. Część tej modlitwy będziemy odmawiać wspólnie, będziemy łączyć z rozważaniami, śpiewem pieśni, z innymi nabożeństwami. Ale będą też chwile ciszy, gdy każdy osobiście sam będzie odmawiał Różaniec, ale faktycznie będziemy zjednoczeni tą samą modlitwą.

  Jerycho Różańcowe zakończymy Mszą św. w piątek, o godz. 18.00. Ostatnim aktem Jerycha będzie zawierzenie wspólnoty parafialnej Matce Bożej Zwycięskiej. Dokonamy tego po przyjętej Komunii św., z Jezusem Eucharystycznym w sercu.

  Pół godziny wcześniej, o 17.30 odprawimy nabożeństwo próśb. W związku z tym zachęcamy, by swoje osobiste modlitwy, prośby, sprawy, w których chcemy wsparcia z nieba, spisać na karteczkach, które osobiście będzie można złożyć w czwartek podczas Mszy św. inaugurującej Jerycho. Odczytamy je na nabożeństwie próśb. Także w ciągu trwania Jerycha będziemy się w tych intencjach modlić. Po zakończeniu Jerycha umieścimy je w Parafialnej Księdze Jerycha jako świadectwo naszej wiary dla potomnych. Stąd też prośba do młodszych, potrafiących pisać, mających dobry wzrok, by zechcieli pomóc swoim starszym rodzicom, dziadkom, sąsiadom, znajomym takie prośby napisać, a jeśli ci seniorzy nie wychodzą w domu, niech ich modlitwę młodzież przyniesie do Bazyliki.

  Parafialna Księga Jerycha, o której przed chwilą wspomniałem, jest znakiem udziału naszej parafii w modlitwie całej diecezji, ale jest też fragmentem historii naszej Bazyliki. Są w niej zatem słowa naszego Pasterza, jest wyjaśnienie genezy takiej formy modlitwy, dołączyliśmy program Jerycha w naszej parafii, ale najważniejsze są te strony, na których wyznaczone są godziny i miejsce na wasze podpisy. Dlatego zachęcamy, by już dzisiaj przyjść do zakrystii i na stronie z wybraną godziną swoim podpisem zadeklarować udział w modlitwie. W tej księdze są również strony dla tych, których choroba lub cierpienie zatrzyma w domu, ale duchem będą obecni w Bazylice. Niech ich bliscy zadbają, by ich nazwiska również znalazły się gronie uczestników Jerycha Różańcowego.

  Myślę, że te raczej wyrywkowe informacje o Jerychu Różańcowym najlepiej uzupełnią słowa Anatola Kaszczuka, który tę formę modlitwy promował w Polsce: Od lutego 1944 r. aż po dziś dzień... nie było dnia, w którym nie odmówiłbym całego Różańca. Uważam, że to jest bardzo wielkie zwycięstwo różańcowe w moim życiu. Przecież wiem, ile w życiu zaniedbałem... Przyjdź Duchu Święty przez potężne wstawiennictwo Niepokalanego Serca Maryi Twojej Umiłowanej Oblubienicy.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie VI Niedziela zwykła 16. 02. 2014 r.

  Dodano: 12 lutego 2014 r.

  SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                                        16 lutego 2014

  1. Przeżywamy VI niedzielę w ciągu roku liturgicznego.

  2. Pragniemy poinformować a jednocześnie serdecznie zaprosić wszystkich ludzi młodych, którzy w najbliższym czasie zamierzają zawrzeć sakramentalny związek małżeńskie na KURS PRZEDMAŁŻEŃSKI, który w naszej parafii rozpocznie się: 7 marca br. o godzinie: 19.00, w sali 135 (wejście przez portiernię zakonną, I piętro). Jest to 9 cotygodniowych spotkań, w czasie których postaramy się, jako duszpasterze, pomóc Wam, ludziom młodym jak najlepiej przygotować się do tego jakże ważnego sakramentu. Spotkania będą miały po części charakter warsztatowy.  Spotkania prowadzone są przez różne osoby: duszpasterzy, pedagoga, psychologa, prawnika kościelnego, osobę żyjącą w związku małżeńskim. Zapraszamy serdecznie. Zapisy: na pierwszym spotkaniu.

  3. Możemy również włączyć się w działalność grup i wspólnot, jakie istnieją na terenie naszej parafii, aby się wzajemnie wspierać w wyznawaniu naszej w wiary. Zachęcamy do rodzinnego różańca; na razie zgłosiło się 10 osób, aby można było powołać nowy krąg różańcowy potrzeba 20 osób.

  4. W czwartek o godz. 1900 rozpocznie się w naszej parafii Jerycho Różańcowe, potrwa całą dobę. O godz. 2000  Msza św., podczas której będzie można złożyć swoją prośbę w czasie ofiarowania darów w jakiej intencji chcemy się modlić. Na zakończenie Jerycha zostanie odprawiona Msza św. w tych intencjach przez nas złożonych. Zachęcamy także, by wybrać sobie godzinę w ciągu całej doby, w której podejmujemy modlitwę różańcową wspólnie w Bazylice lub prywatnie w domu.

  5. Z racji Jerycha Różańcowego 21 lutego kancelaria parafialna nie będzie czynna.

  6. "Zapraszamy na projekcje filmu „Ostatnie wezwanie” w dniu 22 lutego w sobotę w naszej Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego o godzinie 19.00. Główną bohaterką filmu jest Matka Boża ukazana przez perspektywę objawień mających miejsce w Medjugorie. Po projekcji filmu wyjątkowa modlitwa zawierzenia życia Matce Bożej."

  7. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

 • Konferencje przedmałżeńskie

  Dodano: 11 lutego 2014 r.

  7 marca o godz. 19.00 odbędzie się pierwsza z dziewięciu konferencji przygotowujących do zawarcia skramentu małżeństwa, zwanych potocznie kursem przedmałżeńskim. Kolejne konferencje będą wygłaszane w każdy piątek o godz. 19.00 w sali w parafialnej sali konferencyjnej na I piętrze (wejście przez portiernię domu zakonnego od ulicy Kawęczyńskiej).

  Zgłoszeniem uczestnictwa jest udział w pierwszej konferencji i odebranie dokumentu umożliwiającego potwierdzanie udziału w kolejnych.

  Pełen cykl obejmuje 9 konferencji wyjaśniających podstawowe zasady wiary, życie Kościoła, kształtowanie życia małżeńskiego oraz unormowania kanoniczne tego sakramentu. Konferencje głoszą duszpsterze posługujący na codzień w Bazylice oraz osoby świeckie. Program 9 konferencji obejmuje całość przygotowania do sakramentu małżeństwa, jakie zaleca Kuria Biskupia.

  Planujących w najbliżych miesiącach zawarcie sakramentu małżeństwa zapraszamy do skorzystania z naszej propozycji. Udział w konferencjach jest bezpłatny.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie V Niedziela 09 lutego 2014 r.

  Dodano: 8 lutego 2014 r.

  PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                                   9 lutego 2014r

  1. Przeżywamy kolejną, piątą niedzielę w ciągu roku. Słowo Boże uczy nas dzisiaj, że jako chrześcijanie mamy być solą ziemi i światłem świata, czyli tymi, którzy, choć nieliczni, wyznaczają kierunek, w którym należy iść. Pomyślmy zatem, jak realizujemy to zadanie w naszym życiu codziennym. Może warto, byśmy również w gronie rodzinnym się nad tym zastanowili i podzielili się wzajemną refleksją, jak możemy to powierzone nam przez Chrystusa zadanie wypełniać.

  2. We wtorek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Chorych. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych, osamotnionych, dla tych, których mamy blisko siebie, i dla tych, których nie znamy. Świat potrzebuje wielu dobrych Samarytan. W naszym kościele Mszę św. ze specjalnym nabożeństwem dla chorych będziemy sprawować 1200.  Serdecznie proszę o pomoc wszystkim chorym, niepełnosprawnym, seniorom w dotarciu do naszej świątyni!

  3. Zapraszamy 13 lutego, na mszę św. w intencji Radia Maryja.

  4. Zapraszamy wszystkich kandydatów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania na spotkanie formacyjne tradycyjnie w II środę miesiąca, czyli: 12 lutego o godzinie: 19.00. Spotykamy się wszyscy w środku Bazyliki. Obecność na spotkaniu formacyjnym jest obowiązkowa!!!

  5. Po dłuższej przerwie wznawiamy nasze, co tygodniowe WTORKOWE SPOTKANIA Z BIBLIĄ. Krąg  biblijny działa w naszej parafii już trzeci rok i gromadzi od kilku, do kilkunastu osób. Zapraszam   wszystkich, tych, którzy regularnie przychodzili na nasze spotkania jak i osoby nowe, które chciałyby  pogłębić i usystematyzować swoją wiedzę biblijną.Najbliższe spotkanie odbędzie się: 11 lutego (wtorek) o godzinie: 19.00 w sali 125 (wejście przez  naszą portiernię zakonną, od ul. Kawęczyńskiej). Zapraszam serdecznie: ks. Janusz Kuskowski sdb - opiekun grupy.

  6  W naszej diecezji trwa Jerycho Różańcowe w naszej parafii rozpocznie się o godz. 1900 20 lutego, będzie trwało całą dobę zakończy się 21 lutego Mszą św. o godz. 1800 Tak układajmy czas, aby znaleźć chwile na osobistą i wspólnotową modlitwę. Można dokonać wpisu do Księgi wyłożonej w Bazylice, w ten sposób deklarując swoją modlitwę tutaj w świątyni czy w domu.

  7. "Zapraszamy na projekcje filmu „Ostatnie wezwanie” w dniu 22 lutego w sobotę w naszej Bazylice  o godzinie 19.00. Główną bohaterką filmu jest Matka Boża ukazana przez perspektywę objawień mających miejsce w Medjugorie. Po projekcji filmu wyjątkowa modlitwa zawierzenia życia Matce Bożej."

  8. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

 • REWIZYTA po kolędzie 09 lutego 2014 r.

  Dodano: 2 lutego 2014 r.

  Teraz bardzo proszę o uwagę wszystkie małżeństwa (zarówno sakramentalne, jak i niesakramentalne, niezależnie od stażu małżeńskiego)! Co roku odwiedzamy wasze domy po kolędzie. Dajecie nam to, co najcenniejsze – wasz czas.  W tym roku chcielibyśmy zaprosić was na REWIZYTĘ, by po salezjańsku podzielić się tym, co dla nas najcenniejsze.  Będzie to nasza odpowiedź na pewną inicjatywę papieża Franciszka, ale niech to będzie niespodzianką do końca. W tym roku zwracamy się z zaproszeniem do małżeństw. Będzie to dla nas bardzo ważne, jeśli zechcecie odpowiedzieć na zaproszenie. Spotkanie nie potrwa dłużej niż godzinę. Będziemy na Was czekać za tydzień:  9 lutego o 16.00 w dawnym barze po prawej stronie Bazyliki.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 02. 02. 2014 r. Ofiarowanie Pańskie

  Dodano: 1 lutego 2014 r.

  OFIAROWANIE PAŃSKIE 2 lutego 2014

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dzisiejsze święto Ofiarowania Pańskiego przenosi nas ponownie w klimat Narodzenia Pańskiego. Mamy okazję raz jeszcze spotkać się z naszym Zbawicielem, który przychodzi w postaci Dziecka, aby wybawić nas od panowania grzechu i zła.

  2. Dziś o godz. 1700 spotkanie Bractw różańcowych i z racji pierwszej niedzieli miesiąca procesja eucharystyczna.

  3. Jutro pierwszy poniedziałek miesiąca wieczorna Msza św. w intencji zmarłych, polecanych w tegorocznych wypominkach.

  3. Z woli papieża Jana Pawła II od 1997 roku w to święto w Kościele powszechnym obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego, poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w niezliczonych zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach. Zechciejmy również materialnie wspierać szczególnie zakony kontemplacyjne (klauzurowe), których zadaniem jest przede wszystkim modlitwa za każdego z nas, za cały Kościół i świat. Poświęcając się modlitwie, zawierzają one Bożej Opatrzności również swoich ofiarodawców, wierząc, że ci, za których się modlą, nie zapomną o nich w swojej wielkoduszności.

  4. Dzisiejsze święto kończy również tradycyjny okres śpiewania kolęd w naszych kościołach i rodzinach.

  5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa; prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Pańskiej Winnicy także z naszej wspólnoty parafialnej. Zapraszamy na różaniec o godz. 1730 w czwartek. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Odwiedziny chorych w domach od godz. 800. Od godz. 1500  Adoracja Najświętszego Sakramentu. Msza św. dla dzieci z racji pierwszego piątku o g. 1645.

  6. Zapraszamy wszystkich kandydatów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania na spotkanie formacyjne tradycyjnie w II środę miesiąca, czyli: 12 lutego o godzinie: 19.00. Spotykamy się wszyscy w środku Bazyliki. Obecność na spotkaniu formacyjnym jest obowiązkowa!!!

 • 09 lutego po kazdej Mszy św. możliwość nabycia płyt o Bł. Ks. Jerzym Popiełuszce

  Dodano: 1 lutego 2014 r.

  "Za tydzień, 09 lutego będziemy u nas gościć przedstawiciela warszawskiego Sanktuarium Bł.Ks.Jerzego Popiełuszki ,który przybliży nam nauczanie Kapłana Męczennika. Po każdej Mszy Św. będzie możliwość nabycia kompletu 3 płyt

  z oryginalnymi nagraniami kazań ks.Jerzego, także tej najważniejszej - z duchowym testamentem Kapłana".

 • Spektakl Bożonarodzinowy

  Dodano: 1 lutego 2014 r.

  Zespół Szkół nr 40 im. Stefana Starzyńskiego serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Pragi i nie tylko na spektakl bożonarodzeniowy przygotowany przez uczniów naszej szkoły, który odbędzie się 02 lutego 2014 w Oratorium przy Bazylice NSJ o godzinie 12:30  bezpośrednio po Mszy Św. o godzinie 11:30).
  Serdecznie zapraszamy

   

 • OFIAROWANIE PAŃSKIE 02. 02. 2014 r.

  Dodano: 1 lutego 2014 r.

  Święto Ofiarowania Pańskiego 02. 02. 2014 rok przynosimy do Kościoła świece, zwane gromnicami. Poświęcenie Gromnic na każdej mszy św.

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt