roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - listopad 2016 »

archiwum

 • Świąteczne koncerty

  Dodano: 29 listopada 2016 r.

  W okresie Bożego Narodzenia zapraszamy do Bazyliki na świąteczne  koncerty 6 stycznia i 22 stycznia.

  6 stycznia z koncertem kolęd wystąpi męski chór Towarzystwa Śpiewaczego "Harfa", znany nam już z listopadowego koncertu. Koncert rozpocznie się bezpośrednio po Mszy św. o godz. 13.00, czyli ok. godz. 14.00.

  22 stycznia o godz. 16.00 z koncertem na rzecz bezdomnych wystąpi zespół Wojska Polskiego.

  Wstęp na obydwa koncert jest bezpłatny.

  Szcczegółowe informacje będą podawane w ogłoszeniach parafialnych i w gazetce "Bazylika".

 • Ogłoszenia Duszpasterskie - Pierwsza Niedziela Adwentu 27 listopada 2016

  Dodano: 26 listopada 2016 r.

  PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU                                        27 listopada 2016

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Przeżyjemy go pod hasłem: „Idźcie i głoście”. Jak Apostołów, tak każdego z nas Pan Jezus posyła, abyśmy świadczyli, że tylko w Panu Bogu pełnym miłości i miłosierdzia człowiek może osiągnąć prawdziwe szczęście.

  2. Jednocześnie dzisiejszą niedzielą wchodzimy w liturgiczny okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do świąt Narodzenia Pańskiego. Ten czas warto dobrze wykorzystać dla odkrycia w sobie apostolskiego powołania. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego niesienia dobrej nowiny o przyjściu Odkupiciela. Wpatrujmy się w Maryję podążającą do swej krewnej Elżbiety i starajmy się naśladować Jej bezgraniczne zawierzenie oraz oddanie Panu Bogu i ludziom.

  3. Przepisy liturgiczne pozwalają, aby w dni powszednie Adwentu celebrować jedną Mszę wotywną o Najświętszej Maryi Pannie, tak zwaną Mszę roratną. Do licznego udziału w roratach, sprawowanych w naszej bazylice codziennie o godz. 700, zapraszamy dzieci, młodzież we wtorki i czwartki o godz. 700. W ten sposób, w blasku światła lampionów roratnych i świec, rozbudźmy w naszych sercach oczekiwanie na przyjście Chrystusa. Niech nie zabraknie podejmowanych dobrowolnych umartwień, zwłaszcza powstrzymania się od hucznych zabaw. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących: dzieci z ubogich rodzin, osób starszych, samotnych, choćby przez zakup świec Caritasu, które są już do nabycia w naszej Bazylice.

  4. Dziś spotkanie rodziców dzieci, które mają w tym roku szkolnym przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej po Mszy św. o godz. 11. 30 (szkoła muzyczna), a jutro w poniedziałek spotkanie rodziców dzieci szkoły nr.30 i szkoły nr. 354 o godz. 19. 00 (sala teatralna).

  5. We wtorek rozpoczniemy nowennę przed uroczystością Niepokalanej o godz. 1730.

  6. W rozpoczynającym się tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek wspominamy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Msza św. o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego o godz. 1800. Pierwszy piątek spowiedź podczas wszystkich Mszy św. sprawowanych w Bazylice. Msza wotywna o Sercu Pana Jezusa o godz. 800 i 1800. Odwiedziny chorych w godzinach porannych. Zapraszamy na czuwanie za Ojczyznę. Rozpocznie się w piątek apelem jasnogórskim, a zakończy Mszą św. o północy. W pierwszą sobotę Msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi o godz. 800. Różaniec przy wystawionym Najświętszym Sakramencie po mszy św. o godz. 1800. Zakończenie Apelem Jasnogórskim.

  7. Od dzisiaj możemy nabywać w naszej zakrystii opłatki, które święcimy w dzisiejszą niedzielę i świece na stół wigilijny.

  8. Za tydzień, w drugą niedzielę Adwentu, przypada Dzień Modlitw za Kościół na Wschodzie. W kościele odbędzie się zbiórka do puszek na Fundusz Pomocy temuż Kościołowi.

  9. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

 • OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 20 listopada 2016

  Dodano: 19 listopada 2016 r.

  JEZUSA CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHŚWIATA                                    20 listopada 2016

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE          

  1. Dzisiejsza uroczystość, ustanowiona przed ponad 90 laty encykliką papieża Piusa XI Quas primas, stanowi zwieńczenie roku liturgicznego, podczas którego przeżywamy całe misterium zbawcze. Uwielbiamy Pana Boga i dziękujemy Mu za dzieło stworzenia i odkupienia. Uwielbiamy i składamy dzięki za Jego wcielenie, śmierć i zmartwychwstanie. Przez chrzest święty uczestniczymy w tym misterium i poddajemy się królewskiej władzy Jezusa Chrystusa, który pragnie nas wszystkich zjednoczyć w swoim królestwie prawdy, pokoju i zbawienia. Dziś podczas sprawowanej liturgii oddajemy siebie, parafię i całą naszą ojczyznę Chrystusowi Królowi.  

  2. Dzisiaj kończy się w Kościele jubileuszowy Rok Święty Miłosierdzia. Był to szczególny czas łaski. Ufamy, że wielu z nas w tym roku wróciło w miłosierne ramiona Ojca, odnowiło swoją wiarę, uporządkowało swoje rodzinne, małżeńskie sprawy. Jest za co dziękować. Duchowo łączymy się z Ojcem Świętym oraz osobiście i wspólnotowo dziękujemy za wszelkie łaski, jakich Pan Bóg udzielił Kościołowi i każdemu z nas.

  3. Jutro swój dzień imienin obchodzi  Pan Janusz organista, będziemy się modlić w Jego intencji i prosić, aby dobry Bóg obdarzał Go potrzebnymi łaskami i darami. W jego intencji modlić się będziemy o godz. 1800.

  4. Jutro przypada wspomnienie Ofiarowania NMP. Choć odwołuje się ono do VI w. i do pamiątki poświęcenia kościoła ku czci Matki Bożej zbudowanego obok świątyni jerozolimskiej, to ma nam ukazywać wielkość i znaczenie życia ofiarowanego całkowicie Bogu. Dlatego w tym dniu modlimy się szczególnie za siostry w zakonach klauzurowych i do tej modlitwy zachęcamy wszystkich parafian. Msze Święte zostaną odprawione według stałego porządku.

  5. We wtorek natomiast przypada wspomnienie Świętej Cecylii, patronki muzyki kościelnej.

  6.  Uczestników ostatniej pielgrzymki na Jasną Górę i do Gidel zapraszamy na Mszę św. dziękczynną we środę, 23 listopada o godz. 1800. Zachęcamy również uczestników innych pielgrzymek do udziału w tej Mszy św., na której dziękować będziemy za szczęśliwe całoroczne pielgrzymowanie i wszelkie dobro, jakie comiesięczne wyjazdy do sanktuariów polskich zrodziły w dusz każdego z pielgrzymów.

  7. Zapraszamy do udziału we wspólnej modlitwie za naszych bliskich i drogich nam zmarłych o godz. 1730 w modlitwie różańcowej polecamy Bożemu Miłosierdziu zmarłych, których wypisaliśmy na kartkach wypominkowych.

  8. Kolejny rok liturgiczny dobiega końca. Za tydzień, pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczniemy następny. Hasłem tego roku będą słowa z nakazu misyjnego Chrystusa: „Idźcie i głoście”. Będziemy więc wezwani do świadczenia o Panu Jezusie i przemieniania tego świata na bardziej Boży.

  9. Solenizantów i jubilatów tego tygodnia pragniemy zapewnić o naszej życzliwości i modlitwie.

 • OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 13 listopada 2016

  Dodano: 12 listopada 2016 r.

  TRZYDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                      13 listopada 2016

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Przeżywamy dzisiaj XXIII niedzielę w ciągu roku liturgocznego.

  2. Przy wyjściu z bazyliki są dzisiaj zbierane ofiary na Kościół prześladowany w Iraku.

  3. Biblijny autor przypomina, że modlitwa za zmarłych to myśl święta i pobożna (por. 2 Mch 12,45b). Dlatego zapraszamy wszystkich parafian do wspólnej modlitwy w tej intencji. Co wieczór o godz. 1730 odmawiamy różaniec i polecamy Bożemu miłosierdziu naszych bliskich zmarłych, których wypisaliśmy na kartach wypominkowych. Po nabożeństwie Msza Święta.

  4. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Przygotowujemy się specjalną nowenną przed Jubileuszowym aktem przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Nowennę odprawiamy w czasie Mszy św. o godz. 700, 1200, 1800. Dzisiaj podczas mszy św. o godz. 1800.

  5. W przyszłą niedzielę zakończy się w Kościele jubileuszowy Rok Święty Miłosierdzia. Duchowo będziemy się łączyć z Ojcem Świętym oraz osobiście i wspólnotowo dziękować za wszelkie łaski, jakich Pan Bóg udzielił Kościołowi i każdemu z nas. 

  6. Pragniemy przekazać słowa serdecznych życzeń dla wszystkich solenizantów i jubilatów rozpoczynającego się tygodnia.

  7. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej. 

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 06 Listopada 2016

  Dodano: 4 listopada 2016 r.

  TRZYDZIESTA DRUDA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                  6 listopada 2016

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dzisiejsza liturgia Słowa przypomina prawdę o zmartwychwstaniu i życiu wiecznym, a modlitwa za zmarłych pozwala nam pogłębiać naszą wiarę w to, że spotkamy się wszyscy w królestwie Bożym, bo „Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla Niego żyją”. Dlatego tym bardziej chcemy zaprosić do udziału we wspólnej modlitwie:

  ·        Różaniec za zmarłych polecanych w wypominkach o godz. 1730 Ta różańcowa modlitwa za zmarłych odbywa się każdego wieczoru;

  ·       przypominamy również o możliwości uzyskania w tych dniach (do 8 listopada) odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami za odwiedzenie cmentarza i modlitwę za zmarłych.

  ·       Dzisiaj o godz. 1700 spotkanie Kół Żywego Różańca.

  2. W środę, 9 listopada, będziemy obchodzić święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, która jest katedrą biskupa Rzymu – papieża. To wspaniała okazja, aby w modlitwie powierzać osobę i posługę Ojca Świętego. Pamiętamy częste apele papieża Franciszka o modlitwę za niego. Przyjdźmy więc do kościoła na wspólną modlitwę.

  3.W czwartek rozpoczniemy nowennę przed Jubileuszowym Aktem przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. 10-18 listopada 2016 roku. Nowenna będzie odprawiana w naszej Bazylice podczas Mszy św. o godz. 700, 1200 i 1800

  4. W piątek, 11 listopada, przypadnie 98. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym dniu pragniemy szczególnie modlić się za naszych Rodaków, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny i w jej obronie. Chcemy także modlić się o to, by każdy Polak troszczył się o wspólny dom, jakim jest jego kraj. Zapraszamy do wspólnej modlitwy i na Eucharystię w intencji Ojczyzny o godz.1800, podczas której będziemy zawierzać dobremu Bogu przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Polski, a także będziemy Go prosić, aby każdy jej mieszkaniec czuł się dobrze jako obywatel i jako chrześcijanin.

  5. W najbliższą sobotę - 12 listopada - o godz. 6.30 wyrusza ostatnia w tym roku pielgrzymka autokarowa z Bazyliki. Ty razem pielgrzymi będą się modlić na Jasnej Górze i w Gidlach. Wszystkich, którzy wcześniej dokonali zapisów, prosimy o ewentualne uzupełnienie danych i wniesienie opłaty 60 zł.

  6. Wszystkim solenizantom i jubilatom tygodnia życzymy zdrowia i wielu łask Bożych.

  7. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej zakrystii.

 • „Mój syn, Maksymilian” w Teatrze Oratorum

  Dodano: 3 listopada 2016 r.

   

              Już niebawem na deskach Teatru Oratorium kolejne wyjątkowe wydarzenie artystyczne! 25 listopada 2016 r. o godz. 19.00 na scenie Teatru Oratorium odbędzie się prapremiera sztuki Kazimierza Brauna „Mój syn Maksymilian” w reżyserii Marcina Kwaśnego. Przedstawienie jest realizowane dzięki Fundacji Między Słowami. Termin premiery nie jest przypadkowy, ponieważ w roku 2016 mija 75 lat od męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego niemieckim obozie Auschwitz.

              Bohaterska postawa św. Maksymiliana, który oddał życie za innego więźnia w pełni zasługuje na to, by zostać włączona do dyskursu publicznego o patriotyzmie. Zdaniem autora sztuki „Mój syn, Maksymilian”, dr Kazimierza Brauna - który wcześniej napisał dwie sztuki o św. Maksymilianie - życie i dzieło św. Maksymiliana jest ogromnym obszarem wartości i wiadomości, dóbr duchowych i nauk, pism i dokumentów. Spektakl „Mój syn, Maksymilian” będzie ukazywał zarówno złożoność samej postaci, jak i skomplikowaną polską historię.

              W warstwie fabularnej dramat toczy się na dwóch osiach czasu – współczesnej, gdy matka św. Maksymiliana odwiedza celę syna w klasztorze oraz historycznej, gdy z retrospektywy poznajemy historię pobytu i śmierci św. Maksymiliana w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Na poziomie rozważań filozoficznych dramat dotyka najważniejszych problemów człowieka, w tym postawy wobec bliźnich i patriotyzmu. Sztuka jest również głęboką analizą psychologiczną wyjątkowej osobowości św. Maksymiliana Kolbego.

              Oratorium św. Jana Bosko ma zaszczyt wraz z Narodowym Centrum Kultury być współorganizatorem i oficjalnym partnerem tej niezwykłej produkcji. Patronami medialnymi spektaklu są: Radio Warszawa, tygodniki: wSieci, Do Rzeczy, Idziemy, Niedziela, Gość Niedzielny.

  W rolach głównych występują: Ewa Ziętek, Łukasz Lewandowski, Dariusz Kowalski, Ksawery Szlenkier. Muzykę skomponował Marcin Nierubiec.

  Otwarty dla widzów pokaz przedpremierowy odbędzie się już 24 listopada 2016 r. kolejne spektakle: 27 listopada 2016 r.; 10, 11 grudnia 2016 r. oraz 7, 8 stycznia 2017 r. Wszystkie spektakle grane będą o godz. 19.00 na scenie Teatru Oratorium. Serdecznie zapraszamy.

  Bilety w cenie 30 złotych już można rezerwować można pod numerami telefonów: 504 307 407 oraz 501-150-379 oraz w Biurze Oratorium im. św. Jana Bosko przy Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie, ul. Kawęczyńska 53; dojazd tramwajami 7 i 13 do pętli „Kawęczyńska-Bazylika”.

 • Patriotyczny koncert chóru "Harfa"

  Dodano: 1 listopada 2016 r.

  5 listopada w naszej Bazylice będziemy gościli chór męski Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa” w Warszawie. Okazją jest 110-rocznica powstania tegoż chóru.

  Najpierw chór zaprezentuje się w oprawie muzycznej Mszy św. o godz. 1800 wykonując śpiewy mszalne z Missa in honorem „Resurectioni de Nomine Jesu Christi”. Natomiast w koncercie bezpośrednio po Mszy św. usłyszymy m. in. repertuar o treściach patriotycznych (Sztandary polskie na Kremlu, Pożegnanie, O mój rozmarynie, Marsz I Brygady, itp). Chórem dyryguje Paweł Choina, a na fortepianie akompaniować będzie Joanna Laszczkowska. Partie solowe wykonają Marta Włodarczyk (sopran) i Tadeusz Adamczyk (baryton).

  Koncert daje okazję do nabycia wcześniejszych nagrań chóru „Harfa”. Wstęp wolny.

  Następny koncert  chóru „Harfa” w naszej Bazylice odbędzie 6 stycznia, po Mszy św. o godz. 13.00, a w programie koncertu są kolędy.

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt