roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - październik 2017 »

archiwum

 • O. Bashobora poprowadzi rekolekcje w Bazylice

  Dodano: 28 października 2017 r.

  Charyzmatyczny kapłan, oddany posłudze Bogu i ludziom - o John Baptist Bashobora, kolejny już raz będzie głosił rekolekcje ewangelizacyjne w naszej Bazylice. Zatem wszystkich chętnych do modlitwy i refleksji pod kierunkiem o. Johna zapraszamy do Bazyliki w dn. 13-15 listopada br. Program rekolekcji jest stały i przedstawia się w sposób następujący.

  Godz. 930 - przygotowanie i modlitwa wprowadzająca

  Godz. 1000 - konferencja

  Godz, 1200 - Msza św. z nauką rekolekcyjną

  Godz. 1400 - Adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą o uzdrowienie

  Godz. 1600 - zakończenie dnia rekolekcyjnego

  Nie prowadzimy rejestru uczestników ani wcześniejszych zapisów na rekolekcje. Wstęp jest wolny i bezpłatny. Jedynie podczas Mszy św. będą zbierane dobrowolne ofiary, przeznaczone na dzieła wychowawcze, jakie  o. John Bashobora prowadzi dla afrykańskich dzieci i młodzieży,

   

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 29 października 2017 r

  Dodano: 27 października 2017 r.

  TRZYDZIESTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                 29 października 2017

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś przeżywamy 30. niedzielę w ciągu roku, która jest zarazem ostatnią niedzielą października – miesiąca różańcowego, ale nie odkładajmy różańca do szuflady, bierzmy go do ręki jak najczęściej. Pamiętajmy, że w tej prostej, a tak głębokiej modlitwie uwielbiamy Pana Boga oraz Jego i naszą Matką za wielkie dzieło odkupienia.

  2. W tym tygodniu, w środę, 1 listopada, przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Pamiętajmy, że w tym dniu mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej. W naszej bazylice będą one sprawowane według następującego porządku 700, 830, 1000, 1130, 1300, 1800. Mszy św. o godz. 1930 nie będzie.

  3. W czwartek, 2 listopada, który jest jednocześnie pierwszym czwartkiem miesiąca, we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli w tak zwany Dzień Zaduszny, w naszej bazylice będą sprawowane trzy Msze Święte w godz. 700, 800 1200 i 1800. Nie zapominajmy też, że przez osiem pierwszych dni listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar – odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków, to znaczy: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.

  Również 2 listopada zapraszamy na nabożeństwo za zmarłych o godz. 1700. Nabożeństwo za zmarłych odprawimy w naszej Bazylice.

  Od piątku tj. 3 listopada natomiast rozważanie tajemnic różańcowych towarzyszyć będzie wspólnej modlitwie za naszych zmarłych, których wypisaliśmy na kartach wypominkowych. Odbywać się ona będzie również o godz. 1730.

  4. W czwartek 2 listopada dzień zaduszny, kancelaria nie będzie czynna.

  5. W tym tygodniu przypada też pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W naszych modlitwach przed wystawionym Najświętszym Sakramentem od godz. 1500 będziemy przepraszać Serce Boże za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia.

  W pierwszy piątek miesiąca z sakramentami świętymi udamy się do chorych i seniorów
  z naszej wspólnoty parafialnej w godzinach porannych.

  6. W sobotę powierzymy naszą wspólnotę parafian, tych żyjących, ale również tych, którzy odeszli już do domu Pana, Tej, która jest naszą Królową, Matką Miłosierdzia, Pośredniczką.

  O godz. 800 rano Msza św. wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy nasze i świata całego. Wieczorem różaniec po mszy św. z racji pierwszej soboty miesiąca.

  7. Uczestników przyszłorocznej pielgrzymki do Fatimy (19.03 – 23.03.2018) zapraszamy na spotkanie z p. Zygmuntem Grochowskim, organizatorem tego wyjazdu. Spotkanie odbędzie się w niedzielę (29 października), o godz. 1900 w sali parafialnej nr 131.

  8. Na prośbę uczestników katechez przygotowujących dorosłych do przyjęcia sakramentu bierzmowania zmieniony został dzień tych katechez (z piątku na czwartek) oraz miejsce – sala 131 ; godzina pozostaje bez zmian (1900). Kolejna katecheza, wypadająca w Dzień Zaduszny jest odwołana.

  9. Comiesięczna katecheza przygotowująca chrzestnych i rodziców do uczestnictwa w sakramencie chrztu dzieci, ze względu na przypadającą w I środę listopada uroczystość Wszystkich Świętych, jest przeniesiona na kolejną środę, czyli na 8 listopada, godz. 1900, sala parafialna nr 131; wejście od ul. Kawęczyńskiej, przez portiernię domu zakonnego.

  10. W najbliższą niedzielę swój dzień imienin będzie obchodził ks. Sławomir Szczodrowski. Otoczmy tego dnia Solenizanta naszą modlitwą, prosząc o potrzebne łaski w realizacji powołania salezjańskiego. Dostojny Solenizant odprawi Msze św. o godz. 11.30 będzie dobry moment , aby Solenizantowi podziękować za Jego trud i poświęcenie.

  11. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 22 października 2017

  Dodano: 21 października 2017 r.

  DWUDZIESTA DZIEWIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                   22 października 2017

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dzisiejsza niedziela w całym Kościele poświęcona jest sprawie misji. Rozpoczyna się Tydzień Misyjny. Modlimy się w intencji misji i misjonarzy zakonnych i świeckich. Prosimy Pana Boga, aby mogli oni skutecznie wypełniać swoje powołanie i nieść Ewangelię ludom i narodom, które wiarę zagubiły albo dotąd Pana Boga nie poznały. To stosowny czas, abyśmy przypomnieli sobie, że do istoty życia Kościoła należy powołanie misyjne. Światowy Dzień Misyjny uświadamia nam też, jak bardzo Kościół jest różnorodny, różnobarwny, a przez to rzeczywiście powszechny. To mozaika kultur, ras, języków i zwyczajów dotknięta światłem Ewangelii. Wielkie dzieło misyjne wspieramy na różne sposoby, dzisiaj także składając ofiary na Papieskie Dzieła Misyjne.

  2. Każdy chrześcijanin na mocy sakramentu chrztu powołany jest do bezpośredniego zaangażowania się na rzecz głoszenia Ewangelii, a tym samym przyczyniania się do tego, aby społeczeństwo coraz bardziej kierowało się nauką głoszoną przez Jezusa Chrystusa. Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek widzimy, jak wielka przepaść rysuje się pomiędzy naszym codziennym życiem, nie wspominając już o ekonomii i polityce, a zawartą w Ewangelii dobrą nowiną. Pamiętamy, że naszym celem jest budowanie przyjaźni z Panem Bogiem i naszymi braćmi. Jako chrześcijanie nie możemy być niekonsekwentni, rozdwojeni. Może właśnie te trudne sprawy powinniśmy powierzyć Maryi i omodlić je na różańcu. Zapraszam do tej modlitwy w naszej bazylice codziennie o godz. 1730.

  3. W dzisiejszą niedzielę przypada też 69. rocznica śmierci Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, wielkiego Prymasa Polski w jakże trudnych latach 1926-1948. Jego wielką troską był naród i Kościół nie tylko w Ojczyźnie, ale także rodacy wyjeżdżający w świat za chlebem. Aby na wychodźstwie nie ginęły polskie dusze, powołał specjalne zgromadzenie zakonne: Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej. Przez wstawiennictwo tego Sługi Bożego prośmy Pana Boga, aby i dziś wielkie rzesze Polaków poszukujących lepszego bytu nie zapomniały o wierze ojców i o własnej Ojczyźnie. 

  4. Zbliża się listopad, miesiąc poświęcony modlitwie za naszych zmarłych. Przy wyjściu ze świątyni wystawione zostały specjalne kartki wspominkowe, na których możemy wypisać imiona naszych zmarłych, których pragniemy polecać Bożemu miłosierdziu we wspólnej modlitwie. Wypełnione kartki można składać na w zakrystii czy biurze parafialnym.

  5. W przyszłą sobotę, 28 października, w liturgii czcimy św. Apostołów Szymona i Judę Tadeusza. Zapatrzeni w ich świadectwo będziemy prosić Pana Boga o taką samą silną wiarę. Na chrzcie świętym prawdziwie staliśmy się dziećmi Bożymi. Zatem nieustannie powinniśmy kroczyć z Panem Jezusem, całkowicie oddać Mu siebie, stosownie do obranego stanu i życiowej drogi. Święty Juda Tadeusz uważany jest za patrona spraw beznadziejnych, wzywamy go w szczególnych potrzebach. W wielu kościołach w Polsce raz w tygodniu odbywają się specjalne nabożeństwa ku jego czci, połączone z odczytaniem próśb i podziękowań. Może warto powierzyć mu swoje problemy nie tylko w dniu jego liturgicznego wspomnienia.

  6. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

 • Wigilia pielgrzymów

  Dodano: 18 października 2017 r.

  Jak już wcześniej informowaliśmy, w sobotni wieczór, 16 grudnia, po Mszy św. o godz. 1800 zaplanowaliśmy spotkanie dla osób, które uczestniczyły w pielgrzymkach organizowanych przez naszą parafię. Spotkanie odbędzie się w klimacie wigilijnym, a złoży się na nie dzielenie się opłatkiem i składanie  życzeń,  śpiew kolęd, skromny poczęstunek, wspomnienia z wyjazdów, itp.

  Zgłoszenia udziału w tym spotkaniu przyjmuje wikary (tel. 504778503) kancelaria parafialna i p. Kowalska (784619475). Koszt 20 zł/os. Miejsca na wigilię pielgrzymów użyczy nam oratorium św. Jana Bosko.

  W spotkaniu weźmie udział p. Zygmunt Grochowski, organizujący nasze pielgrzymki do Czech i Fatimy. Daje to okazję do rozmów z nim na temat pielgrzymek zagranicznych z Bazyliki lub skorzystania z wyjazdów, które on organizuje dla innych parafii i środowisk. 

  Przy tej okazji informujemy, że kolejna trasa naszego zagranicznego pielgrzymowania - zgodnie z tym, co ustaliliśmy na spotkaniu pielgrzymów we wrześniu - wiedzie na Białoruś. Przybliżony termin to wkrótce po odpuście i peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszej parafii, czyli ok. 15 czerwca przyszłego roku. Będzie to pielgrzymka autokarowa po miejscach bliskich Polakom. Koszty i czas trwania tej pielgrzymki zależy od tego, czy wybierzemy wersję z Mińskiem. Ostateczną decyzję podejmiemy na spotkaniu wigilijnym. 

  Informacji w sprawach wszystkich inicjatyw pielgrzymkowych organizowanych w Bazylice udziela wikary. Kontakt: jakkrzy@wp.pl, tel. 504 778 503

 • Dziękczynienie za pielgrzymkę do Czech

  Dodano: 17 października 2017 r.

  Msza św. składkowa za szczęśliwe pielgrzymowanie do Czech będzie odprawiona 25 października o godz. 1800. Do udziału w niej zapraszamy przede wszystkim uczestników tej pielgrzymki, ale również mile będą widziani ich rodziny, krewni i przyjaciele.

  Istnieje możliwość skopiowania elektronicznej wersji zdjęć (ok. 500 sztuk) dokumentujących nasze pielgrzymowanie po ziemi czeskiej. W tym celu należy dostarczyć wikaremu pendrive lub płytę z wolnym miejscem ok. 2 GB. Część tego materiału w formie papierowej będzie również dostępna, ale dopiero po pielgrzymce do Częstochowy.

  Fotoreportaż z tej pielgrzymki znajduje się również w galeriach na stronie internetowej bazyliki: http://bazylika.salezjanie.pl/index.php?pokaz=galeria&gal=164

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 15 października 2017 r

  Dodano: 14 października 2017 r.

  DWUDZIESTA ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                  15 października 2017

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. W jutrzejszy poniedziałek, 16 października, przypada 39. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły – Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Decyzją polskiego Parlamentu dzień 16 października jest w naszym kalendarzu Dniem Papieża Jana Pawła II. W ten sposób naród polski składa uznanie „największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory, stanowczości i wyrozumiałości, mądrości…”. Każdego dnia Panu Bogu dziękujemy za wieloletnią posługę św. papieża Polaka, a jednocześnie prosimy o jego wstawiennictwo, abyśmy wytrwali na wytyczonej przez niego drodze.

  2. W dzisiejszą niedzielę, liczymy wiernych obecnych na mszy św. i przystępujących do Komunii Świętej.

  3. Zbliża się miesiąc listopad poświęcony modlitwie za naszych zmarłych. Zapraszamy do wspólnej modlitwy wypominkowej. Przez cały miesiąc wspólnie odmawiać będziemy różaniec za zmarłych, połączony z wypominkami, o godz.17.30. W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godz.18.00 Msza Św. wypominkowa; w każdą niedzielę wspominamy Zmarłych po Mszy o godz. 7.00 i przed Mszą Św. o godz.10.00 Wypominki możemy składać po każdej Mszy Św. w Zakrystii a także w kancelarii w godzinach urzędowania.

  4. Przed nami kolejny różańcowy tydzień. Nie lekceważmy tego daru Bożej Opatrzności. Matka Boża w swych objawieniach wskazuje na różaniec jako mistyczną broń i narzędzie Bożych zwycięstw. Jako chrześcijanie nie walczymy mieczem. „Kto mieczem wojuje, od miecza ginie”. Naszym orężem jest różaniec, w myśl zawołania: „Zło dobrem zwyciężaj”. Codziennie w naszej bazylice o godz. 1730  gromadzimy się na różańcu a po różańcu celebrujemy Eucharystię. Wszystkich parafian zapraszam na tę modlitwę zgromadzonego wokół Maryi Kościoła.Na Różaniec z udziałem dzieci zapraszamy we wtorki o czwartki o godz.16.45.

  5. W środę, 18 października, w kalendarzu liturgicznym przypada święto św. Łukasza Ewangelisty. Jednocześnie jest to Dzień Modlitw za Pracowników Służby Zdrowia. Gorącą modlitwą obejmiemy wszystkich, którzy troszczą się o nasze zdrowie i życie nasze.

  6. Przyszłą niedzielę, 22 października, będziemy przeżywali jako Niedzielę Misyjną, rozpocznie się również Tydzień Misyjny. Pamiętajmy, że do każdego z nas Pan Jezus kieruje polecenie: „Idźcie i głoście”, tym bardziej modlitewnie i materialnie starajmy się wspierać dzieła misyjne Kościoła.

  7.Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej

 • Ogłoszenia Duszpasterskie XXVII Niedziela zwykła 8 października 2017

  Dodano: 7 października 2017 r.

  DWUDZIESTA SIÓDMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                       8 października 2017

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Przez cały październik z Matką Bożą trwamy na modlitwie różańcowej. Różaniec towarzyszy nam w chwilach radości i doświadczenia. Rozważając tajemnice z życia Pana Jezusa i Maryi, w różańcowe dziesiątki wplatamy nasze sprawy osobiste, sprawy naszych rodzin, narodu, Kościoła, całej ludzkości. W ten sposób prosta modlitwa różańcowa pulsuje naszym życiem. Jakże wielka jest dziś potrzeba modlitwy o pokój na świecie i w intencji zagrożonej rodziny. Spróbujmy na nowo odkryć różaniec we wspólnocie parafialnej i w zaciszu domowego Kościoła. Na nabożeństwo październikowe gromadzimy się w naszej bazylice codziennie o godz.1730.  Wszystkich parafian serdecznie zapraszam!

  2. W dniu dzisiejszym swoimi ofiarami wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana przez Episkopat Polski dla upamiętnienia pontyfikatu św. Jana Pawła II. Głównym celem Fundacji jest promowanie nauczania papieża Polaka i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury; między innymi fundowane są stypendia dla uzdolnionej młodzieży, pochodzącej z ubogich rodzin.

  3. Również w dzisiejszą niedzielę przy wyjściu z bazyliki są zbierane podpisy „Zatrzymaj Aborcję”.

  4. Zapraszamy młodzież, która w tym roku chce rozpocząć 2 letni cykl przygotowania do sakramentu bierzmowania. Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 11 października o godz. 19.15 w Oratorium. Zapraszamy!

  5. Zapraszamy 13 października na różaniec o godz. 1730 msza św. o godz. 1800 i po mszy św. procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej po bazylice. ZAPRASZAMY!!! To jest ostatnie spotkanie następne od maja 2018 roku.

  6. W sobotę, 14 października, będziemy pamiętali o nauczycielach i wychowawcach, którzy obchodzą swoje doroczne święto. To ich dzień – Dzień Edukacji Narodowej. Wspierajmy ich naszą życzliwością, a przede wszystkim płynącą z serca gorącą modlitwą.

  7. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

 • Dziękczynna pielgrzymka na Jasną Górę

  Dodano: 4 października 2017 r.

  Dnia 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości organizujemy pielgrzymkę autokarową na Jasną Górę. Podobnie jak w latach poprzednich, celem także tej pielgrzymki jest dziękczynna modlitwa przed Cudownym Obrazem Matki Bożej za Jej czuwanie nad nami podczas wszystkich wyjazdów w tym roku.

  Nasza wspólna modlitwa na Jasnej Górze skoncentruje się na  udziale we Mszy św. w Kaplicy Cudownego i drodze krzyżowej na wałach, o ile pogoda na to pozwoli. Pozostały czas jest do osobistego wykorzystania przez każdego z pielgrzymów na osobistą modlitwę, zwiedzanie Sanktuarium, posiłek, zakup pamiątek, itd.

  Drugim miejscem pielgrzymkowym, które tego dnia chcemy odwiedzić, jest XII-wieczny Klasztor Cystersów w Sulejowie. To dobra okazja, by – po Jędrzejowie i Wąchocku – zetknąć się z kolejnym namacalnym świadectwem wkładu tego zakonu w utrwalanie chrześcijaństwa na polskiej ziemi, a inspiracją do tego niech nam będzie niedawna 1050-rocznica chrztu Polski. Po obiekcie i istniejącym w nim muzeum oprowadzi nas jeden z posługujących tam zakonników.

  Koszt  pielgrzymki wynosi 80 zł od osoby i obejmuje opłatę za przejazd, ubezpieczenie, bilety w muzeum w Sulejowie oraz zwyczajowe ofiary składane w sanktuariach. Posiłek organizuje sobie każdy pielgrzym we własnym zakresie. Dom pielgrzyma przy Jasnogórskim Sanktuarium czy liczne punkty gastronomiczne w pobliżu mają bogatą ofertę gorących dań.

  Wyjazd o godz. 6.30 z parkingu przed Bazyliką.  Przewidywany powrót ok. godz. 20.00

 • Pielgrzymka do Czech: komunikat przed wyjazdem

  Dodano: 2 października 2017 r.

  Wyjeżdżającym na pielgrzymkę do Czech przypominamy, że wyruszamy już w najbliższy czwartek (12 października). Nasze pielgrzymowanie rozpoczniemy Mszą św. w bazylice o godz. 6.00. Bezpośrednio po Mszy św. pakujemy bagaże do autokaru i ruszamy w stronę Pragi. Na czas Mszy św. bagaże można zostawić w bazylice; będzie czynna winda. Takie ustawienie dnia pozwoli nam na wcześniejsze przybycie do stolicy Czech i wieczorny spacer po mieście. Wśród wielu rzeczy jakie ze sobą zabieramy pamiętajmy o różańcu. Z pewnością będzie okazja, by po niego sięgnąć. Powrót do Warszawy planujemy w w niedzielę w godzinach wieczornych. 

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt