roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - październik 2016 »

archiwum

 • Pielgrzymka: malowane klasztory i kościoły warowne w Rumunii

  Dodano: 29 października 2016 r.

  W dn. 17-24 czerwca 2017 r. zaplanowaliśmy parafialną pielgrzymkę z Bazyliki do Rumunii; głównie Siedmiogród i Bukowina, gdzie można spotkać unikatowe w skali światowej malowane klasztory i kościoły warowne. O tej możliwości informowaliśmy już przy okazji innych wyjazdów. Nasz wyjazd miałby następujący program:

  Dzień I:  Wyjazd z Warszawy o godz. 7.00, przejazd do Nyiregyhazana Węgrzech,  obiadokolacja (ok.700 km) 

  Dzień 2:  Nyiregyhaza -  Săpant: wesoły cmentarz  - Siget Maramuski (Sighetu   Marmatiei):  rynek, dawne więzienie - Muzeum – Centrum Studiów nad Totalitaryzmem - kościoły drewniane (najwyższe w Europie) z XVII i XVIII w. Barsana - Vadu Izei , nocleg w pensjonacie, kolacja regionalna z ludowym programem folklorystycznym (ok.180 km).

  Dzień 3: Vadu Izei - przejazd przez Bukowinę-  Klasztory malowane z XV w. (obiekty na liście Dziedzictwa Światowego UNESCO)  Woroniec - Suczawa, zamek, klasztor św. Jana Suczawskiego, obiadokolacja (ok.400 km).

  Dzień 4: Suczawa -   Bicaz: Pałacyk Myśliwski, gdzie  kwaterował we wrześniu 1939 roku prezydent-uchodźca Ignacy Mościcki - przejazd przez przełęcz Chei Bicazului wśród niebotycznych skał – Miercurea Ciuc (sanktuarium maryjne) – Braszów, obiadokolacja (ok. 350 km).

  Dzień 5: Braszów: Czarny Kościół,  ratusz, kościół św. Piotra - Harman i Prejmer:”kościoły warowne” - Braszów:    Czarny Kościół, ratusz, kościół św. Piotra  i Pawła, synagoga, dzielnica rumuńska „Schei” - Bran: zamek (reklamowany  niesłusznie) Włada Palownika - Drakuli -Prejmer:”kościół warowny”  powrót do Braszowa,   obiadokolacja.

  Dzień 6:  Braszów – Sighişoara: miasto na liście UNESCO, zamek i cytadela, dom rodzinny Włada Palownika - Sybin (Sybiu): Stare Miasto, kościół św. Trójcy, kościół ewangelicki z wieżą „Ferula”, cerkiew św. Trójcy, Muzeum Bruckenthal, cytadela), obiadokolacja, (ok. 150 km).

  Dzień 7: Sybin - Alba Iulia: Twierdza Alba Carolina, katedra św. Michała, Sobór  Koronacyjny - Kluż(Pałac Banffy, kościół św. Michała) -  przyjazd na nocleg  na Węgry do Debreczyna, obiadokolacja (ok. 450  km).

  Dzień 8.  Debreczyn -  przyjazd do Warszawy w godz. wieczornych ( ok.700 km).

  Koszt pielgrzymki wynosi - 1650 zł i obejmuje:

  -          7  noclegów w hotelach i pensjonatach; pokoje 2-3 osobowe z łazienkami

  -          7 śniadań i 7 obiadokolacji

  -          ubezpieczenie KL i NW

  -          opiekę pilota,

  Cena nie obejmuje wstępów do obiektów. Potrzebna suma ok. 35 euro. Organizatorem naszego wyjazdu jest biuro „Droga”, z którym pielgrzymowaliśmy na m. in. Litwę i Ukrainę. Wyżywienie HB. Autokar klasy lux.

  Koszty są skalkulowane dla grupy 40-osobowej.

  Deklaracje wyjazdu można składać w zakrystii Bazyliki lub w kancelarii parafialnej

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 23 października 2016

  Dodano: 22 października 2016 r.

  TRZYDZIESTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU   23 października 2016

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus ponownie przypomina o wartości pokornej, ufnej, wytrwałej modlitwy. Gdy stanę w prawdzie przed Bogiem i przed samymi sobą, uznam swoją słabość i grzeszność, wtedy zostanę wysłuchany i Pan udzieli mi swojej łaski. Przykładem takiej modlitwy jest modlitwa różańcowa, której szczególnie poświęcony jest październik. Zapraszamy was, drodzy parafianie, do wspólnego odmawiania różańca codziennie o godz. 1730 w naszej bazylice.

  2. Dziś przeżywamy Światowy Dzień Misyjny, który w naszej Ojczyźnie rozpoczyna Tydzień Misyjny. Podczas różańcowych nabożeństw w tym tygodniu będziemy omadlać dzieło misyjne Kościoła. Ofiary składane dzisiaj na tacę przeznaczymy na materialną pomoc misjom i misjonarzom.

  3. Zbliża się listopad, miesiąc poświęcony modlitwie za naszych zmarłych. Przy wyjściu ze świątyni wystawione zostały specjalne kartki wspominkowe, na których możemy wypisać imiona naszych zmarłych, których pragniemy polecać Bożemu miłosierdziu we wspólnej modlitwie. Wypełnione kartki można składać na w zakrystii czy biurze parafialnym. Ofiary składane przy tej okazji przeznaczymy na zapłacenie kolejnej raty za windę, która została zamontowana w naszej Bazylice.

  4. W dużej zakrystii jest udostępniony grafik, na którym osoby dorosłe mogą wpisywać terminy swojej służby lektorskiej podczas Mszy św. w dni powszednie w listopadzie. Podejmującym się tej posługi serdecznie dziękujemy za ich zaangażowanie w ubogacanie liturgii w naszej Bazylice.

  5. Pozdrawiamy serdecznie solenizantów i jubilatów tygodnia, przekazując im najlepsze życzenia.

  6. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 16 października 2016 r.

  Dodano: 15 października 2016 r.

  DZWUDZIESTA DZIEWIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 16 października 2016

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Pan Jezus w Ewangelii przypomina o tym, że powinniśmy wytrwale się modlić; że nasza modlitwa winna być ufna, żarliwa, pokorna, szczera, cierpliwa i wytrwała. Wierność modlitwie różańcowej − przesuwaniu paciorków i powtarzaniu tych samych zdań może nam dopomóc, by nasza modlitwa charakteryzowała się wymienionymi przymiotnikami, bo „modlitwa różańcowa – jak przed laty powiadał Prymas Polski kard. August Hlond – jest modlitwą potężną” i że „każdy Polak powinien odmawiać różaniec”, bo „tą bronią pokonamy zło”. Zatem zapraszamy każdego wieczoru o godz. 1730 na wspólne różańcowe nabożeństwa.

  2. Dzisiaj powracamy pamięcią do pamiętnych wydarzeń sprzed 38 lat, gdy nasz Rodak, dziś już nasz Święty orędownik w niebie, Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przyjął imię Jana Pawła II. Pragniemy wciąż na nowo odczytywać i rozważać dzieło życia oraz nauczanie papieża Polaka. W dzisiejszą niedzielę w całym Kościele liczymy Wiernych.

  3. W sobotę, 22 października Kościół w liturgii wspomina Świętego Jana Pawła II. Jest to rocznica inauguracji jego pontyfikatu, podczas której padły słowa zachęty do odwagi i otwarcia drzwi Chrystusowi.

  4. 21 października o godz. 18.00 zostanie odprawiona dziękczynna Msza święta za szczęśliwe pielgrzymowanie naszych parafian do Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego i innych miejsc kultu na ziemi świętokrzyskiej. Modlić się będziemy, aby owoce tego pielgrzymowania wspierały pielgrzymujących w dawaniu świadectwa swojej wiary poprzez ich życie codzienne. Do udziału we Mszy św. zapraszamy uczestników tej pielgrzymki, ich rodziny i sympatyków pielgrzymek z Bazyliki.

  5. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić Światowy Dzień Misyjny i rozpoczniemy Tydzień Misyjny. W tym dniu naszą modlitwą, a także materialną ofiarą będziemy chcieli wspomóc tych, którzy angażują się w dzieło misyjne Kościoła – misjonarki i misjonarzy świeckich i duchownych oraz ich działalność. Taca z następnej niedzieli przeznaczona jest na misje św.

  6. Wszystkich obchodzących urodziny i imieniny zapewniamy o życzliwości i modlitwie.

  7. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej: Tygodnika „Idziemy”.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 09 października 2016

  Dodano: 8 października 2016 r.

  DWUDZIESTA ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU           9 października 2016

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Pan Jezus oczekuje od nas wiary, bo tylko wtedy może dokonywać wielkich dzieł. Musimy zapytać samych siebie: czy dostrzegamy to Boże działanie w nas i czy jesteśmy Bogu wdzięczni za otrzymywane łaski? Można powiedzieć, że tego uczymy się przez całe życie. O Bożą pomoc w procesie kształtowania w sobie wiary, ufności i wdzięczności pomodlimy się wieczorem w czasie nabożeństwa różańcowego, na które serdecznie zapraszamy na godz. 1730.

  2. Dzisiaj, już po raz 16., obchodzimy w całym kraju Dzień Papieski. To wspaniała okazja, aby zagłębić się w nauczanie naszego wielkiego Rodaka – Świętego Jana Pawła II. Rozważania różańcowe podczas wieczornego nabożeństwa w tym dniu pragniemy osnuć wokół nauczania papieża Polaka. Chcemy również dołożyć swoją „cegiełkę” do budowy żywego pomnika Jana Pawła II, materialnie wspierając zdolną, lecz ubogą młodzież pochodzącą ze wsi i małych miasteczek. Młodzi przedstawiciele naszej parafii czekają przy drzwiach kościoła ze specjalnymi skarbonkami. „Bóg zapłać” za składane ofiary.

  3. Witamy w naszej parafii duet Natalii i Aleksandra Jurkowskich - zespół Classic Angelicus (Klasyczne Anioły)) pochodzący z Ukrainy miasta Kijowa. Artyści upiększają swoim śpiewem Liturgie dzisiejszej Niedzieli.  Po Mszy świętej o godz. 1300 wykonają koncert na który wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy. Zespół również rozprowadza swoje materiały muzyczne przy wyjściu z kościoła. 

  4. Październik to miesiąc różańcowej modlitwy, o której Święty Jan Paweł II mówił, że to modlitwa, którą bardzo ukochał. My także wzbudźmy w sobie pragnienie umiłowania tej modlitwy. Niech pomoże nam w tym udział w nabożeństwach różańcowych, które odprawiamy każdego dnia o godz. 1730.  Nabożeństwa dla dzieci we wtorek i czwartek o godz. 1645

  5. W piątek, 14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej. W naszych modlitwach nie zapominajmy o tych, którzy trudzą się nad przekazywaniem wiedzy i kształtowaniem postaw młodego pokolenia w naszym kraju. W ich intencji będziemy modlić się szczególnie podczas nabożeństwa różańcowego o godz. 1730.

  6. Solenizantom i jubilatom tygodnia przekazujemy najserdeczniejsze życzenia. Zmarłych ostatnio parafian polecamy dobroci i miłosierdziu Boga.

  7. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej zakrystii.

   

 • Pogrzeb brata Alojzego

  Dodano: 3 października 2016 r.

  2 października, w niedzielę, zmarł Alojzy Gembolis – brat zakonny ze wspólnoty salezjanów przy Bazylice NSJ. Przeżył 80 lat, w tym 60 lat jako salezjanin. Przez większą część swego życia zakonnego brat Alojzy służył w zgromadzeniu salezjańskim jako kierowca.

  Wielu parafian z pewnością pamięta jego osobę rozmodloną w klęczniku, przy wyjściu z zakrystii, podczas niedzielnych Mszy św. i okresowych nabożeństw w Bazylice. Mimo dojrzałego wieku chętnie angażował się w akcje sportowe w naszym oratorium, dając młodzieży i dzieciom przykład życzliwego odnoszenia się do siebie i budowania przyjaznych relacji.

  Msza św. pogrzebowa w intencji śp. brata Alojzego zostanie odprawiona w Bazylice dnia 5 października (środa) o godz. 1030. Bezpośrednio po liturgii żałobnej w Bazylice doczesne szczątki Alojzego Gembolisa zostaną złożone w grobowcu salezjańskim na Cmentarzu Bródzieńskim.

  Niech Bóg wynagrodzi Bratu Alojzemu Jego wierność salezjańskiemu powołaniu szczęśliwą wiecznością.

 • Pielgrzymka na Jasną Górę

  Dodano: 3 października 2016 r.

  Praktyką ostatnich lat stało się zakończenie całorocznego pielgrzymowania z Bazyliki wyjazdem na Jasną Górę i modlitwą dziękczynną za duchowe owoce wszystkich pielgrzymek w ciągu roku przed cudownym obrazem Królowej Polski. W tym roku dziękczynne pielgrzymowanie na Jasną Górę zaplanowaliśmy na sobotę – 12 listopada. Wyjazd o godz. 630 z parkingu przed Bazyliką. Koszt 60 zł od osoby (nie obejmuje posiłków).

  Celem tego wyjazdu jest przede wszystkim modlitwa. Dlatego wspólnie uczestniczymy we Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o godz. 1100 i  w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na Wałach. Pozostały czas jest do dyspozycji pielgrzymów i na modlitwę prywatną. W drodze powrotnej pomodlimy się przed cudowną figurką Matki Bożej w Jej Sanktuarium pod wezwaniem Matki Bożej Uzdrowicielki Chorych w Gidlach.

    Zapisy na pielgrzymkę przyjmujemy w kancelarii parafialnej i w zakrystii Bazyliki przy okazji nabożeństw.

 • Bierzmowanie dla dorosłych

  Dodano: 3 października 2016 r.

  W piątek, 14 października, o godz. 1900 rozpoczynamy cykl katechez przygotowujących pracujące osoby dorosłe do przyjęcia sakramentu bierzmowania, który jest wymagany np. przed sakramentalnym małżeństwem lub podjęciem funkcji rodzica chrzestnego. Zapraszamy więc osoby, które już się zgłosiły oraz które być może dopiero teraz dostrzegły taką potrzebę, by w podanym terminie zjawiły się w sali parafialnej nr 125; wejście od ul. Kawęczyńskiej, przez portiernię domu zakonnego.

 • Ogłoszenia duszpasterskie Dwudziesta siódma Niedziela 02 października 2016 r.

  Dodano: 1 października 2016 r.

  DZWUDZIESTA SIÓDMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                    2 października 2016

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Przeżywamy XXVII niedzielę w ciągu roku. Dzisiaj spotkanie Kół Żywego Różańca o godz. 1700. Nie będzie procesji.

  2. Zapraszamy w każdą pierwszą niedzielę miesiąca do Bazyliki na „Małe Uwielbienia” o godz.19.30. Czekamy na wszystkich którzy, chcą się z nami modlić na mszy św. niedzielnej i liturgii uwielbiać Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Dziś rozpoczynamy nasze spotkania.

  3. Rozpoczęliśmy październik – miesiąc modlitwy różańcowej, o której Święty Jan Paweł II mówił, że  zajmowała ona ważne miejsce w jego życiu duchowym, towarzyszyła mu w chwilach radości i doświadczenia. Papież Franciszek podkreśla, że otwiera ona nas na Pana Boga, pomaga przezwyciężyć egoizm i wnosi pokój w serca, w rodziny, w społeczeństwo i w świat, że to modlitwa, która wspiera nas w zmaganiach ze złem. Zachęceni tymi świadectwami weźmy do rąk różaniec i módlmy się, powierzając Panu Bogu naszą codzienność oraz rozważajmy tajemnice z życia Chrystusa i Jego Matki. Zapraszamy na wspólne różańcowe nabożeństwa o godz.1730 Dzieci i młodzież także będą miały swoje nabożeństwa we wtorek i czwartek o godz. 1645.

  4. W środę, 5 października o godz. 19.00 w Oratorium spotkanie po wakacyjne dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Na spotkanie przynosimy indeks i katechizm.

  5. Przygotowanie dla rodziców, chrzestnych – środa g. 1900 sala 139 wyjście przez portiernię.

  6. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W czwartek szczególną intencją wspólnej modlitwy różańcowej będzie prośba o nowe i święte powołania zakonne i kapłańskie. W pierwszy czwartek miesiąca zapraszamy ministrantów i lektorów na msze św. o godz. 1800, po mszy spotkanie dla ministrantów i rodziców.

  7. W pierwszy  piątek zaś wynagrodzenie zniewag, jakie Serce Jezusowe doświadcza przez oziębłość ludzkich serc. Msza św. wotywna o Sercu Bożym o godz. 800 i 1800. Odwiedziny chorych w domach w godzinach porannych. Spowiedź pierwszopiątkowa od godz. 700, 800, 1200 i 1800. O godz. 2100 apelem jasnogórskim rozpocznie się czuwanie za Ojczyznę zakończenie Mszą św. o godz. 2400. O Niepokalanym Sercu Maryi.

  8. Rozpoczynamy katechezy przygotowujące narzeczonych do małżeństwa – w piątek godz. 1900 sala 130, wyjście przez portiernię. Formą zgłoszenia stanowi udział w pierwszym spotkaniu.

  7. W piątek także przypada wspomnienie NMP Różańcowej, ustanowione na pamiątkę wyproszonego przez modlitwę różańcową zwycięstwa floty chrześcijańskiej pod Lepanto w 1571 roku. Uświadamia to nam po raz kolejny wielką moc tej modlitwy, zatem nie zaniedbujmy jej. W dzień Matki Bożej Różańcowej w naszym kościele Msze Święte o zwykłej porze.

  8. W przyszłą niedzielę w naszej  parafii wystąpi duet Natalii i Aleksandra Jurkowskich - zespół Classic Angelicus (Klasyczne Anioły)) pochodzący z Ukrainy miasta Kijowa. Artyści upiększają swoim śpiewem Liturgie Niedzieli.  Po Mszy świętej o godz. 1300 wykonają koncert na który wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy. Zespół również rozprowadzać będzie swoje materiały muzyczne przy wyjściu z kościoła. 

  9. Wyjeżdzającym na pielgrzymkę do sanktuariów świętokrzyskich przypominamy, że wyjazd jest w sobotę o godz. 630 sprzed Bazyliki.

  10. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia pragniemy przekazać najserdeczniejsze słowa życzeń i pozdrowień. 

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt