roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - październik 2014 »

archiwum

 • Rok Serca Jezusowego w Bazylice!

  Dodano: 31 października 2014 r.

  Dekretem z dnia 28 października 2014 r. abp Henryk Hoser ogłosił Rok Serca Jezusowego dla Bazyliki NSJ w Warszawie. W związku z tym każdy wierny, który weźmie udział w dowolnym I-piątkowym czuwaniu adoracyjnym lub będzie prywatnie tego dnia adorował Najświętszy Sakrament w Bazylice, ma możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Adoracja osobista winna być zakończona odmówieniem "Ojcze nasz...", "Wierzę w Boga" i dowolnym wezwaniem Matki Bożej lub świętych.

  Liturgiczne zakończenie Roku Serca Jezusowego w Bazylice nastąpi w niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata 2015 r.

  Przy tej okazji informujemy, że I-piątkowe adoracje Najświętszego Sakramentu w Bazylice ropoczynają się wspólnym odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00. Po tej modlitwie jest adoracja w ciszy, trwająca do nabożeństwa o godz. 17.30. Kolejna okazja do adoracji Najśw. Sakramentu jest po Mszy św. wieczornej (ok. godz. 19.45) i trwa ok. jednej godziny.

  Adoracja Najświętszego Sakramentu jest również jednym z punktów programu comiesięcznych czuwań w intencji Ojczyzny, organizowanych właśnie w I-piątki miesiąca w Bazylice. Te czuwania rozpoczynają się o godz. 21.00 i kończy je Msza św. o godz. 24.00. Jako że mają one formę rozpoczętej we wrześniu comiesięcznej nowenny przed jubileuszem 250-lecia kultu Serca Pana Jezusa to zakończymy je w czerwcu 2015 r., a sam obchód Jubiuleuszu będzie miał miejsce w ptronalną dla Bazyliki Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

  Z dekretem Biskupa Warszawsko-Praskiego można się zapoznać wybierając ikonkę "Dekret" z logiem Biskupa, w kolumnie liturgia, w prawej części strony.

  Czcicieli Najświętszego Serca Jezusowego, Parafian, Przyjaciół Salezjanów i Bazyliki oraz wszystkich ludzi dobrej woli zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu w naszej Świątyni i skorzystanie z przywileju odpustowego

 • Ogłoszenia Duszpasterskie Uroczystość Wszystkich Świętych

  Dodano: 31 października 2014 r.

  UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH                                    1 listopada 2014

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

   

  1. Przeżywamy dziś uroczystość Wszystkich Świętych. Oddajemy zatem cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej. Jednocześnie uroczystość ta jest dla nas przypomnieniem, że wszyscy mamy dążyć do świętości, a święci wskazują nam drogę do nieba, są naszymi orędownikami i otaczają nas opieką. Początki dzisiejszej uroczystości są związane z poświęceniem Matce Bożej i świętym męczennikom pogańskiej rzymskiej świątyni, zwanej Panteonem. Dokonał tego papież Bonifacy IV w 608 roku. W VIII wieku papież Grzegorz III w kościele św. Piotra erygował kaplicę poświęconą Wszystkim Świętym, nie tylko męczennikom. W 935 roku papież Jan XI ustanowił osobne święto ku czci Wszystkich Świętych, wyznaczając je na dzień 1 listopada.

  2. Dzisiaj  Msze św. w naszym Bazylice jak w każdą niedzielę.

  3. Jutro dzień zaduszny, czyli wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Jest to dzień szczególnie poświęcony modlitwie za naszych zmarłych, zwłaszcza za tych, którzy jeszcze oczekują na to, by dołączyć do grona świętych w niebie.

  Zapraszamy jutro na procesję za naszych zmarłych, która odbędzie się w naszej Bazylice o godz. 1700.

  4. Przez cały miesiąc listopad przyjmujemy na wypominki za zmrałych z naszych rodzin. Od poniedziałku przez cały miesiąc listopad o g. 1730 różaniec z wypominkami, również w poniedziałek 3 listopada Msza św. sprawowana o g. 1800, za zmarłych polecanych w tegorocznych wypominkach.

  5. Od dziś do 8 listopada możemy zyskać odpust zupełny za nawiedzenie cmentarza, a jutro również kościoła i ofiarować go za naszych zmarłych. Pamiętajmy, że warunki konieczne do uzyskania odpustu są następujące: stan łaski uświęcającej (nie jest konieczne, abyśmy skorzystali z sakramentu pokuty tego dnia, ważne jest jednak, abyśmy pozostawali w stanie łaski uświęcającej, tzn. bez grzechu ciężkiego, który ten stan łaski niszczy), zupełne oderwanie się od grzechu nawet lekkiego, przystąpienie do Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Nie zaniedbujmy tego uczynku miłosierdzia, gdyż w ten sposób włączamy się w świętych obcowanie i możemy żywić większą nadzieję, że po naszej śmierci i o nas też ktoś będzie pamiętał, a zmarli, którym my pomogliśmy, wyjdą nam naprzeciw i będą się za nami wstawiać przed obliczem naszego Boga i Pana.

  6. Dziś przypada również pierwsza sobota miesiąca. Maryja jest pierwszą wśród zbawionych, dlatego oddając cześć wszystkim świętym, czynimy to w łączności z Jej Niepokalanym Sercem. Dzisiaj nie ma nabożeństwa różańcowego.

  7. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

 • Pomoc Kościołowi w Potrzebie

  Dodano: 24 października 2014 r.

  Pomoc Kościołowi w Potrzebie jest Stowarzyszeniem Kościoła Katolickiego, które pomaga wspólnotom Kościoła misyjnego, ofiarą wojen, prześladowań i kataklizmów.

  Aby budować kolejne studnie, szkoły i szpitale w porozumieniu z księżmi biskupami w diecezjach całego kraju akcję zbierania zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego.

   Nasza Wspólnota Parafialna jest zaproszona do aktywnego udziału w tej zbiórce, która będzie miała miejsce dnia 3 listopada odbiór zużytego sprzętu nastąpi o g. 1200.  Zużyty  sprzęt możemy złożyć przed wejściem do kancelarii parafialnej. ( Można to uczynić każdego dnia w godzinach otwarcia kancelarii). Do zabrania z Kościoła są ulotki, które informują Państwa!

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 26. 10. 2014 r.

  Dodano: 24 października 2014 r.

  TRZYDZIESTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                               26 października 2014

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Przeżywamy dziś 30. niedzielę w ciągu roku, która jest zarazem ostatnią niedzielą października.

  2. We wtorek, 28 października, w liturgii czcimy świętych Apostołów Szymona i Judę Tadeusza. Nie mamy o nich wielu wiadomości, prócz tego, że są wymieniani wśród dwunastu najbliższych uczniów Pana Jezusa. Obaj mogli być Jego krewnymi, aczkolwiek jeśli chodzi o Szymona, nie ma co do tego pewności. Od XVIII wieku w Polsce i w Austrii św. Juda Tadeusz jest wzywany jako patron spraw beznadziejnych.

  3. W nadchodzącą sobotę, 1 listopada, będziemy przeżywać uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu oddajemy cześć tym znanym i nieznanym wyznawcom Chrystusa, którzy już przebywają w chwale nieba. W dzień Wszystkich Świętych msze św. jak w niedzielę.  Z jednym wyjątkiem  nie będzie mszy św. o godz. 1930.

   Zaś w przyszłą niedzielę, 2 listopada, mimo że jest to niedziela, będziemy przeżywać wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. To właśnie w ten dzień powinniśmy się szczególnie modlić za naszych zmarłych i nawiedzać ich groby.

  4. W następną niedzielę nie będzie spotkania Kół Żywego Różańca. Tego dnia  o g. 17.00 będziemy się modlić w Procesji żałobnej za naszych Zmarłych. Nie zapominajmy też, że przez osiempierwszych dni listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar – odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków, to znaczy: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii Świętej, odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.

  5. Jak zwykle pod koniec miesiąca, uwadze osób dorosłych wykonujących czytania na Mszach św. polecamy wyłożony w zakrystii grafik dyżurów na listopad. Wdzięczni za dotychczasową służbę liczymy na jej kontynuację ku chwale Bożej i pożytkowi bliźnich.

  6. Jak informowaliśmy przed tygodniem, 15 listopada (sobota) organizujemy pielgrzymkę do Częstochowy. Głównym celem pielgrzymki jest modlitwa przed obrazem Jasnogórskiej Królowej Polski. Sprzyjać temu będzie Msza św. w kaplicy cudownego obrazu. Natomiast jako parafia pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego chcemy także wykorzystać czas pielgrzymki na ożywienie nabożeństwa do Serca Pana Jezusa. Dlatego jednym z punktów realizowanych wspólnie będzie konferencja pt. „Wynagrodzenie Sercu Jezusowemu szkołą życia chrześcijańskiego”. Wspólnie również odprawimy Drogę Krzyżową na wałach jasnogórskich. Pozostały czas będzie można wykorzystać na osobistą modlitwę, zwiedzanie, posiłek, odpoczynek, itp. Godziny i sposób realizowania wspólnych punktów pielgrzymki zostanie podany w autokarze.

  Koszt pielgrzymki obejmujący przejazd i ubezpieczenie wynosi 60 zł od osoby. Wyjazd o godz. 7.00 z parkingu przed Bazyliką. Wyjazd z Częstochowy ok. godz. 17.00. Możliwe są zmiany.

  7. W następną niedzielę taca przeznaczona jest na prace w naszej Bazylice. Za ofiary składamy gorące Bóg zapłać!

  8. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

   

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 19 10 2014 r.

  Dodano: 19 października 2014 r.

  DWUDZIESTA DZIEWIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                  19 października 2014

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Przypadająca dziś 29. niedziela w ciągu roku jest zarazem Niedzielą Misyjną, rozpoczynającą Tydzień Misyjny. Przeżywamy go co roku, począwszy właśnie od trzeciej niedzieli miesiąca października.  Zatem w naszych modlitwach w tym tygodniu w sposób szczególny pamiętajmy o misjonarzach duchownych i świeckich, którzy, zostawiwszy swoje domy i swoich bliskich, udali się do dalszych i bliższych krajów, by dawać świadectwo o miłości Chrystusa do każdego człowieka. Dzisiejsze nabożeństwo różańcowe o godz. 1730 również będzie poświęcone modlitwie właśnie w tej intencji.

  2. Trwa miesiąc październik, a co się z tym wiąże, w naszym kościele są odprawiane nabożeństwa październikowe, podczas których wspólnie odmawiamy i rozważamy tajemnice różańcowe. Ta prosta modlitwa jest bardzo głęboka w swej wymowie i może nam pomóc w rozwiązaniu wielu trudnych sytuacji, w zrozumieniu przeżywanych problemów i pokonaniu napotykanych trudności w życiu rodzinnym, szkolnym czy zawodowym. Serdecznie zachęcamy do udziału w tych nabożeństwach codziennie o godz.1730.  Niech nikogo nie zabraknie na modlitwie za wstawiennictwem naszej najlepszej Matki. Zapraszamy również tych, którzy do tej pory jeszcze nigdy w tym nabożeństwie nie uczestniczyli. Nie wstydźmy się tego, lecz miejmy odwagę przyjść po raz pierwszy.

  3. W dzisiejszą niedzielę w całej Polsce liczymy wiernych obecnych w kościele i przystępujących do Komunii Świętej.

  4. We środę,  22 X przypada wspomnienie – św. Jan Paweł II (1920-2005), papież, którego większości z nas nie trzeba przypominać; ale warto wspomnieć, że był on pierwszym Polakiem, który zasiadł na Stolicy Piotrowej, a jego pontyfikat trwał ponad 26 lat; odbył liczne podróże apostolskie, w tym 8 do Polski. Zachęcamy tego dnia do uczestnictwa we Mszy św. polecając wszystkie nasze codzienne sprawy.  Po każdej Mszy św. tego dnia ucałowania relikwii.

  5. Msza św. dziękczynna za pielgrzymkę do Loreto będzie odprawiona 22 października (środa) o godz. 18.00. Zapraszamy do wspólnej modlitwy, by nasze pielgrzymowanie było dla nas natchnieniem w dobrym przeżywaniu codzienności i praktykowaniu zasad wiary.

  6. Kurs przedmałżeński

  24 października o godz. 19.00 w sali 130(wejście przez portiernię domu zakonnego) rozpoczyna się cykl katechez dla narzeczonych, zwany kursem przedmałżeńskim. Katechezy będą prowadzone przez kolejnych dziewięć piątków i uwzględniają program naszej diecezji w tym zakresie. Zapisy na pierwszym spotkaniu.

  7. Jasnogórskie Sanktuarium Królowej Polski w Częstochowie je kolejnym miejscem, do którego chcemy pielgrzymować. Ten wyjazd szczególnie polecamy członkom Straży Honorowej jako sposób na mobilizację swej aktywności. Oczywiście, chętnie zapraszamy na pielgrzymkę i inne osoby, które potrzebują duchowego umocnienia i modlitwy przed cudownym obrazem Pani Jasnogórskiej.
  Wyjazd z parkingu przed Bazyliką 15 listopada (sobota), godz. 7.00. Zapisy na pielgrzymkę w kancelarii parafialnej i w zakrystii Bazyliki. Koszty i program pielgrzymki podamy za tydzień.

  8. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

   

   

   

   

 • Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni! Pamiętamy!

  Dodano: 17 października 2014 r.

  Misją Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego na warszawskiej Pradze jest - poprzez posługę salezjanów - m. in. wychowanie dobrego chrześcijanina i obywatela. W to ostatnie wpisuje się widowisko poświęcone utrwaleniu pamięci o żołnierzach wyklętych-niezłomnych. Złoży się na nie koncert pt. "Wybieram wolność, wybieram pamięć" i pokaz filmu dokumentalnego pt. "Wyrok śmierci".

  Wykonawcą koncertu promującego budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych na Pradze Północ w Warszawie jest Garwoliński Teatr Muzyczny "Od czapy" i Rodzina Pospieszalskich. Natomiast reżyserem filmu "Wyrok śmierci" jest Ewa Szakalicka.

  Wstęp na widowisko jest bezpłatny. Zapraszamy do Bazyliki 26 października o godz. 15.00

 • Pielgrzymka do Częstochowy

  Dodano: 17 października 2014 r.

  Jasnogórskie Sanktuarium Królowej Polski w Częstochowie jest kolejnym miejscem, do którego chcemy pielgrzymować. Ten wyjazd szczególnie polecamy członkom Straży Honorowej jako sposób na mobilizację swej aktywności.  Dlatego jednym z realizowanych wspólnie punktów pielgrzymki będzie konferencja pt. „Wynagrodzenie Sercu Jezusowemu szkołą życia chrześcijańskiego”. Wspólnie również odprawimy Drogę Krzyżową na wałach jasnogórskich. Jednak głównym celem pielgrzymki jest modlitwa przed obrazem Jasnogórskiej Królowej Polski. Sprzyjać temu będzie wspólny udział we Mszy św. w kaplicy cudownego obrazu.

  Pozostały czas będzie można wykorzystać na osobistą modlitwę, zwiedzanie, posiłek, odpoczynek, itp. Godziny i sposób realizowania wspólnych punktów pielgrzymki zostanie podany w autokarze. Tam też będzie można zgłaszać własne sugestie co do sposobu i przebiegu pielgrzymki.

  Koszt pielgrzymki obejmujący przejazd i ubezpieczenie wynosi 60 zł od osoby. Wyjazd 15 listopada (sobota) o godz. 7.00 z parkingu przed Bazyliką. Wyjazd z Częstochowy do Warszawy ok. godz. 17.00.  

  Zapisy na pielgrzymkę przyjmujemy w kancelarii parafialnej, w zakrystii lub pocztą elektroniczną.

 • Modlitewne czuwanie za Ojczyznę

  Dodano: 17 października 2014 r.

  Tradycyjnie, w I piątek miesiąca (7 listopada), w naszej Bazylice odbędzie się nocne czuwanie modlitewne w intencji Ojczyzny. Poprowadzą je znani w Warszawie promotorzy kultu Miłosierdzia Bożego - ks. Mariusz Bernyś i ks. Michał Dłutowski. Te comiesięczne czuwania są zarazem nowenną przygotowującą nas do obchodów przypadającej w czerwcu przyszłego roku 250-rocznicy wprowadzenia kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa.

  Czuwanie rozpoczyna się Apelem Jasnogórskim o godzinie 21.00. Po nim wysłuchamy tematycznej katechezy dotyczącej kultu Serca Jezusowego. Następnie będzie odprawiona Droga Krzyżowa połączona z modlitwą przebłagalną i adoracją krzyża. Kolejnymi punktami nocnej modlitwy w Bazylice są: adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja z figurą Niepokalanej. Podczas tej części czuwania bardzo przydatne są świece lub znicze, tworzące klimat misteryjnego zjednoczenia się Bogiem.

  Modlitwę za Ojczyznę zakończymy Mszą św. o Niepokalanym Sercu Maryi, odprawianą o północy.

  Czuwanie daje również okazję skorzystania z Sakramentu Pojednania i zaopatrzenia się w książki autorstwa ks. Bernysia i ks. Dłutowskiego.

  Serdecznie więc zapraszamy na czuwanie do Bazyliki - 7 listopada, godz. 21.00

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 12. 10. 2014 r.

  Dodano: 11 października 2014 r.

  DWUDZIESTA ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                         12 października 2014

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Bardzo serdecznie witamy O. Misjonarzy, którzy po roku od zakończenia Misji św. przybywają do naszej parafii, aby odnowić to co przed rokiem żeśmy wspólnie przeżywali. Życzymy Ojcom wiele sił i tych duchowych, jak i fizycznych w głoszeniu Słowa Bożego.

  2. Dziś przypada 28. niedziela w ciągu roku, która jest zarazem XIV Dniem Papieskim obchodzonym w naszej ojczyźnie. Dni Papieskie są obchodzone w Polsce od 2001 roku jako wyraz wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i promocji jego nauczania. Przypada zawsze w niedzielę przed 16 października – rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę św. Piotra. Koordynatorem przedsięwzięć jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.

  3. W ramach obchodów Dnia Papieskiego odbywa się również zbiórka funduszy na stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży z niezamożnych i ubogich rodzin. Każdy kto chciałby to dzieło wesprzeć, może złożyć swoją ofiarę do puszek przy wyjściu z kościoła. Zachęcamy serdecznie do włączenia się w to wspaniałe dzieło, którego celem jest praktyczne wprowadzanie w życie nauczania naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II.

  4. Dzisiejsza niedziela to również 2. niedziela miesiąca października. W naszej ojczyźnie tradycyjnie miesiąc ten jest poświęcony modlitwie różańcowej. Nie zaniedbujmy tego nabożeństwa, przez które możemy wyprosić wiele łask zarówno dla nas, jak i dla naszych bliskich. Matka Boża w swoich objawieniach wielokrotnie ponawiała wezwanie do odmawiania tej modlitwy w celu uproszenia Bożego Miłosierdzia dla świata. W naszych kościele nabożeństwa różańcowe są odprawiane codziennie o godz.1730.

  5. W następną niedzielę tj. 19 października poświęcenie różańców dla dzieci klas III które w tym roku szkolnym przystąpią do Pierwszej Komunii Św. Poświęcenie podczas Mszy Św. o godz. 1130.

  6. We wtorek, 14 października, naszą pamięcią obejmujemy nauczycieli i wychowawców, którzy obchodzą swoje doroczne święto – Dzień Edukacji Narodowej. Wspierajmy ich życzliwością i płynącą z serca gorącą modlitwą.

  7. A w nadchodzącą sobotę, 18 października, w kalendarzu liturgicznym przypada święto świętego Łukasza Ewangelisty. Jednocześnie jest to Dzień modlitw za pracowników służby zdrowia. Gorącą modlitwą obejmiemy wszystkich, którzy troszczą się o nasze zdrowie i życie.

  8. Przypominamy, że wyjazd do Loreto jest w sobotę o godz. 8.30 z parkingu przed Bazyliką. Prosimy o zabranie ze sobą różańca i książeczki do nabożeństwa. Siostry obiecały nam zupę, ale jeśli ktoś potrzebuje coś więcej niech pomyśli o kanapkach. Osoby, które nie uzupełniły danych lub nie dokonały wpłat, winny to uczynić jak najszybciej, bo na ich miejsca czekają chętni.

  9.  Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

 • Zmarł ks. Apoloniusz Domański

  Dodano: 10 października 2014 r.

   

  Dnia 10 października 2014 r. w szpitalu w Słupcy, po długiej chorobie, odszedł do Pana w wieku 82 lat ks. Apoloniusz Domański SDB, były duszpasterz akademicki DA Przystań przy Bazylice NSJ.

  Ks. Apoloniusz Domański urodził się w 1932 r. w Mołożewie. Po ukończeniu podstawowej formacji zakonnej i studiów seminaryjnych przyjął sakrament kapłaństwa w 1957 r. w Łodzi. Po roku pracy duszpasterskiej w tym mieście został skierowany na studia specjalistyczne z teologii moralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

  Od 1965 r. dojeżdżał z wykładami z teologii moralnej do Wyższego Seminarium Salezjańskiego w Lądzie n. Wartą podejmując jednocześnie różne obowiązki wyznaczane mu przez przełożonych na kolejnych placówkach. Do nich należało m. in. duszpasterstwo akademickie przy naszej Bazylice w latach 1966-1972.

  Od 1980 r. zamieszkał w Seminarium w Lądzie i aż do śmierci całkowicie oddał się pracy dydaktycznej.

  Pogrzeb ks. Apoloniusza Domańskiego odbędzie się w Lądzie nad Wartą 14 października 2014 r. Po Mszy św. żałobnej o godz. 11.00 w miejscowym kościele ciało ks. Domańskiego zostanie złożone w grobowcu salezjańskim na cmentarzu parafialnym.

   

 • Wypominki za zmarłych

  Dodano: 7 października 2014 r.

  Z dniem 1 listopada rozpoczniemy wypominkową modlitwę za zmarłych wspominając ponownie zgłoszone osoby, które Bóg powołał do wieczności. Są wśród nich nasi rodzice, dziadkowie i inni krewni, przyjaciele, duszpasterze, wychowawcy i wiele osób zasługujących na naszą pamięć i modlitwę.

  Zmarłych do tej modlitwy można zgłaszać w kancelarii parafialnej, w zakrystii przy okazji udziału w nabożeństwach, telefonicznie lub pocztą elektroniczną (kancelaria.nsj@gmail.com). Zachęcamy, by korzystać ze specjalnych formularzy wyłożonych przy wejściu do Bazyliki lub w kancelarii parafialnej i zwracać je już po wypisaniu na nich osób zmarłych. Ułatwieniem, a zarazem sposobem na uniknięcie pomyłek, jest pisanie dużymi literami drukowanymi.

  W naszej Bazylice praktykujemy zwyczaj wypominków jednorazowych i rocznych.

  Za osoby polecane w wypominkach rocznych modlimy się w każdą niedzielę przed Mszą św. o godz. 8.30 i przed Mszą św. o godz. 10.00. odczytując tyle osób, na ile czas pozwoli. Osoby zmarłe wymieniane są w kolejności zgłoszenia. Ponadto w intencji tych osób jest odmawiany Różaniec św., codziennie przez cały listopad połączony z czytaniem imion zmarłych oraz odprawia się też za nich Msza św. w I-poniedziałek każdego miesiąca.

  Można z tej okazji złożyć zwyczajową ofiarę.

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 05 Października 2014 r.

  Dodano: 4 października 2014 r.

  DWUDZIESTA SIÓDMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                         5 października 2014

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś pierwsza niedziela miesiąca października. W dzisiejszą niedzielę Słowo Boże głosi ks. Misjonarz Tadeusz Niedziela z Ośrodka Misyjnego w Warszawie i uwrażliwia nasz na misje.

  2. Październik, jak zapewne pamiętamy, jest miesiącem modlitwy różańcowej. Zachęcamy do wytrwałego odmawiania tej modlitwy, zwłaszcza w rodzinach. W tym miesiącu zapraszamy również na nabożeństwa październikowe, które są celebrowane w naszym kościele codziennie o godz. 1730. Dzieci swój różaniec odmawiają w naszej Bazylice we wtorki i czwartki o godz. 1645.

  3. W tym tygodniu, we wtorek, 7 października, przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.

  4. Jest to zarazem święto patronalne róż różańcowych. Wszystkich członków i sympatyków tego kręgu modlitewnego.  Róże różańcowe są to 20-osobowe grupy, których członkowie odmawiają codziennie jedną dziesiątkę różańca i w ten sposób codziennie jest odmawiany cały różaniec przez te osoby. Raz w miesiącu następuje zmiana odmawianej tajemnicy.

  5 W następną niedzielę rozpoczynamy Renowację Misji św., które miały miejsce w naszej parafii w ubiegłym roku. Zapraszamy do jak liczniejszego udziału. Tak organizujmy swój czas, aby nas nie zabrakło w kościele w te szczególne dni. Program mamy umieszczony w gazetce parafialnej i na stronie internetowej, naszej parafii.

  6. Tegoroczny Dzień Papieski będziemy obchodzili w przyszłą niedzielę pod hasłem: „Jan Paweł II – Świętymi bądźcie!”. Nasze serca wypełnia radość i wdzięczność Bogu za święte życie Papieża Polaka i jego kanonizację. Swoje podziękowanie wyraźmy jeszcze raz modlitwą dziękczynną, świętością życia oraz wrażliwością na potrzeby bliźnich.

  Za tydzień będziemy mieli okazję wspomóc dzieło, które od lat nazywane jest „żywym pomnikiem” Jana Pawła II.

  7. Wśród wielu wydarzeń, którymi chcemy uczcić św. Jana Pawła II wyróżnia się modlitewny Apel Miasta Warszawy z Ojcem Świętym i galowy koncert Dnia Papieskiego transmitowany przez Program I Telewizji Polskiej oraz Telewizję Polonia. Odbędzie się on w przyszłą niedzielę przed kościołem Wniebowstąpienia Pańskiego w al. Komisji Edukacji Narodowej nr 101 (na Ursynowie), o godzinie 15:30.

  Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Niech nasza obecność i modlitwa będą kolejnymi wyrazami wdzięczności za kanonizację wielkiego Polaka.

  Abp Henryk Hoser
  Biskup Warszawsko - Praski

  8.Przyjmujemy zapisy na pielgrzymkę do Loreto 18 października (sobota). Jak już zapowiadaliśmy wyjazd ten ma charakter refleksji i duchowego wzmocnienia.

  Chcemy również w ten sposób podziękować Matce Bożej za dar peregrynacji Jej cudownej figury do naszej Bazyliki przed rokiem. Koszt pielgrzymki wynosi 35 zł od osoby i obejmuje opłatę za przejazd, ubezpieczenie i lekki posiłek (zupa) u sióstr. Wyjazd o godz. 8.30 z parkingu przed Bazyliką. Powrót ok. godz. 17.00.

  9. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

   

 • 5 października Wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej

  Dodano: 4 października 2014 r.

  W dniu dzisiejszym 5 października w Kościele obchodzimy wspomnienie naszej Polskiej zakonnicy Św.  Siostry Faustyny Kowalskiej, Nie zapomnijmy nawiedzić po Mszy św. naszej kaplicy i pomodlić w naszych intencjach prosząc, aby św. Sekretarka pomogła nam w odkrywaniu dobra i piękna naszego życia. Po każdej Mszy św. będzie możliwość ucałowania relikwii św. Siostry Faustyny Kowalskiej.

 • Kurs przedmałżeński

  Dodano: 1 października 2014 r.

  24 października o godz. 19.00 w sali 130 (wejście przez portiernię domu zakonnego) rozpoczyna się cykl katechez dla narzeczonych, zwany kursem przedmałżeńskim. Katechezy będą prowadzone przez kolejnych dziewięć piątków i uwzględniają program naszej diecezji w tym zakresie.

  Udział w katechezach jest warunkiem koniecznym dla zawarcia sakramentu małżeństwa i zapraszamy na nie osoby zamierzające w najbliższym czasie zawrzeć małżeństwo. Katechezy polecamy również tym, którzy już wcześniej rozpoczęli podobny kurs, a z różnych względów go nie ukończyli. Mogą go więc tym razem uzupełnić wybierając brakujące im zagadnienia.

  Na pierwszej katechezie uczestnicy otrzymają karty uczestnictwa z programem katechez oraz innymi warunkami jakie należy spełnić przygotowując się do małżeństwa. Katechezy są bezpłatne. Kolejny cykl podobnych katechez w naszej parafii jest przewidziany w okresie wiosennym przyszłego roku.

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt