roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - styczeń 2017 »

archiwum

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 29 stycznia 2017

  Dodano: 28 stycznia 2017 r.

  CZWARTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                         29 stycznia 2017

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dzisiejsza niedziela, ostatnia niedziela stycznia, tradycyjnie obchodzona jest w Kościele jako Światowy Dzień Trędowatych, ustanowiony w 1954 roku. Wiemy, jak straszna w skutkach jest ta choroba. Starajmy się więc pomóc, aby dotknięci nią byli leczeni w poszanowaniu ludzkiej godności. Dziś na świecie trędowatymi opiekują się głównie chrześcijańscy misjonarze. Wspierajmy ich naszymi modlitwami.

  2. 31 stycznia obchodzić będziemy uroczystość św. Jana Bosko. W naszej Bazylice tego dnia Msze św. z kazaniem o godz. 700, 800, 1200, 1800 na zakończenie Mszy św. ucałowanie relikwii św. Jana Bosko. Zapraszamy!

  3. W czwartek, 2 lutego, będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. To pamiątka obrzędu, jakiemu – zgodnie z żydowskim prawem – w czterdziestym dniu po urodzeniu Pana Jezusa poddali się Maryja i Józef. Zanieśli Dzieciątko do świątyni jerozolimskiej, aby przedstawić Je Panu Bogu i złożyć ofiarę. Msze Święte o godz.700, 800, 1200, 1800. Tego dnia na uroczystą liturgię przyniesiemy świece zwane gromnicami. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Panu Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia.

  4. Z inicjatywy papieża św. Jana Pawła II święto Ofiarowania Pańskiego jest także Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmiemy osoby podejmujące służbę Panu Bogu i ludziom w różnych zakonach i zgromadzeniach. Tego dnia będziemy prosić o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i wspólnocie parafialnej. Taca na zakonny klauzurowe.

  5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa; prosimy o nowe i święte powołania do pracy w winnicy Pańskiej, także z naszej wspólnoty parafialnej.

   W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. W naszej bazylice adoracja Najświętszego Sakramentu  od godz.15.00 okazja do spowiedzi świętej, podczas mszy św. od godz. 700, 800, 1200 i 1800. Odwiedziny chorych w domach przed południem. Zapraszamy w piątek 3 lutego na czuwanie za ojczyznę. Rozpoczęcie apelem Jasnogórskim o godz. 2100 a zakończenie Mszą św. o północy.

  W piątek 3 lutego wspominamy Św. Błażeja, biskupa i męczennika. Na zakończenie mszy św. w naszej bazylice będzie możliwość uzyskania błogosławieństwa, za wstawiennictwem św. Błażeja. Kapłan nie tylko wypowiada stosowne słowa, ale i dotyka gardeł dwiema świecami. Warto sobie w tym dniu szczególnie uświadomić moc wiary. To ona decyduje o skuteczności sakramentaliów, do których Kościół zalicza błogosławienie gardeł. Są to znaki umacniające w nas łaski otrzymane w sakramentach i lepiej przygotowujące do ich przyjęcia. Tak więc nie ma żadnej magii w tym obrzędzie, bo nie dotyk ma moc uzdrawiania. Jest on jedynie zewnętrznym znakiem naszej wewnętrznej ufności we wstawiennictwo św. Błażeja.

  W sobotę czcimy Matkę Najświętsząi powierzamy Jej matczynej opiece naszą codzienność. Msza św.  wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy nasze i świata całego o godz 800. Po wieczornej Mszy św. zapraszamy na różaniec przed Najświętszym Sakramentem. W tym duchu naszego rozmodlenia przygotowujemy się do rozpoczęcia peregrynacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszej diecezji warszawsko – praskiej.

  6. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej w naszej zakrystii.

  Zakończyła się wizyta duszpasterska. Jeśli ktoś z różnych powodów nie przyjął księdza po kolędzie w wyznaczonym czasie, a pragnie to uczynić - prosimy by zgłosił się do kancelarii parafialnej i ustalił termin wizyty. Pragniemy podziękować za gościnność, dobre słowo, miłe przyjęcie, otwartość serca i składane ofiary - DUSZPASTERZE:) 

   

   

   

 • Wyjazd na Misterium Męki Pańskiej

  Dodano: 27 stycznia 2017 r.

  Podobnie jak w latach poprzednich, również w tym roku cykl pielgrzymek z Bazyliki rozpoczynamy od wyjazdu do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą i uczestnictwa w Misterium Męki Pańskiej. Zbawcze wydarzenia, znane nam z Ewangelii, w wersji fabularyzowanej prezentują zawodowi aktorzy, wspierani przez współpracującą z nimi młodzież. 

  Treść pasyjnego spektaklu koncentruje się na tragedii Judasza, który zdradzając Mistrza przeżywa osobisty dramat. Jest zarazem swoiste zaproszenie, kierowane ze sceny w stronę widza, do refleksji nad własnymi słabościami; rzecz niezmiernie istotna w dobrym przeżyciu okresu Wielkiego Postu.

  Pielgrzymka do Czerwińska odbędzie się 1 kwietnia (w sobotę). Autokar odjeżdża o godz. 9.30 z parkingu przed Bazyliką. Powrót przewidujemy ok. godz. 17.00. Główne punkty programu pielgrzymki stanowią:

  - godz. 12.00 - Msza św. dla pielgrzymów przed cudownym obrazem Matki Bożej Czerwińskiej.

  - godz. 13.00 - Misterium Męki Pańskiej w sali teatralnej (ok. 2 godz.).

  Pozostały czas wolny można wykorzystać na zwiedzanie obiektu (są przewodnicy), zakup pamiątek lub osobistą modlitwę.

  Koszt pielgrzymki wynosi 45 zł od osoby i obejmuje opłatę za przejazd, bilet wstępu, ubezpieczenie NNW i zwyczajową ofiarę, którą wspieramy odwiedzane sanktuaria. Wyżywienie we własnym zakresie.

  Zgłoszenia przyjmujemy w kancelarii parafialnej, w zakrystii Bazyliki przy okazji nabożeństw, pocztą elektroniczną (kancelariansj@gmail.com) lub telefonicznie.

  Przy okazji informujemy, że są jeszcze wolne miejsca na czerwcowe pielgrzymowanie po drewnianych kościołach i malowanych klasztorach w Rumunii. Szczegóły tej pielgrzymki podajemy w osobnym ogłoszeniu na stronie internetowej.

 • Koncert Charytatywny 29 stycznia ORATORIUM godz. 19.00

  Dodano: 25 stycznia 2017 r.

  29 styczna to ważny dzień dla naszego Oratorium. Tego dnia dziękujemy naszym darczyńcom, przyjaciołom, wolontariuszom i współpracownikom. Na ich cześć odbywa się KONCERT CHARYTATYWNY, podczas którego zbieramy datki na rzecz Oratorium oraz wręczamy statuetki „Dobroczyńca Roku 2016”. Koncert prowadzą: Ewelina Steczkowska i Marcin Kwaśny. Każdy, kto chce wesprzeć nasze Oratorium, może nabyć ZAPROSZENIE w cenie 50 zł i obejrzeć wyjątkowy Koncert, którego gwiazdą wokalistka o anielskim głosie - Dorota Osińska.

 • Katechezy przedmałżeńskie

  Dodano: 21 stycznia 2017 r.

  Wiosenny cykl katechez przygotowujących do zawarcia sakramentu małżeństwa, potocznie zwany kursem przedmałżeńskim, w naszej parafii  rozpocznie się 10 lutego br. Katechezy prowadzone są w każdy piątek, o godz. 19.00, w sali parafialnej nr 130, wejście przez portiernię domu zakonnego od ul. Kawęczyńskiej.

  Tematyka  katechez jest wyznaczona przez władze naszej diecezji. Zatem rozpoczynający się cykl, dla niektórych osób, daje okazję do uzupełnienia zaległości bądź połączenia z katechezami w innych parafiach.

  Nie jest wymagane wcześniejsze zgłoszenie udziału w katechezach. Formą zgłoszenia jest udział w pierwszej katechezie, na której uczestnicy otrzymują indeksy z wykazem tematycznym i datami katechez.

  Za udział w katechezach nie są pobierane żadne opłaty.

  Szczegółowy program prowadzonych katechez przedstawia się następojąco:

  Data

  Temat

  Prowadzący

  10.02.2017

  Jestem chrześcijaninem i wierzę.

  ks. Krzysztof Jakubowski

  17.02.2017

  Bóg zbawia w Kościele. Sakramenty.

  ks. Krzysztof Lis

  24.02.2017

  Tworzenie i trwałość wspólnoty małżeńskiej.

  Ks. Jan Niewęgłowski

  3.03.2017

  Sakrament małżeństwa w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

  ks. Dariusz Mikołajczyk

  10.03.2017

  Miłość w małżeństwie: drogi i zagrożenia dla miłości.

  ks. Piotr Kępa

  17.03.2017

  Uwarunkowanie zgody w sakramencie małżeństwa.

  ks. Dariusz Mikołajczyk

  24.03.2017

  Kształtowanie współżycia małżeńskiego.

  P. Aneta Kurzyna

  31.03.2017

  Małżeństwo i rodzina wspólnotą myśli i działania.

  P. Aneta Kurzyna

  7.04.2017

  Kształtowanie życia rodzinnego; życie religijne, obyczaje.

  P. Aneta Kurzyna

   

  Liturgię sakramentu małżeństwa (katecheza nr 10)  omawia ks. proboszcz przy spisywaniu protokołu.

 • Katecheza przed chrztem św.

  Dodano: 21 stycznia 2017 r.

  Chrzestnych i rodziców dzieci, które w najbliżym czasie przyjmą sakrament chrztu św. zapraszamy na katechezę prezygotowującą do tego ważnego wydarzenia w życiu każdego chrześcijanina i jego rodziny. Stałym zwyczajem, katecheza odbywa się w I środę miesiąca (1 lutego) o godz. 1900 w sali parafialnej nr 130 (wejście od ul. Kawęczyńskiej przez portiernię domu zakonnego). Udział w katechezie jest obowiązkowy

 • OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 15 styczeń 2017 r.

  Dodano: 14 stycznia 2017 r.

  DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                             15 stycznia 2017

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. W dzisiejszą niedzielę w naszej wspólnocie parafialnej gościmy telewizję SALVE i świeckich ewangelizatorów, którzy podczas mszy św. dają krótkie świadectwo co w ich życiu zmienił Jezus. Życzymy im aby ich posługa w naszej parafii dokonała prawdziwej przemiany naszych serc. Serdecznie zapraszamy na projekcję filmu UFAM TOBIE i adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 1630.

  W dzisiejszą niedzielę witamy i pozdrawiamy Państwa Natalię i Aleksandra Jurkowskich, którzy podczas mszy św. zaśpiewają kolędę a po mszy św.  o godz. 1400 zapraszamy na koncert kolęd w ich wykonaniu.

  2. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Na naszych oczach wiele rodzin przeżywa ból rozłąki z najbliższymi, którzy wyjechali w poszukiwaniu lepszej pracy i zarobków. Na naszych oczach trwa też dramat tysięcy rodzin opuszczających swoje domostwa z powodu wojen, biedy i prześladowań. Otoczmy ich dzisiaj szczególną modlitwą. Przyjmijmy też serdecznie tych, którzy wśród nas szukają lepszego życia dla siebie i najbliższych. Wykorzystajmy ten dzień, aby uczyć się rozumieć innych – oni też są ukochanymi dziećmi Bożymi, naszymi braćmi.

  3. W najbliższych dniach Kościół wzywa nas, abyśmy spojrzeli jeszcze szerzej, poza siebie, nawet poza własną wspólnotę parafialną. Już we wtorek, 17 stycznia, obchodzimy Dzień Judaizmu. Spróbujmy tego dnia szczególnie pochylić się nad Pismem Świętym, aby tam szukać wspólnych korzeni naszej wiary i uczyć się od Abrahama, jak bez reszty zaufać Panu Bogu.

  4. W dniach od 18 do 25 stycznia w całym Kościele będzie trwał Tydzień Powszechnej Modlitw o Jedność Chrześcijan. Powszechnej, gdyż w tym samym czasie podejmują ją wszystkie Kościoły chrześcijańskie. Uczyńmy wszystko, co w naszej mocy, aby każdego dnia wypełniać polecenie Pana Jezusa: abyśmy byli jedno! Nasza osobista więź z Panem Bogiem musi przekładać się na nasze relacje z bliźnimi, zwłaszcza z braćmi w tej samej wierze. W to wielkie nawoływanie Kościoła do jedności włączmy także nasze osobiste modlitwy. Niech będą one skromnym wkładem w dzieło ekumenizmu. 

  5. W sobotę, 21 stycznia, przypada Dzień Babci, a w niedzielę, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Pamiętajmy o nich i módlmy się w tych dniach za naszych kochanych dziadków, tych żyjących i tych, którzy odeszli już do Pana. Tak wiele im zawdzięczamy. Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia św. i serdeczna pamięć.

  6. Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnica Praga Północ m. st. Warszawa zaprasza na koncert noworoczny wykonaniu solistów i orkiestry Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który odbędzie się 22 stycznia 2017 r o godz. 1600. W naszej Bazylice usłyszymy znane kolędy i pastorałki.

  7. W najbliższy czwartek swój dzień imienin obchodzić będzie Przełożony naszego Domu zakonnego ks. Dyrektor Henryk Bonkowski, otoczmy dostojnego Solenizanta naszą życzliwością i modlitwą, o godz. 1800 będzie sprawował Eucharystię na którą serdecznie zapraszamy i będzie możliwość złożenie Solenizantowi życzeń.

  8. Nowenna do Uroczystości św. Jana Bosko rozpoczniemy 22 stycznia o godz. 1730 na którą serdecznie zapraszamy

  9. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej.

  Wizyta Duszpasterska 16 – 26 stycznia 2017 r.

  16 stycznia 2017 r.

  Ul. Radzymińska 2,8,16, 29,29a,32,34,35,37, 36,38, 40, 47,52a, 53,  55/57, 56, 59,59a,

  60,61,63.

  17 stycznia 2017 r.

  Ul. Radzymińska 54/58: ul Folwarczna

  Ul Radzymińska 60/66; ul. Jadowska

  18 stycznia 2017 r.

  Ul. Radzymińska 68/72

  Ul. Otwocka 7,8,10,12

  Ul. Siedlecka 37, 37a, 37b

  19 stycznia 2017 r.

  Ul. Wołomińska 5, 11, 15, 17a, 19

  20 stycznia 2017 r.

  Ul. Wołomińska 22, 54,

  Ul. Zachariasza 1, 2/4. 3.4.5.8,10

  Ul. Łomżyńska 6,27, 22/24, 28,29,30,31, 44; Łochowska 12

  21 stycznia 2017 r.

  Ul. Łochowska 1/29; 13,15, 17, 31, 33/35, 36, 37,38

  18 stycznia 2017 r.

  Ul. Radzymińska 68/72

  Ul. Otwocka 7,8,9,10,12

  Ul. Siedlecka 37, 37a, 37b

  19 stycznia 2017 r.

  Ul. Wołomińska 5, 11, 15,17, 17a, 19

  20 stycznia 2017 r.

  Ul. Wołomińska 22, 54,

  Ul. Zachariasza 1, 2/4. 3.4.5.8,10

  Ul. Łomżyńska 6,27, 22/24, 28,29,30,31, 44; Łochowska 12

  21 stycznia 2017 r.

  Ul. Łochowska 1/29; 13,15, 17, 31, 34, 33/35, 36, 37,38

  23 stycznia 2017 r.

  Ul. Łochowska 38a,38b, 40,41,43, 44, 45, 45a,47,52,53,53a,54,58,61

  24 stycznia 2017 r.

  Ul. Siedlecka 1/15

  25 stycznia 2017 r.

  Ul. Siedlecka 16/24

  Ul. Siedlecka 12/14,17b, 21,23, 25,26 

  26 stycznia 2017 r.

  Ul. Siedlecka 27,27a,28,29,30,32,34,39,41,45,56,60,62

  Żyjemy w takich czasach, gdzie wiele Parafian pracuje do późnych godzin wieczornych. Gdyby ktoś z Państwa został pominięty, lub nie mógł przyjąć księdza po kolędzie, wyznaczonym terminie, można zgłosić w zakrystii lub w kancelarii parafialnej i umówić wizytę duszpasterską.

 • Wizyta duszpasterska 09 - 26 stycznia 2017 r.

  Dodano: 6 stycznia 2017 r.

  Rozkład kolędy: 09 – 26 stycznia 2017 r.

  09 stycznia 2017 r.

  Ul. Ząbkowska 40 ( 1 – 180)

  Ul. Kawęczyńska 16

  10 stycznia 2017 r.

  Ul. Kawęczyńska 4,15,22,24,18,20, 26,28,34,37,39,41,43,45,47,63

  11 stycznia 2017 r.

  Ul. Kawęczyńska 64, 65, 73

  Grajewska 2,3,4, 6/8,18,13,15,17,19,21, 21a.

  12 stycznia 2017 r.

  Al. Tysiąclecia 151 ( 1 – 200)

  13 stycznia 2017 r.

  Al. Tysiąclecia 151 ( 201 – 480)

  14 stycznia 2017 r.

  Ul. Białostocka 48

  Ul. Łomżyńska 15/25

  Ul. Michałowska 3,4,6,8,10

  16 stycznia 2017 r.

  Ul. Radzymińska 2,8,16, 29,29a,32,34,35,37, 36,38, 40, 47,52a, 55/57, 56, 59,59a,

  60,61,63.

  17 stycznia 2017 r.

  Ul. Radzymińska 54/58: ul Folwarczna

  Ul Radzymińska 60/66; ul. Jadowska

  18 stycznia 2017 r.

  Ul. Radzymińska 68/72

  Ul. Otwocka 7,8,10,12

  Ul. Siedlecka 37, 37a, 37b

  19 stycznia 2017 r.

  Ul. Wołomińska 5, 11, 15, 17a, 19

  20 stycznia 2017 r.

  Ul. Wołomińska 22, 54,

  Ul. Zachariasza 1, 2/4. 3.4.5.8,10

  Ul. Łomżyńska 6,27, 22/24, 28,29,30,31, 44; Łochowska 12

  21 stycznia 2017 r.

  Ul. Łochowska 1/29; 13,15, 17, 31, 33/35, 36, 37,38

  23 stycznia 2017 r.

  Ul. Łochowska 38a,38b, 40,41,43, 44, 45, 45a,47,52,53,53a,54,58,61

  24 stycznia 2017 r.

  Ul. Siedlecka 1/15

  25 stycznia 2017 r.

  Ul. Siedlecka 16/24

  Ul. Siedlecka 12/14,17b, 21,23, 25,26

  26 stycznia 2017 r.

  Ul. Siedlecka 27,27a,28,29,30,32,34,39,41,45,56,60,62

   

   

 • Przygotowanie do chrztu

  Dodano: 2 stycznia 2017 r.

  Przygotowanie dla chrzestnych i rodziców przed przyjęciem sakramentu chrztu ich dzieci, planowanym na miesiąc styczeń, odbędzie się 4 stycznia (środa) godz. 19.00, sala 130. Wejście przez portiernię domu zakonnego

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt