roku.
Strona główna | Kontakt

Ogłoszenia parafialne/Aktualności

«  Archiwum aktualności - styczeń 2015 »

archiwum

 • Ogłoszenia Duszpasterskie III niedziela zwykła 25 stycznia 2015 r.

  Dodano: 24 stycznia 2015 r.

  TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                               25 stycznia 2015

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś – trzecia niedziela w ciągu roku, liturgicznego. W następną niedziele spotkanie Kół Żywego Różańca o godz. 1730 i nabożeństwo eucharystyczne z racji pierwszej niedzieli miesiąca.

  2. W uroczystość św. Jana Bosko (najbliższą sobotę) 31 stycznia zapraszamy szczególnie salezjanów współpracowników na Msze św. o godz. 1200 . Po Mszy św. odbędzie się spotkanie z racji Uroczystości św. Jana Bosko w kawiarence Matusi Małgorzaty pod Aniołami.

  3.Telewizja Polonia będzie transmitować Mszę św. z naszej Bazyliki w dniu 1 lutego (niedziela) o godz. 13.00.Transmitowana Msza św. jest uroczystym dziękczynieniem salezjanów z warszawskiej inspektorii za dar świętości Księdza Bosko. Jest to również okazja, by w jubileuszowym roku 200-rocznicy urodzin założyciela zakonnej Rodziny Salezjańskiej, przybliżyć ciągle aktualny system prewencyjny - metodę pracy Świętego Wychowawcy z młodzieżą.

  Uroczystej koncelebrze będzie przewodniczył i Słowo Boże wygłosi kard. Kazimierz Nycz - metropolita warszawski.

  4. W niedzielę – 1 lutego – ok. godz. 14.00 (po wcześniejszej Mszy św.) z koncertem kolęd wystąpi w Bazylice NSJ chór męski Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. ks. A. Chlondowskiego w Lutomiersku, pod dyr. ks. dr hab. Kazimierza Dąbrowskiego - dyrektora tejże szkoły i pracownika naukowego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Koncert młodych salezjańskich chórzystów jest mocnym akordem kończącym tradycyjny okres śpiewania kolęd w Polsce.

  5. Pod koniec każdego miesiąca prosimy osoby dorosłe, czytające teksty Pisma św. na Mszach w dni powszednie, o podjęcie tej posługi w następnym miesiącu. Podobną prośbę kierujemy do nich i tym razem; odpowiedni grafik jest w zakrystii. Już czytającym składamy serdeczne podziękowanie, a chętnym, lecz nieśmiałym mówimy: właśnie na was czekamy, jesteście potrzebni.

  6. Zapisanym na pielgrzymkę do Wilna przypominamy o wpłacie zaliczki i uzupełnieniu danych. Termin upływa 31 stycznia. Brak wpłaty jest traktowany jako rezygnacja i na to miejsce wchodzą osoby z listy rezerwowej.

  7. W pomieszczeniach oratorium rozpoczęła działalność niedzielna kawiarenka Pod Aniołami prowadzona przez Salezjanów Współpracowników i młodych wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży. Kawiarenka jest otwarta w godz. 10.00-14.00. Daje ona okazję, by po Mszy św. spotkać się z bliskimi przy kawie i ciastku lub zakupić świeże ciastka do niedzielnego obiadu. Jest również sposobność do rozmów z duszpasterzami w mniej oficjalnej konwencji.
  Prowadząc kawiarenkę młodzi ludzie gromadzą fundusze na przyjęcie zagranicznej młodzieży w lipcu 2016 r., która odwiedzi naszą parafię.

  8. Wizyta duszpasterska

  26 stycznia 2015 r. godz. 1600

  ul. Kijowska 11 (1 – 240)

  27 stycznia 2015 r godz. 1600

  ul Kijowska11 (241 – 440)

  Już dziś bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie nas duszpasterzy po kolędzie, za miłe rozmowy, i za ofiary składane na naszą Bazylikę. Jakby ktoś z Państwa chciałby przyjąć księdza z kolędą, bo w terminie wyznaczonym nie mógł, prosimy o zgłaszanie dzisiaj w zakrystii po mszach św.. Takim dniem będzie najbliższa środa 28 stycznia.

  9. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej

 • Kawa z proboszczem "Pod Aniołami"

  Dodano: 22 stycznia 2015 r.

  W pomieszczeniach oratorium rozpoczęła działalność niedzielna kawiarenka "Pod Aniołami" prowadzona przez Salezjanów Współpracowników i młodych wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży. Kawiarenka jest otwarta w godz. 10.00-15.00. Daje ona okazję, by po Mszy św. spotkać się z bliskimi przy kawie i ciastku domowego wypieku lub zakupić takie ciastka ciastka do niedzielnego obiadu. "Pod Aniołami" można również porozmawiać z duszpasterzami w mniej oficjalnej konwencji, a zdarza się że i pośpiewać z ks. dyrektorem przy gitarze. Składane przy kawie ofiary są przeznaczane na przyjęcie młodzieży podczas Światowych Dni Młodzieży w lipcu 2016 r. Z kolei wolontariusze obsługując kawiarenkę ćwiczą współpracę ze sobą w różnym składzie.

  Wejście do kawiarenki z zewnątrz jest od strony oratorium. Z Bazyliki do kawiarenki schodzi się przez dużą zakrystię.

 • Koncert Kolęd

  Dodano: 21 stycznia 2015 r.

  W niedzielę – 1 lutego – ok. godz. 14.00 (po wcześniejszej Mszy św.) z koncertem kolęd wystąpi w Bazylice NSJ chór męski Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. ks. A. Chlondowskiego w Lutomiersku, pod dyr. ks. dr hab. Kazimierza Dąbrowskiego - dyrektora tejże szkoły i pracownika naukowego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Koncert młodych salezjańskich chórzystów jest mocnym akordem kończącym tradycyjny okres śpiewania kolęd w Polsce.

  Chór szkoły salezjańskiej w Lutomiersku znany jest z oprawy muzycznej uroczystości religijnych, koncertów w kraju, w Niemczech i Włoszech. Jest zdobywcą wielu nagród na festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych. Nagrał również dwanaście płyt. Szczególnym wydarzeniem w bez mała dudziestoletniej historii chóru była oprawa muzyczna Mszy św. w uroczystość Wniebowzięcia NMP w 2009 r, celebrowanej przez papieża Benedykta XIV w Castel Gandolfo.

  Koncert kolędowy w Bazylice jest okazją do nabycia płyt z nagraniami tego chóru należącego do czołówki polskich chórów szkolnych. Wstęp na koncert bezpłatny

 • Ks. Józef Michurski nie żyje!

  Dodano: 16 stycznia 2015 r.

  Dnia 15 stycznia br. ks. Józef Michurski zakończył swoją ziemską drogę życia, która rozpoczęła się w Żdżarach w 1937 roku. Jego 78-letnie życie  wypełniło 49 lat posługi kapłańskiej i 58 konsekracji zakonnej.

  Życie salezjańskie ks. Józefa rozpoczęło się ślubami zakonnymi w Czerwińsku w 1957 r. po ukończeniu rocznego nowicjatu. Kolejny etap jego życia wypełniły studia seminaryjne i przygotowanie do święceń kapłańskich, które przyjął w Lądzie n. Wartą w 1966 r.

  Pierwsze lata posługi kapłańskiej wypełnił ks. Józef pracą katechetyczną i duszpasterską w Debrznie, Wierzchowie Człuchowskim oraz w Pile, gdzie zapisał się jako gorliwy opiekun ministrantów. Przełożeni zakonni doceniając jego umiejętności powołali go w 1977 roku na Inspektorialnego Duszpasterza Młodzieży przy zarządzie inspektorii w Łodzi, by po roku mianować go mistrzem nowicjatu w Czerwińsku.

  W 1979 r. ks. Józef Michurski wyjechał na roczne studium duchowości w Rzymie, a ukończywszy je, wrócił do wcześniej zleconych mu obowiązków mistrza nowicjatu. Pełnił je do wakacji w 1981 r., kiedy to powierzono mu funkcję wikariusza dyrektora i wykładowcy w studentacie filozoficznym w Woźniakowie.

  Do pracy duszpasterskiej powrócił Ks. Michurski w 1983 roku podejmując obowiązki proboszcza i dyrektora domu zakonnego w Głoskowie. Po 6-letniej kadencji przeznaczony został do pracy duszpasterskiej w Suwałkach, skąd powrócił do Woźniakowa z nominacją na najpierw proboszcza, a z czasem na dziekana kutnowskiego dekanatu św. Michała Archanioła. Tam spędził 9 lat.

  W 1999 r. ks. Michurskiemu powierzono obowiązki wikariusza parafialnego w parafii przy naszej Bazylice; zwolniony z nich został w roku 2013, ale nadal służył parafianom jako duszpasterz. W tym czasie opiekował się głównie Salezjanami Współpracownikami i Rodziną Radia Maryja.

  Msza św. pogrzebowa w Bazylice  rozpocznie się o godz. 10.30 w poniedziałek (19 stycznia). Po Niej doczesne szczątki śp. ks. Józefa zostaną złożone w grobowcu Salezjanów na Cmentarzu Bródnowskim.

  Polecajmy ks. Józefa Miłosierdziu Bożemu.

 • Bazylika miejscem odpustu

  Dodano: 16 stycznia 2015 r.

  Korzystając z udzielonych uprawnień ks. Abp Henryk Hoser wśród kilkunastu świątyń wyznaczył także naszą Bazylikę na miejsce, w którym można uzyskać odpust  zupełny z okazji ogłoszonego 21 listopada 2014  Roku Życia Konsekrowanego. Odpust ten uzyskuje się pod zwykłymi warunkami, do których należą: wyznanie grzechów w sakramencie pokuty, przyjęcie Komunii Św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego i brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego.

  Warunki szczegółowe uzyskania tego odpustu są następujące:

  - udział w uroczystościach diecezjalnych organizowanych z okazji Roku Życia Konsekrowanego,

  - pobożne nawiedzenie katedry lub innego wyznaczonego miejsca świętego, w którym nawiedzający weźmie udział w Eucharystii lub Liturgii Godzin, albo przez odpowiedni czas odda się poboznym rozważaniom, dodając na koniec Modlitwę Pańską, wyznanie wiary w jakiejkolwiek prawnej formule i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny.

  O diecezjalnych uroczystościach liturgicznych, zwanych Stacjami, wierni będą powiadamiani i zapraszani do udziału. 

  Rok Życia Konsekrowanego zakończy się w Święto Ofiarowania Pańskiego - 2 lutego 2016 roku.

 • Bazylika w TV Polonia

  Dodano: 15 stycznia 2015 r.

  Telewizja Polonia będzie transmitować Mszę św. z naszej Bazyliki w dniu 1 lutego (niedziela) o godz. 13.00. Transmitowana Msza św. jest uroczystym dziękczynieniem salezjanów z warszawskiej inspektorii za dar świętości Księdza Bosko. Jest to również okazja, by w jubileuszowym roku 200-rocznicy urodzin założyciela zakonnej Rodziny Salezjańskiej, przybliżyć ciągle aktualny system prewencyjny - metodę pracy Świętego Wychowawcy z młodzieżą.

  Uroczystej koncelebrze będzie przewodniczył i Słowo Boże wygłosi kard. Kazimierz Nycz - metropolita warszawski. Współkoncelebransami będą przełożeni naszej inspktorii i ks. proboszcz z Bazyliki. Oprawy muzycznej podjęła się Salezjańska Szkoła Muzyczna z Lutomierska.

  Parafian, Gości i Przyjaciół Rodziny Salezjańskiej zapraszamy do Bazyliki 1 lutego na godz. 13.00.

 • Wizyta Duszpasterska 19 - 27 stycznia 1015 r

  Dodano: 14 stycznia 2015 r.

  19 stycznia 2015 r g.1600

  ul. Ząbkowska 37, 38,39a,39, 41,50, 50a,54

  ul. Tarchomińska 1,3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 10, 11, 12, 13,15 i Nieporęcka 4

  20 stycznia 2015 r. g.1600

  ul. Markowska 6 (blok)

  21 stycznia 2015 r. godz. 1600

  ul. Markowska 10, 18a

  ul. Korsaka 6 ,7

  ul. Nieporęcka 8,10

  22 stycznia 2015 r. godz. 1600

  ul. Nieporęcka 12,14

  ul. Korsaka 1 (blok)

  23 styczeń 2015 r. godz. 1600

  Al. Tysiąclecia 151 (1 – 290)

  24 stycznia 2015 r. godz. 1500

  Al. Tysiąclecia 151 (291 – 480)27

  26 stycznia 2015 r. godz. 1600

  ul. Kijowska 11 (1 – 240)

  27 stycznia 2015 r godz. 1600

  ul Kijowska11 (241 – 440)

 • Rozkład Kolędy 12 - 17 stycznia 2015 r.

  Dodano: 7 stycznia 2015 r.

  Poniedziałek 12 stycznia 2015 r. godz. 1600

  ul. Białostocka 48

  ul. Wiosenna 1

  ul. Białostocka 36,46

  ul. Siedlecka 17b, 25

  ul. Siedlecka 21,26,28

  ul. Siedlecka 27a

  Wtorek 13 stycznia 2015 r. godz. 1600

  ul. Siedlecka 1/15 (blok)

  ul. Siedlecka 27,29, 30

  ul. Siedlecka 12/14, 32

  Środa 14 stycznia 2015 r. godz. 1600

  ul. Siedlecka 16/24 (blok)

  ul. Siedlecka 41,56

  ul. Siedlecka 37a,b,c

  ul. Siedlecka 45,62

  Czwartek 15 stycznia 2015 r. godz. 1600

  ul. Wiosenna 2 (blok)

  ul. Siedlecka 34,39

  Piątek 16 stycznia 2015 r. godz. 1600

  ul. Wiosenna 3 (blok)

  ul. Folwarczna 5,7

  Sobota 17 stycznia 2015 r. godz. 1500

  ul. Ząbkowska 40 (blok)

  ul. Ząbkowska 36,38

  ul. Ząbkowska 33,35,39

   

 • Misterium Męki Pańskiej

  Dodano: 4 stycznia 2015 r.

  Podobnie jak w roku ubiegłym organizujemy wyjazd na Misterium Męki Pańskiej do Czerwińska nad Wisłą. Udział w widowisku teatralnym o tematyce pasyjnej, przeżywany w duchu wiary,  jest dobrym uzupełnieniem wielkopostnego przygotowania do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego oraz ułatwia zrozumienie kazań pasyjnych, głoszonych podczas Gorzkich Żali lub rekolekcji wielkopostnych. 

  Misterium Męki Pańskiej ma formułę spektaklu teatralnego,  którego treścią są ostatnie chwile ziemskiego życia Chrystusa, z wyeksponowaną tragedią Judasza. Organizatorami i wykonawcami Misterium są aktorzy związańi z czerwińskim ośrodkiem młodzieżowym EMAUS, m.in. Mariusz Kozubek z Teatru A w Gliwicach,  Maricin Wąsowski z kabaretu Świerszczychrząszcz, Adam Łoniewski z teatru w Częstochowie, Marzena Lamh-Łoniewska  założycielka i kierownik muzycznym zespołu wokalnego "Kalokagathos", współpracująca z kilkoma teatreami polskimi, i inni. 

  Wyjazd na Misterium z parkingu przed Bazyliką - 28 marca (sobota), godz. 8.00 . Przewidziany jest udział w Mszy św. wprowadzającej do Misterium i zwiedzanie klasztoru czerwińskiego. Na miejscu będzie możliwość skorzystania z posiłku i napojów serwowanych w tymczasowym barze. Koszt wyjazdu 40 zł zawiera opłatę za przejazd, bilet wstępu i ubezpieczenie.

  Wyjeżdżających prosimy, by w najbliższym czasie uregulowali opłatę i uzupełnili dane (adres, pesel). Brak będzie traktowany jako rezygnacja z wyjazdu.

 • Polsko, bądź wierna Bogu!

  Dodano: 4 stycznia 2015 r.

  Modlitewnym czuwaniem przebłagalnym za Ojczyznę w dniu 6 lutego (I piątek miesiąca) rozpoczniemy 6 miesiąc nowenny przed jubileuszem 250-lecia kultu Najświętszego Serca Jezusowego. Comiesięczne spotkania są czasem intensywnej i różnorodnej w formie modlitwy o Polskę wierną Bogu i wywyższoną w potędze i świętości. Czuwania poprowadzą promotorzy Miłosierdzia Bożego i nabożeństwa do Serca Pana Jezusa: ks. Mariusz Bernyś i ks. Marcin Dłutowski, którzy poprzez Czuwania wpisali się na stałe w klimat Pragi i grono przyjaciół Bazyliki NSJ.

  Modlitwą rozpoczynającą Czuwanie za Ojczyznę jest Apel Jasnogórski o godz. 21.OO z katechezą o kulcie Serca Jezusowego. Następnie troska wiernych za Polskę jest mocno widoczna w trakcie Drogi Krzyżowej połączonej z modlitwą przebłagalną i adoracją Krzyża oraz Koronką do Miłosierdzia Bożego.

  Po części pasyjnej Czuwania zebrani adorują Najświętszy Sakrament; adoracja kończy się błogosławieństwem eucharystycznym udzielanym na sposób lurdzki. Klimat Lourdes jest przedłużony na czas procesji z figurą Maryi Niepokalanej, a uzewnętrzniają go zapalone świece uczestników i wygaszona nawa główna Bazyliki. Warto przygotować się do tej części nabożeństwa przynosząc ze sobą świece, znicze lub lampiony roratnie.

  Czuwanie za Ojczyznę kończy się Mszą św. w intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi o godz. 24.00.

  Comiesięczne Czuwania są okazją do uzyskania odpustu, związanego z Rokiem Serca Jezusowego, jaki dla Bazyliki naszej ustanowił abp Henryk Hoser. Szczegółowe warunki uzyskania odpustu i dekret biskupa są podane w kolumnie liturgicznej niniejszej strony. Ułatwieniem w korzystaniu z przywileju odpustowego jest stały dyżur spowiedników w trakcie nabożeństw.

  Przygotowując się Czuwań nowennowych  warto skorzystać ze specjalnych materiałów i publikacji autorstwa ks. Bernysia i ks. Dłutowskiego, które są rozprowadzane przy okazji tych spotkań. 

  Serdecznie zapraszamy do Bazyliki NSJ - 6 lutego, godz. 21.00.

   

 • Ogłoszenia Duszpasterskie 04 stycznia 2015 r.

  Dodano: 3 stycznia 2015 r.

  DRUGA NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM                                    4 stycznia 2015

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. Dziś – druga niedziela po Narodzeniu Pańskim. W dalszym ciągu pochylamy się nad tajemnicą wcielenia Słowa Bożego i Narodzenia Zbawiciela. Dziś Spotkanie Kół Żywego Różańca o godz. 1700. Z racji pierwszej niedzieli miesiąca adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja Eucharystyczna o godz. 1730.

  2. We wtorek przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana popularnie świętem Trzech Króli, misyjny Dzień Dzieci, a zarazem Dzień Diecezjalnego Dzieła Misyjnego. W Kościołach Wschodnich tego dnia jest obchodzona wigilia Bożego Narodzenia. U nas porządek Mszy Świętej i nabożeństw – jak w niedziele w ciągu roku. Nie będzie Mszy św. o godz. 1930.

  Podczas Mszy Świętej pobłogosławiliśmy kredę i kadzidło. Tą właśnie kredą, zgodnie z pradawnym zwyczajem, kreślimy na drzwiach naszych domów i mieszkań pierwsze litery imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Pragniemy przez to podkreślić, że jak ci Mędrcy ze Wschodu, również i my szukamy Chrystusa i radujemy się z Jego odnalezienia. Ten znak (C+ M + B 2013) oznacza również prośbę, aby Chrystus błogosławił nasz dom: „Christus mantionem benedicat” i stanowi wobec innych świadectwo naszej wiary. Nie rezygnujmy więc z tego pięknego polskiego zwyczaju.

  3. Za tydzień będziemy obchodzić święto Chrztu Pańskiego i zakończenie okresu Narodzenia Pańskiego w liturgii Kościoła rzymskokatolickiego.

  4. Osobom wyjeżdżającym na pielgrzymkę do Wilna przypominamy o wpłacie zaliczki w terminie do końca stycznia. Kwota zaliczki wynosi 150 zł. Brak wpłaty będzie traktowany jako rezygnacja z wyjazdu.

  5. Zachęcamy do nabywania prasy katolickiej

  6. Porządek wizyty duszpasterskiej

  Poniedziałek 05 stycznia 2015 r. godz. 1600

  ul. Łochowska 12,13,15,17,31

  ul. Łochowska 33/35,34

  ul. Łochowska 36, 37,38a,38b,

  ul. Łochowska 38,39,40

  ul. Łochowska 41,44,45

  ul Łochowska 43,47,52,53

  ul. Łochowska 53a,54, 58, 61

  Środa 07 stycznia 2015 r. godz. 1600

  ul. Radzymińska 2,8

  ul Radzymińska 16,29,29A, 31,33

  ul. Radzymińska 36/38 (1 – 65)

  ul. Radzymińska 32,34,35,37

  ul. Radzymińska 47,52

  ul. Radzymińska 52A, 53,

  ul. Radzymińska 59,59A,55/57

  ul Łomżyńska 22/24

  Czwartek 08 stycznia 2015 r godz. 1600

  ul. Radzymińska 61,63,56,60

  ul. Radzymińska 60/66 (1-60)

  ul. Radzymińska 60/66 (61 – 99)

  ul. Radzymińska 68/72 (1 – 44)

  ul. Radzymińska 68/72 (45 – 90)

  ul. Radzymińska 68/72 (91 – 132)

  ul. Łomżyńska 6, 18

  ul. Łomżyńska 29,30

  Piątek 09 stycznia 2015 r godz. 1600

  ul. Radzymińska 54/58 (1 - 40

  ul. Radzymińska 54/58 (41 – 80)

  ul. Radzymińska 54/58 (81 – 99)

  ul Łomżyńska 15/25 (1 – 44)

  ul. łomżyńska 15/25 (45 – 88)

  ul. Łomżyńska 15/45 (89 – 132)

  ul. Łomżyńska 28,31,44

  Sobota 10 stycznia 2015 r godz. 1500

  ul. Wołomińska 5,11,15

  ul. Wołomińska 19 (1-50)

  ul. Wołomińska 19 (51- 100)

  ul Wołomińska 19 (101 – 152)

  ul. Wołomińska 19 (153 – 200)

  ul. Wołomińska 17,22,54

  Wyznaczone terminy wizyty duszpasterskiej mogą kolidować z różnymi zdarzeniami losowymi lub wcześniej zaplanowanymi zobowiązaniami. Prosimy, by w takich sytuacjach, zgłosić nieobecność rodziny w czasie kolędy i uzgodnić inny termin. Wprawdzie po zakończonej kolędzie będzie dodatkowy czas na indywidualnie uzgodnioną wizytę księdza. Ale taka wizyta może się odbyć również w trakcie okresu kolędowania, jeśli otrzymamy zgłoszenie i uzgodnimy termin.

Liturgia

Dekret Arcybiskupa Henryka Hosera

Tygodnik Idziemy

Tygodnik Gość Niedzielny

Radio Warszawa 106,2 FM
Kontakt
Nasza parafia
ul. Kawęczyńska 53
03-775 Warszawa
 (+48) 22 818-65-51 (centrala)
 (+48) 22 619-58-03 (kancelaria)
email:  kancelaria.nsj@gmail.com
Ogłoszenia parafialne
Msze święte
Nabożeństwa
Kancelaria
Kontakt